Uit de Pers. WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. Gemeenteraad. Uit de Omgeving. ALLERLEI MEDEDEELIN (JEN VAN HET KONEN KL. EED. HET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.10 uar. De Bilt, 16 Januari 1912. Hoogste barometerstand 782.7 rn.H. te Haparanda, laagste 736.5 te Yestmanoer. Verwachting tot den avondvan 17 Januari 1912. Matige Oostelijke tot Zuid-Oos telijke wind. Gesteldheid van de lucht: Half tot lichtbewolkt, droog weer. Temperatuur: Matige tot strenge vorst. Barometerstand ti AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 765 m M. Vorige stand te 12 uur 765 rn.H. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 33 Laagste hedennachtF. 26 Hedenmiddag 12 uurF. 29 Kamerverkiezing Hilversum. Met groote meerderheid van stemmen is, naar Het Yolk meldt, in de afdeelingen van de S. D. A. P. in het district besloten, aan de Kamerverkiezing deel te nemen. Met bijna algemceue stemmen werd dr. Th. van der Waerden candidaat gesteld. De Centrale Raad der R. K. Kiesver- eenigingen heeft in zijn te BnsBUm gehou den vergadering met algemeene stemmen besloten, den candidaat der antirev., mr. Y. H. Rutgers, te steunen. Vrijz.-Democr. Bond. In de op 28 Januari a.s. te Utrecht te houden vergadering van het hoofdbestuur van den Yrijzinnig-Democratischen Bond zal o.a. besproken worden de wijze van indiening van het adre» in zake algemeen kiesrecht, waartoe de Bond van het Alge meen Nederlandsch Werkliedenverbond het initiatief namen. De Bioscoop bij het Onderwijs. B. en W. van 's Gravenhage hebben een commissie benoemd om een onderzoek in te stellen of er behoefte bestaat aan een gemeentelijke bioscoop ten dienste van het lager-, middelbaar- en hooger onderwijs en op welke wijze eventueel de exploitatie van gemeentewege ware in te richten. Kermis afgeschaft. De Gemeenteraad van Rheden beeft Zaterdagnamiddag besloten, de kermissen te Velp, Rheden, de Steeg, Dieren en Laag Soeren af te schaffen. Loonen in de Gemeente-Administratie. Door de Afdeeling Utrecht van den Nederlandschen Bond van Gemeente-Ambte naren is besloten over te gaan tot instel ling van eene commissie van 7 leden, wier taak het zal zijn: I. in de provincie Utrecht een onder zoek in te stellen: a. naar de jaarwedden van burgemees ters, secretarissen, ontvangers, ambtenaren ter secretarie; b. naar het getal ambtenaren [in elke gemeente aangesteld tot bijstand van den secretaris; c. naar de kantooruren (vrije Zaterdag middag.) II. in een rapport de resultaten van dat onderzoek mede te deelen; zoo het nood zakelijk geoordeeld wordt, maatregelen aan de hand te doen, teo einde wjjziging daarin aan te brengen en daartoe dan uitgewerkte voorstellen aau de afdeelingsvergadering voor te leggen. Wij twijfelen er geenszins aan of bij dit onderzoek zal blijken, dat inderdaad de regeling der jaarwedden van bovengenoemde categorieën vau ambtenaren hier en daar nogal veel te wenschen overlaat. Bij vergelijking der jaarwedden van de gemeente-ambtenaren met die van andere categoriën van ambtenaren of met die in de particuliere vakken, blijkt dat de loonen in de gemeente-administratie over het algemeen zeer laag zijn, al is in de laatste jaren ook al eenige verbetering ingetreden. Waar iu don laatsten tijd het idee van den vrijen Zaterdagmiddag algemeen door dringt en de wetgever daarmede zelfs heeft rekening gehouden bij do nieuwe Arbeids wet, komt hot ons voor dat ook op de meeste plaatsen wel een zoodanige schikking zal kunnen worden getroffen, waardoor het op eonigerlei wijze mogelijk wordt ook den gemeente-ambtenaar daarvan te doen genieten. Waar moet het van daan komen? De Ned. stelt deze vraag met het oog op het geld, dat noodig zal zijD om te voldoen aan het algemeen geroep om meer geld voor steun aan de bijzondere lagere school, in den vorm van bouwsubsidies, hoogere salarieering enz., waarvoor men der regeering allerlei beloften zou willen afdwingen, zonder te vragen waar uien voor dat alles het geld vandaan zal halen. Ja maar, de nood! zegt men. Onze christelijke scholen hebben het zoo noodig. Vorscheidede scholen steken in Bchulden, doordat zij moesten uitbreiden, en nu blijft het rijk achter. Zoo hoort men wel. Eilieve, had men dat mogen doen? Is het, uit christelijk oogpunt, geoorloofd zich in schulden te steken, op hoop dat bet rijk ze wel betalen zal. waarop meD dan gaat aan dringen, in plaats van op grooter offer vaardigheid? Geloofskracht en geloofsmoeduitste kend. Mits men daarbij zelf tot opoffe ring bereid zij. Zoo oordeelden de „voor trekkers" van vóór 1889, toen er nog geen eubstdie iü het vooruitzicht was. Geen roode cent. Thans ontvangt men millioenen en men roept harder en klaagt luider over geldverlegenheid dan in de dagen toen men alles alleen van den Heer verwachtte. Zou men, in elk geval niet goed doen, met van een Grondwetsher ziening een wellicht beter en verstandiger regeling dan de huidige af te wachten? Wij vragen maar. Vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag 16 Januari 1912, des namiddags te 2'/j ure. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig de heeren Ruijs en Koning. De notulen worden ongewijzigd gear resteerd. Ter tafel komen de volgeude ingekomen stukken Schrijven van den Minister van Binnen- landsche Zaken van 6 Januari 1912, houdende bericht dat de benoeming van J A. H. Hoogendoorn aan het Gymnasium wordt goedgekeurd, terwijl in diens benoe ming aan de Hoogere Burgerschool zal worden berust. Voor kennisgeving aangenomen- Van de Commissie tot wering van school verzuim het verslag en de rekening en verantwoording over 1911. Het verslag zal worden gedrukt en de rekening en verantwoording zal ter visie gelegd worden. Een schrijven van den heer I. ter Schuur houdende mededeeliug dat hij zijne herbe noeming tot lid van het Burgerlijk Arm bestuur aanneemt. Voor kennisgeving aangenomen. De openbare vergadering wordt hierop veranderd in eene met gesloten deuren. Na heropening der openbare zitting te 4.15 is aan de orde de volgende agenda: 1. Nader voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de verlenging van de tijdelijke aansielling van J. A. H. Hoo gendoorn als Leeraar in de Hoogduitsche taal en letterkunde aan het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool. Voorgesteld wordt deze aanstelling van 18 Februari te verlengen. Aldus wordt besloten met 16 stemmen. 2. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van eervol ont slag aan de onderwijzeres in de nuttige haudwerkeu aan de openbare lagere school 3e soort in de Puntenburgerlaan mej. M. Ebing. Wordt eervol verleend met iDgang van 1 Maart 1912. 3. Voorstel vau Burgemeester en Wet houders tot het verlengen van het verlof, wegens ziekte verleend aan de onderwij zeres aan de openbare lagere school le soort voor meisjes Mevrouw van Slooten Sprayt. Het verlof wordt verleugd tot Mei a.s. B. eD W. worden gemachtigd zoo noodig door het aanstellen eener tijdelijke leer kracht iu het onderwijs te voorzien. 4 Rapport en voorstel van den Bur gemeester naar aanleiding van een adres vaD het dagelijksch bestuur der vereeniging „Vergunning" betreffende het maken van muziek in inrichtingen, waarvoor verlof of vergunning verleend is. Zonder hoofd, stemm. goedgekeurd. 5. Voorstel van Burgemeester Wet houders tot tot vaststelling van een rooi lijnplan. De heer Van Duinen zegt dank voor hetgeen B. en W. hebben gedaan naar aauleiding van sprekers opmerkingen be treffende deze zaak. De voordracht wordt hierop zonder hoofd, stemm. goedgekeurd. 6. Vaststelling van het verslag bedoeld in art. 11 van bet koninklijk besluit van 19 November 1900, Staatsblad no. 262, (Kindervoeding). Zonder hoofd, stemm. goedgekeurd. 7. Aanbeveling van Burgemeester en Wethouders voor de vervulling van debe trekking van Directeur der Hoogere Bur gerschool. Uitgebracht worden 17 stemmen, waarvan 16 op dr. Tiddens en 1 op den heer Wesseling, zoodat benoemd is dr. F. G. Tiddens. 8. Vaststelling 6e aanvullingskobier in- komstenbelassting, dienst 1911. Wordt vastgesteld op een bedrag van f 95.25. De vergadering wordt hierop, te 4.55 gesloten. De heer H. Bouman, Onderwijzer aan de openbare lagere school 2de soort alhiei, staat no. 2 op de voordracht ter benoeming van een ouderwijzer aan de openbare lagere school aan de Pieter Bothstraat te Utrecht. De volksavond van Toonkunst had gisterenavond veel publiek naar Amicitia getrokken, dat wel buitengewoon zal ge noten hebben van het prachtige werk, dat op hoog9t verdienstelijke wijze werd uitge voerd. Vooral het orchestrale gedeelte was buitengewoon mooi en verhoogde in niot geringen mate het succes van den totaal indruk. De heer A. J. de Jong, leeraar aan bet Gymnasium en de H. B. S. alhier slaagde te Utrecht cum laude voor het candidaatsexamen in de Ncderlandsche letteren. Lijst van onbestelbare Brieven en Brief kaarten verzonden van het Postkantoor te Amersfoort in de le helft der maand Januari 1912. Brieven Binnenland. R. H. Luntzenius Amsterdam. H. Jansen Nijkerk. J. Hoffer Huisen. J. van Kouwe Rotterdam. C. Karsbergen Utrecht. Van Leeuwen Veenendaal. Drukkerij de Vlijt Weesp. Briefkaarten Binnenland. B. Dekker Amersfoort. T. Riksen Amsterdam. P. Willemse Amsterdam. J. de Boer Bussum. P. Raders Deventer. A. Dekker Dordrecht. Willy Keuzenkamp Nijmegen. Piekert Utrecht. M. L. Laviere Utrecht. D. Bontebal Zevenhuizen. A. van Bremer Mej. Petreris Wilten Menet Denkers Brieven Buitenland. W. H. de Bode Dusseldorf. Briefkaarten Buitenland. L. van Eek Jupille. G. Schwemmer Manchester. W. fl. Elschot Recklinghausen AGENDA 16 Jan. Uitvoering- Toonkunst. 17—24 Jan. Cursus Hoenderteelt van de V. P. N. in eafè Otte. 18 Jan. Amicitia, Rotterd. Tivoli gezelschap Het Spookhotel. 22 Jan. Openb. verg. afd. Amersfoort Alg. Ned. Geheel Bond. 24 Jan. Concert in de St. Joriskerk ten bate dor Amersf. Ver. t. b. der Tuberculose 2b Jan. Feestavond van de afd. Amersfoort van de Ned. Ver. totafscb. v. Alcoholh. dranken in Amicitia. 61 Jan. Louis Bouwmeester in Amicitia. 15 Maart Elesvereeniging „Gemeentebelang0 Spr. de heer Roodhuizen. BAARN. Tot onderwijzeres aan de Naai- en Breischool van H. M. de Koningin- Moeder te Baarn is benoemd mej. A. A. Van Peursem aldaar. De 1 oodg i c t ers s t aking en relletjes. Zaterdagmorgen hebben zich te Amsterdam in verband met de sta king der loodgieters en gasfitters eenige ongeregeldheden voorgedaan, waarbjj van vuurwapens gebruik is gemaakt. Omstreeks kwart over tien werd eenig materiaal met paard en kar vervoerd van de Egelantiers gracht van de woning van den loodgieters patroon W. P. Klijn naar een bouwwerk op den N. Z. Voorburgwal bij de St. Lu- ciëneteeg. Op den wagen bevonden zieh behalve de veerman en de patroon Klijn, de patroons Janus, du Bois en 01tman6. Voor het perceel op de Egelantiersgracht bevonden zich reeds een groot aantal sta kers, die toen de wagen zich in beweging zetle, de kar gingen begeleiden. De stakers vielen de personen op den wagen nogal lastig. Ton slotte werd het opdringen om den wagen blijkbaar te bar, zoodat eenige der patroons hunne revolvers namen en een aantal losse schoten losten. Dit geschiedde o.a. op de Weslermarkt. Een ooggetuige deelde mede, dat een der heeren rechtop in de kar stond en op de opdringende stakers zijn revolver met los kruit afschoot. Er moeten totaal een 5 k 6-tal schoten zijn gelost. Op den N. Voorburgwal, waar de kar stil hield, om de materialen af te iadeD, was spoedig politie ter plaatse, om de stakers op een afstaud te houden eu ze te verspreiden. De kar verwijderdo zich daarna onder politiegeleide. Later is de Raadhuisstraat, waar de kar passeerde, door eenige agenten onder leiding van eeD brigadier afgezocht, in verband met een vermoeden als zou er met scherp geschoten zijn. De oorzaak dat de patroons geschoten hebben, moet gezocht worden in het feit, dat toen de kar in volle vaart reed, eenige pijpen van de kar afvielen en deze stukken onmiddellijk door de stakers werden opge raapt Nadat er geschoten was werden de stukken in de gracht geworpen. De vier bazen werden naar het politieposthuis N Z., Voorburgwal overgebracht om gehoord te worden. -Het R ij k s m u 8 e u m te Amster dam werd in 1912 bezocht door 302.808 personen. Zedelijkheidsmanie. Vrij dagavond kwam te Wageningen bij den boekhandelaar J. H. Elberg een man, die hem verzocht verschillende beeld-prentbrief kaarten met in zijn oog aanstootelijke voorstellingen, uit de étalage weg te nemen. Hij verklaarde te komen namens de R. K. St. Jozef Vereeniging. De heer E. weigerde; de kaarten hadden niets aanstootelijk6, ook volgens de opinie van meerdere bezoekers. Zjj geven afbeeldingen van bekende beeldhouwwerken w.o. de discuswerper. Zaterdag zijn alle beeld prentbriefkaarten in de etalagekast dooi den commissaris van politie, in beslag gedomen, die er een agent mede naar Arnhem hoeft gezonden om de meening te vragen van den officier van justitie. Het oordeel van den subst.-officier van justitie te Arnhem, die geraadpleegd werd over het al dan niet aanstooteljjk karakter van den beeldprentbriefkaarten, luidde, dat deze kaarten in geenendeele een voor de zeden kwetsende voorstelling opleveren en dus geëtaleerd mogen worden. Dit betrof de voorstelling van „de discuBwerper". Omtrent de andere kaarten welke ge noemde boekverkoopcr, hoewel niot ge ëtaleerd, nog in voorraad had, vrouwen figuren, reproducties van kunstvoorwerpen,

De Eemlander | 1912 | | pagina 2