WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. Rechtszaken. STADSNIEUWS. MEDEDEELINWEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.4 uur. De Bilt, 26 Januari 1912. Hoogste barometerstand 768.3 m.M. te Yestmauoer, laagste 752.3 teNeufahrwasser. Verwachting tot den avond yan 27 Januari 1912. Toenemende tot matige wellicht krachtige Noordelijke tot Noord-Oostelijke wind. Gesteldheid yan de lucht: Zwaarbewolkt of betrokken, waarschijnlijk sneeuwbuien. Temperatuur: Iets dalende. Barometerstand t. AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 759 m.M. Vorige stand te 12 uur 755 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 46 Laagste hedennachtF. 38 Hedenmiddag 12 uurF. 38 Uit de Nieuwe Republiek. Het zijn verbazingwekkende dingen die uit het oude rijk worden gemeld. Zij ver rassen zelfs de meuschen die land en volk grondig meenden te kennen omdat zij lang te midden van de Chineezen hebben ge woond en hunne taal en zeden kennen. In vele bladen zijn thans deze deskundigen aan het woord. Zij hebben over 't geheel niet veel verwachting van de Chineesche republiek. De republikeinen vormen een luidruchtig maar klein gezelschap. De groote massa hangt aan de oude gebruiken en de oude regeeringsmethode. Niet alsof de Chineezen veel geven om de dynastie en den persoon des keizers. Men bespeurde niet veel van de regeering te Peking. De Chineezen zijn gewoon aan een groote mate van zelfbestuur. Elk dorp, elke wijk, ja elke straat van elke stad heeft een Oudste gekozen door het volk en die verantwoor delijk is voor het wel en wee van zijne meuschen. Van de hoogere ambtenaren bemerkt de gewone Chinees niet veel. Zij innen door middel van de Oudsten de be lastingen en de belastingen zijn hoog. Maar als het te erg wordt wreekt zich de kleine man door het bureau of de ambts woning van den ambtenaar in brand te steken. Ook zijn de hooge ambtenaren het zelden eens. De prefect heeft altijd moei lijkheden met den gouverneur, deze met den onderkoning en die met het Hof Maar men zorgt wel het niet tot het uiterste te laten komen, want te Peking is men vlug bij de hand met het ontslaan van ambte naren, wat ook al voor dezen een reden is om met hunne ondergeschikten op goeden voet te bljjven. De Chineezen komen niet spoedig in verzet. Zij zijn een volk van boeren en kooplieden. Zij zijn bij uitstek conserva tief. Het is bekend dat de achting voor den ouderdom in China grooter is dan ergens elders. Wie slechts tien jaar ouder is dan een ander is zijn meerdere, want Kongfutse heeft gezegd: „Gjj zult iemand die tien jaar ouder is als een vader eeren". De graven der voorvaderen zijn heilig dommen en deze worden aangebeden als goden. Wat vreemd is, valt onder verden king. De gewone Chinees is zeer weinig ontwikkeld. Hij is trouwens ook niet zoo vlijtig als men soms beweert. Zijn taal schat bestaat uit ongeveer vijfhonderd woorden en, zooals men weet, verstaan de Noord-Chineezen die uit het zuiden niet, hoewel zij hetzelfde teekenschrift hebben. Men heeft geen behoorlijke scholen gehad, geen ziekenhuizen, geene instellingen-van liefdadigheid of ter verbreiding van kunst en wetenschap. Idealen houdt de Chinees er niet op na. Schoonheid is een onbekend begrip. De man uit het volk houdt van schrille kleuren eu van schelle geluiden. Zijne dramatische kunst bestaat uit oude verhalen op zonderlinge manier bijeenge- flanst en dikwijls minder oorbaar. De Mandsjoes vormden de strijdbare kaste. Maar de soldaat was niet gezien en werd slecht betaald. De conservatieve zin van het Chineesche volk heeft het rijk zoolang doeo bestaan. Joean Sji Rai heeft eens gezegd dat de voorstanders van nieuwig heden het wel goed konden meenen, maar den 6taat vernielden. Zoo waren de vreemdelingen in China weinig gezien, indien mon hen al niet baate. Dat lag dikwijls aan den vreemdelingen zelve. Zij kenden het volk niet en gedioegen zich soms op eeue wijze, die het ergerde. De vreemden hebbeu trouwens hot kunue gedaan om de revolutie te doen uitbreken. De Europeesche koopman had behoefte aan bedienden, aan schrijvers en handlangers. Deze moesten behalve Chineesch eene Eur- opeesch taal leeren. Daarom werden scholen geopend voor het aanleereu der vreemde talen. De vreemden drongen China spoor wegenwegen, telegraaf en al de vindingeD van onze beschaving op. De vreemden eischten dat na den opstand der Boksers jonge Chineezen naar Amerika zoodeu gaan om daar de Westersche instellingen te bestudeeren. En deze zijn het die grooten- deels de revolutie hebben gemaakt. Daar de mcesteu onbemiddeld zijn kondon zij geene ambten koopen en zij vonden, trouwens terecht, dat de staat die hen had doen studeeren nu ook partij trekken moest van hunne verworven bekwambedeu. Zij vroegen ambtenen betrekkingen die ze niet kregen. Daarom werden zij ontevreden en zjj gaven lucht aan hunne ontevredenheid in dagbladou die werden opgericht en bui- tensporinge dingen zeiden. Yelen eloten zich bij hen aan omdat hongersnood heer- schte in sommige gewesten, omdat de prij zen der levensmiddelen overal stegen, ook omdat zjj bij eene omkeering op buit hoopten. De laatsten vormen het gevaarlijke element van de revolutionnaire, than6 zich republikeiusche noemde partij. China is rijk aan bandieten eu omdat het onmisbare zout staatsmonopolie er veel te duur is, heeft men overal zoutsmokkelaars die geene aanmoediging behoeven oin straatroovers te worden. Maar de groote meerderheid is zoo be houdend gebleven als zij ooit was. Zij zal zonder leedwezen de Mandsjoes zien ver trekken en geen hand uitsteken om hen te reden. Zij is onverschillig voor de poli tiek. Maar de oude zeden moeten geëer biedigd worden. En de Chineesche repu bliek, als zij tot stand komt, zal conserva tief moeten ziju op strafïe van niet te zijn. De Revolutie ik China. De berichten uit Peking zijn nog altijd zeer verward en tegenstrijdig. Het verzot der Mantsjoes tegen de revelutionnairen schijnt niet zoo sterk en vastbesloten te zij oals dit eerst wel schijnt. Joen-tsji kai heeft zijn post nog niet ver laten, iets dat men gisteren en eergisteren scheen te verwachten. Het blijkt nu dat de Keizerin-Weduwe enkel geweigerd heeft om op staanden voet afstand te doen, zonder eerst de beslissing van de Nationale Conventie af te wachten. Niettemin beteekent deze weigering, dat de vijandelijkheden onmiddellijk zullen worden hervat, zoodra Maandag a.s. de wapenstil stand zal zijn afgeloopcn. De Daily Telegraph verneemt uit Peking dat de Mantsjoes den indruk schijnen te hebben, dat echter de revolutionnairen de Japanners staan. De militaire autoriteiten in Peking hebben zich bozig gehouden met plannen tot instelling van een militaire re geering en tot reorganisatie van hetNoor- derleger De gelden voor de uitbetaling van do soldijen aan dat leger zullen worden verkregen uit gedwongen extra-belastingen. Uit dit alles blijkt het gevaar, dat het thans zelfs te Peking tot een strijd komt, en wel tusschen de Mantsjoe partij onder leiding van Tiliang en de Mantsjoe-prinsen eu de partij van Jocan-tsji-kai. Wellicht zal slechts bet binnenrukken der revolutionnairen nog in staat zijn Peking te redden van een bloedbad. De stand der vkkzekkrinös wetgeving. Naar „Het Volk" vorneemt, is het in de commissie uit Je Tweede Kamer ter voor bereiding van de verzekenngswetgeving aldus gegaan met de verhooging der ziekte uitkeering van 50 op 70 pCt. Door de Katholieke en liberale leden, maar vooral ook het kraohtigst en stelligst door de sociaal democraten (onder voorbehoud van hun voorkeur voor 100 pCt. uitkeering), werd deze verhooging verdedigd, terwijl de anti-rev. leden het behoud der uitkee ring op 50 pCt. vordedigden. Minister Talma nam daarop do 70 pCt. als regel over, met bevoegdheid van de Raden van Arbeid om de uitkeering voor bepaalde ziekenkassen op 50% te verlagen. Bovendien had de minister op algemeenen aandrang reeds toegegeven om gedurende de eerste der- ticD wekeD, gedurende welke ook de ongevallenuitkeering door de ziekenkassen zal worden overgenomen, de uitkeering op 70 pCt. te brengen waarvan 20 pCt. voor rekening vaji de ongevallcnbank komen. Zoo is er meer verbeterd in de Ziektewet. Omtrent de beide eerste vergaderingen van dezelfde commissie van voorbereiding over de Invaliditeitswet hoorden wij nog, dat de besprekingen Diet in aanwezigheid van den minister plaatB hadden en dat er veel verzet is tegen allerlei onderdeelen. Echter hebben nog pas algemeene bespre kingen plaats gehad en worden de artikelen eerst later behandeld. Ingetrokken wetsontwerp. Door de Regeering is ingetrokken het wetsontworp tot regeling van de toepas selijkheid van de Kiuderwetten op jeugdige militairen. Genootschap van Leeraren aan Gymnasien. De 82ste algemeene vergadering van het Genootschap van Leeraren aan de Ned. gyurnasiën zal worden gehouden op 9 en 10 April, te Nijmegen. KANTONGERECHT. Door hot Kantongerecht te Amersfoort zijn de volgende vonnissen uitgesproken: Strooperij. J. v. S., Hoevelaken, f 3 of 3 d. Nachtelijk burengerucht verwekken. G. K., Soest, f 3 of 3 d. Dronkenschap. P. B Lunteren, f 3 of 3 d. W. V., Baarn, t 3 of 3 d. J. v. N., Amersfoort, f 3 of 3 d. W. v. d. W., Scherpenzeel, f 5 of 3 d. H. M., Bunscho ten, f 3 of 3 d. Zonder recht vee in weiland laten loopen. W. K., zwervend, f 10 of 5 d. Zonder recht vee in hakbosch laten loo pen. W. K., zwerveud, f 5 of 5 d. Zonder recht op verboden grond loopen. H. N., Hilversum, f 5 of 3d. W, J., Hilversum, f 5 of 3 d. W. B., Wouden berg, f 10 of 3 d. C. de J., Stoutenburg, f3 of 3 d. W. v. d. Y., Hoevelaken f3 of 3 d. M. d. H., Amsterdam f 3 of 3 d. R. H., Soest, f 10 of 3 d. J. L., Soest, f 10 of 3 d. B. J. F. C., Baarn, f 10 of 3 d. P. R., Baarn, f5 of 3 d. G. v. d. P., Banrn, f3 of 3 d. M. M. Maarn, 13 of 3 d. P. M., f 5 of 3 d. A. A. f 5 of 3 d. W. v. E., f 10 of 3 d. W. v. E., f 10 of 3 d., allen te Amersfoort. H. N f 10 of 3 d. W. J., f 5 of 3 d. G. F. f 10 of 3 d. J. V., f 10 of 3 d. H. N, f 10 of 3 d. H. D., f 10 of 3 d. H. N„ f 5 of 3 d. W. J., f5 of 3 d., allen te Hilversum. Rijden met auto zonder licht. P. G. te Amersfoort, f 5 of 5 d. Wielrydeu zonder licht. W. B., Amers foort, f 2 of 2 d. A. S-, Soest, f2 of 2d. J. M., Soest, f2 of 2 d. B. M., Spaken burg f2 of 2 d. W. F., Eemnes, f 3 of3 d. L. G., Reuswoude, f 2 of 2 d. W. v. B., Scherpenzeel, f 2 of 2 d. F. B., Baarn, f 2 of 2 d. C. V., Baarn, f 2 of 2 d. S. v. d. C., Barneteld f2 of 2 d. Leerplicht Wet overtreden. A, v. d. H., Hoevelakon, f4 of 4 d. M. M., Soest, f 5 of 3 d. C. T., Leusden, f 3 of 3 d. E. K., (3 of 3 d. A. P., f 3 of 3 d. beiden te A'foort. W. R., f2 of 2 d. J. R. v. D., f2 of 2 d. beiden te Baarn. Zonder recht op spoorweg loopen J. F. A. n., Amersfoort, f 2 of 2 d. Overtreding der jachtwet. W. J. Y., LareD, (recidivist) 7 X gepleegd 7 X 7 d. Overtreding der jachtwet gepleegd des nachts. W. J. Y., Laren, (recidivist) 2 X 7 d. Overtreding jachtwet. W. B., f 10 of 4 d. W. B., 7 d. C. O., 7 d. allen te Laren. M. S., Soest, Yrijgesproken met last tot teruggaven aan beklaagde van de op hem in beslag genomen Toorwcrpen. Overtreding der Jachtwet: C. v. W, f 10 of 4 d., P. J. S. f 10 of 4 d., W. v. E. (recidivist) 7 d., A. v. K. f 2 of 2 d., allen te Amersfoort, C. G. v. V. f 3 of 3 d., W. W. 2 X f 6 of 2 X 4 d., bijden te Renswoude. Overtreding Bouwverordening van Amers foort J. v. K. te Amersfoort f 10 of 5 d. Overtreding woningwet J. R. te Amers foort f 3 of 3 d. Overtreding arbeidswet N. P. S. 4 X f 1 of 4 X 1 d., N. P. S. 3 X f 1 of 3 X 2 d., te Amersfoort. Met geweer te Amersfoort schieten zonder vergunning van B. en W. D. M. f5 of 2 d. met bevel tot vernieling v. d. buks. Met geweer te Amersfoort schieten F. Y. te Amersfoort f 5 of 2 d. Overtreding Drankwet G. M. te Amers foort 110 of 10 d. De kerkbrand te Ylissingen. Het Haagsche gerechtshof heeft gister bevestigd bet vonnis der Middelburgsche rechtbank, veroordeelend den loodgieter Vervenne, uit Vlissingen, tot 14 dagen gevangeDissraf, wegens roekeloosheid en onvoorzichtigheid bij de werkzaamheden op het dak, kort vóór het uitbreken van den brand in de St. Jocobskerk aldaar. Bioscoop „De Arend". Het zal vermoedelijk aan de omstandig heid, dat, tengevolge van [het succes van Woensdagavond, eerst gisterochtend nog besloten is 's avonds opnieuw 'n voorstel ling te geven, te wijten geweest zijn, dat de opkomst van het publiek zoo groot was als verwacht mocht worden. De aanwezigen hebben zich er echter niet te minder om geamuseerd. Liet de vertooDing Woensdag weinig of niets te wenschen over, gisteren was het zoo mogelijk nog volmaakter. Een korte pauze, zij het slechts van 1 of 2 minuten tusschen de verschillende films, zouden wij de directie in overweging willen geven; het oumiddelijk op elkaar doen volgen van 2 films, kan wel eens een ietwat verbijsterenden indruk maken. Door de vriendelijkheid van den heer van Kilsdonk waren wij in de gelegenheid de vertooniDg ook eeos van achter de schermen bij te wonen. Konden wijeeDige dagen geleden reeds een en ander mede- deelen omtrent alles wat er bjj 'n bioscoop }e pas komt, gisteren hebben wij dat alles in werking kunnen zien. En dat is waar lijk hoog-interressant, vooral wanneer het betreft een eerste-klas inrichting, zooals wij ons thans hebben kunnen overtuigen, dat in den Arend aanwezig is. Aan hetgeen wij vroeger reeds meedeel den, willen wij nog toevoegen dat de Deutz- motor met dynamo geleverd is door het installatie bureau van den heer Ponno alhier terwijl de heer Bru6chwiler toUtrecht de cinematograaf leverde. Wij herinneren er nogmaals aan, dat voorloopig de voorstellingen Zondag, Woensdag en Donderdagavond zullen plaats hebben. De gymuastiekvereeBiging „Wilhel- mina" afd. der Christelijke JoDgl. Ver. „P.alm 119:9" gaf gisterenavond een uit voering in Amicitia. De voorzitter, de heer W. A. Floor, opende met een kort wel komstwoord, waarna een gebed werd uit gesproken. Daarna werden verschillende oefeningen uitgevoerd, waarvan vooral het turnen zeer in deD smaak van het vrij talrjjke pubiek viel. De brug-, rek- en paardoefeningen werden meerendeels zeer correct uitgevoerd on bewezen, dat de leiding van de heer P. de Jong, goede resultaten levert. Ook de vrije oefeningen en do staafoefeoing ver wierven veel succes, terwjjl de uitgevoerde standen zeer te prijzen vielen. Ter afwisseling zong mej. J. M. Schicken- dantz op hoogst verdienstelijke wijze eenige liederen terwijl de heer K. Liethof met z|jn voordrachten ook veel applaus kroeg, Blijkens den staat aangeveude de tijdvakken waarin en plaatsen waar afdee- lingcn der landweerinfanterie in 1912 onder de wapenen komen tot het houden van oefeningen, als bedoeld bij art. 11 der Jaodweerwet, zullen de oefeningen te Amersfoort worden gehouden als volgt: 10e bat. 18— 23 Maart; 12e bat. 2530 Maart; 15e bat. 2227 April; 18e bat. 6—11 Mei. Aan de Universiteit te Utrecht is gisteren bevorderd tot doctor in de Neder- landsche Letteren op proefschrift „Neder- landsche schilders in Italië in de 16de eeuw. (De geschiedenis van het romanisme), de heer G. J. Hoogewerff, geb. te Amersfoort.

De Eemlander | 1912 | | pagina 2