DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 5. ZATERDAG 6 JANUARI 1912. 9e JAARGANG. gf£T|n^ Bij dit nummer behoort 'n BIJVOEGSEL. Evenredige Vertegenwoordiging. BUITENLAND. Hoe de gevolgen der dure tijden te verhelqen. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Bureau: KI.KISG H.t lO 6. Telef. Interc. 18». Abonnementsprijs: Prijs der Ailvertentiën: Per jaarf 4.—. Franco per Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bjj id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kantoc Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandsch Advert.-bureau D. 1. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam Felix Dahai FELIX DAHN. Een van do beroemdste Duitsche geleer- don en dichters, die ook buiten ?ijn vader land eene groote vermaardheid verwierf FELIX DAHN is den 3den Januari 1912 gestorven. Van zijn werken is „Ein Kampf um Kom" wel het meest bekende. Aan verschillende Duitsche universiteiten was hij boogleeraar en het laatste sinds 1885 aan de Breslauer. Sinds 1909 had hij echter zijn ambt neergelegd en leefde slechts voor de studie der hem interessee- rende onderwerpen. Er zijn politieke vergaderingen en poli tieke vergaderingen. Er zijn politieke vergaderingen, waar 'n fanatiek schreeuwer het publiek opzweept en de hartstochten hoog doet oplaaien, waar voor logi6chen gedachtengang en zakelijke argumentatie in de plaats treedt 'n inhaltlose woordenvloed, 'n mengeling- zonder-eenig-verband van valsche voorspie gelingen, fantastische onrijpe ideeëu, ont sproten aan 'n onvolgroeid denkvermogen, laffe insinuaties, inferieure grappigheden, brutale leugens en woordverdraaiingen, platte hatelijkheden, brokstukken uit de chroni^ue scandaleuse van de tegenpartij, kortom 'n vergadering, waar het 'n mensch van eenige beschaving en geestesontwikke ling te moede moet zijn als 'n dominee in 'n apachenkroeg. Geheel andere gewaarwordingen onder vindt men op politieke vergaderingen waar 'n ontwikkeld spreker, man van beschaafde manieren,'n bepaald onderworp systematisch maar tevens bevattelijk, laat ons zeggen populair-wetcnschappelijk behandelt, uiteen zet, critiseert, niet om goedkoop effectbejag maar tot leering en voorlichting, niet tot opzweeping der hartstochten, maar tot prikkcliog van hot denkvermogen. Zulk 'n politieke vergadering wacht ons Maandagavond in liet Yalkje, waar de heer Drion, 'u zeer aangenaam en boeiend causeur, zal spreken over evenredige ver tegenwoordiging. Evenredige vertegenwoordiging is 'n onderwerp, dat oogenschijnlijk zeer een voudig is maar by vordere bestudecring groote moeielijkheden oplevert. Zoo is het to begrijpen, dat in beginsel vrijwel allen zich voorstander verklaren van evenredige vertegenwoordiging maar in de praktijk, waar het op toepassing van het beginsel aankomt, met de handen in het haar zitten. Eenige weken terug, hebben wij reeds 'n hoofdartikel aan dit onderweip gewijd; wij willen dus niet in herhalingen vallen, zeuden zulks te minder wenschelijk achten, nu 'u autoriteit als de heer Drion op dit gebied is, ons Maandagavond reeds 'n ver handeling beloofd heeft. Met vrijmoedigheid kunnen wij allen, die omtrent evenredige vertegenwoordiging iets meer willen weten, opwekken de rede van den heer Drion te gaan hoorea. Wen schelijk is het, dat ook tegenstanders en zy, die nog onoverkomelijke bezwaren in E. V. zien, ter vergadering opgaan. Er bestaat gelegenheid tot debat en al is het natuurlijk niet de bedoeliDg, dat men elkaar in het haar vliegt, zoo zou het toch voor de aanwezigen van het hoogste nut zijn, als zij van 'n vraagstuk van zoo groot belaDg het pro en contra konden vernemen. Van 'n dergelijke politieke vergadering zal men niet kunnen zeggen dat het 'n verloren avond geweest is. De Oorlog In de buitenlandsche pers hebben de laatste dagen weer geruchten de ronde gedaan over een a.s. vredesluiting iu den ItaliaunschTurkschen oorlog. Ook do Times heeft uit Saloniki zulk een vredes- bericht ontvaugen. Welke waaide aan deze berichten cn geruchten toegekend moet worden, blijkt uit een artikel in de jongste Populo Romano, het officieuze orgaan der Italiaansche Rcgeeriog, waarin wordt verklaard, dat de oplossing van de binnen- landschc crisis in Turkije den Italianen allo hoop heeft ontnomen, dat de Porte vrede zou sluiten vóór al haar middelen volkomen zijn uitgepnt. In elk geval, schrijft de Populo Romano, moet Italië, wanneer i'e vrede gesloten wordt, behalve ziju politiek doel, ook militaire zekerheid verkrijgen ten opzichte der Arabieren-stammen. Daar toe zal de natie echter nog vele offers moeten brengen. Oorlogsnieuws van beteekenis is er ook nu weer niet. Wij lezen alleen, dal de Ita liaansche torpedoboot „Eigno" een Arabie renkamp, dat dicht bij de. Tripolitaansche kust was opgeslagen, hoeft gebombardeerd en dat de Arabieren, ten getale van 600 ongeveer daarop ijlings uit elkaar stoven. Verder bericht de Corriere, dat Lord Kitchener in Egypte de grenzen blijkbaar scherp laat bewaken: een Turksch officier met vijftien manschappen, die Cyrenaika trachtten te bereiken, werden uit Epypte gezet. Volgens hetzelfde blad bevindt zich in het Turksche kamp van Ncsjat bei oen Duitsch reserve-officior, Meyer, die er, na twee mislukte 'pogingen, in slaagde de Tunesische grens over te komen. Pierrè Loti laat in de Figaro, een aan- doenlijk-welsprekend protest hooren tegen den Italiaansch- Turkschen' oorlog. Hij vergelijkt Italië en in het algemeen het christelijk Europa, d.it de Mohammedanen steeds als slachtvee heeft behandeld, met een panther, die op verraderlijke wijze oen buffel bespringt, om hem te verscheuren. En als de arme buffel, zieltogend ter aarde ligt, dan komen de hyena'6 om hun derl van den buit. De hyena's dat ziju de mogendheden, die rondom Turkije heeusluipen, wanneer het iu een verschrikkelijken oorlog is gewikkeld en die dan „compensaties" eischen, voor het gebied, dat het aan een andere mogendheden heeft moeten afstaan I De Duitsche Rijksdagverkiezinqen. Ziehier een on ander uit een lijst van vrijzinnige eischen, die met het oog op de komende Duitsche verkiezingen Karl Schra- der in het Tageblatt plaatst, onder den titel: „Wat noodig ief" Voorop staat: een ministerie dat verant woordelijk is jegens den rijksdag. Dan komen: een billijke indeeling van kiesdis tricten cn een gewaarborgd stem-goheim; de bewaiing van de macht des rijks niet door steeds toenemende bewaking die terstond beantwoord wordt, dus nutteloos is maar door een goede diplo matie die goede verhouding met anderen weet tot stand te brengen; vermindering van belasting en een billijke verdeeling der lasten; opheffing der bekrompen protectio nistische politiek; een administratie, die de wetten uitvoert om het volk te dieuen, zonder onderscheid van godsdienstige of politieke richtiogen." Willen dit alle geen pia vota blijven, dan moet een einde gemaakt worden aan de conservatief-clericale overheersching! Mijnwerkersstaking in BKLGië. Dc werkstaking in do Borinago is thans viij wel algemeen, ongeveer 25.000 myu- werkers hebben den arbeid neergelegd. Daar de arbeiders over geen sterke weer- staudskassen beschikken, meent men, dat de staking niet van langen duur zal zijn. Trouwens er worden reeds pogingen gedaan om een schikking te treffen. Tc Hornu hebben de leiders der stakers vergaderd en in deze bijeenkomst werd mededeeling ge daan van een aautal mijneigenaars om de loonsbctaliog voortaan iederen Zaterdag om de veertien dagen en niet tweemalen per maand te doen en tevens een kleine loons- verhooging in te voeren. Indien de andere mijneigenaars ook op dit denkbeeld willen ingaan, zou misschien, daar de arbeiders leiders naar deze schikking wel ooren heb ben, de staking zeker spoedig geëindigd zijn. Den gouverneur van Henegouwen is verzocht zijn bemiddeling te willen verlee- nen voor verdere onderhandelingen. Een staking van Gerstelijken. In de Augustinuskeik te Antwerpen, is een eigenaardige staking uitgebroken. De priesters hebben geweigerd om voor taan op Zondag de vroegmis reeds om halfzeven te lezen. En daar de kerkelijke overheid blijkbaar geen „onderkruipers" kon krijgen, is thans op Zondag de vroegmis afgeschaft. Er is veel geschreven over de zoo zeer ver hoogde prijzen van bijna alle onze voedings middelen, maar wij wenschen hierdoor eenige praktisch uitvoerbare, weuken te geven, hoe men zich voor hetzelfde bedrag meer en betere voedingswaarde kan verschaffen. Hoewel men, door zijn geringe percentages aan eiwit en vet, bezwaarlijk alleen van brood kan leven en zulks hovendien te eentonig zou zijn, is 't door zijn boog gehalte aan koolhydraten, geschikt om, in 't bijzonder aardappels en vele soorten van groenten, boonen enz. te vervangen, daar brood, in verhouding tot zijn voedingswaarde en zuiverheid, veel goedkooper is. Het tekort aan eiwit en vet, waarvan men per etmaal slechts een gering gewicht behoeft, kan door een doelmatige keus voor zijn middageten en de gewoonlijk bij brood genuttigde eetwaren, gemakkelijk worden aangevuld. Bovendien is goed brood een zuiver voedsel, zonder eenige schadelijke bijwerking, zooals vooral voor kin deren, door veel aardappelen enz. kan worden veroorzaakt. Door onze vorige feuilleton-ad vertentie „omtrent ons dagelijksch brood" ia liet genoegzaam bekend gemaakt hoe wij de granen volkomen zuiveren en er alle schadelijke (vooral zaden als bolderik) en niet voedzame (als kat) bestanddeelen uit halen door een groot aantal automatisch werkende machines, elk voor eene andere noodige bewerking, Wij vestigen speciaal de aandacht op Melkbrood (beieid met volle koemelk;, 9,13, en 18 cent. Moutbrood (geen gewoon meel met een extract, doch van gemoute tarwe iu haar geheel) 10 cent. Gezoudhoidsbrood (luchtig) 7, 11, en 17 cent. Munitiebrood [vast militair-brood) 9 cent Verpakt Zoet Roggebrood [met rietsuiker] 10 cent. Roggebrood [alleen ongebuild roggemeel], herpakt 10 en onverpakt 30 cent. Verpakte Luxe Tafelbeschuit, 7 voor 5 cent. Fijne b voor 5 cent. Dessei tbesehuit 12 voor 5 cent. Luxe Theebeschuit 14 voor 5 cent. Luxe Ontbijtkoek, 30 c.m. 20 cent, Délicieux 28 10 cent. Thomasvaer's 30 10 cent. Beschuit en koek zonder ons etiket, is niet van ons fabrikaat en gelieve men te weigeren: De eerste kruideniers- en comestibles-handelaars in geheel Nederland [alhier Oosterveen, Water schot, Duchatel, Stuurman, van der Werff, J. ▼an Doorn euz-1 leveren onze beschuit, biscuits, gevulde fantasiewafels [prinsesse- booueu, sigaren, tarwearen enz., gevuld met zuivere frambozenjam. melk-choco- lade enz.] en andere artikelen. In minder waardige winkels mogen onze artikelen niet worden verkocht. Hoewel tarwe en rogge thans kostbaarder zijn dan in enkele vroegere jaren, zijn, door ons 10 pCt. dividend, onze brood prijzen toch ongeveer even laag waartoe wij in staat zijn door onzen veel vermeerderden omzet. Door groote voorraden en voorkoopen, kunnen wij aau onze geregelde afnemers garandeeren, dat gedurende dezen winter onze broodprijzen niet zullen worden verhoogd, hoe duur de graanprijzen dan ook mochten zijn. Bedragen tot ongeveer f50,— werden als dividend per gezin uitgekeerd, hetgeen per kalenderjaar in Februari geschiedt. Meursiug's Machinale Fabriek van Gebak Amersfoort.

De Eemlander | 1912 | | pagina 1