WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. Rechtzaken. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. MEDEDEELENDEN YAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.57 uur. De Bilt, 28 December 1911. Hoogste barometerstand 772.4 m.M. te Coruna, laagste 750.7 te Bodo. Verwachting tot den avond van 29 Decem ber 1911. Matige tijdelijk wellicht krachtige Westelijke tot Z.W.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Meest zwaar bewolkt, mogelijk regenbuien. n Temperatuur: Iets zachter. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 766 m.M. Vorige stand te 12 uur 759 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 43 Laagste hedennachtF. 38 Hedenmiddag 12 uurF. 39 zg aan op een beslissend antwoord van Joean Sji Kai op de eischen der revolu- tionnairen zooals die namens hen door Woe Ting Fang zijn gesteld. Hebben zg dat antwoord niet voor heden, Woensdag, in handen, dan zullen zg terstond overgaan tot de keuze van Dr. Soen Jat Sen tot president der republiek China, met een kabinet dat reeds gevormd is. Tang Sjao Ji wist hierop niet anders te antwoorden, dan dat de keizerlijken de stad Tai-joeën hadden bezet, nadat zij verlaten was door de revolutionnairen. De eiBchen der revolutionnairen had hij naar Peking gezonden en hg kon er niets aan doen, als Joean niet antwoordde. Soen Jat Sen, de naar meer en meer waarschijnlijk wordt toekomstige eerste president van de Republiek der Vereenigae Staten van China, is intusschen te Sjanghai aangekomen. Hg was van Singapore naar naar Hongkong gereisd en daar op een Chineescb schip naar Sjanghai gestoomd. Hier ging bjj aan wal, geëscorteerd door oorlogsschepen der opstandelingen, en be gaf zich terstond naar de woning van Woe Ting Fang. Soen Jat Sen zegt, dat hij geenszins naar hooge eereposten voor zichzelf streeft, maar dat hij, aengezien hij de republiek tot stand wil zien komen, bereid is het presidentschap te aanvaarden. Joean Sji Kai, heeft eenige toenadering tot de wederpartij betoond. Nadat hg ge- ruimen tijd had geconfereerd met prinsen en edellieden van de keizerlijke clan, heeft hij aan Tang-Sjao-Ji geseind, dat hij in beginsel hot voorstel aanneemt tot het hou den van een nationale conventie, waar uit gemaakt zal worden of China een republiek zal zijn dan wel een constitutionneele mo narchie. Met de voorbereiding van die conventie zullen echter maanden verloopen, daar nog allerlei maatregelen moeten worden geno men voor de verkiezing der gedelegeerden. De spoorwegen in 1910. Blijkens het verslag van den Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten over 1910 hebben in dat jaar 184 ongevallen van min of meer ernstigen aard op de hoofd- en locaalspoorwegen van de verschillende spoor wegondernemingen plaats gebad, waarvan 126 op de lijnen der S. 8., 75 op die der H. S. M., 6 op die der N. C. S. en 1 op die der N.B. D. S. Van do ongevallen aan treinen over komen, was van 41 ontsporing de oorzaak en van 28 botsing en hadden 27 gevallen andere oorzaak. Wat de persoonlijke ongevallen betreft werden 29 reizigers door den dienst gewond en werden door eigen toedoen 3 reizigers gedood en 15 gewond. Beambten werden er door den dienst 7 gedood en 31 gewond, door eigen toedoen 7 gedood en 13 gewond, en bij rangeeren op stations 12 gedood eD 14 gewond. Van personen, die zich op den spoorweg bevonden, werdeD 24 gedood, 17 gewond en pleegden er 8 vermoedelijk zelfmoord. 2e Kerstdag Rustdag? De vraag, of de tweede Kerstdag, nu deze als r.-katholieke feestdag is opgeheven in den zin van de Zondagswet nog behoort tot de algemeen erkende Christelijke feest dagen, zal aan den rechter wordeu voorge legd. De rijkspolitie heeft althans Dinsdag te Eindhoven en in den omtrek tegen alle bedrgven, welke zonder speciale machtiging op tweeden Kerstdag arbeid lieten verrich ten, proces-verbaal opgemaakt. KANTONGERECHT. Door het Kantongerecht te Amersfoort zijn de volgende vonnissen uitgesproken: Strooperg. I. II., te Hoogland, f3 of 6 d. J. K., Soest, f 5 of 5 d. O. van 't K., Baarn, f 4 of 4 d. Trekdier onbeheerd laten staan. H. D., Baarn, f 3 of 3 d. Nachtelijk burengerucht verwekken. J. H. V., Baarn, f 10 of 3 d. It dronkenschap orde verstoren. J. de G., Amersfoort, 15 of 5 d. Als bloedverwant van een minderjarige voor den Rechter geroepen om te worden gehoon', niet verschijnen. C. v. N. f 3 of 3 d. J. G. L. f 3 of 3 d., beiden te Amersfoort. Dronkenschap bij 2e herhaling. B. J., Amersfoort, 7 d. W. D., zwervend, f 7. J. H. V., Baarn, f3 of 3d. W. V., Baarn, f 3 of 3 d. Op verboden grond loopen. W. B. f 5 of 3 d. T. L., f 5 of 3 d. N. H. Z., f 5 of 3 d. A. de H. f 5 of 3 d. W. J., f 5 of 3 d., allen te Hilversum. W. van E., f 5 of 3 d. W. v. E., f 5 of 3 d. P. K. f 5 of 3 d, allen te Amersfoort. F. S., te Njjkerk f2 of 2 d. Jachtwetovertreding. J. J. V. te Voort huizen, 2 X f 10 of 2 X 4 d. en ver beurdverklaring geweer met laat tot uitle vering of betaling van f 15 subs. 15 dagen hechtenis. W. v. II., te Voorthuizen, (reci divist) 2 X 7 d., verbeurdverklaring geweer subs, f5 of 5 d. O. v. M., te Kootwijk, (gepleegd de snachts) 2 X f 10 of 2 X 5 d., en verbeurdverklaring geweerkolf. R. B. Kootwijkerbroek, (recidivist) 2 X 7 d. en verbeurdverklaring geweer subs, f8 of 8 d. G. L., te Soest, (recidivist) 2 X f 10 of 2 X 5 d. en verbeurdverklaring geweer subs, f5 of 10 d. J. A., te LareD, f 10 of 8 d. en vernieling van de lantaarn. H. v. d. E., te Amersfoort, f 6 of 6 d. en ver nieling der strikken. Overtreding Arbeidswet. C. O. te Amers foort, f 5 of 5 d. Overtreding Leerplichtwet. M. C. R., f 1 of 1 d. A. v. K., f3 of 3 d. beiden te Amersfoort. M. v. R., Baarn, f 5 of 3 d. Wielrgden zonder licht. J. v. H., f 2 of 2 d. W. de R., f2 of 2 d. beiden te Baarn. J. v. A., Baarn f2 of 2 d. C. J., Amers foort, 12 of 2 d. J. G. F. A., Hoevelaken f 3 of 3 d. Te Amersfoort rumoer maken. J. de G. te Amersfoort, f 4 of 4 d. Te Amersfoort buiten de urinoirs wateren. F. H. S., te Amersfoort, f 1 of 1 d. Te Amersfoort zonder vergunning van B. en W. met woonwagen verblijven. R. de V., zwervende, f 3 of 3 d. R. de V., zwervende, f 3 of 3 d. Overtreding Jachtwet. A. v. M., Koot- wjjk, f 10 of 2 weken tuchtschool met bevel tot vernieling van de carbidlantaarn. A. G., te Amersfoort, f 5 of 2 weken tuchtschool met bevel tot vernieling van de strik. W. J. V., Laren, f 15 of 6 d. Rijden met auto zonder dat nummer met letter zichtbaar is. J. A. W., Amsterdam, f2 of 2 d. lieden verschjjnt liet nieuwe Adresboek yoor Amersfoort. Door B. en W. zijn voor den tgd van één jaar opnieuw aangesteld als dood gravers de heeren L. v. Ejjkelenburg en L. Koenen. De verkoop van lompen enz. van de gemeentereiniging voor de eerste 6 maan den van 1912 is gegund aan den heer N. Hilversum te Amersfoort voor f 137.25 de massa. Meneer Alphonse. Meneer Alphonse, een charmeur, heeft een meisje verleid, dat later de vrouw is geworden van den koopvaardij-kapitein de Mantaiglin, een man vol zielenadel en karaktergrootheid. Mevrouw de Montaiglin toont in haar leven, dat baar misstap haar volstrekt niet heeft neergehaald, integen deel zg is een brave vrouw en liefhebbende echtgenoote. Ook de moederliefde spreekt in haar, en herhaaldelijk bezoekt zij haar dochtertje, dat uitbesteed is. Maar meneer Alphonse dreigt het geluk te verstoren. Hij ziet kans zich te bergen door een huwelijk aan te gaan met mevr. Guichard, een weduwe van een herbergier, die haar een aardig kapitaaltje heeft nagelaten. Het kind echter zit hem in den weg en daarom brengt hg het bij de Montaiglins, die het liefderijk in huis opnemen. Alles schjjnt zich ten goede te schikken, als mevr. Guichard blijkt Alphonse te hebben nage gaan, toen hij het kind bracht en op haar aandringen verklaart bij, dat het zijn kind is. Mevr. Guichard, een wel ruwe vrouw uit het volk, toont haar goedhartigheid, door aanstonds te verklaren het kind tot zich te willen nemen en dadelijk trekt ze naar Parijs terng om haar maatregelen te nemen. Mevr. de Montaiglin hoort ontzet het voornemen van mevr. Guichard en zint op een middel om Adrienne, zoo heet hel meisje, toch te behouden. In haar ijver om haar man voor het idee te winnen, dat het meisje niet mag komen onder de hoede van mevr. Guichard, verraadt ze zich zelf als de moeder van Adrienne en de Montaiglin toont zjjn grootheid van ziel, door zijn vrouw te vergeven en haar te beloven het kind te zulleu behouden. Aan stonds neemt hij zjjn maatregelen en laat een akte opmaken, waarbij hij Adrienne als zgn kind erkent en als mevr. Guichard komt om Adrienne te halen, hoort ze, dat, hoewel zij hetzelfde heeft gedaan als de Montaiglin, zij afstand zal moeten doen van haar vermeend aanstaand moederschap. Mevr. Guichard toont niet erg ontwikkeld te zijn maar wel slim en als ze door een list weet, dat Mevr. de Montaiglin de moe der is van Adrienne, begint ze meneer Alphonse te doorzien en krijgt hij van haar zijn congé. Mevr. Guichard zucbt dan, dat ze weduwe is van een man, dien ze nooit gehad heeft en moeder van een kind, dat ze niet ter wereld heeft gebracht, maar schikt zich in deze eigenaardige situatie, en verspreekt haar volle liefde aan Adrienne, voor wie ze toch een moeder, zij het een tweede of deide moeder zal zijn. Ziehier in bet kort het stuk, gisteren avond door de Ned. Tooneelvereeniging in Amicitia gegeven op een wijze, die eeD diepen indruk moet hebben gemaakt, op het, helaas, niet groot getal belangstellenden. Het stuk verplaatst ons in een milieu van werkelijk brave meHScbeu, waarin een goor individu als meneer Alphonse zoo weinig past, dat zijn uitdrijving geheel natuurlijk is. Alleen zijn groot aanpassings vermogen maakt telkens, dat hij in de omstandigheden kan meegaan, tot hij ten slotte geheel doorzien wordt. Ed de braaf heid is zoo echt, zoo levend in deze men- schen, dat ze niet stoot, maar aantrekt en mee doet leven het leed van de Montaiglins en ook van mevr. Guichard. Dat dit voor een niet gering deel aan het meesterlijke spel was te aankon, spreekt van zelf. Want hoe rjjk het stuk ook is aan pracht-scènes, vol effekt, ze zouden niet in zoo hooge mate geboeid en aangegrepen hebben, als bet spel niet zoo in alle opzichten af was geweest. Vooral in het tweede bedrijf, weid gevoeld wat er omging in mevr. de Montaiglin, en menig oog werd vochtig bg het zien van het lijden van deze moeder, die van haar kind geen afstand wilde doen.Mevr. Jeanne Rénée beeldde de ze figuur prachtig massief uit en maakte door haar gevoelvol spel een machtigen indruk. Chrispijn Jr. gaf ons meneer Alphonse, of te wel Octave, zooals zgn ware naam was, dien hg echter verzweeg voor de menschen waar Adrienne was uitbesteed, in al zijn kronkelingen, die thans zijn redding zag in de duiten van mevr. Guichard. Zijn creatie was een niet minder knap stuk werk en werd uitmuntend vol gehouden tot het laatste moment. En dat Herm. Schwab den braven kapitein voorstelde in de volle goedheid en grootheid van karakter, spreekt van zelf. Zijn spel deed weldadig aan en ken merkte den begaafden acteur in de volheid vaD zijn talent. Een, gelukkig niet te ver gedreven, grap pigheid werd in dit milieu van ernst gebracht, door mevr. Guichard, die in mevr. van Kerckhoven een waardige vertolkster vond. Meermalen deed ze een gullen lach opgaan door haar zich voordoen als een „kanjer", maar het gevoel, dat leefde onder het uiterlijk ruwe, wist ze buiten gewoon mooi te doen aanspreken. Ook de kleinere rollen waren zeer goed bezet, zoodat het geheel een voorstelling was van groote degelijkheid, de kunstzin nigheid van een gezelschap als de Ned, Tooneelvereeniging, volkomen waardig. Het spel van allen trof door hooge voornaam heid en de grootsche indruk, welken het maakte, was duidelijk in de zaal merk baar. Bij vele scènes werd de spanning tot een doodeljjke stilte opgevoerd en menigeen zal gevoeld hebben, wat er in deze lieden leefde en moest omgaan. Na elk bedrijf moest dan ook eenige malen worden gehaald en het slot leverde een ovatie voor deze kranige tooneelisten. Het nastukje „Overbodig" bracht ons gelukkig niet ia eens naar een zotte klucht, maar bleef in de stemming van het voor gaande. Hierin kregen we gelegenheid Tilly Lu« wat meer op den voorgrond te zien komen en konden we wat meer genieten van de zeldzame gaven als actrice, welko deze jonge dame bezit. Dat ook het spel der anderen niets te wenschen overliet, valt te begrijpen. Te Utrecht is Dinsdagavond opge richt de „Algemeene Vereeniging van Ver- lofs-Officieren in Nederland, gevestigd te Utrecht". Tot leden van het bestuur wer den o.a. gekozen de heeren: J. Th. N. D. E. van Schouwenburg, 2e luit.-kwartier- meester 35e Landwoerdistrict en C. C. Bjjleveld, reserve 2e luitenant 5e reg. inf. De 1ste luit. R. J. Hoffmann, van het 5de reg. inf., die 1 Mei gedetacheerd wordt bij het late reg. veld art., wordt alsdan ingedeeld bij de lsto afdeeling van dat korps te Utrecht. De ritmeester jhr. W. II. J. van de Poll, van het le reg. huzaren te Amers foort, wordt 2 Januari te Arnhem gedeta- oheerd tot het volgen van een tactiscbeu cursus. Bij Kon. besluit van 27 dezer is de Oo6t-Indi3che ambtenaar met verlof H. F. Roll, thans alhier, laatstelijk directeur der school tot opleiding van ïnlandsche artsen te Weltevreden, op zijn verzoek, wegens physieke ongeschiktheid, gerekend van en met 1 December, eervol uit 's lands dienst ontslagen, onder toekenning van pensioen. De afdeeling Amersfoort van de S.D.A.P. besloot in haar vergadering van 27 December, in het begin van 1912 een flinke akiie te voeren. O.a. zullen drie openbare vergaderingen gehouden worden, waarvoor de partijgenooten Herman», Klee- rekooper en Dr. v. Leeuwen, raadsleden resp. te Arnhem, Amsterdam en Utrecht, reeds hun medewerking toezegden. De eerste openbaro vergadering zal waarschijnlijk op 9 Januari gehouden wor den in Het Valkje. AGENDA. 31 Dec. Volksconcert in deKeizerskroon. 310—1724 Jan. Cursus Hoenderteelt van de V. P. N. in café Otte. 7 Jan. Uitvoering Utr. Zangvereeniging „de Kleine Stem" in Amicitia. 8 Jan. Kiesvereeniging „Gemeentebelang". Openb. Lezing van den heer Drion. in het Valkje. 9 Jan Concert in Amicitia. 11 Jan. Concert Amersf. Mannenkoor in Amicitia. 15 Jan. Repetitie Toonkunst. 16 Jan. Uitvoering Toonkunst. 22 Jan. Openb. verg. afd. Amersfoort Alg. Ned. Geheel Bond. 24 Jan. Concert in de St. Joriskerk ten bate dor Amersf. Ver. t. b. der Tuberculose 28 Jan. Feestavond van de afd. Amerstoort van de Ned. Ver. tot afsch. v. Alcoholh. dranken in Amicitia. SPAKENBURG. De muziekvereeniging „Excelcior" te Spakenburg, gaf 2en Kerst dagavond een uitvoering in het schoolge bouw, welke zeer druk bezocht was. De muzieknummors, o.a.de fantasie „Réve do'r" en de ouverture „Petite Duchesse" vielen zeer in den smaak der bezoekers, die dan ook door bijvalsbetuigingen, dit lieten blij ken. De karakterkomiek, mocht met zjjne goed gekozen voordrachten veel bijval oogsten; hg bezorgde ook den lachspieren

De Eemlander | 1911 | | pagina 2