WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN YAK HET KOKINKL. KED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt yoorm. 10.57 uur. De Bilt, 29 December 1911. Hoogste barometerstand 769.6 m.M. te Clermont, laagste 749.4 te Haparanda. Verwachting tot den avond van 30 Decem ber 1911. Matige tijdelijk krachtige Zuide lijke tot Z.W.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Betrokken tot zwaarbewolkt, regenbuien. Temperatuur: Dezelfde. Barometersland te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 786 m.M. Vorige stand te 12 uur 766 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 49 Laagste hedennachtF. 41 Hedenmiddag 12 uurF. 49 Het lot tan Pkezi». De gebeurtenissen in Perzië volgen thans het verloop, dat van den beginne af was te voorzien. Aan de Reuter-telegrammon, waarin de feiten geregeld worden medegedeeld, en waarheen wg voor de bijzonderheden verwijzen, valt dan ook niet veel toe te voegen. Ondanks de aanneming zan het ultima tum van de Perzische regeering zullen de Russische troepen bezit nemen van het land. In Tabris zal dit misschien nog met bloedige gevechten gepaard gaan, waneeer daar niet in tijds een zoo groote Russische macht bijeen wordt getrokken, dat de inwoners en de Fidai's er door worden geintimideerd. Vreemd schijnt het voor den buitenstaan der, dat de Perzische regeering ïich thans zoo geheel tot dienaar maakt van Rusland en zelfs bereid schijnt om elke opleving van het nationale gevoel onder het volk gewapenderhand te onderdrukken. Uit enkele berichten in buitenlandsche bladen valt echter op te maken, dat de rgke en aanzienlgke Perzen in hun haat en min achting voor de groote massa des volks als wier woordvoerders de democratische meerderheid in het parlement optrad liever de Russische heerschappij in het land halen dan mede te werken tot de ontwikkeling van een democratischen re- geeringsvorm. Ook van Engeland valt niets meer te hopen gelijk uit een Times-artikel van gisteren blgkt. Dit blad keurt het optreden vaD Rusland goed, en hoopt alleen maar, dat de Rus sische regeering niet zal toegeven aan hen die haar tot al te wrcede maatregelen van weerwraak tegen de democratische Perzen willen aansporen. Oud-President Roosevelt. Dertien maanden geleden, na de verkie zingen, die geheel en al te zijnen nadeele waren uitgevallen, scheen de oud-president Roosevelt politiek dood. Veel later nog werd door hem en personen uit zgn kring, meer of minder ostentatief, verklaard, dat de gewezen president de staatkunde voor goed vaarwel had gezegd en toch is er op het oogenblik niemand in Amerika, die meer over de tong gaat dan hg. De bladen nemen weder precies evenveel notitie van hem, zoo niet nog meer, als in den tijd, toen hg nogin het Witte Huis zetelde. Weliswaar spruit die belangstelling niet bij allen voort uit werkelijke sympathie, ieder voelt echter, dat Roosevelt bg de aanstaande verkiezingen de geduchtste tegenstander zal zgn van Taft, zgn vroegeren protégé. Hij beeft dan ook handig ten eigen behoeve gebruik gemaakt van de oppositie der .insurgenten" en van Wall Street tegen Taft en op in het oog vallende wijze de aandacht gevestigd op diens zwakke pun ten en op zgn eigen kracht. Do „World" zegt dan ook: „Slechts een staatsman van buitengewoon genie kon zich uit de positie, waarin Roosevelt na de verkiezingen van 1910 verkeerde, op werken tot de hoogte, waarop deze thans weder staat". De Duurte. De Rotterdamsche gemeenteraad heeft gisteravond na verwerping van alle verder strekkende amendementen met 22 tegen 19 stemmen aangenomen het praeadvies van B. en w. betreffende den toeslag aan gemeente-personeel, dat in 1910 hoogstens f 800 verdiende, nl. een toeslag van f 10 met f 2 voor elk kind beneden 15 jaar, te betalen in 4 termijnen. Het 10.000ste. Gisteren, in den loop van den middag, is het 10.000ste schip van dit jaar den Kieuwen Waterweg binnengevallen. Dit cgfer is voor den Waterweg nog niet bereikt. Het totaalcijfer over 1910 bedroeg 9976 schepen. Het Geluk8Bloempje. Het zal zeker al wel voldoende bekend ziju, dat op Nieuwjaarsdag een vierbladig klaverbloempje (z.g. geluksbloempje) langs den openbaren weg zal verkocht worden. Maar niettemin willen we er nogmaals aan herinneren en de hoop uitspreken, dat de jonge dames, die zich met den verkoop zullen belasten, spoedig bloempjes te kort mogen komen. Want het gaat hier voor een sympathiek doel. Dé opbrengst toch zal ten bate komen van een te stichten Rust- en Herstellingsoord, voor de mannen en vrouwen, werkzaam in de Grafische Vakken in Nederland. Het is overbekend, dat de Grafisohe Vakken in hooge mate tuberculoselijders voortbrengen. De eigen aardigheden van het bedrijf, vooral der typografie, leenen zich er bij uitstek toe, minder gezonde individuen a.b.w. voorbe schikt te maken voor deze vreeselgke ziekte en het is een heerlijk jstreven aan deze lijders te verschaffen rust en verpleging, opdat nog zooveel mogelgk kan worden gedaan het kwaad tegen te gaan. Daarom vooral hopen we, dat niemand zal weigeren zijn gave te offeren, opdat een flinke som zal worden bijeengebracht, die de verwe zenlijking van het mooie plan heel wat nader zal brengen. We vertrouwen dan ook, dat velen zich op Kieuwjaarsdag zulleu tooien met het groene klaverbloempje, dat ditmaal een echt „geluksbloempje" zal blijken, daar het geluk zal brengen in tal van woningen. Zandbergen. In een gisteren gehouden bestuurs vergadering werd o. a. mededeeling gedaan, dat in de laatste zes weken ruim f 800 aan giften waren ingekomen, waaronder f 250 van H. M. de Koningin-Moeder; en dat bij testamentaire beschikking van Sept. 1.1. de Mg. „Zandbergen" met de Louisa- stichting te Scheveningen erfgenamen waren geworden van een bezitting, die op ruim f 20.000 geschat wordt, bezwaard mot tijdelgk vruchtgebruik. Voor den Doopsgezinden Kring wordt op Oudejaarsmorgen te half elf een gods dienstoefening gehonden, waarin als spreker zal optreden Ds. E. M. ten Cate. In de Evang. Luth. en in de Remonstr. kerk is des morgens geen dienst, maar des avonds om 7 uur. In de Evang. Luth. kerk zal Dr. H. J. Toxopetis spreken en in de Remonstrantsche kerk Ds. I. HooykaaB. De Burgemeester der gemeente Amers - foort brengt ter kennis van hen, die zich hebben aangemeld tot deelneming aan het onderzoek ter verkrijging van een bewijs van voorgeoefendheid, dat bedoeld onder zoek zal plaats hebben op Donderdag, 4 Januari 1912, aanvangende des voor- iniddags 83/» uur, te Amersfoort in de Infantcrie-Kazerne alhier. Den belanghebbenden wordt in hun belang aangeraden precies op het voor hen vastgesteld uur op de aangewezen plaats tegenwoordig te zijn. De kapelaan Th. J. H. van Rossum is benoemd tot pastoor te Hengelo (O terwijl hij alhier vervangen wordt door den kapelaan F. A. Paping uit Bussum. De 1ste luitenant van het O. I. leger J. A. van Helsdingen, leerling der hoogere krijgsschool te 's Giavonhage wordt 1 Mei a.s. voor 5 maanden gedetacheerd bij het 1ste regiment huzaren te Amers foort. Quick gaat Zondag naar Zutfen om tegen Be Quick aldaar uitkomen, terwijl op Nieuwsjaarsdag een bezoek wordt ge bracht aan Z.V.V. te Zeist. Op den Leusderweg had hedenmid dag een baldadige jongen de aardigheid de kraan van een stilstaanden petroleum- wagen open te draaien. Door omstanders werd de voerman spoedig gewaarschuwd maar de jongen, die een flink pak rammel verdiende, had intusschen reeds het hazen pad gekozen, Gisterenavond namen de heeren S. K. Kielder en R. J. van Eimeren deel aan een biljartconcours te Baarn. Als bewijs, dat de Amersfoortsche heeren heel wat presteerden kan dienen, dat de heer Kiel der een cadre-serie maakte van 310 ca ramboles en de heer van Eimeren een van 89, zoodat ze thans staan resp. op lsten en 2den prijs en in aanmerking komen voor een gouden en zilveren medaille. NIMMERDOR. Geeft met verschuldigden eerbied te kennen: de Gemeenteraad van Amersfoort; dat de Gemeenteraad bij Raadsbesluit van 1 September 1911, no. 303, besloten heeft tot aankoop van het landgoed „Nim- merdor" cum annexis nader omschreven in het hierbij gevoegd Raadsbesluit; dat de Gedeputeerde Staten van Utrecht bij besluit van 18 December 1911,2eAfd. no. 5071/3552. besloten hebben, voormeld Raadsbesluit niet goed te keuren: dat de Gemeenteraad op grond van art. 200 der Gemeentewet voorziening vraagt tegen dit besluit van de Gedeputeerde Staten; dat de gronden, waarop deze voorziening gevraagd wordt omschreven zijn in de bij dit adres behoorende toelichting. Redenen waarom de Gemeenteraad, voornoemd, Uwer Majesteit met verschul digden eerbied verzoekt, het genoemde besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht te willen vernietigen en alsnog het besluit van den Gemeenteraad te willen goedkeuren. Bovenstaand adres vergezeld van een uitvoerige memorie van toelichting stellen B. en W. voor te zenden aan H. M. de Koningiu. B. en W. achten minder juist, dat de Gemeente zich zou hebben voorgesteld de grondspeculatie in handen der Gemeente te brengen. Wel wordt met den aankoop beoogd invloed te kunnen oefenen op de ontwikkeling, uitbreiding en bloei der Gemeente. Na weerlegd te hebben het argument dat in de onmiddellijke omgeving der stad, bouwterreinen voldoende beschik- baar zgn, zeggen B en W. verder. Van de exploitatie van „Nimmerdor" verwacht de Gemeenteraad niet eene sta ging in de grondprijzen gelgk Gedepu teerde Staten schijnen te veronderstellen blijkens de 4de overweging van het besluit; integendeel do Gemeenteraad is van oor deel, dat aankoop van „Nimmerdor" voor de vastgestelde koopsom de mogelijkheid zal geven, bouwterreinen voor goedkoope ren prijs beschikbaar te stellen, dan veelal thans gevraagd wordt voor gronden, welke eveneens voor exploitatie geschikt zgn. Tegenover de cijfers, welke de Gedepu teerde Staten betreffende de bevolking geven, moge opgemerkt worden, dat in de laatste jaren zich onmiddellijk aan de grens der Gemeente Amersfoort onder de Ge meente Leusden een bebouwing ontwikkeld heeft, waar zeer vele personen zich gevestigd hebben, welk feitelijk voor een groot deel als inwoners der Gemeente Amersfoort te beschouwen zgn. Meer be slissend voor de vraag of bij aanbieding van bouwterrein door de Gemeente kans op verkoop bestaat, is het aantal woningen, dat in de laatste jaren in Amersfoort gebouwd is. In 1909 werden 41, iD 1910 zijn 63 woningen gebouwd, terwijl in 1911 vergunningen tot het bouwen van 64 wo ningen gegeven worden. Tevens is nog in behandeling een verzoek tot het bouwen van ongeveer 100 arbei derswoningen. Bovendien werden in on middellijke aansluiting aan de bebouwing dor Gemeente Amersfoort in de Gemeente Leusden in de laatste 3 jaren ±130 wo ningen gebouwd, terwijl in Amersfoort zelve in de laatste jaren vele belangrijke groote gebouwen, niet tot woningen bestemd, gesticht zijn. Uit deze cijfers blijkt naar het oordeel van den Gemeenteraad, dat in de laatste jaren wel degel jjk eene belangrijke uitbreiding van het aantal gebouwde eigen dommen heeft plaats gehad. De Gedeputeerde Staten zijn voorts van oordeel, dat de door de Gemeente Amers foort gewenschte terreinen niet in ernstige concurrentie kunnen treden met do beschikbare bouwgronden van particulieren en vennootschappen en dat daarom het geko zen middel allerminst het beoogde doel zal kunnen bereiken. Dat de verbindingswegen onvoldoende worden geoordeeld, wekt ver bazing. Het landgoed is van uit het centrum der stad te beieiken door middel van den Rijksstraatweg van Amersfoort naar Wou denberg en den bij de Gemeente in onder houd zijnden grintweg naar Oud Leusden en Doorn. Deze straat wordt met genoem den grintweg verbonden door don Dooden- weg, welke bijkans geheel langs „Nimmer dor" loopt, ter lengte van 1360 M., terwijl „Nimmerdor" aan den genoemden Rijks straatweg ligt ter lengte van 1015 M. en aan den grintweg ter lengte van 365 M. In welk opzicht deze verbindingswegen on voldoende zgn, is onverklaarbaar. Of „Nim merdor" inderdaad een half uur gaaus van de aaneengesloten bebouwing ligt, hangt er van af, waar men rekent, dat de aan eengesloten bebouwing aanvangt. Tegen de de opvatting van de Gedeputeerde Staten wenecht de Gemeenteraad op te merken, dat de bebouwing langs den straatweg naar Woudenberg zich uitstrekt tot ongeveer aan do grens van „Nimmerdor". Ook do juistheid van de in een der laatste overwegingen van het besluit uitgesproken meening, dat in elk geval naast de thans bestaando verbindingswegen andere wegeu naar de aaneengesloten bebouwing moeten worden aangelegd, meent de Gemeente raad op grond van zijne bekendheid met plaatselijke toestanden te moeten ont- kenneo; terwijl de noodzakelijkheid van een anderen verbindingsweg met het station al evenmin door de Gedepbteerde Staten wordt aangetoond. Dat in elk geval een dergelijke verbindingsweg door Gedeputeerde Staten noodig wordt geoordeeld, schijnt overigens niet wel vereenigbaar met het in het besluit zoo stellig uitgesproken oordeel, dat de verkoop als bouwterrein zoo al ooit, althans in geen jaren is te verwachten. In afwijking van het oordeel der Gede puteerde Staten is de Gemeenteraad over tuigd, dat terreinen van „Nimmerdor" zeer zeker geschikt zijn om met de thans voor bebouwing gereed zijnde terreinen in zeer ernstige concurrentie te treden. Het natuur schoon op „Nimmerdor" zelve dat bg eene verstandige exploitatie grootendeels behouden kan bljjven zal voor velen ongetwijfeld een groote aantrekkingskracht bezitten, terwijl de schoone bosschen en aDdere gronden, welke in de onmiddellijke nabijheid van „Nimmerdor" liggen, even eens do terreinen zeer aantrekkelijk maken. Bg de thans vastgosteldo koopsom zal de Gemeente den grond kunnen aanbieden voor belangrijk lager prgzen dan thans veel al door particulieren en vennootschappen gevraagd worden en dat deze omstandig heid van zeer grooten invloed zal zijn op de mogelijkheid van conourrentie, acht de Gemeenteraad niet twijfelachtig. Reeds kort nadat de aankoop door de Gemeente be kend was, ontving het Gemeemtebestuur het verzoek te willen onderhandelen over den verkoop van een stuk grond, gelegen op het mi est ver verwjjderdo gedeelte van de aaneengesloten bebouwing, voor de stichting van een villa, eventueel met koets huis en stalling. Dat het in de bedoeling van het Ge meentebestuur zou liggen door bouwen buiten de grenzen der Gemeente te pogen de noodzakelijkheid tot eene grenswijziging in |het leven te roepen, moet op een mis- verstaud berusten. De daarop betrekking hebbende zinsnede in het meergenoemd voorstel van Burgemeester en Wethouders kan tot die veronderstelling geen grond geven. Op de volgende overweging van de Ge deputeerde Staten veroorlooft zich de Ge meenteraad in 't bijzonder de aandacht van Uwe Majesteit te vestigen: „dat alleen dan het mogelijk op den „weg der Gemeente Amersfoort zoude „hebben gelegen, het landgoed „Nimmerdor" „aan te koopen, indien mocht worden ver-

De Eemlander | 1911 | | pagina 2