WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. Uit de Pers. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.43 uur. De Bilt, 25 Januari 1912. Hoogste barometerstand 767.2 m.M. te Seijdisfjord, laagste 747.6 te Hernosand. Verwachting tot den avond van 26 Januari 1912. Zwakke tot matige meest Zuidelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Gedeeltelijk bewolkt, mogelijk eeuige regen. Temperatuur: Zelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 755 m.M. Vorige stand te 12 uur 755 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisteren F. 46 LaagBte hedennacht F. 39 Hedenmiddag 12 uur F. 44 De sociaal-democraten hopen heden nog op een groot succeszij zullen trachten Potsdam te winnen, de tweede keizerlijke residentie, nu het hun niet gelukt is het stuk van Berlijn, waar het keizerlijke paleis staat, te veroveren. Men zegt, dat als het hnn lukt, de Keizer Potsdam niet meer met zijn tegenwoordigheid zal vereeren. Bang makerij, met het doel de kiezers af te schrikken van den socialist? 't Kan zijn. Of heden weer een nieuwe socialistische overwinning over de geheele linie zal brengen De conservatieven schijnen bang geworden, nu zij zien welk een gevolg hun stern-onthouding heeft gehad en de Kreuz- zeitnng roept alle burgerlijken op tegen de sociaal-democratie. Volgeus de Nationaal Zeitung zal inder daad niemand zich ertegen verzetten, dat, nu de sociaal democratie de sterkste partij in den rijksdag geworden is, de eerste president van den rijksdag een socialist wezen zal. Hoe deze de verhouding tot den Keizer bij plechtige gelegenheden zal op vatten, dat moeten de socialisten zelf uit maken. De sociaal-democratie heeft Maandag ook teleurstellingen ondervonden: zij had zoo innig gehoopt, ook bet laatste niet-roode Berlijnsche district te zeroveren en aldus de hoofdstad des rijks volledig sociaal-de mocratisch te maken; ze had er zoo voor gewerkt en de poging is maar zoo even mislukt door een minderheid van slechts zeven stemmen Dat gaat den heeren aan het hart. Overigens zullen zij protesteeren tegen sommige stemmen en op die wijze trachten de stemming ongeldig verklaard te krijgen. De Fransch-Duitsche overeenkomst. In het rapport der Pransche Senaatscom missie, belast met het onderzoek der Fransch-Duitsche overeenkomst, is door den rapporteur Pierre Baudin een zinsnede ingevoegd, waarbij wordt geprotesteerd tegen het misbruik, hetwelk gemaakt is van de geheime iractaten en vooral tegen het toevoegen van geheime clausules aan openlijke verdragen waardoor de draag kracht dier overeenkomsten wordt uitge breid of gewijzigd. Deze zinsnede is met algemeene stemmen door de Senaatscom missie goedgekeurd en vóór de publicatie aan Poincaré voorgelegd. Het Italiaansch-Fransche Incident. De Franscho Minister van buitenlandsche Zaken heeft gisteravond een telegram van den gezant Barrère ontvaugen, waarin ver slag wordt gedaan van de besprekingen met de Italiaansche regeering over de Ifa- nouba zaak. De besprekingen blijven een goed verloop nemen en geven hoop op een bevredigende oplossing van het geschil. Hoe het nu eigenlijk met de 29 gevau- gen genomen Turkscbe passagiers der Manouba staat, is mij niet recht duidelijk. Uit Parys werd gister geseind, dat de Italiaansche Regeering er in had toegestemd ze uit te leveren, doch een later telegram betwijfelde zulks. De Cholera geweken. In Italië zijn, volgens officieele mede- decling, sedert den 31e December geen choleragevallen meer voorgekomen, zoodat thans alle sanitaire maatregelen met be trekking tot goederen enz. uit Italië af komstig door alle Staten zijn opgeheven. Kibsrechthf.rvormiNg in Frankrijk. De Fransche Kamer heeft bij de behan deling der kiesrechthervorming met 457 tegen 91 stemmen het artikel betreffende de „apperentement" verworpen. Bij dit artikel werd aan dicht bij elkaar staande partijen het recht toegekend om na de eer ste stemming een gemeenschappelijken candidaat te stellen. De Belgische Missionarissen. Nadat de minister van koloniën had ver klaard, dat de regeering met het gebruiklijke voorbehoud zich vereenigt met het voorstel om het instellen van een onderzoek naar de beschuldigingen, uitgebracht tegen de missionarissen in den Congo, in overweging te nemen, werd het genoemde voorstel aangenomen, n Het Ministerie Canalejas. In de gisteren gehouden zitting der Spaansche Kamer van afgevaardigden, heeft de Minister-president Canalejas, in ant woord op een desbetreffende vraag, het be staan eener Ministerieele crisis formeel tegengesproken. Het Kabinet heeft zich nimmer, ook maar één oogenblik van het vertrouwen der kroon of van de meerder heid in het parlement ontbloot gezien. Ovor alle vraagpunten heerscht onder de leden van het ministerie de meest vol maakte eensgezindheid. De Revolutie ik China. De berichten over den toestand in China zijn zoo verward, dat wy afzien van de poging om den lezer een beeld te geven van den toestand in Peking, Nanking en Sjaughai. Trouwens wij gelooven niet dat iemand ter wereld dien toestand eeniger- mate overziet. Slechts dit: volgens de laatste berichten heeft de Keizerin-weduwe na langdurige gesprekken met Mandsjoe-prinsen afgezien van het plan om van den troon afstand te doen. Zij zou dus den strijd tegen de opstandelingen weer laten ontbranden. Hot schijnt echter, dat Joean Sji Kai daar tegen is, en zoo is diens positie zeer wan kel geworden. Bovendien is hy ziek en verkeert hij in voordurenden angst dat men hem vermoorden zal. Zyn ster schijnt in alle opzichten dalend. Had bij maar niet zoo geaarzeld, doch terstond de zaak der opstandelingen tot de zyne gemaakt! Men vermoedt dat hij binnenkort zal aftreden en door een Mandsjoe vervangen zal wor den die niet meer met de opstandelingen zal transigcercn, maar den stryd zal aan binden. Vrijzinnige Concentratie. In een gisteravond gehouden zeer druk bezochte ledenvergadering van de Vrijzin nige kiesvereeniging „'s-Graveohage", aan gesloten bij de Liberale Unie, werd met algemeene stemmen en ooder langdurig applaus, een door 134 leden ingediende motie aangenomen, waarvan de hoofd strekking is, stappen te doen cd onder handelingen te openen, om te komen tot een gezamelijk optreden van alle vrijzin nige parlyeu bij de Kamerverkiezingen van 1913. Door de Kamerleden, de heeren air. Patijn, voorzitter der vereeciging en Rood huizen, werden belangrijke redevoeringen gehouden, waarin de wenschelijkheid van eene dergelijke samenwerking zonder ver loochening van beginsel, krachtig werd uit eengezet. Mr. Patyn, die betwijfelde, of het thans reeds voor de Liberale Unie het moment was, het initiatief daartoe te nemen, ver klaarde echter, dat nu de vrijzinnigen zich bevinden in een defcusive positie, omdat beginselen, die zij allen gemeen hebben, worden aangerand, de vorming van eep linksch verkiezingsblok noodzakelijk zal zijn en hij voor zich meende, dat de rechtschc coalitie daartegen niet bestand zou wezen. Veterinaire dienst. Naar de „N. R. Ct.'' verneemt ligt het io bet in het voornemen van den minister van oorlog de positie der paardenartsen van het leger te verbeteren door aan den veterinairen dienst een zelfstandigen inspec teur te geven met den rang van kolonel en hem een paardenarts der le of 2e klasse toe te voegen. Zooals men weet is de chef van den veterinairen dienst thans de inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht en is de hoogste rang welken men als paardenarts kan be halen die van luitenant-kolonel, toegevoegd aan dien inspecteur. Haagsche Bosch. Blijkens het Voorl. Verslag der Eerste Kamer over de Staatsbegrooting vertrouw de men, dat het Haagsche Bosch met ruime hand zal worden hersteld en de Miuister niet zal schromen aan te vragen wat noodig mocht blijken tot behoud van dit natuurmonument. De splijtzwam. In de (R. K.) „Geldersohe Koerier" schrijft een R.-Katholiek medewerker: „De bladen berichten, dat er te Voor schoten is opgericht een Roomsch-Katho- lieke eierveiling. Voortgaande in deze lijn zullen we kry- geu: Roomsch-Katholieke groentenveilingen, Roomsch-Katholieke uitverkoop, Roomscb Katholieke koopdagen, Roomsch-Katholieke veemarkten enz. Wordt het nu waarlyk niet al te dwaas? Deze vermenging van aardsche jbelan- gen met een godsdienstig adelteeken be gint bedenkelijk overeenkomst te vertoo- nen met het binnendringen van de geld wisselaars in Jeruzalem: heiligdom. Sociaal-democratie en vakvkreeniginq. De Nieuwe Ct. vestigt de aandacht op de in den laatsten tyd bij herhaling ge bleken eigenaardige verhoudingen tusschen de S. D. A. P. en het Nederlandsch Ver bond van VakvereenigingeD. Vroeger gingen deze 'wee in de meeste gevallen samen; maar sinds eenigen tyd, vooral na de zeelieden-stakingen van ver leden zomer willen de vakvereenigingen zich niet meer zoo gemakkelijk onderwer pen aan de voorschriften der S. D. A. P. Met eenige aanhalingen uit artikelen doet het blad uitkomen dat Oudegeest zich ver zet tegeD Troelstra bij wien hij een „zieke lijke neiging" waarneemt om de menschen van de anarchistische vakbeweging te vangen. („Die vangt hij liever zelf" zegt •le N. Ct.). Het bfad vindt de wederzijdsche uitingen merkwaardig om op te merken, en ont vangt daarvan den indruk, dat ook het „toch danig klassebewust Vakverbond" door de S. D A. P. bemoeilijkt wordt in „zijn pogen om het beetje zelfstandigheid te behouden, waarop een Nederlander nu eenmaal gesteld is." Hondenbelasting. B. en W. van Amersfoort herinneren belanghebbenden aan Art. 1 dor verordening op de hondenbelasting, luidende: „ieder die belastingplichtig is voor een of meer honden, doet daarvan jaarlyks in den loop der maand Januari aaugifte ten kantore van den Gemeenteontvanger door invulling en onderteekeniüg van een ge drukt beschrijvingsbiljet, dat aldaar koste loos wordt verstrekt* In verband met bovenstaand artikel wordt met nadruk er op gewezen, dat de penning niet meer, gelijk vroeger wel geschiedde, thuis wordt gebracht of de belasting aan huis in ont- wordt genomen. Overtreding dezer bepaling wordt gestraft volgens de bepaling van de gemeentewet, onverminderd de verplichting tot betaling der verschuldigde boeten. De Bioscoop. Gisterenavond had in de Arend de ope ningsvoorstelling plaats van de Bioscoop. Gelet op het vroege uur van aanvang, 7 uur, was de opkomst vrij bevredigend, ter wijl in den loop van den avond steeds meer publiek kwam, zoodat de zaal ten slotte vry wel gevuld was. Hot programma werd geopend met een film, voorstellende de zoutwinning op Sicilië. Al aanstonds deed zich hierbij het gemi6 van een explicateur voelen. Wel werd steeds op het doek aangekondigd, wat de beelden voorstolden, maar een bioscoop zonder explicateur is niet meer van dezen tijd. Het ligt dan ook trouwens in de be doeling van de directie, hierin te voorzien, zoodat spoedig de inrichting geheel aan de eischen zal voldoen. Want voor het overige viel alles te prijzen en was de voorstelling van het begin tot het eind wel in staat het publiek te boeien en de aandacht ge spannen te houden. In de eerste plaats is dat natuurlijk te danken aan de prachtige films, waaronder buitengewoon fraaie waren. We noemen slechts de natuurtafreelen uit Zuid-Frankrijk, die een schitterend bewijs gaven van de hoogte, waarop in onzen tijd deze kunst staat. De heerlijke landschap pen 6d fraaie bergtafereelen werden in vollen pracht op het doek getooverd eu gaven een prachtigen indruk van de groot- sche natuur in die streken. Dat de aandacht niet verflauwde, is ver der te danken aan de goede afwisseling. Het grappige volgde op het wetenswaar dige, terwjjl ook eenige dramatische schet sen werden geprojocteerd. Onder de ko mische nummers noemen we „Jansen doet aan heilgymnastiek" en „De laatste gekke streek van Gribouille", welke een enorm lachsucces verwierven. Vooral Gribouille wist de werking der electriciteit zoo toe te passen, dat tooneeltjes ontstonden, die den meest verstokten Nurks wel in een lachbui zouden doen schieten. De Cow boy geschiedenis, de geschiede nis van een geranium, welke vooral zeer treffend was en de treindief, maakten een goeden indruk en mogen gerangschikt wor den onder hot beste, dat men tegenwoor dig op bioscopisch gebied te zien krijg!. Vermelden we nog, dat tusscben de ver schillende Dummers pianomuziek er een weinig de stemming inhield, dan zal men begrijpen, dat een bezoek aan de Arend wel de moeite waard is. Alles was nog niet als het wezen moet, maar de beelden, en dat iB toch het voornaamste, waren zeer bezienswaard. En de directie zal zeker alles doen om de voorstellingen zooveel mogelijk te vervolmaken, zoodat we mogen vertrouwen een instelling rijker te zijn ge worden, die op gepaste en leerzame wijze, den menschen een aangenamen en genot vollen avond kan en zal verschaffen. De pogingen van de stoomboot Burgemeester van Amersfoort om door het ijs te breken, hebbon gisteren opnieuw gefaald. De firma Houtzager en van Veen hoopt echter heden de reis van Amsterdam Daar Amersfoort te kunnen volbrengen. De Kamer van Koophandel en Fa brieken houdt Zaterdag a. s. een openbare vergadering ten Raadhuize. In den personeelen wedstrijd sabel, afd. 2, bij het elfde wapenfeest van den Kon. Onderoff. Schermboud werden o m. behaald: 2e prjjs door sergeant Botesz, 5e reg. inf.; 9e prys wachtmeester L. Wille, le reg. veld-artillerie. In den korpswedstryd sabel, werd de eere-prjjs zjjude een zilveren medaille, ge schonken door H. M. de Koningin, behaald door het 5e Reg. Inf. Bij Kon. besluit van 23 dezer is de ritmeester J. R. de Joncheere van het wapen der cavalerie, instructeur bij de rij- en hoefsmidschool, ter zake van tijde lijke ongesteldheid, op nonactiviteit gesteld. Bij Kon. besluit van 23 dezer is aan den eerste luitenant op noDactiviteit F. H. Dolleman, van het wapen der artillerie, op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol onslag verleend uit den militai ren dienst. AGENDA 2ó Jan. Vergadering Ainersf. Mannenkoor in Café Otte. 28 Jan. Feestavond van de afd. Amorstoort van de Ned. Ver. tot afsch. v. Alcoholh. dranken in Amicitia. 31 Jan. Louis Bouwmeester in Amicitia. 2 Febr. Rem. Kerk. Ned. Prot. Bond. Spr. Prof. Lake. 13 Febr. Nutslezing dr. H. van Capetle in Amicitia. 15 Febr. Albert Vogel in Amicitia. 15 Maart Kiesvereeniging „Gemeentebelang" Spr. de heer Roodhuizen.

De Eemlander | 1912 | | pagina 2