MAANDAG 5 FEBRUARI 1912. 9e JAARGANG. DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 30. Rectificatie. Kiezerslijsten. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. I). J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs: Per juarf 4.Franco pei post id. '5.80. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KI.EISfE HlAG 6. Telet. In tere. 1S',{. Prijs der Advertentibn: Vuii I tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (Bg abonnement belangrijke korting). Tot plust. van advert, en reel, van bniten het kanton Amersfoort in dit blad is .nitslnitend" gerechtigd het Alg. Binnen- en Buitenland.I'h Advert.- bureau D. V. ALTA, Warmoeestr. 76* 78 Amsterdam Wij hebben ons noodeloos ongerust gemaakt, toen wij in ons vorig hoofdartikel schreven dat wij in het reoiganisatie voor stel misten de toezeggiug van B. en W., dat de*eeiste'6 klassen aan de Meisjes school opleiding voor Gymasiiun en H. B. S. zouden geven. Dit was 'n onverdiende klncbt, want in de toelichting wordt er wel degelijk van gesproken, dat de Meis jesschool voor Gymnasium en H. B. S. zal opleiden. De tijd, om zich, voor zooveel noodig, voor plaatsing op de kiezerslijsten aan te melden is weder daar. Tot en met deo 14den kan dit geschieden. Wij behoeven niet in het algemeen te wijzen op het be lang, dat ieder, die kiesgerechtigd kan worden, het zijne doe, om zijn plaats op de lijst deelachtig te worden. Hieronder volgen eenige aanwijzingen voor hen, die op de nieuwe kiezerslijsten wenschen geplaatst to worden. De aangiften, die noodig zijn om op de nieuwe kiezerslijsten geplaatst te wordeu, moeten geschieden ten gemeentehuize vóór 15 Februari a.s. Om kiezer te kunneu worden, moet men: le. Voor of op 15 Mei 25 jaar oud zijn; 2e. Aan een van de volgende vereisch- tcn voldoeu. a. Voor 1 Maart hetzij grondbelasting van minstens een gulden; hetzij zijn aan slag in de Vermogens-, Bedrgfs- of Per- soneelo belasting betaald hebben; (rijwiel- belaeting rekent niet mee); b. Of 7an 1 Augustus tot 31 Januari een huis in de kom der gemeente bewoond hebben van f 1.50 weekhuur, of buiten de kom van f 1.weekhuur; c. Of van 1 Januari tot 31 December een loon, pensioen of lijfrente van gemid deld f 8 per week binnen de kom of f 6 per week buiten de kom genoten hebben (vrije woning mag men voor f 1,50 per week in tekening brengen, of zoo men buiten do kom woont voor 75 cent in de week; voor vrije kost mag per week f4 in de kooi, en f3,25 buiten de kom rekenen. d. Of van 1 Februari tot 31 Januari j 00 op het Grootboek of f50 op de Spaarbank gehad hebben; e. Of met goed gevolg afgelegd hebben een in de kieswet genoemd examen, bijv. voor politieagent, onderofficier enz. Om kiezer voor den Gemeenteraad te zijn moet men bovendien: 3e. Van 1 Januari tot 31 December van bet vorige jaar in de gemeente gewoond hebben; 4e. Voor 1 Maart gemeentelijke belas ting van minstens f 1.50 hebben betaald: Wie eenmaal kiezer is, blijft kiezer, uitgezonderd a Wie voor 1 Maart zijn belasting niet be taalt, verliest zijn kiesrecht voor bet ge- heele jaar. b. Woniugkiezere, die verhuisd zijn, en loonkiezers moeten zich elk jaar opnieuw aaiigoveD. De Oorlog. Vierhonderd Bcdouïenen deden een hef- tigen aanval op de Italiaansche versterkin gen bij de bron Fogat, maar werden met een verlies van 12 dooden teruggeslagen. Aan Italiaansche zijde sneuvelden 4 man. Aldus luidt een bericht uit Italiaansche bron. De oorlogscorrespondent van de Stampa seint uit Tripoli: „Het Italiaansche com mando heeft 't denkbeeld' om Zoeara te bezetten, definitief opgegeven om onnoodig bloedvergieten te vermgden, daar bij de voorgenomen bezetting het aantal slacht offers vermoedelijk in geen verhouding zeu staan tot het te behalen succes. De bezetling van Zoera zou alleen ten doel kunnen hebben bel smokkelen van oorlogscontrabande door de Turken over Tunis te verhinderen. De Turken zouden dan echter dieper landwaarts ingaan en de Italianen zouden hun centrale positie moe ten verleggen naar een plaats die niet in de nabijheid van oen haven ligt. Daarom is besloten een optnarech voor te bereiden naar Garian. Hieraan wordt reeds ijverig gew. rkt. Aan deze expeditie zullen waar schijnlijk twee divisies ten getale van 25.000 man deelnemen, 20.000 man infanterie, en 5000 man artillerie, cavalerie en genie. Uit Horas wordt bericht: In den nacht van 1 op 2 Februari deden de Turken een aanval op het zuiderfront van de Italiaan sche stellingen. De aanvallers werden ech ter teruggeslagen. Aan de zjjde der Italianen werden twee man gewond, omtrent de verliezen der Turken is niets bekend. a Er is zoowaar al weer iets gebeurd, dat do goede verstandhouding tusacben Italië en Frankrijk in gevaar brengt. De „Liberté" bericht namelijk, dat Ita liaansche schepen in de Koode Zee de ge bouwen van de Fransche spoorwegmaat schappij HodetdahSanaah hebben be schoten, omdat do maatschappij niet binnen den tijd van vijf dagen haar bezittingen aau de kust had ontruimd. De aangerichte schade wordt og 12 mil- lioen geschat. Duitsche Leger- en Vlootvoorstellen. De Frankfurter Zeitung deelde dezer dagen mede, dat de nieuwe leger- en vlootvoorstellen, die dit jaar door do regee- riDg bij den Rijksdag zullen worden inge diend, een hoogere uitgave van jaarljjkB 100 millioen mark zullen vorderen. Vol gens de Berliner Lokal Anzeiger, die te dezer zake wel officieus ingelicht zal zijn, zijn deze mededeelingen onjuist, in elk ge val voorbarig. De ontwerpen zijü nog in bewerking op het ministerie van financiën, waar men mee de berekening nog niet ten einde is. Alle getallen, die thans genoemd zjju, en die 70 tot 80 millioen mark uiteen- loopen, berusten op vermoedens. De Tigliche Rundschau is echter reeds in staat te constateoren, dat 't nieuwe vloot- voorstel eon vermeerdering van personeel zal vragen van 15.000 man, waardoor de totale sterkte gebracht wordt op 80.000 man. Het nieuwe personeel zal gedeeltelijk dienen voor de bezetting van het derde es kader, gedeeltelijk voor een iiber-dread- nought en moderne torpedo- en onderzee- booten. Men had gedacht, dut de dread nought uiet 950 personeu voldoende be mand zou zijn, er ziju er echter 1100 noodig. De nieuwe torpedobooten eischen thans 80 man, terwijl de oude met 55 be mand waren. De leger- en vlootvoorstellen zullen a.s. week in de troonrede aangekondigd worden tegelijk met de voorstellen tot dekking van de hoogere uitgaven. Soc, Democraten in iietDuitscheLkqep. De Humanité, het partijorgaan der Fran sche socialisten, publiceert een interview met Carl Liebknecht, die naar men weet in de PiuisischeresidentiePotsdam-Spandau, het district met zijn vele militaire arsenalen en millitaire werkplaatsen, met groote meerderheid bij herstemming in den Rijks dag is gekozen. Het is nog meer met het oog op ooi- logrtijd dan op vredestijd, dat de Bociaal- democratie sterk en machtig is moet zjjn, verklaarde de zoon van den grooten Lieb knecht. Wanneer de oorlog verklaard mocht worden, dan zullen wij hem moeten kunnen verhinderen, eenvoudig door ons er tegen te verzetten. Van de vijf millioen burgers, die de reserves van het Duitsche leger vormen, behoort de helft tot de onzen. De beide eerste reserve-lichtingen en de jonge mannen van 18 tot 20 jaar zijn in meerderheid partijgenoten. De regeeilng weet dat en daarover maakt zij zich on gerust." De nationaal-liberale Köln Ztg. is natuur lijk zeer verontwaardigd over dezo uitla tingen van Liebknecht die, het is wel licht niet overbodig etaan te herinnoren, tot den radicalen vleugel der Duitsche sociaal-democratie behoort en schrijft: .Wanneer de uit zijn hoogverraad-processeu voldoende bekend geworden heerLiebknecht inderdaad zulken onzin heeft gesproken, dan kan men slechts wenschen, dat het Fransche orgaan hem op zijn woord zal gelooven. Het is in taktisch opzicht geen nadeel door een tegenstander onder schat te worden." Veroordeeld wegens Spionnage. Steward, die te Leipzig wegeds een po ging tot spionnage veroordeeld werd tot vestingstraf voor den tjjd van drie jaren, riep, toen zijn vonnis werd voorgelezen, uit: „Ik ben onschuldig en ik wil, dat ieder een in Engeland dat zal weten". De Openbare School in Frankrijk. Met enkele woorden hebben wij reeds melding gemaakt van de poging van den Franschen afgevaardigde Bratd om een staatsmonopolie voor onderwgs te scheppen door Vrijdag in de Kamer het volgende voorstel te doen: „Id gemeenten met meer dan 3000 inwoners, waar het openbaar on derwijs voldoelde in dc behoefte voorziet, mogen nieuwe particuliere scholen in het vervolg slechts worden geopend met goed keuring van den minister van onderwijs en onder voorwaarde, dat de personen, die voor de leiding aansprakelijk zjjn, verkla ren zich te zullen onderwerpen aan hot staatstoezicht. In de toelichting tot zijn voorstel ver klaarde Brard, dat hij den voorgestelden maatregel noodzakelijk achtte ter verdedi ging der bedreigde openbare school. Minister-president Poincaré zette daarop uiteen, op welk standpunt de regecring staat tegenover de openbare school, daarbg verklarende, dat zij deze tegen alle onver diende aanvallen zou bescheruteD, waaraan hg toevoegde, dat de minister van onder wijs in de zitting van Dinsdag aanstaande mededeelingen zou doen over het geheele ontwerp tot verdediging van de openbare school. Intusschcn kon hij reeds mededeolen, da de regeering niets wil weten van een openlijk, noch van een vermomd onderwgs- monopolie. Zij zou zich echter tegen de ur- gentverklaring van het voorstel-Brard niet verzetten. Die urgentie werd daarop met groote meerderheid aangenomen, zooals onze lezers reeds weten. De Rede van Lloyd George. Minister Lloyd George verklaarde in een rede, gehouden, in de City van Londen, dat er alleen bezuinigd kan worden door een einde te maken aan de steeds toene mende oorlogstoerustingen, hetgeen slechts kan geschieden door de aanleidingen weg te nemen tot internationalen uagver en internationale bezorgdheid. De minister achtte thans het oogenblik gekomen om deze quaestie onder de oogen te zien. daar de jongste gebeurtenissen de aandacht van alle volken hadden gevestigd op de gevaren van den toestand. „Ik geloof, zoo zeide do minister, „dat een betere verstandhouding tusscben de volken zoowel in het belang van Frankrgk, Duitscbland en Rusland zou zjjn als van Engeland. De minister verklaarde voorts, dat hij geen zaken zou behandelen, dio reeds tot het verleden behooren. Hij wilde noch de regeering verdedigen, noch kritiek oefenen op de duden van anderen. Ook wenschte hij niet als pleitbezorger op te treden voor het aandeel, dat hij zelf in de gebeurte nissen had gehad, niet omdat hg dat niet zou kunnen, als hij het wenschelijk achtte, maar omdat hg overtuigd was dat, boe meer raco zich zelf tracht te rechtvaardigen hoe heviger men de gemoederen prikkelt. De omstandigheden, ging Lloyd George voort, zijn zeer gunstig. De Marokko quaestie, een bron van voortdurende onrust en opwinding voor de groote mogendheden, is thans geregeld. De Marokkaansche overeenkomst is tot wederzijdech voordeel geweest van Fran krijk en Duitschland, zonder dat zij schade heeft toegebracht aan de Britsche belangen. De Toestand in Portugal. De Portugoesche Kamer keurde eenstem- rning een motie goed, waarin volkomen vertrouwen in bet kabinet word uitgespro- kan, eu keurde eveneens liet voorBtel goed van een der conservatieve leden, tot hand having van den staat van boleg en schor sing der grondwettige waarborgen, en tot toekenning vau buitengewone volmachten aan de militaire gouverneurs der districten en van de stad Lissabon, gedurende een maand. In een bijeenkomst der beide Kamers zal een besluit worden genomen omtrent den duur der schorsing van den parlementairen arbeid, die voor een maand wordt uitge steld. Dc Kamer begon daarna dB bespreking over het regeeringsvoorstel over de wjjze van berechting der gearresteerden. Ten slotte werd eenstemming het vooistef

De Eemlander | 1912 | | pagina 1