DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 306. DINSDAG 2 JANUARI 1912. 8e JAARGANG. NIEUWJAAR. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Bureau: KIiEINE HaAG 6. Telet. Intere. 183. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. 15.60. Per 3 maanden id. 11.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bg abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kautoc Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg Binnen-en Buitenlandsch Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam Op het uurwerk vaD den tijd hoeft de maandwijzer den kringloo' weder volbracht. Opnieuw hebben wij ons opgemaakt tot 'u nieuwe rondreis in het onbekende land van de toekomst. Hoopvol gestemd met goede verwachtingen, vervuld van nieuwe plannen en nieuwe dlusies, werpen wij nog 'n enkelen blik terug in de periode, die achter ons ligt. Bij de oudejaarsavond-overdenkingen zal in menig gemoed blijdschap en dankbaar heid, maar ook smart en rouw geheerscht hebben. A oor hetgeen wij persoonlijk geleden en genoten hebben, past het ons slechts in onze binnenkameren vertroosting te zooken en Gode dauk te brengen. Wat het openbaro leven bood, mag op deze plaats met 'n enkel woord gememo- ïeerd worden. Hot jaar 1911 ia 'n jaar geweest van oorlog en oorlogsgerucht. Weinig heelt het gescheeld, of 'n Europeesche oorlog zou ons werelddeel geteisterd hebben. Dat het niet zoover gekomen is, willen wij liefst beschouwen als 'n overwinning van de vredesidee; maar hebben zij zoo vol komen ongelijk, dio in den wedstrijd der groote mogeudhedeu bij de versterking van leger en vloot en in de angstwekkende bewapening de beate waarborgen voor den vrede zien? Korten tijd is ook in ons land de rust veratoord geweest. De zeeliedenstaking heeft in Amsterdam ongeregeldheden ver oorzaakt, die zich 'n oogenblik ernstig lieten aanzien nn waarbij zelfs burgerbloed gevloeid hoeft; maar de bezadigde volks aard is ook hier weer het krachtige tegen wicht gebleken tegen woelzucht. Op economisch terrein hebben zich dreigende wolken samengepakt. Voorna melijk ten gevolge van de langdurige droogte van den zomer, trad in het najaar 'n prijsstijging der levensmiddelen in, welke zich zeer ernstig liet aanzien en velen reeds van noodtoestand deed spreken. Ge lukkig is het dreigendo gevaar althans tijdelijk tot staan gebracht en zoo wij ook in de volgende weken voor strenge vorst gespaard mogen blijven, noemen de econo men dezen winter niot ongunBter dan vorige jaren. Voor Amersfoort zelf is 1911 van groot gewicht geweest. De gemeenteraadsver kiezingen in den zomer waren van het hoogste belang; de uitslag is zoodanig geweest dat, ongerekend onvoorziene om standigheden, het vrijzinnig bewind voor Amersfoort voor 'n reeks van jaren ver zekerd is. Wij mogen dus veilig aannemen, dat onze gemeente 'n nieuwe periode van ontwikkeling tegemoet gaat, welke haar, bedriegen do teekenen niet, tot ongekendeu bloei zal brengeu en 'n schoone toekomst tegemoet doet gaan. Groote plannen zijn in voorbereiding en ons Dagelijksch bestour toont 'n ijver en outwikkelt 'u werkkracht, welke ons 'n rijkeu oogst doen verwachten. De ver gaderingen van B. en W. zonder tal eischen voor de richtige vervulling van het wet houderschap den heeleu nxensch. Dit ver sterkt ons in onze overtuiging, dat het goed gezien was van onzen Gemeenteraad" om bij de aanstelling van 'n derden wethouder de keuze to doen vallen op iemand, die- zich geheel en al aan het ambt kan wijden. De Eemlander treedt heden haar negen den jaargang in en zulks geschiedt met to grooter opgewektheid, omdat wij weten steeds meer te kunnen rekcueu op de sym pathie en den steun onzer medeburgers en geestverwanten, gelijk ons gebleken is uit de gestadige vermeerdering van ons lezers- tal in 1911. Niet alleen is dit te dauken aan het feit, dat wij onze lezers steeds uit de eerste hand van het plaatselijk nieuws op de hoogte kunnen houden, maar ook omdat meer en meer de overtuiging veld wint dat in Amersfoort behoefte bestaat aan eeo centraal orgaan voor alle vrijzinnigen, van welke schakeering dan ook. Van onzen kant wij hebben het reeds meermalen gezegd zullen wij or steeds naar strevcu do Eemlander te maken tot 'n liberaal blad in den ruimsten zin des woords. Wij hebben ons daarom dan ook reeds de medewerking verzekerd van woord voeders dor verschillende vrijzinnige frac ties, terwijl wij steeds gaarne onze kolom men open zullen stellen voor allen die zich geroepen gevoelen aan de ontwikkeling hunner medeburgers mede te werken of hen van voorlichting, zij het ook van de onze afwijkend, te dienen. Onverschrokken zullen wij voortgaan positie te nemen tegenover het door tijdelijk succes in laatste lovensopflikkering over moedig geworden clericalisme en tegenover het door z'n luilekkerland-beloften voor utopisten en maatschappelijk ontovredenen zoo verlokkelijke socialisme. Nu de toekomst voor de Eemlander ook geen ernstige finantieelo zorgen biedt, kun nen wij naar middelen zoeken om ons blad steeds meer aantrekkelijk te maken. Het heeft ons dan ook reeds genoegen ge daan, dat de lezers op prijs blijken te stellen, dat wij hun wekelijks eenige ac- tueele illustraties bieden. En,wij zullen ook naar nieuwe middelen blijven omzien, welke de Eemlander de eer van de courant voor Amersfoort te zgn, doen waardig blijven. De Republiek China. Het de proclamatie van Soen-jat-sen tot president van de Republiek China schijnt een nieuwe aera voor het geweldige rijk aan te breken. Alle berichten welke thans uit verschil lende deeleo van China in de buitenland- sche pers zijn opgenomen, bevestigen de debacle van de monarchie. Zelfs Tang-Sjao-tsji, de keizerlijke vredes- ouderhandelaar, zou, volgens de Daily Telegraph, naar de revolutionnairen zijn overgeloopen. Het keizerlijke hof moet Donderdagmid dag om drie uur Peking hebben verlaten, nadat de afzendieg der uit Mautsjoerije ontboden beschermingstroepen door den onderkoning nan Mantsjoerije was gewei gerd, onder voorwendsel, dat door het ver trek van deze troepen de rust in Mantsjoorije in gevaar zou worden gebracht. Waarschijnlijk zullen thans de revolu tionnairen zich van de provincies die nog niet tot hen zijn overgegaan, gewapender hand meester maken, waarbij zij dan wel heel weinig tegenstand zullen vinden. Soen jat-sen, de president der nieuwe Republiek, wordt allerwege als een man van rustige vastbeslotenheid en onbuig zame volharding genoemd. IIij is het die van uit het buitenland do revolutie heeft geleid. In de naaste toekomst zal nu moeter. blijken in hoeverre bij aan de op hem gebouwde verwachtingen boantwoordt. De Monqoolsche Quaestie. In de Hongoolsche quaestie, zoo wordt uit Peking geBeind, is plotseling een ern stige wending gekomen, doordat Rusland aanspraken iB gaan maken, die de suzerei- niteit van China aantasten. De Wei Poe Woe (Chineesch ministerie van buitenland- sche zakon) is zeer terughoudend, maar geeft toch toe, dat een bedekt ultimatum is ontvangen en dat men verwacht, dat Russische troepen op twee plaatsen over de grenzen zullen trekken. De geheimzinnige Ziekte. Nog altijd weet men niet waaraan de geheimzinnige ziektegevalion te Berlijn zijn toe te schrijven. Er zijn weer gevallen geconstateerd in het asyl in de Fröbelstrasse, niet alleen, doch ook in het ceutrum en het Z.W. van Berlijn en te Charlotteuburg. Te Char- lotteuburg zakte op straat een man ineen onder de bekende verschijnselen. De politie constateerde, dat deze man in fatsoenleken doen leefde en nooit in een asyl geweest iB. Hg moet dus de vergiftiging op een of andere geheimzinnige wijze hebben opgedaan. In het asyl in de Fröbelstrasso werden proeven op groote schaal genomen met liet botulis serum van Wassermann. Alle patiënteD kregon een inspuiting, voor zg naar het ziekenhuis gebrachten werden. Tot den volgenden middag was geen dezer patiënten gestorven. De geneesheeren hebben veel hoop, dat zij met dit middel de ziekte bestrijden kunnen* De proeveu op dieren, genomen in het Koninklijk Instituut voor infectieziekten, zijn afgeloopen. Deze experimenten hebbon het bewijs geleverd, dat do ziekte het ge volg is van vergiftiging door de botulisme- bacil. Van een epidemische ziekte is dus geen sprake. En het publiek behoeft zich dus niet ongerust te maken. De groote vraag is nu, hoe dit gif in het lichaam der aangetatsen is gekomen. En hierover zijn de deskundigen het nog niot eens. De hypothese, dat alleen bedor ven bokkingen de schuld hebben, beeft men nu langzamerhand laten varen. Een beter bericht zegt, dat het onderzoek naar de vergi/tigingsgevallen in de toevlucht voor dakloozen, als resultaat heeft opge leverd, dat de aan do in de toevlucht huizenden geleverde sterke drank methyl alcohol bevat. De leverancier van den drank, de drogist Scharmach, uit Charlotten- burg, heeft bekend, den drank met 2/3 methylalcohol en 1/3 sprit vervaardigd te hebben. De man is in hechtenis genomen. Iu medische kringen staat men scoptisoh tegenover de verklaring, dat de vergiftiging door methylalcohol zouden veroorzaakt zijn. Een Rijn-Maas-Kanaal. Naar de „Borlinor Lokal Anzeiger" meldt, heeft de Kamer van Koophandel te Keulen in eeu geheime zitting besloten, met de Koninklijke regeoring in Aken iu onderhandeling te treden over een kanaal van den Rijn naar de Maas. Dit kanaal zal dan zuidelijk van Keulen naar Aken loopen door de Rijnprovincie, en met de Nederlandsche eu Belgische kanalen ver binding krijgen. De Koning der Belgen ongesteld. Gedurende een paar dagen lijdt de ko ning aan koortsaanvallen eu een weinig heeschheid. De verschijnselen wijzen op influenza. De gewone recepties zullen uiet plaats hebben om elke vermoeienis te vermijden. De toestand des konings boezemt echter geen ongerustheid. Eenige dagen van rust zullen voldoende zijn om hem geheel te doen herstellen. Roobevelt en Tapt. De oud-prpsident Roosevelt publiceert in de „Outlook" een artikel waarin hg zegt, dat de opzegging van het Russsissch-Ame- rikaan8ch handelsverdrag zgu volle instem ming draagt. Echter was het, zegt Roose velt, boter geweest zoo hierover eerst aan het Haagsche Hof van Arbitrage de beslis sing ware voorgelegd. Taft heeft door te handelen gelijk hij deed, het Amerikaan- sche volk genoodzaakt een afkeurenswaar dige gedragslijn te volgen. In stede vau naar arbitrage, is nu gestreefd naar een politiek van brute ontkenning daarvan, waarbij de Yereenigde Staten zich in de oogen van do geheele wereld hebben be spottelijk gemaakt. De directe aanval van Roosevelt op het beleid van zijn opvolger, moet naar uit New-York wordt gemeld, wel bg velen in den lande de overtuiging doen postvatten, dat, hoezeer Roosevelt openlijk verklaart, geen candidatuur voor het presidentschap te willen, hij toch geen enkele gelegenheid voorbij laat gaan, om zich als de man voor te doon, dien het land noodig heeft als do hersteller van bedreven onrecht en do redder der republikeinsche partg, welker toekomst door president Taft in gevaar gebracht kan worden. De toestand in Perzib. Het Internationaal Socialistisch Bureau te Brussel heeft mededeeling ontvangen, dat de Provinciale Raad van Tebriz aan het Perzich comité te Constautinopel een telegram heeft verzonden, waarin wordt gemeld, dat de Russen tal van dorpon in brand steken, de iuwoners vermoorden en de vrouwen mishandelen, ec dat, indien hieraan geen einde komt, de bevolking genoodzaakt zal worden om wederstand te bieden en zich te verdedigen.

De Eemlander | 1912 | | pagina 1