Bijvoegsel behoorende bij DE EEMLANDER van Zaterdag 27 Januari 1912. BUITENLAND. BINNENLAND. ALLERLEI. De Oorlog. Volgens een bericht uit Konstantinopel hebben de Italianen de havens Liol en Buteiman gebombardeerd en vergeefs ge poogd een landing te doen. Het Italiaansch-Fransche Incident. De Frausche ambassadeur te Rome is het met minister San Giuliane eens gewor den over de bewoordingen van de nota, die door de Italiaansche regeering gepu bliceerd zal worden en die door de Fran- 9che regeering is goedgekeurd. De Turkschc onderdsnen zullen aan den consul van Frankrijk te Cagliari worden overgegeven en daarna overgebracht naar Friaul, waar hun identiteit zal worden vast gesteld. Alle overige quaesties zullen aau het oordeel van het Haagache Hof worden onderworpen. Intusschen is er weer een ander Fransch schip door de Italianen in beslag genomen. Het is de Tavigneno een schip van de „Compagnie Mixte." De Fraosche bevolking heeft dat be richt met groote opgewondenheid ontvan gen. En eenigszins dreigend kliukt het be richten uit Toulon, dat op ministerieel be vel de dreadnought „Ver-gniaud" een vollediger voorraad munitie aan boord heeft genomen en het schip zich gereed houdt zee te keizen. Verkiezingsrelletjes in Duitschland. Na het bekend worden van den uitslag der verkiezingen, ontstond Donderdagavond tegen middernacht te Schwetz, op het marktplein een oproertje, waaraan eeüige honderden Polen deeluamen. De menigte bestormde een koffiehuis, waarin Duitschers vertoefden en sloegen den inboedel kort en klein. Toen er hulp naderde volgde een hevig gevecht, waarbij ook werd geschoten. Twee studenten uit Danzig, die aan het verkiezingswerk hadden deelgenomen, wer den zwaar gewond. Na het gevecht trok ken de Polen door de stad, bij de Dnitsche winkeliers winkelruiten en deuren vernie lend. Zij begavoD zich ten slotte naar het gebouw van den Landraad, waarin de lijka- dagafgevaardigde Yon Halem woont en wierpen hier de ruiten in. De stormklok werd nu geluid en mili taire hulp gerequireerd. De menigte werd toen uiteen gedreven. Yelen weiden in hechtenis genomen. De Polen zyn voornemens op 's-Keizers verjaardag (heden) verdere betoogiügen te houden. Honderdvijftig man van het 2de Pom- merschc jagerbataljon uit Kulrn zijn te Schwetz aangekomen. Aan de verplegers van den geneeskundigen dienst te Schwetz werd door de Polen belet den gekwetsten hulp te verleenen, enkele der verplegers werden zelfs zwaar gewond. Een Spion. Er is nu eens een 6pion veroordeeld, die niet in, maar vóór Duitschland spion- neerde: in Warschau is een Duitsch kapi tein van den staf, Werner van Strürner, wegens het spionneeren op Russisch grond gebied, tot drie jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Zyn medeplichtige, eveneens Duitscher, Steinert geheeten, werd veroor deeld tot twee jaar. Het ambt van spion is in den laatsten tyd gevaarlyk: er worden er telkens ge pakt! De stakingen in Engeland. Men heeft alle hoop, dat de verzooningn- raad voor het mijnwezen in Engeland, die in Londen is saamgekomeo, een regeling zal vinden, waardoor de staking in het bedrijf, die voor 1 Maart vastgesteld is, afgewend zal worden. Aan den anderen kant is er weer moei lijkheid in het katoenvak, waar juist, dank zij Asquitb, den bemiddelaar der regeering voorloopige lust was ingetreden, 't Is weer een loon-quaestie, die ontstaan is dooi de slechte verhouding vau georganiseerden en niet-georganiseerden. Het Opstootje over Home Rule. Men verzekert algemeen, dat Winston Churchill er niet over denkt, van zijn voor nemen om in Belfast voor Home-Rule te spreken, af te zien wegens de dreigemen ten der Ulster-mannen. Dat zou ook inder daad niet iets voor Churchill zijn, wien inen, wat er ook op hem te zeggen valt, het laatst van alles gebrek aan moed zal verwijten. Het schyut dat de vrienden van Churchill op eigen hand de krijgslist der unionisten willen tegengaan: men weet dat deze laatsten de Ulster-zaal voor 7 Febru ari gehuurd hebben en voornemens zijn, er 300Ü mannen te plaatsen, die er den 8en, den dag der redevoering, niet zullen uit gaan. Nu hebben de liberalen, Churchill's mannen dus, aan het bestuur der zaal aangezegd, dat zij de zaal op den Sen zoo mogelijk willen hebben, 's morgens te 10 uur namelijk, en daaruit leidt men af, dat zij voornemens zijn zelf te zorgen dat in den loop van den dag de 3000 conserva tieve huurlingen eruit kómen, zoodat 's avonds de zaal ter beschikking van Churchill zal zijn. De „Zwarte Havd in Serviö. De samenzwering onder de officieren in Servië, bekend onder den naam van de „Zwarte Hand", wint in het land merk baar in kracht en uitbreiding. In alle gar nizoenssteden van Servië telt de beweging reeds comités. Zelf iü Montenegrynsche steden, behave in Cettinje, aldus wordt uit Belgrado aan de Vos9. Zeitung geseind, zijn couiités opgericht, die in verbinding staan met de „Zwarte Hand". De Servische officieren en hun politieke helpers willen de dynastie Karageorgewitsj van den troon stouten. Na de onttroning zou dan de militaire dictatuur geprocla meerd worden, die de parle mentsverkiezin gen voorbereiden zal en van Servië óf een republiek zal makeu óf het koningschap aanbieden aan een builenlandschen vorst. De politieke toestand in Servië is zeer ernstig geworden, Koning Peter heeft een onderzoek gelast ter zake van de officieren, die openlijk ervoor uitkomen, dnt zij lid zyn van de „Zwarte Hand". Algemeen be twijfelt men echter, of de regeering wel de macht heeft aan het terrorisme van de sa menzweerders, tot welke meer dan de helft van het leger behoort, een einde te maken. De tegenwoordige regeeriog is er zeker niet toe in staat. De eenige, die het zou kunnen, is Protitsj, doch de „Zwarte Hand* heeft hem reeds met den dood bedreigd, wanneer hij iets tegen de officieren mocht ondernemen. De regeering8geziude Tribuna schrijft: „Wy staan aan den vooravond van ernstige gebeurtenissen. De toestand te Belgrado is precies gelijk aan die in Juni 1903. Wij hooien uit ernstige politieke kringen, dat geheime officierenorganisaties een coup d'état voorbereiden. Een militair dictator schap wacht ons. Met de regeering zal vol komen afgerekend worden." Ook andere bladen te Belgrado wijzen met den meoBten nadruk op den ernst van den toestand. Roosevelt. Roosevelt moet verklaard hebben, dat hij geen candidaat voor het presidentschap zal wezen, maar dal hy zijn land zal die nen als dit noodig mocht zijn. Ziedaar weer een van Roosevelt's raadselachtige uitspraken waarbij hij met het tweede Btuk van den zin wegneemt wat hy in het eerste gezegd heeft. Intusschen moet de beweging vóór Roosevelt's candidator in het laud sterk toenemen, Sonatuur Lafollette is officieel candidaat der Insurgcnten geworden. Het Motu Proprio. In het Voorlooping Verslag der Eerste Kamer op Hoofdstuk IV (Justitie) vindt men de volgende passus over het Motu Proprio: Verschillende leden brachten de Pause lijke Encycliek Motu proprio, betreffeude de vervolging van R.-K. geestelijken buiten toestemming van de bisschoppen, ter sprako. Zij weuschtcn aan den Minister de vraag te stellen, welke beteckenis hier te lande aan die Encycliek, welke ook in andere landen eenige beweging heeft gemaakt, moet worden toegekend, inzonderheid met het oog op onze rechterlijke ambtenaren. Bloemenwinkels en Arbeidswet. De secretaris van de onderafdeeling winkeliers van de Ver. van PatroonB in het Tuinbouwvak te Amsterdam e.o. schrijft aan het Hbl.: Donderdag heeft in Krasnapolsky een vergadering plaats gehad van bloemen winkeliers uit verschillende plaatBi.n van ons land om de moeilijkheden te bespreken waarin zy gekomen zijn door de bepaling van de nieuwe arbeidswet. Het bloemen- binden, zoo uitstekend geschikt voor meis jes, wordt door die wet zóó bemoeilijkt, dat het een onmogelijkheid wordt voor vrouwen en meisjes om daarin werkzaam te blijven, en zij daardoor er vrijwel uit gedreven zullen worden Besloten werd om deze zaak aanhangig te maken bij den Nederlandschen Tuinbuuwraad ten einde te trachten wijziging van de wet te ver krijgen. Patrimonium sociale wetgeving. Het Nederl. Werkliedenverbond Patri monium heeft, zoo meldt De Stand, be sloten, een actie te voeren voor de sociale wetgeving en voor de bescherming van den nationalcn arbeid. Deze actie wordt aan gevangen met een vergadering te Zwolle, waar als sprekers optreden de heeren N. Oosterbaan en J. Huizinga. Het bondsbestuur stelt zich voor, verder nog vergaderingen te beleggen in Amster dam, Amersfoort, Middelburg, Utrecht. Arnbem, Deventer, Assen, Meppel en Groningen. De brand by de „Equitable." Gisteren zijn de keldergewelven geopend van het verbrande Equitable-paleis. Alle kluizen waren nog volkomen intact. De papieren van waarde, ten bedrage van 3 miilioen gulden, waren ongeschonden. Het einde van een kluizenaar. Een der laatste kluizenaars by ons te lande is dezer dagen gestorven. Op zes en zeventig jarigen leeftijd is de kluizenaar van Geleen (bij Sittard), naar de „Tijd" meedeelt overleden. „De kluis, die Broeder Antonius sinds 12 jaren bewoonde, dateert uit bet jaar 1690. Broeder Antonius was een Westfaler behoorende aanvankelijk tot de orde der Franciscanen; hij omhelsde het kluizenaars leven in den Eifel; trok daarna naar Luxem burg, en nam vervolgeDszijn intrek in deSint- Janskluis te Goleeo. Broeder Aotonius was een vroom, godvruchtig man, die tal van bedevaartplaatsen bezocht. De dood van den „heremite" kwam vrij onverwacht. De pastoor uit Geleen bezocht dezer dagen den kluizenaar, doch vond kluis en kapel gesloten. By nader onder zoek bleek, dat broeder Antonius op den grond lag. Een smid brak de zware eiken deuren open. Broeder Antonius scbeen door een bc-roorte getroffen, docb knapte na liefdevolle verzorging weer wat op, en stierf enkele dagen later met groote gods vrucht, na met volle bewustzijn de H.H. Sacramenten der Stervenden te hebben ont vangen." Nog heeft, hoog op den Schaesberg, een kluizenaar zijn kappelletje en kluisken staan. „De „heremite" van den Schaesberg kan jaar in jaar uit op een druk bezoek rekenen van geestelijken en leeken, die allen gaarne enkele oogenblikken verwylen in de stille eenzaamheid, die weldadig aandoet en om even te knielen op het eikenhouten bankje, dat vóór het altaar in het kapelletje is aangebracht. De kluizenaar van den Schaesberg is een man nog in de kracht zijns levens, die slecht zelden zijn kluis verlaat en zwarte kleeding draagt. Maar het geslacht der kluizenaars sterft langzamerhand uit." Een heel zonderling geval. Een tezamenkomst van een en twintig broers, van welke sommigen elkaar hun geheele leven nog niet gezien hadden en die elkaar eerst voorgesteld moesten wor den, had onlangs te Londen plaats. Het was op den verjaardag der moeder, een zekere mrs. Forfield. De zonen, die allen volwassen zyn, waren uit alle doelen der worold op dien dag te Londen gekomen. Twee kwameu uit Canada, andoren weel waren soldaat en hadden voorden verjaardag speciaal verlof. De oudste broeder zag voor het eerst zyn beide jongste broeders. Alleen de moeder met het zilverwitte haar kende ze allen bij name. Des avonds ging de heele familie naar oen muziekhal, en om niet al te veel opzien te baren, gingen ze twee aan twee. Diamantendiefstal. De be kende juweliersfirma Noury te Parjjs is door twee jonge Engclschen voor een be drag van f 120.000 aan diamanten opgelicht. Kort geleden ontving Noury eeu order om aan iemand in Londen, die den naam van een aanzienlijke Engelsche familie opgaf, een collectie juweelen te zeuden. De be stelling ging vergezeld van enkele refereu- ties uit de hoogste Eugolsche standen. Al les was dus blijkbaar volmaakt in orde en de Fransche firma aarzelde dan ook niet naar het opgegeven adres vijf diamanteu colliers, zeven ringen en andere kostbaar heden tot een gezamenlijke waarde van f 120.000 te zenden. De personen, die de byouterieën in outvaugst namen, zijn echter nu verdwenen. Er zijn eenige detectives uit Parijs overgekomen om hun spoor to zoeken. Vendetta of Zwarte Hand. Een Italiaansche metselaar word Zondag avond toen hy zich naar een bal in de Paryscho voorstad Nogent-sur-Marnn begaf, in gezelschap van twee vrienden, door verscheiden individuen overvallen. Deze lieten zijn begeleiders ongomoeid, doch vuurden met buitergewone juistheid alleen op hem, zoodat hij dood neerviel. Het staat vast, dat de moordenaars eveneens Italianen zijn, alleen weet men nog niet of er hier misschien minnenijd in het spel is of dat bet een aanslag is van leden der Zwarte Hand. Een brutale juweele ndiefstal Te Turyn is eon even brutale, als geraf fineerde jnweelendief8tal gepleegd. De eigenaar van een groote juwelierszaak te Milaan, Introvini, bevond zich op het station te Turyn in de wachtkamer eerste klasBe, waar hy een koffertje met 400.000 francs aan juweelen naast zich had staan. Zonder dat de juwelier er iets van merkte, slaagden dieven er in, het koffertje mot den kostbaren inhoud te vervangen door een juist eender, dat met sinaasappelen was gevuld. De bestolene bemerkte den diefstal pas, toen hij al in den trein zat. - De baddief van den Heiligen Weg. Ongeveer 14 dagen geleden be vonden zich in het Bioscooptheater een dama en een heer, te wiens nadeele een week te voren een portefeuille in de bad inrichting aan den Hetligenweg was ont stolen. Vóór hem in het theater zat een persoon, in wien hij den dader van dezen diefstal meende te herkennen, welk ver moeden hy zyn vrouw mededeelde. Zyn vrouw riep toen uit: „Geef hier de portefeuille die je myn man heb ontstolen." De man schrikte hevig, overhandigde den heer de bewuste portefeuille en nam daar op ijlings de vlucht. Naar den bestolen, die geen aangifte van het geval deed, wordt ijverig gezocht, ten einde met den te Rotterdam aangehou den persoon te kunnen worden geconfron teerd. Schandaal in een R.-K. K e rk. De „Neue Freie Presse" bericht uit Sara- jewo: In de R. Katholieke kerk is gisteren na de morgen-godsdienstoefening de aarts bisschoppelijke verordening voorgelezen, waarbij in overeenstemming met het pau selijke motu-proprio, het aantal van de Roomsche feestdagen verminderd wordt. Dit gaf aanleiding tot een groote betooging van de kerkbezoekers. De pogingen van den pastoor, om de menschen tc kalmee- ren, werden beantwoord met smaadroepen op de geestelijkheid. Het kabaal was zoo gioot, dat de politie moest optreden on eenige menschen arresteeren. Ten slotte verliet een groot deel van de bezoekers demonstratief de kerk.

De Eemlander | 1912 | | pagina 5