WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. MEDEDEELENDEN VAN HET KONENEL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.57 uur. De Bilt, 4 Januari 1912. Eloogate barometerstand 774.1 m.M. te Coruna, laagste 750.3 te Riga. Verwachting tot den avond van 5 Januari 1912. Meost matige, tijdelijk wellicht krach tige Z.W.-lijke tot Westelijke wind. Gesteldheid van de lucht:Meest betrokkeD, regenbuien. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 760 m.M. Vorige stand te 12 uur 766 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 48 Laagste hedennachtF. 47 Hedenmiddag 12 uurF. 47 Minister Messimy heeft den kapitein eerst audiëntie willen verleenen, toen hem uit de dossiers gebleken was, dat Lux zich niet aan spionnage schuldig had ge maakt, maar dat bij alleen een studiereis deed, alsook dat hij niet op zijn woord van eer gevangen zat. Aldus de Fransche bladen. Van verschillende zijden wilde men teesten organiseeren ter eero van Lux en een paar bladen wilden een inschrijving openen voor een huldeblijk. Maar de kapi tein, die zelf geen druktemaker schijnt te zijn, heeft van hoogerhaod last ontvangen, zich aan alle betoogingen, van welken aard ook, te onttrekken. In Duitschland ergert men zich, zooals te begrypen is, aan don dwazen ophef, die in Frankrijk van deze ontvluchting wordt gemaakt en de Lokal Anzeiger zegt, naar aanleiding van het feit dat minister Messimy kapitein Lux op audiëntie ontving: „Dit is de eerste maal dat een groote mogendheid officieel de spionnage erkent." De Mijn werkersstaking in Belgiö. Het aantal mijnwerkers in de Belgische Borinage, datingevolge den uitslag van het referendum in staking zal gaan, wordt op 50.000 geschat. Kerk en Staat in Portugal. De patriarch van Lissabon, die zooals men weet, met twee andere bisschoppen wegens zijn verzet tegen de scheidingswet uit zijn diocees is gezet, heeft eergisteren te Lissabon zijn laatste mis bediend. Bij het uitgaan der kerk zyn er relletjes ge- woest, waarbij verschillende aanhoudingen zijn gedaan. De patriarch van Lissabon, twee aartsbisschoppen en zes bisschoppen hebben een brief gericht tot den president vag de republiek Portugal, waarin zij be- toogen dat hot hun onmogelijk is de in menging der regeering in kerkelijke zaken te aanvaarden. De geestelijken beroepen zich op de vrijheid van geweten en de on schendbaarheid der burgers in zake ge loofsbelijdenis. Ze verklaren alle ontbe ring liever te dragen, dan de geestelijke dingen aan wereldlijke wetten te onder werpen. En hoewel ze den nieuwen regee- ringsvorm niet vijandig gezind zijn, waar schuwen zij de regeering voor het gevaar van de roomschen tegen de republiek op te zetten, wat slechts tweedracht in de Portugeesche natie kan uitlokken. In do Portugeesche Kamer ia behandeld een motie, waarin van de regeering het ontslag wordt geéischt van alle ambtenaren, die deelnamen aan de betooging op 1 Januari ter huldiging van den patriarch van Lissabon. De minister- president ver klaarde dat hij zich onmiddelijk had bezig gehouden met de overweging, welke de gevolgen de betooging zou moeten hebben. Hij pleegde overleg met den minister van oorlog op welke wijze de tucht onder alle klassen der bevolking zou kunnen worden gehandhaafd. De regeering is voornemens krachtige maatregelen te nemen om de eerbied voor het gezag hoog te doen houden. De inkomsten der Kerk. Volgens eene statistiek bedroeg bet ver mogen der r.-katholieken kerk in Oosten rijk in 1880 slechts 598,5 millioen kronen. Gedachtig aan het woord: stapelt u geen schatten op, die de mot en de roest ver teren heeft men niet al te hard gestapeld, zoodat in 1909 op het zooeven genoemde hoopje slechts één milliard kronen was op gestapeld. Dat was het officieele vermogen der roomsche kerk in Oostenrijk. DegrooteOostenrijk8che kerkvorsten hoe ven ook nog niet aanstonds pandjes te ge ven om de duurte Zoo heeft b.7. de bisschop van Olmiitz een jaarlijksch inkomen van on geveer 4 millioen kronen. Het grondbezit aan den :nan bedraagt dan ook slechts 50.000 H.A. land, wei en bosch. De bisschop van Praag moet het echter met nóg minder toe: met zijn 40.000 H.A. maakt hij deel uit van den noodlijdenden boerenstand. Gok in Spanje behoeven de bisschoppen geen finantieelezorgen te hebben. De aartsbis schop van Toledo ontvangt van de Staat 40.000 peseta's, de aartsbisschoppen van Sevilla en Valencia elk 37.000. die van Granada en Santiago elk 35.000, 4 anderen elk 32.000. De ministers des konings vordienen 30.000 peseta's. De staatstoelagen voor de bisschoppen variëeren van 20.000 tot -7.000 peseta's. Daarenboven geeft de Staat aan iederen bisschop 5000 pes. voor dienst reizen. Al deze inkomsten vormen slochts 'n klein deel van de leeftocht Hunner Door luchtigheden. Volgens 'n zeer uitvoerige en zeer nauwkeurige statistiek bedragen de bijinkomsten van den Bisschop van Madrid 748.965 pes. per jaar. De kathodraal-oleruB uit 1708 personen bestaande, krijgt van den Staat 4.620.500 pes., de kleine-kathedraal-clerus (clero colegial) uit 603 personen bestaande, krijgt jaarlijks 458.100 pes. De parochiale clerus krijgt jaarlijks van den Staat 22.699.000 pes. rig bestaat uit nit 24.220 personen, wier salarissen van 5002504 pes. beloo- pen. Dit is wel bitter weinig, maar er komen nog douceui bij. De Staat betaalt officieel aan de Kerk 42 millioen, maar verschillende ministeries, provincies en steden betalen nog bovendien circa 25 millioen, totaal 67.105.202 peseta's. Wat de geloovigen nog bovendien miD of meer vrijwillig betalen, wordt op 152.504 360 pes. berekend. En wat zjjn nu de vruchten van die ongelooflijke verkwisting'? Geen land in Europa staal lager in ont wikkeling, is armer, ongelooviger en ellen diger dan Spanje. Voorwaar, de zogeningen der Moederkerk zijn duur gekocht! Loos Alarm. Het Eugelsche legerbestuur heeft aan 't einde van het jaar 1911 aan de reser visten een instructie gezonden, die bijzon derheden inhield, een eventueele mobilisatie betreffende. Daarbij was gevoegd een postwissel van drie shillingen en een spoor kaartje naar de garnizoensplaats. Met groote letters stond in de instructie gedrukt, dat dit alles alleen gold voor 't geval van een mobilisatie-bosluit. Niettemin hebben talrij ke reservisten gemeend dat er plotseling gemobliseerd werd en zij hebben zich onder de wappns begeven. Begrijpelijkerwijze heeft dit aanleiding gegeven tot groeten schrik en dolzinnige geruchten over de mobilisatie van gansch Engeland's weer macht. De Chineksche Republiek. De berichten geven ieder half etmaal een anderen indruk van den toestand in het Chineesche rijk. Dinbdag scheen het, alsof de aanval der revolutionnairen op de keizerlijken bjj Hankou, gepaard aan het mislukken der conferentie te Sjanghai, den toestand in dien zin veranderd bad, .dat de strijd met wapenen op leven en dood tusschen aanhangers van dynastie en repu bliek zou worden uitgestreden. Dat werd bovendien nog waarschijnlijker gemaakt door het gerucht, dat Joean Sji Kai onder bedreiging van zijn ontslag te nemen, eenigo millioenen taëls had losgekregen van de Keizerin-weduwe, en dat hij, ge holpen door dit goud, het verzet tegen de republikeinen zou volhouden. Maar latere telegrammen geven weer een gansch ande ren indruk: het vechten bij Hankou is opgehouden, de keizerlijken hebben Hau- jang verlaten en de revolutionnairen heb ben den keizerlijken beloofd, Hanjang van bun kant niet te bezetten en daarop is de wapenstilstand weer ingetreden. Dit wijst veeleer op een accoord tusschen republi keinen en regeering8troepen bij Hankou; en gesteld, dit is inderdaad tot stand ge komen, kan kan het moeilijk anders, of do regeeringstroepen zijn gewonnen voor de zaak der revolutie. H. M. de Koningin. Wij lezen in De Nieuwe Courant: „Op het galabal gisteravoud ten Hove was natuurlijk de teleurstelling over het uiet verschijneu van de Koninklijke gast vrouw algemeen en niet minder de belang stelling in de reden van Haar afwezigheid. „Gelukkig bleek van een minder gun- stigen gezondheidstoestand van H. M. geen sprake te zijn, maar deed onder de aanwe zigen hot gerucht van een reden van hoogst verblijdenden aard de ronde, waarvan geen tegenspraak vernomen werd." Een Nederi.andsche Dreadnought! Het Volk zegt stellig te kunnen ver zekeren, dat reeds op den avond van '22 December, toen de behandeling van de twee voornaamste deelen vandeMarinebegrooting werd uitgesteld, in parlementaire kringen het plan werd 'oeiaamd, in plaats van een .schip van 7600 ton, in Februari tot den bouw van een Nederlandsche Dreadnought te besluiten, dubbel zoo groot en dubbel zoo duur. Een sociaal democraat als Wethouder. Blijkens het verslag in „Het Volk" van de jongste vergadering van het Partijbe stuur der 8. D. A. P. werd bij de rond vraag de aandacht er op gevestigd, dat in het verslag van de Raadszitting te Enschede de volgende passage voorkomt: „Tijhof meent evenwel, dat de soc.-dem., als hij ziet, dat hij als wethonder wat goeds zal kunnen doen voor de arbeiders, gerust een zetel in 't dagelijksch bestuur kan aanvaarden; dat is het standpunt van het partijbestuur enz." Het partijbestuur vindt het gewenscht, ten einde misverstand te voorkomen, mede te deelen, dat deze stelling, zoo iu 't alge meen, noch door het P. B., noch door diens afgevaardigde op de conferentie te Hengelo, waarop Tijhof blykbaar doelde, werd aanvaard of is verkondigd. De Duurte. In de gisteren gehouden vergadering van den Haarlemschen gemeenteraad werd aangenomen een voorstel van B. en W., om ten aanzien van de kwestie, of van gemeentewege iets tot leniging van den duurte-noodstand gedaan moet worden, over te gaan tot de orde van den dag. Verworpen werd een voorstel van den heer Begronje tot het geven van een extra-toe lage aan de gemeentewerklieden. Bosch over het IJ. Zonder stemming heeft de gemeenteraad van Amsterdam op voorstel van B. en W. het besluit genomen, aan do overzijde van het Y (in den Nienwendammor Ham) een bosch te stichten (hakhout, opgaande hoo rnen, enz.), in den trant van de Scheve- Dingsche boschjes. Het bosch zal 35 H.A. groot worden en zal aansluiten bij een sportpark met plantsoen, ter grootte van 10 H.A. Het Igebeel zal ruim zoo groot zijn als het Vondelpark. In dezelfde raadszitting deelde wethouder Delprat mede, dat de volgende week een voorstel van B. en W. zal verschijnen inzake de stichting van een groot sport terrein ten Zuiden van de stad. Overnachten buiten de kazerne. Door den minister van Oorlog is, mot intrekking van het vroeger bepaalde, thans vastgesteld, dat aan de verlofgangers van de militie, voor zoover deze voor de laatste maal voor herhalingsoefening onder de wa penen komen en behooren tot de korpsen der infanterie, der vesting-artillerie, het regiment genietroepen en het korps pon tonniers, alsmede aan de milicien-sergean ten van de joDgere lichtingen, tot die korpsen behoorende, voor zoover zij dit zullen verlangen, vergund zal kunnen wor den, om wanneer zjj voor herhalingsoefe ningen onder de wapenen zijn, buiteD de kazerne te overnachten, mits hunne woning (vaste of tijdelijke) in of nabij de garni zoensplaats gelegen is en de vergunning niet aanleiding geeft tot het afleggen van zoodanige afstanden, dat daardoor invloed wordt uitgeoefend op den goeden gang van den dienst en van de oefeningen o.a. ten gevolge van buiten deze opgedane ver moeienissen, een en ander ter beoordeeling van den onmiddellijkon chef. Zg, die voor de meergenoemde guust iu aanmerking wenschen te komen, moeten daarvan uiterlijk twee maanden voor den dag van opkomst schriftelijk kennis geveu aan dien chef. Zondagmorgen halftien wordt in de RemonstraDtsche kerk een godsdienstoefe ning gehouden voor jongelieden. De gewone dieDSt vangt om 11 uur aan. Voor den Doopsgezinden kring wordt Zondag 7 Januari a s. een godsdienst oefening gehouden in het Logegebouw, waarin als spreker zal optreden Ds. E. M. ten Catc. Zoo we reeds meedeelden zal Zondag a.s. in Amicitia een uitvoering worden ge geven door het Utrechtsche kinderkoor „De kleine Stem." Opgevoerd zal worden „De Sneeuwkoningin", een operette, die door dit koor reeds eenige malen met zeer veel succes werd opgevoerd. De recensies waren dan ook onverdeeld gunstig, zoodat we ook hier een mooie opvoering zullen mogen verwachten. De Amersfoortsche trant vervoerde in de afgeloopen maand December 10(173 passagiers, tegen 9436 in dezelfde maand van het vorig jaar, alzoo een vermeerdering met 637. De vervoeropbrengst was f40.10 meer, n.l. (509 90 tegen (469.80 in De cember 1910. De dagkilometer opbrengst was f9.13 tegen f8.41 en de totale op brengst ditmaal f 553.30 tegen f 524.36 in December 1910, alzoo f 10.94 meer. De dagkilometer opbrengst daarvan bedroeg f9.91, tegen f9.72 in December 1910. Men verzoekt ons mee te deelen: Vrijdagavond a.s. zullen de heer Fer- ruccio Bonavia, violist te Manchester en niöj. Annie Kroeze, pianiste te's Gravenha- ge, een sonatenavond geven in Amicitia. De heer Bonavia is le violist aan het Halle Orkest onder Richter, te Manchester, en wordt gerangschikt onder de beste Engel- sche violisten. Ook als componist heeft hij zich daar reeds veel naam verworven. De Manchester Guardian schrijft over hem: „Mr. Bonavia's kracht ligt klaarblij kelijk juist daar, waar de meeste van hun zwakheid blijk geven; in zyn spel legt hij groote beschaafdheid en teederheid Mej. Kroeze speelde onlangs met veel succes te Genève. De pers was, naar men ons mededeelt, vol lof over haar prestaties. De heer S. Hamburger, verzoekt, het N. v. d. D., naar aanleiding van het be richt, dat hij aan de mannen, die hem on langs op den weg hebben aangerand, f 7 zou schuldig geweest zijn, mede te deelen dat van die schuld niets bestaat. Met geen van de twee bedoelde personen heeft hij ooit iets te maken gehad en alleen om van hen en hunne bedreigingen af te komen, heeft by hnn de ten slotte gevraagde f 3.50 uitbetaald. Op uitnoodiging van de kiesver- eeniging „Gemeentebelang" zal de heer A. Roodhuizen, lid van de Tweede Kamer, Vrijdag 14 Maart alhier komen spreken over: „De Taak der Liberalen". Onze vroegere stadgenoot, de heer D. Klerk thans te 's Gravenhage, slaagde te Groningen voor het examen Middelb. B. Fransche taal en letterkundo. Lijst van onbestelbare Brieven en Brief kaarten verzonden van het Postkantoor te Amersfoort in de 2e helft der maand December 1911. Brieven Binnenland. Schreuder Amersfoort. J. J. de Greef Maastricht. S de Sterk Rotterdam. mej. J. van Putten Utrecht. Ned. Protestantenbond Wagenborgen. mevr. Homan Amersfoort. P- Slagter Hembrug. T. Jonkman Schoonoord Th. Kan Utrecht. P. Verloop Diiren.

De Eemlander | 1912 | | pagina 2