PIANO Advertentie n, UITVOERING WOENSDAG 24 JANUARI 1912 F. P. N. LICHTBEELDEN ROZE-KATE WEERBERICHT, INGEZONDEN. GEWIJDE MUZIEK HEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. HET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.52 uur. Do Bilt, 20 Januari 1912. Hoogste barometerstand 777.9 m.M. te Riga, laagste 754.1 te Valentia. Verwachting tot den avond van 21 Januari 1912. Zwakke tot matige Oostelijke tot Zuid- Oostelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk droog weer. Temperatuur: Lichte tot matige vorst in het Noorden in het Z. om het vriespuDt. nenpoort met kunst en historie niets uitte staan heeft. Spr. heeft zich echter meer op het stand punt van het gevaar voor het verkeer ge steld, en er nog op gewezen, dat een der poortjes kan blijven staan. De heer Kalf zegt dat de nauwste ruimte 3.50 M. is, maar dat is niet waar. Spr. heeft het opgemeten, en gevonden, dat deze 2.90 M. is. De gomeente heeft echter deze zaak ter hand genomen en nu vindt Spr. dat de vereeniging er zich niet te veel in moet roeren. Maar geen bezwaar heeft hg er tegen in een volgende vergadering een verzoek om verbetering daar aan te brengen, te behandelen. De heer Kalf haalt nog aan, dat in 1827 de Gemeente niet tot afbreken wilden over geven. De heer van Duinen meent, dat het toen alleen om tinancieele redenen is nagelaten. De heer v. d. Meiden vraagt, hoe bet slaat met de electriciteits kwestie. De zaak schijnt in het vergeetboek te zijn geraakt en daarom zou hg aan het Gemeentebe stuur eens willen vragen, hoe het er mee staat. In de eerstvolgende bestuursvergadering zal dit worden behandeld. De heer E g g i n k klaagt er over, dat op informaties zoo lang moet worden ge wacht. Ook wgst hij Pr op, dat reeds meermalen is gesproken over rechtskundig advies, dat hg voor de vereeniging dringend noodig acht. Gaarne zou hij weten, of er kans op is, dit te krijgen. Ten derde deelt hg mede, dat hem is opgevallen, dat de eiermarkt dringend verbetering behoeft. Bij regenweer lgkt het daar wel een waterval, zoodat een goede afvoer daar noodzakelijk i». De voorzitter zegt, dat bet eerste punt zal besproken worden. Voor het tweede ziju verschillende pogingen aange wend maar zonder resultaat. Én wat het derde betreft meent de voorzitter, dat er een goede goot is. De heer van Zalingen heeft ge hoord, dat in Barneveld op goedkoope manier de eiermarkt is overdekt. De ver betering der markttoestanden zal nog wel eenige jaren aanloopen, en z.i. zal het aanbeveling verdienen te onderzoeken of niet voor de eiermarkt spoedige verbetering noodig is. De heer K r o o k zou gaarne voor bet eerstvolgend congres op de agenda zien gebracht: snel on goedkoop recht. De mi nister moet maar eens worden aangepord en doet bij bet met, dan moet hij maar weg. De voorzitter zegt, dat het vorig jaar dit pas iB behandeld en zou het daarom liever bij de rondvraag ter sprake brengen. Hierna wordt de vergadering gesloten. Leeszaal. De Leeszaal had een goede week, de toegezegde jaarlijksche contributie steeg tot f755.de giften tot bestrijding der op richtingskosten tot f 5300.De briefkaar ten kwamen beter in dan de vorige week maar nog altijd niet goed genoeg. Door 'n kleine moeite kan men ons veel werk besparen! Behalve toezeggingen in geld werden ons verschillende boekwerken aangeboden, waaruit we later gaarne een keus zullen doen. Eén lid bood ons zelfs een systema tisch overzicht aan van de boeken welke hij ter beschikking van de bibliotheek wilde stellen. Een dergelijke methode zal later het werk van de eventueele biblio theek-commissie zeer vereenvoudigen. Tot nu toe lieten de verschillende ver- eenigingen wier streven en doel met dat van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek min of meer samen gaan weinig van zich merken. Een uitzondering maakten de Vereeniging „Ons Belang" die zonder eenige vergoeding 3000 circulaires en 3000 briefkaarten voor ons drukte, de afdeeling Amersfoort van de S. D. A. P. die haar krachten aanbood deze te verspreiden en het Nederlandsch Onderwijzersgenootschap dat. Amersfoort dat met een niet onbe langrijke jaarlijksche contributie als lid tot onze Vereeniging toe trad. De goede plan nen van eenige andere vereenigingen kwamen ons ter oore; bestuurs of leden vergaderingen moesten daar nog hun sanctie geven. Wjj koesteren daaromtrent dan ook nog de beste verwachtingen. J. Hovens Gréve, secretaris O. L. en B. Arnhemshewcg 18c. 't Vijfde ontvangt Zondag a. s. op haar terrein aan de Koninginnelaan als gast S. V. S. iSport Vereeniging Staats spoor uit Utrecht), een momenteel zeer sterke club. Onze militaire stadgenooten zullen dus èn beter èn fortuinlijker dienen te spelen dan Zondag j.l. als de kostbare twee puntjes in de wacht gesleept willen worden. Van den Ned. Voetbal Bond werd bericht ontvangen dat bij doorgaand vriezend weer het bestuur het voornemen koestert alle competitie wedstrijden op Zondag te schorsen. Bij den derden Cursusavond over Pluimveeteelt van de V. P. N. waren we der een groot aantal belangstellenden aan wezig, waaronder ondanks de felle koude, nog vele personen van buiten. Toch hebben verscheidene landbouwers die anders geregeld de Cursus bezochten en daartoe dikwijls groote afstanden moesten afleggen, door den feilen oostenwind deze les zeker tegen hun zin moeten missen. Het opfokken der kuikens en de voeding der hoenders werd door de Pluimveeteelt- consulent duidelijk en zeer practisch be handeld. Deze onderwerpen waren dan ook voor de pluimveeboudeis buitengewoon belangrijk. Vooral bleek weder dat nog te veel m a i s en te weinig goede gerst en tarwe wordt gevoederd. Moge de heer de Beaufort gelegenheid vinden hierop bij zijn volgende voordracht nog even terug te komen. Deze laatste voordracht met lichtbeelden op a.s. Woensdag 24 dezer te half zeven bij den heer Otte. zal ongetwijfeld door zeer velen worden bijgewoond; zie, de advertentie in dit nummer. H.V.C. moet morgen naar Apeldoorn om den wedstrijd tegen Robur et Velocitas, in het begin van het seizoen door de Amers- foorters met 62 gewonnen, over te spelen. Op het terrein aau de Koninginnelaan krijgt 't Vijfde bezoek van S.V.S. Nu de koude, welke thans is inge vallen, voor velen nijpende armoede ten gevolge heeft, doet de vereeniging „Lief dadigheid" 'n beroep op allen, zoowel op hen, die nog niet lid zijn, als hen, die dit wel zijn; de laatsten word. n heriunerd aau het kleedingfonds, en aan de eersten wordt nogmaals medegedeeld, dat de minimum contributie f 2.50 bedraagt, terwijl de leden tegen betaling van 50 cents 'n geëmail leerd plaatje op de huisdeur bekomen, waardoor de personen, die thans aanschel len, weten, dat zij niets aan de deur be komen, maar zich vervoegen kunnen bij het Departementshoofd der wijk. Gisterenavond bracht de muziek vereeniging „Harmonie" een serenade aan haar vice-voorzitter, den heer Zonneveld, die zijn 121/, jarig huwelijksfeest vierde. Bij het naar boven brengen van meubels langs een ladder, gleed deze, welke onbeschermd stond, gisterenavond op de Langestraat uit, zoodat de persoon, die er op stond, tegen de steenen werd geslagen. Vrij ernstig aan hoofd en borst gewond, werd de eerste hulp verleend door arts Morien die overbrenging naar het St. Elizabeth's gasthuis noodig oor deelde. Naar wij vernemen, moet het nog niet zoo heel zeker zijn, dat de Kamper- binnenpoort en haar schilderachtige omge ving verdwijnen zal. Zijn wij goed inge licht, dan vragen de eigenaars van de perceelen, die nog niet aan de gemeente behooren, 'n buitengewoon hooge koop som voor hun buizen. De opbrengst van de 2e wintercollecte voorde Hervormde Diakonie, den 15 Jan. j.l., gehouden bedroeg f 404.85. Onze lezers zullen zich herinneren, dat na het spoorwegongeval op den over weg bij den Grooten Koppel, op 13 Nov. j.l., de overwegwaebter G., van de H.IJ. S.M., (in Dcc.) zijn ontslag kreeg. Het Amf. Dagbl. ontvangt thans een schrgven waarin o.m. het volgende wordt medegedeeld: G. kwam tegen dit ontslag op, en het scheidsgerecht kwam tot een voor hem gunstige conclusie. In de uitspraak moet het volgende voor- komeu: „dat appellant onbillgk is gestraft, doch evenmin geschikt is om zijn vroegere betrekking en werkzaamheden te vervullen, met het oog op zijn lichamelijken toestand. G. is dus in zijn eer, en op 18 Januari in zijn dienst hersteld, maar in zijn vroe- geren werkkring, niettegenstaande hij op 6 October 1910, bij revisie-keuring, daar voor is afgekeurd Daar G. zelf overtpigd is dit werk niet me6r te kunnen volhouden en zijn zenuw gestel zeer geschokt is, heeft hg thans eervol ontslag uit den dienst der maatschap pij gevraagd en het werk neergelegd. Quick II speelt morgen op Birk- hoven tegen Voorwaarts II uit Utrecht. I Hutten verantwoordelijkheid der redactie Geachte Redactie Mag ik U plaatsing verzoeken voor het volgende. De vereeniging tot bestrijding der tuberculose in onze gemeente ziet gaan deweg haar arbeidsveld uitgebreider worden. Langzamerhand wordt het aan tal tuberculoselijders grooter, dat steun er. hulp van de vereeniging komt vragen. Niet dat het geheele aantal tuberculoselijders toeneemt, in tegendeel, in de laatste jaren wordt het sterftecijfer van deze ziekte steeds kleiner en hieruit mag men wel besluiten, dat ook het aantal zieken kleiner wordt. De ver eeniging wordt echter meer en meer bekend, de arbeid der enquetrice vindt meer waardeering en vele zieken, die vroeger schroomden hare hulp in te roepen, stellen het nu zeer op prijs ge regeld door de enquetrice bezocht te worden. In het afgeloopen jaar werden onge veer 55 patiënten gesteund. Eén voor beeld op welke wijze dit kan geschieden. Een huisvader, door tuberculose aan getast, moet langen tijd rust nemen in eene hygiënische omgeving. Door de zorgen der enquetrice wordt de zoogen. mooie kamer als ziekenkamer ingericht, onnoodige meubels als gestof feerde stoelen, kleedjes en andere stofnesten worden tijdelijk op zolder geborgen en in een ledikant of ligstoel, dikwijls door de vereeniging verstrekt, kan de patient voor een open raam zijDe kuur doormaken, indien er ni. fondsen zijn om zijn gezin gedurende dien tijd etende te houden. Armbesturen, liefda- digheidsvereenigingen enz. worden tot hulp aangespoord. Men verkrijgt een vast weekgeld, echter gewoonlijk kleiner dan het tot nog toe ontvangen weekloon. De woning is hierdoor te duur geworden, dus verhuizen naar eene goedkoopere éénkamerwoning, maar dan mist men de zoo noodige ziekenkamer ter isolatie en verpleging van den patient. De Vereeniging, die reeds zooveel hielp, past nu het verschil in huurprijs bij om die noodlottige verhuizing te voorkomen. Dit alles kost geld, zoo'n ziekte duurt niet eenige weken maar maanden. Ziehier één voorbeeld van finantieele hulp, zoo zijn er veleiedere patient heeft zijn eigen nooden. Het Rijk helpt met eene subsidie, de Gemeente met een kleinere en een aan tal stadgenooten geven jaarlijks eene contributie. Maar zooals het gaat, steeds rijzen nieuwe vereenigingen uit den grond, ieder oogenblik wordt er geld gevraagd voor iets nieuws, dat ook zóó noodig is, en de bestaande vereenigingen zien hunne contributiën langzaam maar ze ker verminderen. Nu zijn er echter middelen noodig, om de dreigende ebbe in de kas te ver hoeden. In Januari 1911 werd in Amicitia eene soiree gegeven onder leiding van Mevr. Piepers ten voordeele der Vereeniging en dit jaar zijn een aan tal dames zoo vriendelijk hare talenten be schikbaar te stellen voor een uitvoering van gewijde muziek ten bate der Tuber culose bestrijding. Het dameskoor bestaat uit een twintig tal leden, waaronder enkelen uit nabu rige gemeenten. Er zijn daaronder ver scheidene goede dilettanten, dat, gegeven de ernstige wijze waarop geregeld is gestudeerd, de verwachting mag geven dat een bezoek aan dit kerkconcert weinigen zal berouwen. Eene in onze stad, om hare mooie mezzo-sopraan stem reeds bekende zangeres heeft hare mede werking voor eenige solonummers toe gezegd en een zeer kundig dilettant violist zal ook een paar proeven zijner kunst ten beste geven. Deze gewijde muziek zal in onze fraaie St. Joriskerk, die zoo welwillend door het kerkbestuur is afgestaan, met baar mooie accoustiek zeker zeer stemmingsvol klinken. Mogen velen zich den 24en Januari ter Kerke spoeden, dit zal den armen tuberculoselijders in onze gemeente ten goede komen. Met dank voor de opname Uw dw. W. C. OOSTERMAN. BURGERLIJKE STAND. 20 Januari 1912. GEBOREN: Klasina d.v. Lammert Cloe en Jansje van Es. OVERLEDEN: Geen. PREDIKBKIBTEK. Op ZONDAG 21 JANUARI 1912. EVANG. LUTH. KERK. Voorm. IO'/j uur, Dr. H. J. Toxopeiis. REHONSTRANTSCIIE KERK. Voorm. 10'/, uur Dr. J. Ilooykaas. DOOPSGEZINDE KRING. Voorm. 10'/, uur Dr. S. D. A. Wartena te Heerenveen. VAN - OP in de St. Joriskerk te Anierafoort, te geven door een Dameskoor, waarbij tevens eenige Zang* en Vioolsolo's zullen worden uitgevoerd. De baten komen ten goede aan de Auiersfoortsche Vereeni ging tot bestrgding der Tuberculose. Entree f i.Leerlingen van onderwijs inrichtingen fO.SO. :-: Kaarten en pro gramma's verkrijgbaar in den Boekhandel. Aan het Kerkgebouw worden geen kaarteu of programma's verkocht. -:- Laatste voordracht van den Pluimveeteelt-Consulent op WOENSDAG 34 dezer n.m. 7 uur Café OTTE Heiligenbergweg met TOEGANG VRIJ. Ook voor niet-leden. De Secretaris, P. N I E R O P. Schimmelp. kade S. SCHOUWBURG UTRECHT. THEATE» fll'IGNOL. Artistiek leider: J. f. mertiIns. Zondag 31 Januari 1913 Het treurspel der smeden in 4 bedr. V9n :- NESTOR DE TI ERE. Regie: J. F. MERTENS. Meer dan 1000 maal in België, Frankrijk en Holland met het grootste succes opgevoerd. Aanvang half acht. te hoop gevraagd. Brieven met opgaaf van merk en prijs onder motto Piano, bureau van dit blad.

De Eemlander | 1912 | | pagina 2