DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 22. VRIJDAG 26 JANUARI 1912. 9e JAARGANG. Een Anti-Rev. Rekening. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofvlretlacteur: Mr. D. J. vail Srhaurileiibiirg. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. f 5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KI.EINF. HtAfl U. Telet. Intere. ISH. Prijs «Ier Ailvertentiün Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iedorcn regel meer f 0.08. Buiten het Kauton Amersfoort per regel f 0.10. IH j abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing- van advert, en reel, van buiten bet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg Binnen- en Bnitenlandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76. 78 Amsterdam Wij hebben bepaald respect voor den moed van de Stichtsche Courant. Dit Anti-rev. orgaan durft heel leuk in 'n hoofdartikel te vragen: Hebben met de jongste verkiezingen voor den Rijksdag in Duitachland weer bewezen dat de Vrijzinnigen achteruit gaan, de Sociaal-democraten winnen en de rechtergroepen hunne positie hand haven? Inderdaad, er behoort meer daD alle- daagsche moed toe, om zoo iets te durveo schrijven. ,Dc vrijzinnigen achteruit gegaan." Volgens de officieele ambtelijke opgave zijn de nationaal-liberalen gestegen van 1.637.04S in het jaar 1907 tot 1.671.297, bij le stemming in 1912, dus 'n vermeer dering 34.249stemmen! De vrijziunige volks partij steeg van 1.233.935, tot l.:>56.549, d.w.z. 'n vermeerdering van 322.614. De vrijzinnige groepen hadden dus 'n voor uitgang van 356.663 stemmen te boeken. „De vrijzinnigen zijn achteruitgaan, zegt de St. Crten de rechlergroepen hand haafden hunne positie." „Handhaafden hunne positie." Dezelfde ambtelijke opgaven wijst uit, dat de beide rechtergroepen in 1907 3.239.952.stemmen verwierven en in 1912 3.161.990. Volgens onzerekening beteekent dat'n achteruitgang met 68.962 stemmen. Onze Stichtsche collega houdt er 'n andere, waarschijnlijk anti-rev. appreciatie op na. 'n Partij, die 'n vermeerdering van meer dan drie honderd duizend stemmen te boeken heeft, heet „achteruitgegaan," en 'n partij, die er acht en zestig duizend verloor „wist zich te handhaven!" Ons vertrouwen in de waarheidsliefde van de Stichtsche Courani is wel eenigs- geschokt; en wij beklagen de goedgeloo- vige lezers, die op dergelijke wijzo „voor- gelicht" worden. Da Verkiezingen in Duitsciiland. Bij de verkiezingen in Duitschland, die de geheele wereld in spanning hebbeu ge bracht, ging het niet alleen om politieke rechten en wijsheden, maar ook wel dege lijk om de gewetensvrijheid, die bedreigd werd door de coalitie. Het bekende woord vau Frederik den Groote, wien men daar dezer dagen met eerbied heeft herdacht, dat in Pruisen ieder, zooals hij het uitdrukte „nach seiner Fas- son" zalig mocht wordeu, heeft nog zijne bcteekeuis niet verloren. Het .werk van don ouden Frits ie voor een deel vergaan; zjjne legers zijn door Napoleon bij Jena vernietigd en Pruisen heeft menige vernedering moeten onder gaan tot het herrees en aan het hoofd van de DuitBche staten eeu toongevende macht is geworden. Het jonge Duitsche Keizerrijk, onder aanvoering van Pruisen, onder de regoering van den Keizer uit het geslacht van den grooten Pruisische koning, heeft zich thans gewend tegen de vijanden van binnen. In éénen slag is hunne mach: wel niet voor goed vernietigd maar z(j is door deze verkiezingen toch aanmerkelijk besnoeid. Het zwart-blauwe blok is verslagen Dat is de heugelijke tijding, die uit Berlijn tot ons komt. De Berlijnsche berichtgever van het Hbld. telefoneert omtrent dien uitslag het vol gende: Do laatste herstemmingen hebben de cle- ricaal-conservatieve meerderheid den gena deslag gegoven. Het werd vanavond voor de reactionnairen een débacle. Van de 33 districten, waarin herstemmingen plaats had den, kwamen in het bezit van de conser vatieven, het Centrum en de Polen slechts 8 zetels, de andere 25 vielen den nationaal- liberalen, en vrijzinnigen en sociaal-demo craten toe. De pariijgroepeering is nu als volgt: Thans Vroeger Conservatieven 43 59 Vrij-conservatieven 13 25 Antisemieten 3 3 Ec. Vereeniging 10 18 Beiersche Boerenb.(lib.) 2 0 Centrum 93 103 Polen 19 20 Nationaal-liberalen 44 51 DuitscheBoerenb. (lib.) 2 Vrijzinnigen 43 49 Soc.-democrateu 110 53 Elzassers 5 5 Lotharingers 2 3 Welfen 5 1 Denen 1 1 Wilden 2 6 Van de groote partijen is dus de sociaal democratische de eenig winnende. De zwar ten verloreu zoowel in aantal als procen tueel, te weten de conservatieven, vrij-con servatieven en het centrum. De vrij con servatieve partij werd eenvoudig gehalveerd. Hoe staat het nu met de meerderheid iu den a.s. Rijksdag? Nationaal-liberalen, vrijziunigen en soc.- democraten hebben te zamen 197 zetels. Telt men hierbij do 2 van den Beierschen Boerenbond en de 2 van den Duitschon Boerenbond (die als oppositiekandidaten ge steld zijn tegen Centrum en conservatieven) den Di en, en de 2 Lotharingers, die libe raai zijn, dan telt de liukorgrocp 204 zetels. Conservatieven, vrij-conservatieven, Cen trum, Poleu, Antisemictoo, Ecou. Vereeni ging, Elzassers, Welfen, (die lang niet zeker gerekend mogen worden tot de rechtsche combinatie) en wilden (van wie dit behalve voor Von Posadowsky ook geldt) hebben to zamen 193 zetels. Bij deze voor de rechtsche partijen zeer geflatteerde rekening heeft dus do linker combinatie een meerderheid van 11 stem men. Wanneer men iu het oog houdt, dat in den vorigen Rijksdag het zwart blauwe blok met dcnzelfden aanhang een meerder heid bezat van 83 stemmeu, dan zal het duidelijk zijn, hoe enorm het zwart-blauwe blok verloor. Zonder eenig voorbehoud kan verklaard worden, dat het blok geslagen is, dat eeu meerderheid van de linkerparljjcn in deu nieuwen Rijksdag gekozen is. Potsdam is nu rood geworden: dr. Lieb knecht werd er gekozen. Osnabriick is het Centrum ontnomen door de Dat.-liberaloD. Franschk Postbeambten. Naar uit Parjjs wordt gemeld, heerscht thans eeu bedenkelijke gisting ouder de postbeambten, daar de algemecne secretaris van den Bond, Bordères wegeus een rede door hem gehouden en een door hem onder teekend roudschryven, door het postbestuur met omslag wordt bedreigd. Bordères zal Zaterdag a. s voor den Raad van discipline verschijnen, die over het door het bestuur der posterijen voorgenomen ontslag zal moeten beslissen. Tegen Zondag is door den bond een groo te protestvergadering bijeengeroepen om te genover het optreden van het postbestuur op besliste wijze stelling te nemen. Weer een staking. In Zuid-Wales hebben de machinisten en stokers der mijnen aldaar met een meerderheid van 12 tegen 1 besloten in staking te gaan, om eeü loonsverhoogiug door te zotton, die door de mijndirecties is geweigerd. De opzeggiog zou den len Februari, de staking den len Maart volgen. Dit beteekent, dat ook al wordt een alge- meene mijnstaking nog voorkomen, de mijnarbeid in Zuid-Wales toch geheel stil gelegd zal worden. Een ernstig gevolg hiervan zal zijn, dat, wanneer de machines niet meer werken, een deel der mijnen onder water zal loopen. Een Arbeiderspartij. Woensdag is te Birmingham de Arbei derspartij voor haar twaalfde jaarcongres bijeengekomen, \ertegenwoordigd wareü ongeveer 11 2 uiillioen arbeiders. In zijn openingsrede zette do voorzitter Furner uiteen, dat de Arbeiderspartij nog veel en groot werk had te doen: het Os- borne-vonnis moest opgeheven, het recht op arbeid diende in de wet vastgelegd, spoorwegnaasting door den Staat was een eisch der naaste toekomst, evenals de staatsexploitatie van mineralen en mijnen. Yan de Verzekeringswet verklaarde Furner, dat zij wel niet volmaakt was, doch dat men beginnen moest met haar te nemen zooals zij was, om daarna te trachten haar, door een sterke vertegenwoordiging in het parlement te verbeteren. Namens de socialistische fractie in den Duitschen Rijksdag, hield Molkcnbuhr een korte toespraak, waarin hij o. a. de Engel- schen gelukkig verklaarde, dat zij de tarief hervoimiug alleen in theorie kenden. Een Opstootje in 't vooruitzicht. Wij hebben dezer dagen méegedeeld dat de unionistische partij in Belfast besloten heeft, de bijeenkomst voor Home-Rule, waarop Churchill en Redmond zouden spreken, te beletten. De wijze waarop het unionistisch comité dit denkt te doen belooft miu of meer revolutionnair te wor den: het «al niet minder dan 100.000 tegenstanders van Honie-Rule uit de provincie Ulster Daar Belfast laten komen en dezen zullen hetzij de Ulster-zaal, waar Churcbil spreken wil, bestol men en bezetten, zoodat Churchill spreken moet voor een vijandige vergadering, hetzij de straten die aan het gebouw grenzen blok- keeren, zoodat er niemand kan inkomen. Het comité rekent erop dat deze plannen zullen stuiten op militair verzet en het is voornemens zijn 100.000 manDeD legen de militairen te laten vechten, en 't raadt han onverbloemd aan, zich met wapens tegen de militairen te verzetten, indien inderdaad Churchill bij zijn plan blijft om in Ulster te spreken. De bewoners der huizen in den omtrek van do Ulster zaal beginnen nu reeds de dag voor de vergadering bestemd is 8 Fobiuari maatregelen te nemen, d. w. z. hun vensters van f luiken te voorzien. Het garnizoen van Belfast wordt geducht versterkt. Russische Corruptie. I Dinsdag begon voor de Rechtbank te Petersburg de behandeling der zaak betref fende do verduisteringen bij deu Wolga-Boe- goelma-spoorweg. Een groot aantal perso nen uit welgestelde kringen woonden de zit ting bij. Op de bank der beschuldigden zaten twee broeders van Neratoff, den adjunct van den Minister van Buitenlandsche Zaken, verder Speranski, gewezen commissaris der „Bizondcre Handelsbank", de broeder van don vice-president van den Ryksraad Goloe- beff en andere bekende figuren uit de Russische „groote wereld". Aan de beschuldigden wordt een lange reeks van zware oplichterijen ten laste ge legd De held van dit strafproces is de gewezen voorzitter vau den spoorweg, Dimitri Nera toff. die de finaucieele „operaties" deed, waardoor ook de anderen op de bank der beschuldigden kwamen. De acte van be schuldiging tegen Neratoff' alleen bevat 25 punten, welke allo feiten van brutale ver duistering, oplichtiug en diefstal vormeu. Het bedrag, met deze feiteD gemoeid, loopt, over milliocnen. Alles wat Petersburg aan bekwame en bekende juristen bezit is gere- quireerd om de verdediging der beklaagden te voeren. De voorlezing der acte van beschuldiging nam eeuige uren in beslag. De toestand in Perzi§. Morgan Shuster, de bekende Ameri- kaansche financier, die de Perzische finau- tiën zou opknappen, doch door Russische intrigues is weggejaagd, heeft zich uitgela ten over den toestand in Perzië. In een telegram aan do New York World stelt hij Rusland en Engeland beide verantwoor delijk voor de knechting van Perzië, dat als men het met rust gelaten had, thans zou genieten van zijn herstelde en op goeden grondslag gevestigde financiën en tevens van een behoorlijk constitutionueel stelsel. Aan de Associated Press heeft Shuster bovendien gezegd, dat alleen En geland Perzië nog kan reddeD. door Rus land te houden. Evenwel, Shuster spaart het voornaamste van wat hij te zeggon heeft op tot het feestmaal dat dezer dagen in Londen te zijner eere gegeven zal worden, door vrienden van Perzië, vijanden van Rusland. Dan zal hij spreken. In Parijs heeft hij geweigerd iets te zeggen, og één uitzon dering na hij kon zijn verontwaardiging over de executie der Perzou door de Rus sen in Tabri8 niet voor zich houden „Dat Rusland", zei hij, „zonder oorlogsverklaring troepen in Perzië zendt en krijgsraden houdt over Perzische burgers, die vervol- geus geëxecuteerd worden, is de meost ergerlijke scheDdiog der regels van be schaafde oorlogsvoering die men zich deu ken kan en tgvens geheel tegen letter en geest der Engelsch-Russische overeen komst".

De Eemlander | 1912 | | pagina 1