WEERBERICHT. Thermometerstand Sportnieuws, STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bilt, 1 Eebruari 1912. Hoogste barometerstand 772.0 m.M. te Seydisljord, laagste 739.3 te Stockholm. Verwachting tot den avond van 2 Februari 1912. Zwakke tot matige winden uit Weste lijke richtingen. Gesteldheid van de lucht: Veranderlijke bewolking, waarschijnlijk sneeuwbuien. Temperatuur: Om het vriespunt. Barometerstand U- MEIiSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 751 m.M. Vorige stand te 12 uur 760 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 37 Laagste hedennachtF. 33 Hedenmiddag 12 uurF. 34 waren candidateu de heeren S. baron van Heemstra (A.-R.), N. H. v. Roggeu (U.L.) en dr. Th. van der Waerden (Ö.D.A.P die respectievelijk 4913, 1656 en S24 stem men op zich vereenigden. Staatsraad Jhr. J. C. C. dun Beer Poortugael. Staatsraad jhr. J. C. C. den Beer Poor- tugael viert heden zijn tachtigsten ver jaardag. Ontslag gehuwde Ambtenaressen en Onderwijzeressen. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft ingezonden de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag iu zake het wetsontwerp tot regeling van de positie van vrouwelijke Rijksambtenaren en onderwij zeressen bij het openbaar lager onderwijs, die in bet huweljjk treden. De minister vreest, dat bet huwelijksleven zal worden beheerschc door afkeer van het geen bij normalen loop van zaken als de bekroning van het huwelijksgeluk pleegt tegemoet gezien te worden. De ambtelijke betrekking der pas in het huwelijk getre den vrouw wordt een prikkel voor de echtgenooten om hun huwelijk kinderloos te houden. Het huwelijk wordt daarmede in zjjn wezen aangetast. Daarvan moet de overheid zich onthouden. Zij mag niet, door het bestendigen in een dienstbetrekking onder die omstandigheden, de echtgenooten in hun huwelijksleven belemmeren op zoo danige wijze, dat zij het karakter van het huwelijk als zoodanig niet ongeschoudeu laat. Daarom schijnt het aangewezen, bij de wet een waarborg te schenken dat de overheid iu deze niet tusschen beide trede, maar aan het gezinsleven de gelegenheid late zijn normalen loop te nemen. Hiertoe bestaat te gereeder aanleiding om dat ook het dienstbelang voor den maatregel pleit en zoo het dienstbelang het ontslag der moeder-ambtenares vordert, is het plicht het ontslag te verleeuen bij het aangaan van het huweljjk. Maar dit blijft een ont slag. mede in het dienstbelang 't gevolg van de allerzonderlingste toestanden die zich in verschillende gemeenten op dit gebied voordoen. Niet te ontkennen valt trouwens, dat het doel door het wetsontwerp beoogd, met onze zeden strookt. Vrijwillig toch pleegt men in de groote, meerderheid dei- gevallen reeds den weg te begaan, welke thans dwingend wordt voorgeschreven. De de regeling tegenover in dienst zijnde ambtenaressen dubbel onbillijk zou zijn, kan door den Minister allerminst worden be aamd. Voor zooveel zij bereids gehuwd zjjn, zullen zij door de wet niet worden getrof fen. En voor zoweel zij na het in werking treden van de nieuwe voorschriften iu het huwelijk treden, weten zij van te voren dat zij daarmee haar ambt prijs geven. De Nederland-Duit8chland Wedstrijd. De Secretaris van den Nederlandschen Voetband Bond deelt ods het volgende mede, in verband met den op 24 Maart te Zwolle op het nieuwe sportterrein te spelen Ncderland-Duitschland wedstrijd. Het terrein wordt ingericht voor minstens 11000 personen, terwijl, indien by den voorverkoop der kaarten mocht blijken, dat er meerdere plaatsruimte noodig is, door het bijbouwen van tribunes gemakkelijk in doze behoefte kan worden voorzien. Aan een der lengte-zijden van het ter rein is een ovordekte tribune gebouwd, waarop 900 personen een ruime zitplaats vinden, terwijl voorts aan weerszijden hier van groote niet overdekte tribunes worden aangebracht. Aan de tegenovergestelde lengte-zijde is een flinke staantribune uit aarden wallen opgebouwd, waarop eenige duizenden een prachtige plaats vinden. Voorts wordt in de behoefte aau zit- en staanplaatsen om het geheele teirein op practische wijze voor zien. De Staats-Centraal en Hollandsche Spoor hebben de meest mogelijke medewerkiug toegezegd. Er zullen dien dag van Gronin gen, Leeuwarden, Enschede, Arnhem en Amsterdam via Utrecht goedkoope extra sneltreinen loopen, met zeer gereduceerde prijzen, die tusschen 12 en 1 uur te Zwolle aankomen, zoodat ze naar gelang van deu afstand van kwart over tien tot elf uur uit verschillende plaatsen vertrekken, De Hol lander geeft een extra trein van Apeldoorn. De dienstregeling na afloop van den wedstrijd is zoo ingericht, dat de treinen voor do naaBtbij gelegen plaatsen het eerst vertrekken, om het den bezoekers moge lijk te maken, thuis het middagmaal te gebruiken, zoodat Arnhem, Enschede en Apeldoorn tusschen half zes en zes uur reeds den terugweg aanvaarden. Door de vereeniging tot bovordering van het vreemdelingenverkeer te Zwolle zijn uitgebreide maatregelen genomeu eu de restaurateurs, ook die vau groote zalen, zooals do Buitensocieteit, Odeon, Harmonie, Katerveer enz. hebben zich bereid verklaard, vooruit kaarten beschikbaar te stelien voor diners, zoodat ieder, die zich de moeite getroost, vooruit zulk een dinerkaari te koopeo, ook zeker is van een behoorlyk op tijd opgediend maal. In verband met klachten van vereeni- gin»en welker leden bij vorige Internatio nale wedstrijden geen kaarten konden krij gen, omdat een groot gedeelte in handen van opkoopers terecht was gekomen, be sloot het Bestuur voor de Internationale wedstrijden in dit seizoen de voorverkoop der kaarten in de eerste plaats door mid del van de aangesloten vereemgiugen te doen gescheiden, zoodat de leden en dona teurs gelegenheid hebben, voor zich tn hunne familieleden en kennissen door mid del van de secretarissen hunner vereeni- gingen kaarten te koopen. Hedenavond houdt het be stuur der Kiesvereeniging Ge- meentelabg zitting in Ons Huis van 810 uur tot het geves van inlichtingen omtrent plaat sing op de Kiezersl.yst. Kinderherstbllings- en Vacantiekolonies. Gisterenmiddag hield de afdeeliug Amers foort vau het Centraal Genootschap voor Kinderherstelliugs- en Vacatiekolouies haar jaarvergadering in de Industrie- cd Huis houdschool, onder voorzitterschap van den heer M. Kamerling. Na opening der vergadering leest de secretaris de notulen van 30 Januari 1911 die worden goedgekeurd. Aan de orde is hierna het jaarverslag, waaraan we het volgende ontleenen: Het jaar heeft zich gektnmerkt door bloei en vooruitgang. Gememoreerd wor den de twee uitvoeringen gegeven ten bate der vereeniging. Door verschillende gun- stige omstandigheden was do financieele toestand zeer bevredigend. Aan theelood, starnol enz. werd voor f 70.20 opgebracht. De kinderen, die werden nitgozouden pre- fiteeiden allen van hun verblijf aan zee. Een hunner nam zelfs 7"a pond in gewicht toe. Toch konden nog een 30-tal kinderen niet worden uitgezonden. Het aantal leden breidde zich uit tot 136, in weerwil van vele bedankjes. Dit succes is voornaamlyk te danken aan de goed geslaagde soiree's. Ten slotte wordt een beroep gedaan op allen om krachtig mede te werken tot versterking der finan ciën. Het verslag wordt met een woord van dank aan den secretaris goedgekeurd. Naar aanleiding van een klacht der di rectrice van de vacautie-kolonie, dat de afdecling Amersfoort kinderen uitzendt,die te ernstig zijn, deelt arts Kamerling mede, dat het zeer moeilijk is een keuze te doen uit het groot aantal aanvragen. Bovendien heeft men in een kolonie het liefst kinde ren, die nog een geringe afwijking ver- toonon, waaraan dan zooveel meer eer is te bohalen. Uit de rekeniug en verantwoording aan de peuningmee6teres blijkt, dat de inkom sten hebben bedragen f 1050.41 on de uit gaven f785.77, zoodat er een batig saldo is van f 264.64, hetgeen voornaamlijk te danken is aan de opbrengst der twee soiree's. Naar aanleiding van eeD vraag van mej. Stoppendaal omtrent wiuterverpleging, deelt de voorzitter mede, dat de geldmiddelen der vereeniging nu nog niet van dien aard zijn, dat daaraau reeds gedacht kan wor den. Wel is er een batig saldo, maar dat moet gebruikt worden voor de a. s. uit zending, daar aan contributie slechts f 171 wordt ontvangeu. De rekening en verantwoording wordt nagezien door mej. N. Stoppendaal en den heer P. J. Frederiks en na accoord be vinding met een woord van dank aan de penningmeesteres voor haar nauwkeurig beheer goedgekeurd. Bij de nu volgende bestuursverkiezing worden de aftredende leden: mevr. Heijli- gei'8 en arts van Enst herkozen. Mevr. Heijligers neemt de herbenoeming aan; aan den heer van Enst zal bericht worden gezonden. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering, die dit jaar te Amsterdam zal worden gehouden, worden gekozen de hee ren W. C. Oosterman en Al B. v. d. Klein. Aan de afgevaardigden wordt opgedra gen op de algemeene vergadering aan te dringen om to komen tot oprichting van een centraal kleedingmagazyn bij elk kolo niehuis. De kleederen kuunen dan bewaard blijven en voor elke nieuwe groep gebruikt worden. Nu bestaat er steeds veel moeite om. kleederen te krijgeu en zelfs zijn er menschen, die er op speculeeren mee te gaan om de kinderen eens goed in de kleeren te krijgen. Een voordeel is dan nog, dat een uniforme klecding wordt ver kregen, hetgeen ook aardiger voor de kin doren is. De contributie aan hot Centraal Genoot schap wordt vastgesteld op f 10; terwijl voorloopig 10 kinderen worden aangewezen voor uitzending. Bij do rondvraag Btelt dc voorzitter voor dit jaar weder een adres om subsidie !e zenden aan den Raad. De Gemeente geeft elk jaar veel uit voor zieken en zal zeker verstandig doen door prophylactisch te werken, door een [klein gedeelte daarvan als subsidie te verleenen. Na nog eenige bespreking over de pro paganda wordt de vergadering gesloten. Lodewijk XI. Lodewijk XI, die in 1461 zijn vader als koning van Frankrijk opvolgde, was een der bekwaamste en schranderste, maar tevens een der wreedste en baatzuchtigste vosten, die ooit den troon bekleedden. Ver dacht van den moord der begunstigde minnares zijns vaders, door zyn onnatuur lijk gedrag den dood van zyn vador be spoedigd hebbende, ontzag hij ook ua zijn troonsbeklimming geene middelen, van welken aard, die ook zijn mochten, zoo zo hem slechts tot het voorgestelde doel brachten. Hij was trouweloos jegens zijn boudgenooten cn vrienden, scbond zonder bedenking de heiligste verdragen, zelfs werd hij beschuldigd van den moord zijns broe ders, hertog Karei van Guienne, die zijn plannen in den weg stond. Terstond nadat hij den troon beklommen had, begon hij de koninklijke macht uit te breiden dooi de beperking van 't gezag zijner groote leenmannen, met wie hij dan ook herhaal de oneenigheden had. Met Karei den Stouten met wien hij reeds vroeger oorlog voerde, ging hij in 1472 een strijd aan. Na den vroegtijdigen dood van Karei (in 1477 bij Nancy) gelukte het Lodewijk zich van zijn hertogdom Bourgondië meestor te maken. Lodewijk, van nature achterdochtig, wan trouwde vooral op het laatst zijns levens alles wat hem omringde. Hij stierf in 1483, onder duizenden angsten en folteringen des levens, welke hij te vergeefs door alle middelen, die het laihartigste bijgeloof hem aan do hand gaf, poogde to verdrijven. Deze vorst, die wellicht meer dan iemand zijner voorgangers het koninklijk gezag bevestigd en uitgebreid had, doch in wiens karakter niettegenstaande de groote be gaafdheden van verstand en geest, het lage en gemeene de overhand had, zocht zijn vertrouwden uit de heffe des volks. Zijn voornaamste vrienden en staadsdienaars waren Tristan l'Hermite, zijn groot pro voost, van wien hij zich bediende, om al wie hem in den weg stond te doen op- knoopen; en vooral ook zijn barbier, deu snooden Olivier le Dain, veelal le Diable genoemd, dien hij iu den adelstand ver hief en die aan zijn hof een hoofdrol speelde. In het bovenstaande gaven we een korte beschrijving van Lodewijk XI, zooals de geschiedenis hem oub leert kennen, en zooals hij ons ook, vrij getrouw wordt ge schetst in het stak van Lavigne, dat gis teravond, voor een vry talrijk publiek in Amicitia door het gezelschap van Louis Bouwweester, werd opgevoerd. Wol was de zaal niet geheel gevuld, maar de belangstelling was toch grooter dan gewoonlijk. En we vertrouwen, dat niemand zijn avond beklaagd zal hebben, want het stuk is op een zeer prijzenswaardige wijze ten tooueele gebracht. Dat Louis Bouwmeester een machtige creatie leverde van Lodewijk XI, spreekt haast van zelf. Deze rol leeot zich toch bijzonder voor zijn talent en hy heeft er ons van doen genieten met al zijn groote gaven. Bizonder treffend was zijn spel in het vierde en vijfde bedrijf, vooral in du biecht. Jammer dat hij hier niet voldoende werd bijgestaan door den heer de "Vries, die al heel weimg kleur in zyn rol wist te brengen. Dat het spel van Bouwmeester, toch nog maar altijd d e dramaturg, veel indruk maakte, bleek duidelijk, terwy] hij na elk bedrijf harte lijk werd toegejuicht. Van de medespelenden, ntag vooral Erfmao genoemd worden,die den Hertog v. Nemours niet waardigheid uitbeeldde. Over het geheel voldeed ons het gezelschap veel beter, den vroegere ensemble's van Bouwmeester, en hoewel machtige talenten er niet onder schuilen, was het spel van de meeaten toch vrij goed. Bioscoop Langestraat. Gisterenmiddag waren we in de gelegen heid even een kykje te nemen in het bioscoop theater op de Langestraat, dat Zaterdag a.s. zijn openingsvoorstelling zal geven. De metamorphose van het vroegere winkelhuis is nog niet geheel tot stand gekomen, maar zooveel hebben we al wel gezien, dat we hier een bioscoop krijgen, geheel ingericht naar de eiscben, die tegen woordig aan een dergelyke inrichting tuogen worden gesteld. Een ruime zaal is verkregen, waarin een aantal klapstoeltjes een aangenaam zitje bieden. De muren zyD in een effen donkeren tint gebracht, eeo- voudig van lijn en kleur en byzonder goed stemmend voor een bioscooptheater. Een breede gang is langs een der muren open gehouden, zoodat bij het komen en gaan geen hinderlijk gedrang behoeft te ont staan. Kortom, al het mogelijke is gedaan, om den bezoekers het zijn daar zoo aao- genaam mogelijk te maken. Toont de keurige inrichting, dat dc ondernemer vol komen op de hoogte is van hetgeen het publiek tegenwoordig verlangt, ook do vernieuwde onderpui doet zien, dat we hier met een zaakkundige te doen hebben. Reeds nu trekt een en ander reeds veel bekijks en wanneer in het laatst dezer week het licht het effect natuurlijk nog meer zal verhoogen, zal het uiterlyk van het gebouw een uitnemende reclame voor de inrichting zijn. Waar de inrichting zoo in alle opzichten de bewijzen draagt van soliditeit, mogen we aannemen, dat hetgeen er op het doek wordt getooverd ook zeer prijzenswaard zal zijn. Wat wij trouwens vernamen, omtrent de programma's, rijk aan afwisseling en elke week steeds nieuwe nummers gevend, boezemt ons het grootste vertrouwen in, in het welslagen 'lezer onderneming. De elec- trioche installatiën zijn van de firma Tasche en Co., en voldoen aan hooge eischen. Daarbij zal worden zorg gedragen voor een. der zaken kundige explicateur, terwijl piauomuziek mede zal werken tot het ver krijgen van een volmaakt geheel. Morgenavond zal een invitatievoorstelling worden gegeven, torwijl de eerste publieke voorstelling op Zaterdagavond is vastge steld. Op grond van hetgeen we zagen en vernamen, durven we een bezoek ten volle aanbevelen. Omtrent het programma geeft de advertentie in ons nummer van gisteren, cu morgen alle mogelijke inlichtingen,

De Eemlander | 1912 | | pagina 2