WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. MEDEDEELIN OEN VAN HET KONINKL. EED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.17 uur. De Bilt, 18 Januari 1912. Hoogste barometerstand 788.7 ra.11. te Heroosand, laagste 753.5 te Yestmanoer. Verwachting tot den avond van 19 Januari 1912. Afnemende tot matige Oostelijke tot Zuid Oostelijke wind. Gesteldheid van do lucht: Gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen neerslag. Temperatuur: Lichte tot matige vorst. Barometerstand le AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 776 m M. Vorige stand te 12 uur 769 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 26 Laagste hedennachtF. 20 Hedenmiddag 12 uurF. 27 te komen tot herstel der officieele betrek gen. Deze geruchten nu, worden door het ministerie van buitenlandsche zaken te Pa rijs als onjuist gequalificeerd. Naar een lid van het vorig Kabinet verklaart, hebben wel is waar ouderhandelingen plaats gehad, doch hadden deze alleen betrekking op Marokko, waarbij het conservatieve Kamer lid Denys Cochin als bemiddelaar is op getreden. Inmiddels verzekert deze, dat hg nimmer door De SelveB met een zen ding is belast geworden Hij sprak er overi gens zijn leedwezen over uit, dat de Fran- sche zóne in Marokko onder het toezicht van Spaansche bisschoppen staat, en dat de in Sjauija co in de buurt van Oedsja gestichte Fransche dorpen, zonder kerken moeten blijven, indien geen Fransche gees telijken daarheen gezonden worden. Het Vatikaan heeft dit leedwezen gedeeld, doch verklaarde dat het zonder daartoe door Frankrijk aangezocht te zgn, inzon- dorheid lettend op de huidige Fransch- Spaansche spanning, te Madrid niets kon uitrichten. Anti-Clericale Relletjes. Tengevolge van het conflict tusschen de Portugeesche Regeering en de R. Katho- lieke Kerk wegens de nieuwe wet op den eeredienst, hebben de priesters te Angra op de Azoren de kerk, waar zij tot dusver den dienst verrichtten, verlaten. Hetzelfde geschiedde in het kerspel van Serretta. Te Gouveia, waar de patriarch van Lis sabon, die zooals men weet uit zijn diocees werd verbannen zich heeft teruggetrokken, heeft een priester geschoten op een menigte, die hem omringde. Daarna vluchtte hij in een clubgebouw van de R. Katholieken. Het volk drong het gebouw binnen en sloeg daar alles kort en klein. Van liberale zgde wordt gezegd, dat bij dit opstootje de priesters de aanvallers wa ren. De R. Katholieken houden echter vol, dat het volk de priesters aanviel en dat deze laatsten slechts gebruik maakten van hun wettig recht van zelfverdediging. Buitenlanders als Bisschop? In verband met de scheidingswet hobben de betrokken mogendheden aan de Portu geesche regeering een gemeenschappelijke nota gezonden, waarin zij mededeelen, dat de buitenlandsche geestelijken niet onder de bepalingen van die wet mogen vallen, met het gevolg, dat de Duitsche, Fransche, Italiaansche en Engelsche clerus volkomen vrijheid geniet. De Paus moet nu van plan zijn, de Por tugeesche bisschoppen die zijn uitgewezen, te doen vervangen door buitenlandsche geestelijken, terwgl de Portugeesche bis schoppen dan naar Amerika zouden gaan. Bedriegers. Een te Napels door het Ministerie van Oorlrg gehouden enquête heelt aan den dag gebracht, dat de veehandelaars, die het vee voor het leger in Tripoli moesten leveren, den Staat voor meer dan 200.000 lire hebben opgelicht. Dit geschiedde op de volgende, van geen geringe vindingrijkheid getuigende wijze. Zij mengden het voer voor de beesten bestemd met een groote hoeveelheid zout. Daardoor kregen do ougelukkige dioren hevige dorst, waarna zij naar de drinkbak ken werden gevoerd, en kolossale massa's water naar binnen sloegen. Dientengevolge vermeerderde het gewicht der dieren voor korten tgd bovenmate en daar zij bij het gewicht werden betaald, leverde dit telkens een niet onbelangrijk voordeel op. De aanslag op Jokan-Tsji-Kai. Uit Peking wordt nog gemeld, dat, op het oogenblik, waarop de aanslag op Joean- tsjikai plaats had, deze juist in een open rijtuig naar zijn paleis reed. Alle mogelijke veiligheidsmaatregelen waren genomen. Op afstanden van vier en een halve meter van elkaar stonden twee rijen soldaten met geladen geweer en ge velde bajonet, waartusschen Joean-tsji door reed. Plotseling werd uit een groep van drie goedgekleede Chineezen een bom naar het rijtuig geworpen. De bom bereikte hot rij tuig niet, doch ontplofte reeds op onge veer zes meter er voor. De slag was zoo hevig, dat de huizen op 100 meter afstand op hun grondvesten trilden. Joean bleef ongedeerd en scheen in 't geheel niet onder den indruk te zijn. De daders vluchtten in een naburig theehuis, achtervolgd door de soldaten en de politie. Zij werden tegelijk met 2 andere, van medeplichtigheid verdachte personen in hechtenis genomen en bevinden zich nog in het huis, waarin zij de wijk genomen hadden, onder bewaking evenwel van den opperscherprcchter, die met een glimlach op het gelaat voor het huis op en neer stapt, op nadere bevelen wachtend. Het bezoek van Joean in het paleis hield verband met de voorgenomen afstand van de kroon. Joean heeft honderden geluk- wenschen ontvangen. De afstand van den Keizer van China. Volgens sommigen zou in het eerstdaags verschijnende edict omtrent den troonsaf stand ook worden kennis gegeven van do stichting der Chiueesche Republiek. Dit zou geschieden om de fictie te handhaven, dat het de Keizer zelf is, die vrgwillig China tot 'een Republiek maakt. Er loopen geruchten, als zou do revolu- tionuaire regeering voornemens zijn Joean- teji-kai tot president der Republiek uit to roepen Een uit Tientsin afgezonden telegram beschrijft de op de bijeenkomst van het bof afgespeelde tooneelen als stormachtig en roerend. De keizerin-weduwe weonde bitter, toen zij de prinsen mededeelde, dat de afstand noodzakelijk was geworden. De oudere prinsen, o. w. Tsjing, stemden met het besluit in, doch de jongeren verzetten zich en drongen er bij de keizerin-weduwe op aan, deu afstand te weigeren. De eind beslissing is tot Vrijdag uitgesteld. De gezondheidstoestand van H. M. de Koningin In verbaud met de gisteren door ons verstrekte medcdeelingen omtrent de loo- peDde geruchten in zake de teleurstelling eener hoopvolle verwachting in de Konin klijke familie, zijn we thans gelukkig in staat een meer optimistischen klank te doen boo reu. Inderdaad bestond er eenige aanleiding tot het verspreiden van de gisteren gepu bliceerde geruchten, doordat Prins Hendrik nog Dinsdagavond laat onverwachts in de residentie terugkeerde, terwijl midderwijl H. M. de Koningin-Moeder laat in den nacht naar het paleis in het Noordeinde werd geroepen, alwaar zicb reeds dr. Roessingh en later ook prof. Kouwer be vonden. Reeds verscheidene dagen voelde H. M. zich minder goed Dinsdagavond achtte H. M.'s omgeving het raadzaam, Z. K. H. Prins Hendrik te waarschuwen, terwijl inderdaad van Dinsdag op Woens dagnacht H. M. vrij ernstig ongesteld bleek te zijn. De ongewone drukte van het af en aanrijden, het voortdurend aan wezig zijn van H. M. de Koningin-Moeder benevens der genoemde medici ten paleize, waren een voldoende aanleiding, dat men zich in de residentie ongerust maakte, met tot resultaat het gisteren alom met teleur stelling vernomen gerucht. Gisteravond deelde men echter mede, dat, alhoewel H. M. de Koningin inderdaad, zij het dan ook gelukkig niet ernstig, ongesteld is, er kans bestaat, dat men in do hoopvolle verwachting niet teleurge steld zal behoeven te worden. Prof. Kouwer en zeer waarschijnlijk ook dr, Roessingh waren voornemens, ook dezen nacht ten paleize te verblijven. Eerst heden zal, indien zulks noodzakelijk zal blgken, een officieele mededeeling aangaande II. M.'s gezondheidstoestand verschijnen. De Inspecteur der Cavalerie vraagt ontslag. Men deelt mede, dat de inspecteur der cavalerie, baron Van der Capellen, onmid dellijk na de besprekingen over de gehou den legermauoeuvres, waartoe verschillende autoriteiten op last van den minister van Oorlog zich in de residentio vereenigd hadden, zijn aanvraag om ontslag heeft ingediend. Door den leider dier besprekingen, den commandant van het veldleger, moest een dusdanige vernietigende critiek over het trouwens al te bekende optreden van den cavalerie-generaal bij de oofeuiDgen in de Botuwe worden uitgesproken, dat deze opperofficier begrijpeh kou, wat hem te doen stond. Rijkskosten van Openbaar en van Bijzonder Onderwijs. Men schrijft aan de N. Ct.: Bij brief van 4 dezer deelde de minister van binnenlandsche zaken aan de Twoede Kamer een aantal cijfers mede betrekking hebbende op de subsidie die bgzondere scholen en gemeenten ontvingen sinds 1890. Hieruit blijkt het volgende: (Ik geef hier alleen de cgfers van 1S90 en 1909). Aantal Aantal Aantal Rijks scholen leerkr. leer). bijdrage 1890 Bgzondere scholen: 921 3119 159,145 f 717,940.53 Openbare scholen: 2952 10,931 454,926 f 3,20S,016,23 1909 Bijzondere scholen: 1889 8473 320 413 f6,300,811,81 Openbare scholen: 3273 16.184 563,438 f7,617,555,521/, Hieruit distilleerend de rijksbijdrage aan de gemeenten en aan de schoolbesturen per school, per leerkracht en per leerling komt men tot het volgende resultaat: Rijksbijdrage 1S90 Bijz. p. school p. leerkr. p. leerling f 772.90 „230.18 4.50 Openb. „1121.51 „'293.4S 7.05 1909 Bijz. „3335.50 „743.63 „19.97 Openb. „2327.39 „270.68 „11.74 Dit wil dus zeggen dat de rijksbijdrage per school ie verhoogd als volgt: voor de bijz. school 4.3 maal vergroot; voor de openb. school 2 maal vergroot; per leerkracht is de bijdrage der bijz. school 3.2 maal vergroot; die der openb. school 1.6 maal vergroot; per leerling der bijz. school 4.43 maal vergroot; per leerling der openb. school 1.66 maal vergroot; Absoluut en relatief is de bijdrage aan dn bijzondere school derhalve veel grooter dan aan de gemeente voor de openbare school. Kamerverkiezing Hilversum. De candidaten voor de aanstaande ver kiezing voor de Tweede Kamer zijn nu gesteld en hebben de candidatuur aange nomen. De candidaat der liberalen en vrijz. democraten is de heer W. de Jong (U.L.), die der christelijk-historischen Mr. H. Th. s'Jacob (C.H.), anti revolutionairen en room- schen stelden Mr. Y. H. Rutgers (Antir.), de S. D. A. P. Dr. T. van de Waerden (S. D. A. Pen de S. D. P. den heer Wijnkoop (S. D. P.). Middenstandscongres. Naar wij veruemeD zal het Middenstands congres op 10 en 11 Juli 1912 te Deven ter gehouden worden. De Minister van Marine wacht z'n lot af. Werd voor het uiteengaau der Tweede Kamer de kans groot geacht, dat men den minister van Marino in Februari niet meer terug zou zien vooral omdat ditmaal Zijne Excellentie persoonlijk neiging toonde om de portefeuille neer te leggen thans vernemen wij, dat dit voornemen geheel is losgelaten. De minister stelt zich voor zijn pantserschip met kracht te handhaven en alleen voor overmacht het veld te ruimen. Aan het departement is „alle hens aan dek" om Dadere gegevens te verzamelen voor de verdediging der begrooling. Nu de zaak zoo staat, mag het vrijwel uitgesloten heeten, dat de Kamermeerder heid de golden voor de nieuwe Indische pantservloot zal weigeren, hoe vernietigende critiek daarop ook van deskundige zijde werd uitgebracht. De Vorst. Het is nu geen kwakkelen meer het is echt winterweer. Met ouderwetsche ge strengheid is de wintervorst opgetreden. In de noordelijke provincies vriest het al langer dan een week en terwijl de be oefenaren der schaatsensport bier hun ijzers langzamerhand voor den dag gaan halen, hobben daar reeds verschillende wedstrqden plaatB gehad. Ja waarlijk, de wintervorst is nu wel ter dege hier gekomen, gisteren met dien dollen wind, die onze voeten, neus en ooien schier deed bevriezen, die al het scherpe zand van de strnten samenveegde en ons in het gelaat smeet, zoodat we met dichtgeknepen mond en oogen ons moesten voortspoeden, in de angstige ver wachting, dat 'n plotselinge vlaag onzen hoed zou meevoeren; heden met dien ijzigen ijzel, die de straten in glijbanen verandert en de wegen onbegaanbaar maakt voor ouden en joogen, die niet meer o( nog niet stevig ter been zijn. We hebben al menigen ijslicfhebber met wantrouwenden blik naar boven zien turen naar de grauwe lucht, die zoowel snequw als dooi doet vermoeden. Maar de Bilt voorspelt vorst en dus is er kans op schaatsenrgden eerstdaags. Dót zal een feest worden, nu de schaatsen jarenlang in het vet moesten blijven. Nu kunnen ze dan voor den dag gehaald. En dan meteen de kniescharnieren weer wat gesmeerd, om weldra de gzcren wieken nog eens naar hartelust te kuonen uitslaan en te genieten van de frissche buitenlucht zonder te verkleumen, geest eD lichaam te verjongen op de wgde vlakte. Bindt onder de schaatsen! Hoezee wat een baan! In Birkboves zijn eenige drinkbakken aangebracht voor de vogels, die daar ook een dankbaar gebruik van maken. Thans, nu evenwel de verzorging meer dan drin gend noodig is, is ons gebleken, dat deze drinkbakkon niet nagegaan worden. We vonden ze althans eenige malen met ijs bedekt en gisterenmiddig was de geheele waterhoeveelheid vrg wel in ijs veranderd We vestigen hier even de aandacht op, in de hoop, dat het lofwaardig streven, om de vogels in ons Stadsbosch te trekken, niet door de vorst geheel te niet zal wor den gedaan, hetgeen zeker met eenige moeite wel is te voorkomen. De le luit. der cavalerie H. L. E. G. J. Werner, die overgeplaatst wordt bij het wapen der Kon. marechaussée, is te Assen gedetacheerd, om op 1 Febr. aldaar als districtscommandant op te treden. Luit.-kolonel W. H. Piepers, thans op non-activiteit, zal binnenkort bevorderd worden tot kolonel. Op een daartoe belegde vergadering is jl. Maandagavond opgericht een veree- niging van kleermakers, op beslist neutraal standpunt. Het doel is het behartigen der vakbelangen, 't verleenen van onderlinge steun en 't verkrijgen van betere positie. Men tracht dit doel te bereiken, niet door tegenover de patroons positie te nemen, doch dit te zoeken in samenwerking met de patroons. Het voorloopig bestuur bestaat uit: A. den Hollander, A. Maas, Vos, Willemse en van der Linden, Door den aanhoudenden Z,0. wind welke den mond der Eem geheel onbe vaarbaar maakte, kon de stoomboot „Bur gemeester van Amersfoort II" niet binnen komen en moest na vergeefsche pogingen, door ijs bedreigd onverrichter zake naar Amsterdam terugkeeren. Zoover het oog reikt is de Zuiderzee met gs bedekt. Gisteravond tegen half acht ontstond brand ten huize van de H. aan de Withoos-

De Eemlander | 1912 | | pagina 2