DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 12. MAANDAG 15 JANUARI 1912. 9e JAARGANG. In eigen boezem! BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. vau Schaardenburg. Bureau: KLEINE HiifJ O. Telef. Interc. 183. Abonnementsprijs: Prijs der Advertentiën: post id. f5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Sinueii-en Buiten landseh Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 78-78 Amsterdam De clericalo meerderheid in de Belgische Tweede Ivamer is bij de verkiezingen der laatste jaren voortdurend afgebrokkeld en bedraagt thans nog slechts 6 6temmen. In Mei zal de helft der Parlementsleden zich aan 'n verkiezing moeten ondeiwerpen en het laat zich aanzien dat deze verkiezingeu de meerderheid zullen verplaatsen van rechts naar links. De uitslag van de jongste volkstelling zal ten gevolge hebben, dat het aantal kamerleden met 20 uitgebieid wordt en van die nieuwe zoteU zullen slechts enke le door het platteland vervuld moeten worden, het ineerondeel komt aan de groote steden ten goede, zoodat de'linksche par tijen ongetwijfeld de grootste helft dier zetels veroveren zullen. Het lot van de clericale legeering in België is dus vrijwel beslist; de nieuwe, jong-kathoheke strooming iu de clericale paity zal den val niet kunnen tegenhouden. De roouischen zelf zien dit aankomen en toonen weinig hoop zich in het ontwakend België nog te kunnen staande houden. Ook de Eembode wil hierover 'n woordje meespreken De strijd zal zwaar zijn, want in 't nijvere België met z'n rcuzenfabritken zijn de socialisten sterk. Samengaand met de liberalen die zich voor zoo'n gezel schap in verkiezingsdagen in 't geheel niet geneerenzullen deze alles op 't spel zetten. Wij cursiveeren eenige woorden, die onze verbazing gewekt hebben. Hoe kan de Eembode er den liberalen een verwijt van maken, dat zij zich voor het gezelschap der sociaal democraten niet geneeren, als de eigen geestverwanten of neen, deze utidrukkiug kan men hier niet gobruiken; liever dus: als de eigen partijgenooton er niets in zien, gezamenlijk met de socia listen op te trekken, waar zij op die wijze de liberalen uit het zadel kunnen lichten? Gent is daar, om zulks te bewijzen. Ongeveer twee jaar geleden hebben de clericalon en socialisten te zamen de libe rale stadsregeering te Gent omvergeworpen en sinds dien tot voor eenige maanden broederlijk de wcthouderszetcls onder elkaar verdeeld. Niet alleen in verkiezingsdagen maar ook in vredestijd hebben de Belgische clericalon „zich voor zoo'n gezelschap in 't geheel niet gegeneerd". In Duitschland i9 het niet anders ge steld. Bij de vorige Rijksdagverkiezingen hebben het Centrum en de socialisten, nu ja wel niet openlijk en officieel, maar dan toch onder de tafel de handen ineen gelegd en elkaar wederzijdscbe hulp beloofd. En bij de omstreeks dien zelfden tijd in Beieren gehouden verkiezingen voor den Landdag Londen de handen zelfs boven tafel komen en is het bondgenootschap zonder blikken of blozen beklonken. En wil de Eembode thans den liberalen voor de voeten werpen dat zij zich toch eigenlijk moesten geneereu met de sociaal democraten gemeeDe zaak te maken? De Rijksdagvicrkikzingen. Hoewel de resultaten van alle districten bekend zijn, is het nog niet mogelijk den einduitslag te voorspellen. De Voss.Zeitung van meening. dat er een eind gemaakt zal worden aan de conservatief-clericale heerschappij. Dit blad schrijft ook: „De regeerenden van het zwart blauwe^ blok hebben de afrekening ontvangen voor de financieele hervorming en de gevolgde politiek. Hetgeen vorst Bülow voorspeld heeft, is uitgekomen: De 100de vloed is machtig gestegen. Vallen de herstemmin gen voor de sociaal democraten niet al te ongunstig uit, dan kunnen zij het tot hon derd en nog meer mandaten brongen." Belangrijker dan bet voorspellen hoe de toekomstige Rijksdag er uit zal zien, is het bespreken van de hiermede samenhangende quaestie, welke houdiug de burgerlijke partijen bij de herstemming tegenover elkaar zullen innemen. De radicaalste bladen komen er rond voor uit, dat zij aan sociaal democraten de voorkeur geven boven con servatieven en centrum. Doch de groote vraag is wat de nationaal-liberalen zullen doen, wanneer een conservatief in herstem ming komt met een 3ociaal-democraat. Dat zij het centrum, van oudsher de politieke aartsvijand, zullen steunen, is niet aan te nemen. De conservatieve bladen zijn zoo door drongen van het gewicht dezer quaestie dat z\j reed9 Zaterdagavond de spijker op deu kop treffen. Zoo schrijft de Krouzzeitung, het orgaan van den heer Von Heidebrand, dat de nationaal-liberalen, willen zij zeker zijn van den steun der conservatieven, niet met algemeece bewoordingen de sociaal democraten in den rug moeten aanvallen, doch dat er over en weer voor elke her- 8temmiug een overeenkomst tusschen de partijbesturen afgesloten moet worden. Stemmen de nationaal-liberalen hier niet mee in, dau zullen de conservatieven ver blijven van de stembus, hetgeen zeggen wil, dat zij de sociaal-democraten indirect steunen. Uit betzelfde vaatje, doch niet zoo per tinent, tappen de agrariërs in de Deutsche Tageszeitung, die er bovendien genoegen in scheppen de nationaal-liberalen te honen met bun nationale gevoelens, die zij iu den Rijksdag kunnen uiten, alleen wanneer de sociaal-democraten hen helpen in den Rijksdag te komen. Zelfs de officieuse Nord Deutsche Allge- meine, anders niet zoo vlug, haast zich hedenavond reeds erop te wijzen, dat het parool voor de herstemmingen moet zijn tegen de sociaal-democraten, die de natio nale eischen, o.a. van een 6terk leger eu vloot, bestrijden. Het blad speelt op een voor den heer Yon BethmannHollwcg ongewoon krach tige manier op het klavier van „de nationa liteit" om het internationale sociaal demo- cratisme niet nog sterker in den Rijksdag te doen terugkeeren. Wat zullen de natiouaal-liberalen doen? Op deze vraag geeft hun partijblad de National Zoitung van hedenavond reeds antwoord: „Wij zijn de meening toegedaan dat elke beslissing over tie herstemmiug ge- troöeu moet worden voor elk geval afzon derlijk en dat aan ae provinciale en plaat selijke comity's het mogelijk gemaakt moet worden de afspraak zoo te treffen als het politieke belang het eischt. Dit sluit niet uit dat er toch rekening gehouden moet worden met het geheele liberalisme." Dit wil dus niets anders zeggen dan dat de National Zeitung de nationaal liberalen aanraadt te transigeeren. Het is echter de vraag of de beer Basscrmann, die stellig alleen met de hulp der sociaal-democraten in den Rijksdag kan komen, zich zoo bang zal toonen voor de bedreigingen der con servatieven. De Oorlog. De Ottomaat ^che ambassade te Parijs maakt het volgeude telegram openbaar, van den Turkschen minister van oorlog ont vangen Den zesden Januaii trachtte een Itali- aansch regiment uit Homs een uitval U doen. De Italianen werden op eeD kilome ter vau de stad door onze troepen en vrijwilligers aangevallen. De vijand moest zich op Homs terug trekken met achter lating van 50 döoden on veel munitie. De achterhoede ter sterkte van 150 wan,' werd neergeschoten. De Turksche verliezen bedroegen 18 dooden en 37 gewonden. Het agentschap Stefani verneemt uit Constantinopel, dat plotseling alle vredes besprekingen der andere mogendheden zijn afgebroken, en dat er dus geen twijfel meer beslaat of de oorlog wordt voort gezet. üet Fransche Ministerie. Nadat ook Delcascé het aanbod van een Kabinet saam te stellen, had afgeslagen is den heer Poincaré dit opgedragen. Deze is geslaagd. De volgende portefeuilles zijn definitief toegewezen: President van den ministerraad van Builenlandsche Zaken Poiucaró; Justitie Bnand; Biunenlandsche Zaken Steeg; Oorlog Millerand; Marine Delcassé; Financiën Klotz; Openbare Werken Dupuy; Landbouw Paius; Koloniën LebruuArbeid Bourgeois. De titularis van Handel is Fcmand David, van Onderwijs Guist'hau. Het ministerie stelde reeds een verkla ring op, die morgen zal wordeu voorgele zen. Deze verklaring zal in de eerste plaats aandringen op de spoedige goedkeuring van de Fransch-Duitscbc overeenkomst, om tusschen de beide mogendheden betrek kingen te verzekeren, die op vrijmoedig heid en loyauteit gegroud ziju. Dan hoopt het kabinet weldra een oveieenkomst met Spanje te sluiten. Het kabinet verklaart verder, dat Frankrijk getrouw zal zijn aan zijn boudgenooten en vrienden, waaraan het thans meer dan ooit verknocht is. Ver volgens zal het kabinet de kwesties van de ambtenaarspensioenen, het kiesrecht en de financiën behandelen, en de begrooting in behandeling brengen. De regeering ver klaart, dat z\j haar bijzondere zorg zal wijden aan leger en vloot, wier sterkte do beste waarborg voor den vrede is en die altijd, hoezeer meu ook moge wenschen, dat de vrede bestendigd blijft, gereed moe ten zijn voor alle gebeurlijkheden en in staat om hun plicht te vervullen. Spaansche Ministbrcrisis. Het Spaansche ministerie heefc zjjn ont slag aangeboden. Het gerucht gaat, dat het kabinet zijn ontslag nam, omdat een algomeene staking te Barcelone dreigt, wanneer gratie wordt geweigerd aan de veroordeelden in het Culleraproces. Slecht Geld. De commissie, door de Portngeesche regeering benoemd om de quaestie te bestudeeren van een wettelijke regeling voor het bieden van gelegenheid voor hasardepeleu, heeft haar rapport uitgebracht, waarin zij de inrichting aanraadt van weel derige casinos eu speelhuizen in de voor naamste steden van Portugal on op het eiland Madeira, welke door de gemeente raden zullen verpacht worden. Een deel der winsten zal ten goede ko men aan instellingen van weldadigheid, een ander deel aau den Staat vervallen. Ook vreemdelingen kunnen zulk een in richting pachten. Mijnweiikersstaking in BtLGlë. - Er schijnt kans, dat de mijnwerkerssta- zich niet tot de Borinage waar de toe stand nog onveranderd is zal beporEen. Het Ilbld v. Antw. althans meldt: De mijnwerkers van het Luikerland be ginnen zich ook te roeren. Zaterdag ib er een werkstaking uitgebroken in deu kool- put Fanny, te Ougrée Marihay. Doch hier is de ooizaak beel anders dan in den Bo rinage. Do mijnwerkers, die 's nachts in de mijn dalen, werkten van 6 ure 's avonds tot 4 ure 's morgens en winnen 4.70 fr. Zij hadden gevraagd om ten '6 ure te mogeu boven komeu in plaats van om 4 ure. Dit werd hun gcreedelijk toegestaan, maar mits een aftrek op hun loon van 0.55 cent. Hiervan echter willen de mijnwerkers Diet weten en daar de bazen ook niet willen toegeven is de werkstaking verklaard. De Israëlieten in Rusland. Hot schijnt, dat voor de Russische Isra ëlieten oen betere tijd gaat aanbreken. De minister-president toch heeft enkele op hen betrekking hebbende bepalingen van zijn voorganger ongedaan gemaakt. Zoo heeft hij o.a. goedgekeurd, dat passen voor een tijdperk van zes maanden mogen wordeu uitgereikt aau Joodsche kooplieden, die voor hun zaken huiten de hun als woonplaats aangewezen zone willen reizen. Verder heeft hij aan de directie van de „Nalionalistische Credietvereeniging" te Moscou verklaard, dat hij er geen be zwaar in zag, dat Joden daarin deelnemen, terwijl hij tevens verzocht de instelling niet langer „nationalistisch" te noemen. De Revolutie ik China. De Kroon heeft besloten te abdiceoren en zich zoo spoedig mogelgk te Jehol terug te trekken wegeus de toenemende troebelen in de provincies. De Manisjoe prinsen, het volk en het leger van zijn oordeel, dat dit de eenige mogelyke op lossing is. Tijdens een langdurige vergadering van de hoofden der regeering werd beden een gedoeltelijke regeÜDg van de quaestie ge troffen.

De Eemlander | 1912 | | pagina 1