DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 13. DINSDAG 16 JANUARI 1912. 9e JAARGANG. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. rau Schaardenburg. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. f5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KI.F.INR HaIG 6. Telel. Iuterc. 18». Prijs der Advertentii'n Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor ioderen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert. en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg-Binnen-en Bnitenlandsch Advert.-burean D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam Vrijdagavond omstreeks half zeven is een goederentrein met viel en dertig wagens uit de richting Amsterdam met een losse locomo tief en teuder, die bezig was met rangecren, m botsing gekomen bij den spoorbrug over 't Spanrne bij het station Haarlem. Do tweede voorstelling geeft de locomotief van den goederentrein to zien. ontspoord en gedeeltelijk in den grond gezakt. De Rijksdagyerkiezingen. De grooto vraag is in Duitschland ua- tuurlijk hoe de herstemmingen voor den Rijksdag, die van 2025 januari zullen worden gehouden, zullen afloopen. Zullen de nationaal-libeialen en de voor uitstrevend vrijzinnigen hun leus „front tegen rechts handhaven, m. a. w. zullen zij bij de herstemmingen, daar waar zij niet zelve betrokken partij zijn, met de 9ociaal-democraten samengaan en omge keerd? Een definitief antwoord op deze vraag is ook nu nog niet to geven. Do Berlijnsche correspondent der Frankf. Ztg. heeft uitgerekend, dat wanneer inderdaad het „grootblok", van Basserman tot Bebel bij <le herstemmingen in de praktijk werd doorgevoerd, de sociaal democraten met... 140 man in den nieuwen Rijksdag terug zouden komen, en de liberalen en vrij zinnigen met ongeveer 80, te zamen de meerderheid dus. Dezelfde correspondent stelt echter tegelijk in 't licht, „dat men zich over de politieke gevolgen van zulk een, tot positieven arbeid onmachtige, partijgroepeering niet behoeft druk te makeo, aangezien zoodanige herstemmings- taktiek toch niet algemeen en streng door gevoerd zal worden." Toch schijnt men althans in de vooruit- streveud-vrijziunige partij het althans zooveel mogelijk in die richtiog te willen sturen. „De liberalen hebben a gezegd," schrijft het Berl. Tageblatt, „toen zij den blauw zwarten partijen den strijd op leven en doo'l aankondigden; thans moeten zij ook bij de herstemmingen doorzetten, opdat de politieke zuivering, die voor een ontwik keling van het Duitsche volk in vooruit strevend vrijzinnigen geest onoütbeerlijk is niet door allerlei zijsprongeu en lonkjes aan de reactie in gevaar wordt gebracht en tegengewerkt." En de Frankf. Ztg. meent, dat ook bij de herstemmingen slechts dit eene in het oog gehouden moet worden: de vorming van een zoo krachtig mogelijke linkerzijde. Daartoe zal het geheelc libera lisme zijn stem op deu sociaal-democraat tegen den man van rechts moeten uitbrengen. Volgens socialistische telling zijn Vrijdag op de sociaal-democratische caudidaten in het'geheel iets meer dan 4.200.000 stemmen uitgebracht. Bij de eerste stemming in 1907 was dit getal 3.259.000. zoodat de jongste stemming voor deze partij een vermeerde ring van ongeveer een millioen stemmen aanwijst. Tot nu was 1903 het record-jaar van stommen toename: toen steeg het aantal sociaal-democratische stemmen van 2.107.000 (in 1898) op 3.001.000. De Mijnwerkersstaking in Engeland. Men meldt, dat de uitslag der stemming onder de Britsche mijnwerkers over de vraag of er gestaakt zal worden, aldus luidt: 43.955 vóór, 11.052 tegen. Dat wil dus zeggen dat als de regeering het niet weet te verhiuderen de staking komt. In South-Wales verklaarden zich 11.916 stemmen voor en slechts 2.023 tegen sta king, in Durham 10.115 vóór en 3650 tegeD, in Lancashire (district Leigh) 4117 vóór en 845 tegen, enz. In Schotland was er naar verluidt, een meerderheid van 80 pCt. vóór staking. Het bekend worden dezer uitslagen heeft te Sheffield reeds een soort paniek veroor zaakt op de kolenbeurs en onder de kolen- handelaars, die van de directies der kolen mijnen in South Yorkshire de mededeeling hadden gekregen, dat de oude prijzen niet meer golden en do nieuwe hun Maandag (heden) zouden worden toegezonden. In- tusschen konden zij geen nieuwe kolen meer krijgen, terwijl hun eigen voorraad uitverkocht was. In Londen heeft men nog nooit zooveel kolen-wagens zien rijden als in deze dagen, lezen wij iu een Engclsch blad. Iedereen slaat, alsof een strenge winter voor de deur staat, zooveel, mogelijk kolen in, om op alles voorbereid te zijn. Toch zal, naar het heet, de staking niet voor den 1 sten Maart geproclameerd worden. Als gevolg van de gioote vraag naar kolen is de prijs hiervan reeds met 5 shil ling per ton gestegen, en waarschijnlijk zal deze nog meer stijgen. Ook de admiraliteit heeft haar voorzorgs maatregelen genomen eü o.a. in Zuid-Wales 100.000 ton kolen opgekocht en later op slaan. In Northumberland worden, naar ver luidt. met het oog op de algemeene staking reeds speciale politie-agenten ingezworen, overeenkomstig het nieuwe stelsel Yan Winstou Churchill. Gehoorzaamheid. In de laatste jaren is het herhaalde malen voorgekomen iu Engeland dat voor standers der gelijkheid van rechten voor mannen en vrouwen bij haar huwelijk den predikant verzochten bij het voorlezen van het huwelijksformulier de woorden betref fetide de gehoorzaamheid, die de vrouw aan haren man verschuldigd i«, over te slaan. Aan dat verzoek werd dan voldaan. Maar toen Zaterdag in de Chapel Royal Savoy, te Londen, het huwelijk van een suffragette, miss Dugdale, werd ingezegend, deelde de predikant' mede dat hem ver zocht was, de woorden omtrent de ver plichting tot gehoorzaamheid der vrouw over te slaan c-n dat hij dit eerst beloofd had. Maar toen het bekend werd en er van officieel kerkelijke zijde bezwaar werd gemaakt tegen de geldigheid van een huwelijk waarbij een aldus gewijzigd formulier was gebruikt, was hij op zijn besluit teruggekomen on hij zou de woor den lezen, in de hoop dat er spoedig een wijziging zal komen in den vorm van dienst, waardoor die niet meer kwetsend voor het gevoel van vele christenen en naar zijn oordeel ook in strijd met den waren geest des Christendoms zal zijn De predikant las aldus toch de woor den, zij het ook onder protest. Maar toen de bruid de woorden, die hij voorlas moest herhalen sprak zij liet woord gehoorzaam niet uit. Het Spaansche Ministerie. Onder de laatste berichten konden we gisteren uog meêdeelen, dat het ministerie Caoalejas op zijn ontslagaanvrage was teruggekomen. De geschiedenis van deze crisis is als volgt: Het heet dat Caoalejas bevreesd zou zijn geweest voor een nieuwe algemeeoe staking (d. w, z. revolutiounaire beweging) in Barcelona, indieD de Koning niet allen terdoodveroordeelden deelnemers aan de troebelen iu Cullera gratie verleende. Maar in een ander bericht wordt medegedeeld dat de Koning daartoe is overgegaan en den eenigen nog niet gegratieerde genade heeft verleend, maar dat Caoalejas niette min zijn ontslag heeft aangeboden, wijl de premier die laatste gratie-verleoning niet had aanbevolen, 't Is ook niet duidelijk waarom een ministerie zou moeten aftreden, zonder dat het met parlement of' monarch in conflict gekomen is. De beweging voor de begenadiging van den laatsten terdoodveroordeelde te Cullera is zeer steik geweest. Canelejas heeft tal van deputaties ontvangen die hem geoade kwamen smecken voor dezen Chato Cuqueta; onder hen waren artisten, staatslieden, vele mannen van grooten naam. Colc de moeder van den veroordeelde kwam minister Caoa lejas om hot leven van haar zoon smeeken. Zij wierp zich voor den premier op de knieën. Canalcjas beloofde dat hij den ministerraad zou laten beslissen. Ook de Koning ontving tal van deputaties, en ook hij scheen reeds terstond geneigd tot ver- leenen van gratie. Blijkbaar heeft de ministerraad de gratie niet willen voorstellen, maar heeft de Koning haar toch verleend. De Toestand in Portugal. Een menigte uit meer dan 100,000 pei- sonen bestaande heeft Zondag te Lissabon een betooging gcböuden voor de verschil lende ministerieele gebouwen. Het doel dezer groote betooging was instemming ie betuigen met de houding door verschillende leden van het Miuistcrie-Vascancellos, in zonderheid door den Minister van Justitie aangenomen tegenover de bisschoppen en de hooge geestelijkheid. Talryke redevoerin gen worden gehouden, waarna de menigte met vaandels en muziek onder de grootste geestdrift dooi de straten trok. Geen enkel incident vond plaats. Uit het Turksche Rijk. De eerste secretaris van het paleis deed in den Senaat voorlezing van een kabinets order van den Sultan waarin de noodza kelijkheid iu het licht wordt gesteld van ontbinding der Kamer, overeenkomstig art. 7 van de grondwet, mot dc bepaling echter, dat de nieuwe Kamer binnen drie maan den zal bijeenkomen. Daarvoor werd de goedkeuring van den Senaat gevrraagd. De Senaat besloot het voorstel, tot ont binding van de Kamer iu handen van een speciale commissie to stellen. De Revolutie ik China. Uit Charbin wordt aan het Petersburgsche Telegraafagentfcchap bericht, dat de aan den Transsiberischen spoorweg gelegen stad Chailar door gewapende Mongolen bezet is en dat het Chineesche garnizoen en de Chineesche autoriteiten een schuil plaats hebben gezocht in de Russische nederzetting. De Mongolen vormden een nieuw bestuur en verklaarden zich onafhankelijk. Telegrammen uit Sjanghai berichten, dat drie transportschepen en drie kruisers met drie bataljons infanterie van de revo- lutionnairen en elf kannoneu uit Sjanghai aan boord naar Sjifoe vertrokken zijn en dut binnen een week nog meer schepen zullen volgen. Een bericht van de slachting van tien duizend Mandsjoes in dc provincie Sjensi wordt bevestigd.

De Eemlander | 1912 | | pagina 1