WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorin. 10.57 unr. De Bilt, 3 Januari 1912. Hoogste barometerstand 774.2 m.M. te He d' Aix, laagste 746.8 te Skudesnaes. Verwachting tot den avond van 4 Januari 1912. Matige tot zwakke, later weer toe nemende Westelijke tot Z.W.-lijke wind. Gestoldhoid van de lucht: Betrokken tot zwaarbewolkt, later wellicht regen. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 766 m.M. Vorige stand te 12 uur 772 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 49 Laagste hedennachtF. 48 Hedenmiddag 12 uurF. 47 ning van de souvereiniteit van den sultan over Cyrenaika. De Parijsche Intransigeant meldt ook dat de vrede tusschen Turkije en Italië aanstaande is. De wijziging in het Otto- maansche ministerie zou alleen gemaakt zijn om de opening der onderhandelingen te vergemakkelijken. De Geheimzinnige Ziekte te Berlijn. Zooals wy in ons vorig nommer reeds meldden, werd de oorzaak der geheimzin nige ziektegevallen gezocht in het gebruik van jenever, die een groot percentage methyl-alcohol (de vergiftige voorloop in het distillatie-proces van de aethyl-alcohol, die het voornaamste bestanddeel van den gewonen jenever vormt) bevatte, en die aan de ongelukkige aan drank verslaafde be zoekers van het dakloozenhuis, daar ge leverd door een gewetenloos drogist, met name Scharmach, in Charlottenburh. Deze, die, als gemeld, zich al in hechtenis bevindt, heeft reeds bekend, dat de alcohol, dien hy verkocht voor 2/3 uit methyl-alcohol bestond. Hij verkocht deze in twee drank lokalen, in de nabyheid van het Asyl, waar bij een jonge man en eon koetsier als tus- schenpersonen optraden. Deze verklaarden den herbergiers, dat zij vroeger een dis tilleerderij hadden gehad en nu nog 15.000 liter alcohol over hadden, die zij wilden opruimen, door ze goedkoop van de hand te doen, d. w. z. voor 1.60 tot 1.70 mark per liter, terwijl de beursprijs van alcohol 1.80 mark per liter was. De herbergiers, een in de Landsbergerstrasze en een in de Frankforter Allee welke den methyl-alcohol kochten, meenden inderdaad met gewonen alcohol to doen te hebben, lengden het verkochte op de gebruikelijke wijze aan en verkochten te goeder trouw den aldus verkregen drank als jenever aan de be zoekers van hun lokalen, naar het schynt in hoofdzaak asylisten. Dat inderdaad deze methyl-alcohol do oorzaak der vergiftiging in het Asyl is ge weest, schijnt ook hieruit te blijken, dat de verschijnselen dezelfde waren als reeds vroeger bij methyl-alcoholvergiftigingen zyn geconstateerd: krampaanvallen en storing van 't gezichtsvermogen. Men herinnert zich hoe voor eenigen tijd ook in Hongarije door het gebruik van methyl-alcohol meer dan vijftig personen zyn gestorven. Ook in Rusland komen methyl-alcohol-vergiftigin- gen herhaaldelijk voor. Intus8chen staan de Berljjnscho genees- heeren, zooals wij reeds meldden, nog scep tisch tegenover deze verklaring der vergif tiging. Zij houden vast aan de opvatting, dat de bacillus batulmus van rookwaren door asylisten ook op andere voedingsmid delen is overgebracht. Uit een bericht van gisteren blijkt, dat er in de laatste 24 uur geen nieuw ver- giftigings-goval in het Tehuis is geconsta teerd, zoodat de verwachting gerechtvaar digd schynt, dat er geen nieuwe slacht offers meer zullen vallen. In het geheel zijn er thans 141 ziektegevallen gecousta- teerd, wsarvan zeventig met doodelijken afloop. De politie in Berlijn heeft gister nog verschillend» tapperijen doen sluiten, nadat haar uit een onderzoek van de boeken van den gevangen genomen drogist in Charlot- tenburg gebleken was, aan welke tappers de vergiftigde jenever verkocht was. Van de patienteu is gister nog één ge storven, zoodat thans het doodencijfer 72 bedraagt. De geneesheeren hopen, nu de oorzaak van de vergiftiging bekend is en dus een andere behandeling toegepast kan worden, het grootste gedeelte van de pa- tienten in het leven te behouden. De Staking in het Katoenbedrijf |in Engeland. De toestand in het katoenbedrijf is nog onveranderd. Overeenkomstig het bekende besluit hebben negentien groote spinneryen in het district Rochdale het bedrijf drie dagen stop gezet, en Zaterdag jl. de fa brieken gesloten tot morgen, in weerwil van het protest van arbeiderszijde, dat de Brooklands overeenkom6t een dergelijke op zegging op korten termjjn verbood. Van een verzoek om bemiddeling iB nog by geen der beide partijen sprake. Volgens de Press. Association zou eohter Askwith, van den Board of Trade, na een nauwge zet voorloopig onderzoek, uit eigen be weging voorstellen aan de vertegenwoor digers van werkgevers en werknemers heb ben gedaan. MisB Margaret Bury, van Great Harwood, de vrouw, die door haar weigering om lid der vakveeniging te wordèn, mede den lockout heeft uitgelokt, ontvangt uit alle deelen van het land tal van brieven, waarin zy met haar „plucky stand" wordt geluk- gewenscht. De brieven zyn geadresseerd: „Mej. Bury, stakings-heldiu, Great Har wood." Dreigende Staking. In het Belgische kolen-district Bergen dreigt een mijnwerkstaking, omdat de mijn eigenaars het loon elke twee weken in plaats van wekelijks willen uitbetalen. Een referendum onder do mijnwerkers zou he den beslissen of door een staking getracht zal worden de oude loonbelaliDg te be houden. Taft contra Roosevelt. President Taft heeft in een 6peech aan het Nieuwjaarsdiner in het Witte Huis Roosevelt's artikel in de Outlook over de arbitrageverdragen beantwoord Wanneer men aldus Taft van de arbitrage gaat uitsluiten de quaesties waarbjj de na tionale i er betrokken is, wel, dan zondert men juist die vraagstukken uit, welke het meest waarschijnlijk tot een oorlog kunnen leiden. Men zegt, dat wij de uitspraak vau het Hof in zulke quaesties niet zouden eer biedigen. Ja, als we dat van plan waren moesten we ons liever niet in een proces voor het Hof begeven, men moet een ver oordeeling evengoed dulden als een over winning. Voorts haalde Taft gevallen aan, waarin ook Engeland onder Gladstone's bewind zich vrjjwillig aan arbitrage onderworpen had in zeer belangrijke quaesties. De Republiek China. Dr. Soen Jat Sen, die Vrijdag 11. door de veertien vertegenwoordigers der afge vallen provinciën te Nanking werd gekozen tot president der Chineesche republiek, is Zondag van Sjanghai naar Nanking ver trokken. Binnen enkele dagen verwacht men de proclamatie van de grondwet der nieuwe republiek. Dat zal vertrouwen wekken! De regeering te Peking belooft een grondwet, de revolutionnaire of repu- blikeinsche belooft niets, maar gééft er een. Soen Jat Sen laat zich niet interviewen, maar menschen uit zijn omgeving hebben wereldkundig gemaakt dat hy het uitbreken van de revolutie in den j.l. herfst te vroeg heeft geacht: had men kunnen wachten tot de komende lente, dan zou het land de republiek vanzelf hebben aanvaard. De toestand wordt nu vereenvoudigd, meent Soen, door de omstandigheid dat de troe pen bijna alle republikeinsch zijn, want van de zoogenaamde keizerlijke troepen, is de helft feitelijk reeds in den grood des harten de republiek toegodaau. Soen ge looft dat, als de republiek eenmaal goed en wel gevestigd is, 'n paar maanden voldoende kunnen zijn om overal de orde te herstellen. De nieuwe regeering zal slechts korten tyd van militairen aard wezen en spoedig plaats maken voor de Nationale Vertegenwoordiging. Intusschen wordt er in Sjanghai verder beraadslaagd over het toekomstige lot der Mandsjoe-regeering. De revolutionnairen stellen zich op het standpunt, dat de Nationalo Vertegenwoordiging de zaak in bijzonderheden regelen zal, maar zij belo- veu een waardig tractement, een keizerlijke behandeling eu het intact laten van de koninklijke goederen eu de graven der vorige Keizers. De mandarijnen zullen een jaargeld krijgen, totdat zij een middel van bestaan gevonden hebben. De Mandsjoes, Mongolen, Mohammedanen en Tibetanen zullen dezelfde rechten hebben als de Chineezen. De Nationale Vergadering, die moet uitmaken of de Mandsjoes weg gaan, ja of neen, maar over welker be slissing blijkbaar niemand meer twijfelt, zal in Sjanghai samenkomen. Soen-jat-sen, de gekozen president is Christen. Wat echter waarschijnlijk niet algemeen bekend zal zijn, is, dat Soen-jet-sen tevens sociaal-democraat en „Marxist" is. Op zijn program komt ook de nationalisatie van den Chinecschen bodem voor. Wijziging pensioenregeling Spoorwegpersoneel. Te Uirecht hebben vergaderd de af gevaardigden 7au verschillende vereenigin- gen van spoorwegpersoneel, ter nadere be spreking van de voorstellen tot wijziging der pensioenregeling voor het Staatsspoor- wegpersoneel. Aanwezig waren het R. K. secretariaat St. Raphaël, de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel, de Prot. Christelijken Boud, de algemeene federatie van ambte- naarsbondeu, de Vereeniging van Schrijvers, de Bond van technisch bureaupersoneel en de Vereeniging van arbeiders en remmers. Met nagenoeg algemeene stemmen werd op voorstel der hoofdbesturen van het R.K. secretariaat St Raphaël en de Ned. Ver eeniging vau Spoor- en Tramwegpersoneel besloten, het personeel te adviseeren, 'oy het te houden referendum, op de te Btellen vraag, of de voorstellen van den minister van Waterstaat moeten worden aangenomen te antwoorden: „Ja, ik aanvaard de rege ling noodgedrongen, daarbij betreurende, dat de commissie van beheer van het pen sioenfonds niet met hare tegenwoordige bevoegdheid gehandhaafd blijft". Voorts werd een comité uit alle aanwe zige vereenigingen gekozen, dat tot taak heeft, alles in het werk te stellen, wat mogelijk zal blijken, om bet mede-beheer van het fonds voor het personeel te behou den. Daartoe zal onder meer een adres tot de Tweede Kamer worden gericht en zullen verschillende Kamerleden persoonlijk wor den ingelicht De Hilyersumsche Kamerverkiezing. Naar Het Volk verneemt, is er te Hil versum in de anti-revolutionaire partij hoogloopend meeningsverschil over de Ka- mercandidatuur. Een deel der leden wil mr. V. H. Rutgers, het anti-revolutionaire lid van den Hilversumschen gemeenteraad, candideeren. Een ander deel verzet zich daartegen echter heftig. Het geschil houdt verband met twisten, die dezen zomer by de raadsverkiezingen rezen. OrENBARE LEE8ZAAL. In de openbare leeszaal en bibliotheek te Hilversum heeft het aantal bezoekers gedurende 1911 23.831 bedragen, van wie 2748 op de Zondagen, terwijl er 23,933 banden werden uitgeleverd. Te Apeldoorn heeft gisteren de plech tige opening van de Openbare Leeszaal plaats gehad. Het ledental is reeds tot 900 gestegen. De leeszaal en naastliggende studiezaal bieden plaats aan pl. m. 40 lezers. Boven is een flinke zaal voor ver gaderingen, lezingen, tentoonstellingen, e. d. Het gebouw heeft een eigen centrale ver warming. De Eerste Kamer en de Toeslaqontwerpen. De Haagsche correspondent van de Leeuw. Ct. schrijft: Naar ik verneem, zulleri de zoogenaamde toeslag ontwerpen in de Eerste Kamer op zooveel verzet stuiten, dat verwerping er van zoo goed als zeker is. De Militiewet. Men verwacht, dat de openbare behaode- ling van de Militiewet zal plaats hebben tegen het einde van deze maand, wanneer de Eerste Kamer voor de beraadslaging over de Staatsbegrooting bijeenkomt. In ons raadsverslag in het nummer van gisteren laten we den heer Gerritsen o.a. het volgende zeggen: „Ten slotte den koopprijs. Deze is wel zgpr billijk te achten, daar bij slooping van boomen en gebouwen, de bezitting op circa f 60 000 is getax eerd; enz." Voor bezitting leze men opbrengst, zoo dat er komt te staan: Deze is wel zeer billijk te achten, daar bij slooping vau boomen en gebouwen, de opbrengst op circa f 60 000 is getax eerd; euz. Te Rijswijk, waai hy met Kerstverlof vertoefde, is, op 45-jarigen leefiijd, plotse ling overleden kapitein J. F. A. Bischofi, van het 5de regiment infanterie, secretaris van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs alhier. De 2de luitenant S. Veldmeijer van het 4de regiment infanterie te Amersfoort, wordt 25 dezer gededacheerd bij de werk plaatsen voor draagbare wapenen aan de Hembrug. De uitreiking der prijzen, behaald op het nationaal concours der Amersfoort- sche schietvereeniging „Prins Hendrik" zal plaats hebben op Zaterdag 13 Januari a.s. des avonds 8 uur in de Arend. By beschikking van den minister van binnenlandsche zaken zijn voor het jaar 1912 benoemd tot assistent te Utrecht, buiten bezwaar voor 's Rijks schatkist, de heeren: W. H. A. van Os, voor de heel kunde en W. Storui van Leeuwen, voor de geneesmiddelenleer. Naar wij vernemen zijn Msandag 2250 geluksbloempjes verkocht, zoodat, na aftrek van eenige onvermijdelijke on kosten, een saldo is verkregen van f 220. De milicein- soldaat bij 't 5e regi ment infanterie. P. H. J. B., oud 20 jaar, geboren te Zutphen en te Amersfoort in garnizoen, heeft in eerste instantie voor den krijgsraad te Arnhem terecht gestaan, als beschuldigd: le. dat hij op 22 Mei 1911 zonder ver lof zijn korps en zijn garnizoen heeft ver laten, voortdurend afwezig is gebleven tot op 2 October 1911, toen hy zich te Breda vrijwillig en zonder achterhaald te zijn heeft aangemeld bij den commandant der wacht der Chatsékazerne, en 2e. te Amers foort op 10 October 1911, des namiddags omstreeks 4 uur ontsnapt zijnde uit de infanteriekazerne, alwaar hy in voorloopige hechtenis wa6 gesteld, op den Leusder- straatweg, achtervolgd wordende door een sergeant, toen do korporaal W. hem in den weg trad, om hem tegen te houden, dezen met opgeheven hand en met een dolkmes gedreigd heeft. De krijgsraad achtte de beschuldiging, met uitzondering van het dreigen met een dolkmes, rechtens bewezen eu verklaarde bekl. daardoor schuldig aan: le. eerste desertie in tyd van vrede, gepleegd door een soldaat, en 2e. het als soldaat zyn meerdere in rang met gebaren dreigen en veroordeelde hem deweges tot zes maanden militaire detentie, ingaande 7 November 1911. De veroordeelde kwam van dit vonnis in hooger beroep bij hot Hoog Militair Gerechtshof, welk college in zyn Vrijdag gehouden openbare terechtzitting uitspraak deed. Hot Hof verbeterde 's krijgsraads vonnis alleen voor zooveel den duur der aan den soldaat opgelegde militaire detentiestraf betreft en bepaalde dien duur op vijf maanden met ingang op denzelfden dag als de eerste rechter had bepaald. De advocaat-fiscaal voor Hr. Ms. zee- en landmacht had geconcludeerd tot bevestiging van het vonnis, terwjjl de ambtshalve toegevoegde verdediger, mr. A. Ph. W. Alta, zich bad gerefereerd aan 'e Hofs oordeel. Be-Quick ZutfenQuick Amersfoort 14. Quick trok Oudejaarsdag naar Zutphen, met 4 invallers, om tegen bovengenoemde vereeniging te spelen. Be Quick heeft 2 invallers.

De Eemlander | 1912 | | pagina 2