DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 11. ZATERDAG 13 JANUARI 1912. 9e JAARGANG. Bij dit nummer behoort n BIJVOEGSEL. BUITENLAND. Hoe de gevolgen der dure tijden te verhelgeu. BINNENLAND. DE EEMLANDER. IIoot<lre<la<'teur: Mr- 1). J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs: Per jaar1 4.Franco per post id. {5.60. Per 3 maanden id. tl.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KI.KINK H vAti 6. Telet. Interc. IS». Prijs <ler AdvertentiSn Van 1 tot 5 regels (0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Boiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (B;j abonnement belangryke korting). Tot plaatsing vau advert, en reel, van bniten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd hel Alg. Binnen- en Ëuitenlandsch Advert.- bureau D. V. ALTA, Warmoesstr. 74- 78 Amsterdam Het gebouw van de Eqnitable Le vensverzekeringmaatschappij te New- York, een der grootste instellingen op dit gebied, dat dezer dagen afgebrand is en waarbij verscheidene personen het leven verloren. Behalve de kantoren der ge noemde maatschappij waren er ook nog kantoren van andere finantieele instellingen gevestigd. De Eoode Vloed. Als er nog iets uoodig was, om te be wijzen, dat het conservatisme de sociaal democratie het meest in de haud werkt, dan leze men de voorloopige resultaten van de stemming voor den Duitschen Rijksdag. Van de 105 definitieve uitslagen zijn er reeds 51 sociaal democraten gekozen en bij de 82 herstemmingen, die nog moetcu plaats hebben, zijn er 56 sociaal-democraten. Vannacht om 2 uur was de toestand aldus: gek. in berst. Conservatieven 10 21 Rijkspartij 2 5 Auti-Semieteu 2 6 Centrum 34 14 Polen 3 1 Nationaal liberalen 1 30 Vrijzinnigen 0 29 Wilden 2 2 Sociaal democraten 51 61 Dat wil zeggen van de 105 definitieve uitslagen zijn er 51 soc.-dem en bij de 82 bekende herstemmingen zijn er 56 socialisten betrokken. Wanneer men in aanmerking necuit, dat de helft van het aantal nog niet bekend is, dan zal het duidelijk zijn, hoe enonn de winst der rooden is. De Oorlog Een telegram uit Masssouah meldt, dat de Italiaansche oorlogsschepen op 7 dezer 7 Tinksche kanonneerbooten tot zinken brachten, en een gewapend jacht, na ho- vigen tegeastand vermeesterd hebben. Generaal Ceneva maakt van een nieuw middel gebruik om ztjn in het Arabisch gestelde proclamaties aan «Ie Arabieren ii.i het achterland van Tripoli te doen toeko men. De vliegers nemen er groote pakken van mee en laten deze boven de Arabische dorpen vallen In deze proclamaties worden de Arabieren herinnerd aan de Turksche verdrukkiug, en worden zij opgewekt dezen verder alleen te laten vechten. De Ministeriele Crisis in Frankrijk. Bourgeois heeft de opdracht tot vorming van een Kabinet afgewezen, doch President Faillières aangeraden Delcassé de opdracht te verstrekken. De laatste zou van avond autwooidcn; men vermoedt, dat hij haar zal aanvaarden. Zedenschandaal. Men herinnert zich het zodenschandaal te Parijs, waarbij Flacton, hoofdredacteur der Lanterne, de hoofdbeklaagde was. Flac ton is tot één jaar gevangenisstraf veroor deeld. De tusschpnpersonen, dio er een beroep van maakten minderjarige meisjes aan Flacton e.d. te leveren, werden tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. Er is veel geschreven over de zoo zeer ver hoogde prijzen van bijna alle onze voedings middelen, maal- wij wenschen hierdoor eonige praktiseh uitvoerbare wenken te geven, hoe uien zich voor hetzelfde bedrag meer en betere voedingswaarde kan verschaffen. Hoewel men, door zijn geringe percentages aan eiwit en vet, bezwaarlijk alleen van brood kan leven en zulks hoveudien te eeutonig zou zijn, is 't door zijn boog n-ehalte aan koolhydraten, geschikt om, in 't bijzonder aardappels en vele soorten van vroenten, boonen enz. te vervangen, daar brood, in verhouding tot zijn voedingswaarde en zuiverheid, veel goedkooper is. Het tekort aan eiwit en vet. waarvan inen per etmaal slechts een gering gewicht behoeft, kan door een doelmatige keus voor zijn middageten en de gewoonlijk bij brood genuttigde eetwaren, gemakkelijk worden aangevuld. Bovendien is goed brood een zuiver voedsel, zonder eeuige schadelijke bijwerking, zooals vooral voorkin deren, door veel aardappelen enz. kan worden veroorzaakt. Door onze vorige feuilleton-ad vertentie „omtrent ons dagelijksch brood" is het genoegzaam bekend gemaakt hoe wij de granen volkomen zuiveren en er alle schadelijke (vooral zaden als bolderik') en niet voedzame (als kat) be^tanddeelen uit halen door een trroot aantal automatisch werkende machines, elk voor eene andere noodige bewerking, Wij vestigen speciaal de aandacht op Melkbrood (bereid mei volle koemelk;, 9,13, en 18 cent. Moutbrood (geen gewoon meel met een extract, Vermeerdering van Kamerzetels. jj^De Belgische ministerraad, onder voor zitterschap van den Koning gisteren bijeen gekomen, heeft besloten het aantal Kamer zetels met 20 te verhoogon, dus op 186 te brengen. Aangezien bet meerendeel der nieuwe zetels iu Vlaamsche kiesdistricten valt, verwacht men, dat de clericalen er do meeste van veroveren zullen. Mijnwkrkersstaking in belgië. De staking in de Borinage is thans bijna algemeen; ongeveer 30.000 mijnwerkerkers hebben den arbeid neergelegd. Er open baart zich echter de laatste dagen een krachtige beweging tot bijlegging van het conflict; cr is reeds een scheidsrechterlijke commissie van vijf leden benoemd, waartoe ook de Kamer-president behoort. De mijn eigenaars verklaren echter vast te zullen houden aan de uitbetaling om de veertien dagen, die voor hen een groote besparing van tijd, werk en beambten beteekent. Intusschen begint cr in het geheele kolenbekkon reeds een groot gebrek aun brandstol' te komen, en verschillende fa brieken zullen weldra moeten sluiten, wan neer de staking voortduurt. SoLDATENMISH an DELING. De kapitein Bauer van het 2e regiment infanterie te Müncheu heeft zich te ver antwoorden gehad over een aanklacht wegens soldatenmishaodeling. Bauer had de gewoonte bij de velddienst oefeningen de houding zijner manschappen te verbeteren door schoppen tegen de beenen, stompen op den neus, slagen met de sabel. Werd er liggende gevuurd, dan trapte de kapitein, op de handen van zijn menschen en bewerkte hen ook wel met zijn sporen. Niemand durfde zich echter beklagen tot eindelijk een dokter het onhebbelijk gedrag 7an den compagnies commandant openbaar maakte. Een van dieus slachtoffers moest in het hospitaal worden opgenomen; de kapitein, die vreesde dat de zaak zou uitkomen, zocht hem daar op en trachtte hem met allerlei beloften van vrijstelling van dien sten over te halen om te zwijgen. De dokter kwam hier achter en bracht van een en ander rapport uit. De kapitein werd gestraft met 42 dagen kamerarrest. De eisch was 5 maanden vestingstraf. Relletjes in Portugal. De correspondent van het Berliner Tage- blatt in Lissabon seint: Het kwam gisteren iu Asseniis tot ernstige ongeregeldheden. Iu dit oord staat een kapel, waarheen dui zenden r. katholieken een bedevaart maken. In den nacht overvielen de bewoners van het streng-republikeinsche naburige dorp Monteiro de kapel en vernielden de heilige beelden. De woedende bewoners van Assentis, meer dan 200 menschen, allen gewapend, bestormden. Monteiro. Een groot gevecht was het gevolg. Hot eindigde met 5 doo- den en meer dan 50 gewouden. Afdoelin- gen cavalerie «en artillerie werden dadelgk gezonden tot herstel van de orde. Er had den talrijke arresstaties plaats. Een Bomaanslag. Te Silhowa (Macedonië) hebben Bulga reu ia een vergadering, bqeengcroepenom trouw aau de Turksche rogeering te be tuigen, drie bommen geworpen. Dertien personen werden gedood, 22 gewond. Een Teleurstelling. Het schijnt, dat aau de indertijd met zoo groeten ophef aangokoudigde algemeeue arbitrage-verdiageo tusschen de Yereenigde Stiten eu Engeland en Frankrijk de dood steek zal worden toegebracht. De senaats commissie in Washington zal voorstellen, de verdragen wel is waar aan te nemen, maar voorzien van eeu amendement, waar in wordt bepaald, dat de zoogenaamde ge meenschappelijke hoogo commissie, die bij quaesties. welke rijzen mochten, naar een schikking zal streven, niet definitief mag uitmaken, of de onderhavige quaestie voor arbitrage vatbaar is. De Senaat zelf moet dat uilmaken. Naar veler meening staat dit gelijk met het nutteloos worden der ver- drageu, waarvan immers de groote beteoke- nis was: de algemeenheid van het gebied der arbitrage. „De bedoelde clausule zei een senator moet dienst doen als ladder, waarlangs Taft uit den put kan klimmen." Zoo eindigt de schoone vredesdroom van verleden jaar! Zoo loopt de geestdrift, die zich van de wereld meester maakte na Sir Edward Grey's geruchtmakende vredes- redevoering, uit op een droevige misluk king. Trouwens, op Grey's vredelievendheid heeft men na de Marokko-crisis van dezen zomer wel een ietwat anderen kijk ge kregen. Ongevallenwet. Do Staatscourant no. 9 bevat 'u over- doch van gemoute tarwe in haar geheel) 10 cent. Gezondheidsbrood (luchtig) 7, 11, en 17 ceut. Munitiebrood [vast militair-brood] 9 cent Verpakt Zoet Roggebrood [met rietsuiker] 10 cent. Roggebrood [alleen ongebuild roggemeel], verpakt 10 eu onverpakt 30 cent. Verpakte Luxe Tafelbeschuii, 7 voor 5 cent. Fijne 8 voor 5 cent. Dessertbesehuit 12 voor 5 cent. Luxe Theebeschuit 14 voor 5 cent, Luxe Ontbijtkoek, 30 c.m. 20 cent. Delicieux 28 10 ceut. Thomasvaer's 30 10 cent. Beschuit en koek zonder ons etiket, is niet van ons fabrikaat en gelieve men te weigeren. De eerste kruideniers- en comestibles-handelaars in geheel Nederland [alhier Oosterveer, Water schot, Duchalel, Stuurman, van der Werff, J. van Doorn euz.j leveren onze beschuit, biscuits, gevulde fantasiewafels [priusesse- booneu, sigaren, tarwearen enz., gevuld met zuivere frambozenjam. melk-ehoco- lade enz.] en andere artikelen. Iu minder waardige winkels mogen onze artikelen niet worden vorkoebt. Hoewel tarwe en rogge thans kostbaarder zijn dan in enkele vroegere jaren, zijn, door ons 10 pCt. dividend, ouze brood prijzen toch ongeveer even laag waartoe wij in staat zijn door onzen veel vermeerderden omzet. Door groote voorraden eu voorkoopen, kunnen wij aan onze geregelde afnemers garandeeren, dat gedurende dezen winter onze broodprijzen niet zullen worden verhoogd, hoe duur de graanprijzen dan ook mochten zijn. Bedragen tot ongeveer f50.- werden als dividend per gezin uitgekeerd, hetgeen per kalenderjaar in Februari geschiedt. Meursing's Machinale Fabriek van Gebak Amersfoort.

De Eemlander | 1912 | | pagina 1