WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND^ STADSNIEUWST" MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.10 uur. De Bilt, 15 Januari 1912. Hoogste barometerstand 783.1 m.M. te Haparanda, laagste 745.2 te Valentia. Verwachting tot den avond1!an 16 Januari 1912. Meest matige Zuid-Oostelijke tot Oostelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Afnemende bewolking, droog weer. Temperatuur: Lichte tot strenge vorst. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 765 m.M. Vorige stand te 12 uur 770 m.M. te Amersfoort Hoogste gisteronF. 36 Laagste hedennachtF. 31 Hedenmiddag 12 uurF. 32 De Tariefwet. Het bestuur der Verceniging van Neder- landsche Grossiers in Groote uurwei ken en het bestuur der Vereeniging van Neder- landsche Grossiers in zakuurwerken hebben in een adres aan do Tweede Kamer kennis gegeven, dat naar het eenstemmig gevoe len van de algemeene vergadering dier vereoLigiug, de voorgestelde veihooging der invoerrechten een groot nadeel zou opleveren voor den Engroshandel in het algemeen en voor zoover het uurwerken betreft, voor dit bediyf in het bijzonder, waarom zij verzoeken gezegd ontwerp niet aan te nemen, voor zoover het betreft artikelen, welke niet in Nederland worden vervaardigd en waarbij derhalve van een bescherming der Nederlandsche industrie geen sprake kan zijn. By het adres is een uitvoerige memorie van toelichting gevoegd. Een Ontslag. Naar „Opwaarts" verneemt, is de heer M. Koornstra, vertegenwoordiger van den Ned. Militairen Bond, die onder de schuil naam „Agur" als propagandist optrad voor den Bond V3n Chr. Socialisten, door het hoofdbestuur van den Ned Mil. Bond ont slagen na 28-jarige dienst. Kamerverkiezing Hilversum. De Centrale der Chr-Historische Kiesver- eenigiogen stelde in een te Hilversum gehouden vergadering mr. H. Th. 's Jacob, burgemeester van Bussum, candidaat. Om trent de aanvaarding der candidatuur had men evenwel nog geen volstrekte zekerheid. Volks- en Schoolraden. De Nederlandsche Vereeniging van Volks- en Schoolbaden heeft het initiatief genomen voor het houden van een internationale conferentie voor Volks- en Schoolbaden tegen Augustus 1912 te ScheveuingeD. Reeds heeft de Verceniging door de welwillende tusschenkomst van den Minister van Buitenlandsche Zaken belangrijke in lichtingen verkregeD en ontving zij van verschillende zyden bljjken van instemming met haar werk, terwijl verscheidene Re geeringen adhacsie betuigden door officieele gedelegeerden aan te wijzen, die aan de besprekingen zullen deelnemen. Deze besprekingen zullen in 4 zittingen gehouden worden en omvatten de volgende onderwerpen: a. Rapporten uit de verschil lende landen over: Volksbaden, School baden, Fabriekebadsn, Militaire baden, Zee baden en Rivierbaden; b. de Volksbaden uit oen algemeen hygiënisch (o. a. ten op zichte van de woninghygiëne, reinheid der lucht in scholen, fabrieken etc.) medisch (ten opzichte van besmettelijke ziekten, pest, febris recurrens, vlektyphus en be smettelijke huidziekten) en paedagogisch oogpunt beschouwd; c. techniek in verband met de watervoorziening, inrichting, ex ploitatie en onderhoud; d. de verhouding van den Staat, de provincie en de gemeente tegenover dit sociale vraagstuk. Het ligt geenszins in de bedoeling een uitgebreid congres bijeen te roepen, doch wel een beperkte conferentie, waarop al leen bovengenoemde gedelegeerden zullen worden uitgenoodigd, zootuedo gedelegeerde leden van vereenigingen, die zich daartoe aanmelden. De deelneming aan de conferentie zal gratis zijn. Het verBbig der besprekingen zal verkrijgbaar gesteld worden tegen 10 frs. De conferentie zal gepaard gaan met een tentoonstelling van modellen, plannen, teekeningen eu photographieën van volks- en schoolbaden. Reeds hebben verschillende besturen van binnen- en buitenland6che gemeenten eu vereenigingen zich bereid verklaard aan die tentoonstelling deel te nemen. De Verkiezingen van 1913. De Vrqzionig-Democratische kiesvereeni- ging te 's-Gravenhage houdt eene leden vergadering op Woensdag 17 Jan. as. des avonds te half negen in Caje Hollan dais. In deze vergadering bomt aan de orde een voorstel van 14 leden, luidende: De algemeene vergadering van de Vrij- zinnia-Democratische Kiesvcreeniging te 's-Gravenhage overtuigd, dat het ook inet bet oog op de kracht der aaneengesloten coalitie van partijen der rechterzijde hoogst gewenscht is, dat het by de onderling verdeelde partijen van vrijzinnige richting zoo spoedig mogelijk tot samenwerking kornc, noodigt het bestuur uit, stappen te doen, die kunnen leiden tot een overleg met de zustervereenigingen hier tor stede, waardoor een samenwerking bij de e.v. verkiezingen voor Gemeenteraad, Staten en Kamer mcgelyk wordt eu over dit overleg ten spoedigste, liefst iu de e.v. vergadering verslag uit tc brengen." O.D.O. (Arnhemf Quick (Amersfoort) 4—3 Onder begunstiging van prachtig weder en een talrijk publiek, had bovengenoemde wedstrijd te Arnhem plaats. Even twee uur trapt O. D. O. tegen de eenigszins hinderlijke zon in af. Reeds in de eerste minuten, doelpunt O. D. O. op fraaie wijze met een keihard schot van den linksbuiten. Quick niets ontmoedigd breogt snel op. Reeds na 1 min. denkt men dat de stand gelijk is, jammer dat twee spelers van Quiok tegen elkaar aantrapten, waardoor de bal in 't veld terugsprong. Geruimen tijd houdt Quick O. D. O. ingesloten, hoe de roodhemden ook werken, tot doelpunten kunnen ze het niet brengen, door het goede keepen van Jekel Bij een snellen doorbraak van O. D. O. wordt de stand 2—0. Quick blijft pressie op bet O. D. O. doel houden, en doelpunten kan ook niet uitblijven, na mooi opbrengen en eenige spelers te passeeren, scoort Wolterbeck. 21. Enkele hoekschoppen, door beide partijen goed genomen, leveren geen succes, zoodat de rust aanbreekt met 2I voor O.D.O. Na rust lijkt het of O.D.O. nu eerst los komt, want de stand is al heel gauw 41, het laat6te punt werd gemaakt doordat een O. D. O. speler opzettelijk den bal, uit v. Goethem's han den, met zijn hand in 't doel sloeg. Quick begint nu weer goed aan te pakken, en wordt weer sterker, Valk brengt goed op en do Bruijn doelpunt met een laag hard schot 42. Beide doelverdedigers krijgen volop werk, doch blijken voor hunne taak bekwaam te zijn. Eenmaal trapt Marin hard tegen de lat aan, terwijl de Bruyn eu Valk rakelings langs schieten. Wolter- beek weet de stand voor de rooden op 43 te brengen, door handig eenige spelers te passeeren. Indien Mingels in het laatste kwartier, meer had voorgezet, was de stand beslist anders geworden, nu ver knoeide hij de mooiste kansen, door deD bal steeds buiten de lijnen te trappen. Het einde bomt met 43. Quick heeft echter togen het laatste doelpunt, door O. D. O- gemaakt protest aangeteekend, zoodat de stand hoogstwaarschijnlijk 33 wordt. Voorwaar een mooie verrichting voor de rooden tegen de kampioenen, en dat nog wel op vreemd terrein. By Quick was Fröhn slecht, Mingels na rust. Rest goed, vooral Keetell, v. Goethem en de Boer. Bij O.D.O. waren Costermans, Sprenger en Jekel de besten. Kans om lsle klasse te worden geef ik de heeren niet. De scheidsrechter was beslist onbokwaam dezen wedstrijd te leiden. Quick II had een vryen dag, terwyl Quick HI te Utrecht Voorwaarts III met 10 sloeg. Zoo doorgaan adspiranten en ge wordt No. 1 uwer afdeeling. Tom. H. V. C. V. V. O. 3-0. Dat er in Amersfoort veel belangstelling voor het voetbalspel bestaat, is gisteren middag weer gebleken op hot terrein ach ter Rustoord, bij den wedstrijd H. V. C. V. V. O. (Velp), welke door een zeer tal rijk publiek werd bijgewoond. Er was trouwens een spannende wedstrijd te ver wachten, daar V. V. O. tweede staat in de 2de klasse en H. V. C. tegen een sterk tegenstander altijd goed vurig spel weet te geven. Daarbij kwam nog, dat de Amers* foorters in Velp met 73 werdün geslagen, zoodat zij er nu wel alles op zouden zetten om revanche to nemen. Dat rf.V.C. echter zoo'n schitterende overwinning zou behalen, zal wel niemand gedacht hebber, en bet enthousiasme der talrijke H. V. C.-vereer- ders was dan ook volkomen verklaarbaar. Als de scheidsrechter beginoen fluit, komt H. V. C. volledig in het veld, terwijl V. V. O. eenige invallers heeft. Al spoodig is dit merkbaar, daar het kalme, goed overwogen spel, thans bij Velp ver te zoeken is, zoodat de Velpenaars meermalen door de vlugge H V. C.'ers verschalkt worden. Er ontwikkelt zich dadelijk een vlug sn forsch spel, waarbij V. V. O. goed opdringt. H. V. C.'s verdediging staat echter pal eu beide achterspelers weten het spel dan ook voortdurend te verplaatsen. Meermalen wordt den V. V. O'ers de bal ontnomen en ondernemen de Amersfoorters goede doorbraken. Aanvankelijk stranden ze ech ter op Velp's verdediging, die zeer goed is. Maar H. V. C.'s voorlinie keert herhaalde lijk weer en doelpunten kan dan ook niet uitblijven. Vooral Jaquet levert veel beter werk, dan we in den laatsten tyd van hem gewoon zijn en na een gezamelijk opbren gen, weet hij dan ook den bal in het net te hopen. Dit spoort de II. V. C.'ers aan maar ook de V. V. O.'ers geven den moed niet op. Hun spel is meermalen zeer goed, maar voor doel treuzelen ze te lang, zoodat Jan van Doorn of v. d. Brug geregeld de kans krijgen den bal weg te werken. Het gaat vrij wel gelijk tegen elkaar op en tot doelpunten komt het bij geen der partijen meer, zoodat rust aanbieekt met 10 voor H. V. C. Daarna valt H. V, C. vurig aan en ge lukt bet V. V. O. vrijwel in te sluiten. Mieuborg weet voortdurend met den bal weg te loopeu, maar zijn schot schijnt hij niet te kunnen krijgen. Prachtige voorzetten van Dijkhuizen worden ook niet voldoende benut of geheel verknoeid, zoodat succes voorloopig uitblijft. Zoo af en toe weet V. V. O. zich nog los te werken en brengt een bezoek aan H. V. C.'s helft, maar het komt hoogstens tot een hoekschop, die zeer goed wordt verwerkt. Wat Brits te doen krygt, kan bij gemakkelijk baas, zoodat daar geen gevaar dreigt in woerwil van het vurige spel van eeuige V. V. O'ers. H. V. C. speelt dan ook oen gewonnen spel. Het overwicht is zoo groot, dat er gedoelpunt moet worden. Wel weet Jaquet het nog zoo aan te leggen, dat hij eenige prachtkansen mist, maar eindelijk weet hij toch het tweede punt te maken. Velp ver slapt merkbaar, de verdediging is niet n,eer zoo vast en na herhaald schermutselen voor het doel weet Nieuborg dan ook no. 3 in het net te deponeeren Hadden de H. V. C'ers in deze helft wat juister schot gehad, dan had Velp ongetwijfeld nog eenige puntjes moeten verliezen. Nu worden nog wol eenige gevaarlijke aanvalleu gedaan, maar het net wordt niet meer gevonden. Velp presteelt vrij wel niets meer en al worden eeuige II. V. C. spelers nog wel eens gepasseerd, de middenlinie weet bijna voortdurend reeds het spel te keeren. Met dezen stand, 3O voor H. V. C. komt dan ook het einde. V. V. O. gaf meermalen goed spel te zien. Het samenspel was zeer verdienstelijk maar schot zat or veel te weinig in. Toch gaf de voorlinie lang geen kwaad spel, terwijl de verdediging geruimen tijd buiten gewoon was. Ook de doelman bleek voor zijn taak goed berekend. Het elftal der Amersfoorters leveide uitstekend spel. Jaquet was heel wat beter op dreef, zoodat hjj dan ook twee van de drie punten voor zijn rekening nam. De verdediging was eveneens heel goed; alle spelers gaven zich trouwens geheel, zoodat zij allen, zonder onderscheid, geroemd mo gen worden. 't VijfdeRhenen 11. Op het terrein aan de Koninginnelaan moest 't Vijfde gistermiddag uitkomen tegen „Rhenen". Onze militairen, die zich nog tlink moeten inspannen, om de tweede plaats der derde klasse te veroveren, had den zeker wel wat beter spel mogen geven. Wel gaven eenige spelers individueel zeer goed spel, maar het noodzakelijke samen spel ontbrak te veel. Ook bij „Rhenen" viel dat nu juist niet te roemen, zoodat het vaak meer een heen eu weer trappen vau den bal was. Aauvaukelijk leek 't Vyfdc het op een overwinning toe te leggen en betrekkelijk al heel spoedig werd dan ook Rhenen's doelman gepasseerd. Toen was het echter ook gedaan enal werd nog vaak aardig doorgebroken, tot doelpunten kwam het niet meer. Ook Rhenen kreeg geen kans, zoodat bij rust 't Vijfde de leiding had met 10. Daarna herhaalde zich hetzelfde spel, maar nu had Rhenen het succes het net te vinden. Veel verandering kwam er niet in het spel, het bleef van weinig beteekenis. Met dezen stand (11) kwam dan ook het eind. Een goed werk. Afgedankte kleeren en echoenen, wie bezit die niet en weet niet wat er mede te doen? Wegwerpen in de vuilnisbak of verkoopen aan een handelaar in die arti kelen, die er U zóó weinig voor uitbetaalt, dat U na zijn vertrek in onvergenoegde stemming bedenkt, dat Uw met loven en bieden verloren tijd zelfs meer waarde bezat dan de luttele penningen in Uw hand? Lezers, gij kunt enorm veel meer genoeg doening genieten, indien gij Uwe afgedankte kleederen en schoenen opzendt naar „Ons Huis" op de Korte Gracht, om die door het Kleedingfonds der Vereeniging Lief dadigheid tc doen uitdeelen aan minder- gegoede stadgenooten, voor wie ze vaak nog een uitkomst zyn. Wegens ongesteldheid van den heer Kubbenga zal de bas-partij in de „Legende von der heiligen Elisabeth," morgen dooi de afd. der „Maatschappij tot bevordering der Toonkuust" alhier te geven, worden gezongen door den heer van der Stap uit Delft. Zaterdagavond had in de Arend de uitreiking der prijzen plaats, behaald in het nationaal concours van de Amersf. Schietvereeniging „Prins Hendrik". Nadat do voorzitter, do heer A. E. Blok, een welkomstwoord had gesproken, gaf hy het woord aan den eere-voorzitter, kapt.- adj. A. Hogervorst. Deze herinnerde er aan, dat de Vereeniging „Prins Hendrik" ont staan is uit zyn leerlingen, die in de jaren 1904, '05 en '06 deelnamen aan de schiet oefeningen tot verhooging van 's Lands weerkracht. Met genoegen constateerde hij, dat de beoefening der schietsport in ons land toeneemt, waartoe de Regeering krachtig meewerkt door het beschikbaar stellen van patronen en instructeurs en het oprichten van schietbaoen. Waar nu de dienstplicht vrij algemeen zal worden, na de invoering van de nieuwe militiewet, zullen de schietvereenigingen zeer ten goede komen aan de beoefening der schietsport, waardoor de weerbaarheid der natio ton zeerste wordt verhoogd. Met genoegen mag geconstateerd worden dat „Prins Hendrik" met groote dankbaar heid kan terugzien op het concours. Tal van vereenigingen hebben de jonge ver eeniging gesteund, waarvoor een woord van dank niet misplaatst ia. Er is met veel animo en zeer prachtig geschoten, dikwyls zelf6 werd het maximum bereikt. Moge dat een aansporing wezen voor de minder gelukkigen om zich in te spannen een volgend maal hooger te komen. Hierna werden de pryzen met eenige toe passelijke woorden uitgereikt, waarbij de voorz. van de Schietvereen. „Piet Cronjé" te Ermelo en de heer W. van Achterbergh woorden van dank spraken voor do groote gastvrijheid tijdens het concours verleend en in het bijzonder hulde werd gebracht aan den eere-voorzitter, die dit niet alleen in naam is, maar door zijn groote belang stelling voor „Prins Hendrik" toont, dat de belangen dezer vereeniging hem zeer ter harte gaan. Ten slotte dankte de voorzitter allen die tot het welslagen van het concours hebben meegewerkt en herdacht hy tevens dankbaar al hetgeen door den eere-voor zitter voor de vereeniging is gedaan. Een gezellig samenzijn besloot den avond.

De Eemlander | 1912 | | pagina 2