DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 33. DONDERDAG 3 FEBRUARI 1912. 9Ö JAARGANG, Een Snuifje. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. 1>. J. vau Schaardenburg. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. 15.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id.fjf 1.40. Afzonderlijke nummers 0.05. Burean: KI.KI1VE 6. Telef. Interc. IS:t. Prijs der AdvertentiCn: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor ioderen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing vau advert, en reet. vau buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg- Binnen-en Buitenlandseh Advert.-burean D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam Iu een van de Duitsche geilluslreerde bladen trof ons cenige weken geleden 'n spotprent, voot stellende den paus va,. Rome, ijverig bezig in do heiligenkalender van de kerk 'n aantal Zondagen te schrappen, 'n Groep kardinalen ziet dit met stijgende verbazing aan; ze worden onrustig en mom pelen onder elkaaitotdat er plotseling één uitroept: „neon, dat wordt te kras, neem hem de pen al". Toch was het goed gezien het io room- sche etreken schrikbarend groot aantal Zondagen in landen met gemengde bevolking worden ze niet zoo streng ge werd wat te beperken. Een van de vele redenen, waarom de roomsche naties in welvaart zoo ontzaglijk ten achter staan bij de nieGrooinsche, is wel hierin te zoe ken, dat het werk zooveel dagen stil moet liggen; daar komt bij, dat de beerschende opvatting, dat men z'n Zondagsche plicht gedaan heeft, zoo men ter kerke geweest is en er niets verkeerds in gelegen is van de kerk naar de kroeg te gaan, leidde tot allerlei uitspattingen en drinkgelagen. Onder die afgeschafte Zondagen behooron echter ook 2e Kerstdag, 2e Paascbdag en 2e Pinksterdag, En hier wringt de schoen. Deze dagen werden algemeen beschouwd als „algemeen erkende christelijke feest dagen", zoodat dau volgens de Zoudagswet alle arbeid verboden was. Van roomschen kant merkt mon thans op, dat 2e Kerst-, Paasch- en Pinksterdag, nu 'n zoo groot deel der Christenheid ze niet meer als Zondag behoeft te erkennen, ook niet meer behooren tot de „algemeen erkende Christelijke feestdagen" en der halve de Zondagswet niet toepasselijk en alle arbeid weer geoorloofd is. Zoo is dan ook in sommige roomsche streken de 2e Kerstdag van het vorigo jaar als 'n gewone werkdag beschouwd. Dit heeft echter in vele kringen misnoegen gewekt. Iu de eerste plaats uatuurlijk in Protestantsche kriogen. „Zal zoo vraagt men zich af do paus van Rome kunnen beslissen, welke dagen in het vrije Neder land als Zon- en feestdag gevierd zullen worden Geen vrede hiermede hebben ook de niet-geloovigen, voor wie wel geen Kerst feest bestaat maar die op deze dagen toch het oud heideusche wiuterfeest vieren, gelijk zij met Paschen het lente- en met Pink steren het zomerfeest vieren. Voor hen alleu was de 2o Kerstdag 'n feestdag, 'n vrije dag, dien zij zich uiet door 'u buiten landscben kerkvorst ontnomen willen zien. Nu is oDgeiwijfeld de Zondagswet, een vau onze oudste wetten, zeer verouderd en bestaat er dringende behoefte aan herzie ning. Maar zoolang zij nog geldt, dient zij toch geinterproteerd te worden, naar den geest en de bedoeling van den wetgover. Het is vau deze zeer onvoorzichtig geweest niet nauwkeurig te omschrijven welke dagen hij met den Zondag gelijk gesteld wenschte te zien. Vooral was dit uoodig in 'n land, waar zoo vele kerkgenootschappen bestaau. Bij gewijzigde omstandigheden dient na tuurlijk'n wet gewijzigd Se worden; zoolang dit echter niet geschied is, blijfi gelden de oorspronkelijke bedoeling vun de wet. En in ons geval is deze zonder tegenspraak geweest, om ook deD 2eu Kerstdag al9 Zondag te beschouwen. Of bet wenscbelijk is na het pauselyk besluit 'n wetswijziging aan te brengeu, laton wij in het midden maar voorshands blijft de oude, zij 't dan ook op vele pun ten verouderde wet gelden. Slechts door 'n volgende wet immers kan 'n bestaande wet afgeschaft of gewijzigd wordeü. Voor den rechter bebbeu pauselijke be sluiten geen rechtskracht; hij behoeft er geen rekening mede te houden en zou er ook gceD rekening mee kunnen houden, omdat hij er slechts door'n toeval en geens zins officieel, kennis van zal krijgen. V/as de minister van justitie van oordeel, dat 'u pauselijk besluit iuvlocd moest heb ben op onze rechtspraak, by zou 'n rond schrijven kunnen richten, waarin hij de rechterlijke macht met den iDhoud bekeud maakte.Van onzen tegenwoordigen minister van justitie zou dit zeker geen verwonde ring gewekt hebben nu hij getoond heeft, dit niet noodig te vinden, bestaat het pau selijk besluit voor onze rechtspraak een voudig niet en blijft de toestand voorloopig zooals hij tot. dusverre was, m.a.w, blijft de Zondagswet ook op 2en Kerst-, Paa6ch- en Pinksterdag toepasselijk. Het staat natuurlijk een ieder vrij hier over anders te denken dau wij, mits hij voor z'n afwijkende meccing rechtsgron den weet aan te voereD. Verbijsterend echter noemen wij de nioti- veering welke 'n officieel persoon, de burgemeester van Oldeozaal, van z'n ge voelen heeft durven geven. In deze ge meente hebben (Je arbeiders op de gas fabriek den 2en Kerstdag moeten werken. Bij de eerst volgende raadzitting heeft een der raadsleden B. en W. hierover geïnter pelleerd en er op gewezen, dat het toch beter geweest ware niet op eigen gezag de Zondagswet buiten toepassing te ver klaren maar 'n afwachtende houding aan te nemen, totdat de vraag of 2e Kerstdag onder die wet valt, opgelost zou ztjD. Voor deu voorzitter was dit echter geen vraag meer, getuige het volgende antwoord, dat hij, naar wij iu het plaatselijk blad lezen, gegeven moet hebben: „Baar de paus heeft gezegddat et- geen verplichting bestaat om dien dag als feestdag te vieren, daar moeten wij niet zeggen te zullen afwachten, wat onze regeering zal doen." Ziet, dat 'n burgemeester zoo iets zeggen durft, noemeu wij verbijsterend. Wij zullen op de zaak niet verder ingaan, maar meen den niet te mogen nalaten dit snuifje als proeve van brutaal Ultramontanisme aan te bieden aan lien, die in deu heiligen waan verkceren, djt het Ultramontanisme, met welks beginselen en inhoud zij ten eencn- malc onbekend blijken te zijn, de bechtstc stut en steun voor hot gezag zou zijn. Een Lastig Bezit. De Amerikanenen zijn naar 't schijnt een weinig verlegen met hunne kolonie Cuba. Toen Cuba van de Spanjaarden verlost was en Amerikaansch werd, had het alle redenen ou> zich daarover te verheugen. De Cubanen haddeD een goeden ruil ge daan. Er werden scholen gebouwd, wegen aangelegd; telegraaj en telefoon traden in werking en de Cubanen waren tevreden. De Vereenigde Staten dcdoc nog meer. Zij hadden Cuba eenvoudig kunnen annexeeien; niemand zou bij machte geweest zyn om zich daartegen te verzettOD. Maar zij maakten het eiland tot een onafhankelijke republiek. Dat deden zij trouwens niet uitalgemeene menscheuliefde of uit byzondere ingenomen heid met de Cubaansche bevolking. De talrijke Amerikanen op het eiland zouden gaarne annexatie zien, maar de zuidelijke staten zijn daarop niet gesteld. Want Cuba verbouwt gewasseu, als suikerriet, die hunne specialiteit zijn en als Cuba onder de staten der Uuie werd opgenomen zou deze de Cubaansche suiker Diet meer kuuDen be lasten. Dan zou echter de planter in de Zuidelijke staten groote schado lijden. Waarbij dan nog komt dat de schatkist de niet onbeteekende ontvangsten, voortsprui tende uit de invoerrechten van Cubaansche waren moeilijk kan missen. Van den anderen kan men Cuha niet geheel aan zyn lot overlaten. Het is eene gewichtige positie als straks het Panama kanaal geopend wordt. Het heet in de bladen de sleutel vau dat Kauaal. Zoo werd Cuba eene onafhankelijke republiek, maai die onafhankelijkheid jwas nogal beperkt. Want het Congres nam het voorstel aan van een zijner leden, volgens 't welk do Cubaansche regeering aan die der Vereenigde Staten het recht verleende om tusschenboido te komen als de orde op het eiland werd bedreigd of over 't geheel de regeeiing van Cuba hare verplichtingen niet nakwam. Natuurlijk mocht de Cubaan sche regeering geene vordragCD sluiten niet vreemde straten, die de Unie zouden kun nen benadeelen en deze behield zich het recht voor hier en daar kolenstations aan te leggen. Die bepalingen drukken de Cubanen. Zy hebben voor een paar jaren een deftig coDgres gehouden, dat alleen bestemd was om daartegen te protesteereu. Maar dat heeft, zooals zij hadden kunnen voorzien, niet gebaat. Den derden president hebben de Cuba nen zelf mogen benoemen. Dit is Gomez, die heden nog regeert. Maar deze heeft vele vijanden. Zij beschuldigen hem van ambtsmisbruik en dergelijke dingen. Hij dwong de faculteit om zijnen zood, die vrijwel gehaat is, een dectorsdiploma toe te kennen en zood denzelfden zoou als zijn vertegenwoordiger naar do Engelsche kro- uiugefeesteu. En toen een blad daarop wees en het waagde iets te zeggen tegen den „kroonprins" schoot deze op een der redacteuren. Zoo verkeert dan Cuba iu groote bewe ging en de regeering te Washington zal eens rnoeteu overwegen wat in het belang van de Unie is. In een tingeltangel te Havanna wordt een revue gegeven. Daarin paradeeren de vertegenwoordigsters van verschillende volken met de vlaggen hunner landen. De roemrijke sterren en strepen van de Unie worden uitgejouwd en men juicht als de Spaauschc vlag op het tooneel wordt ge zwaaid. Een Amerikaansche oorlogschip bezoekt de haveu. Men doet alsof het niet bestaat. Een Spaansch schip komt er, men organiseert groote feesten, ontvangt de offi cieren als vrieuden en broeders en viert de dappere matrozen. Blijkbaar zyn de Cubanen geheel vergeten dat zij eens geklaagd heb ben over het Spaansche juk en vooral dat zij eens de Amurikaneu als bevrijders heb ben begroet. Zij zijn eon weinig moeilyk te regeeren en te Washington begrijpt men die vreemde mensclicn niet recht. Meu zal daar maat regelen moeten nemen, maar welke? Dk Oorlog. Volgens Turksche officieele berichten hebben de Italianen op 1 dezer Cheikb Said en Babel-Mandeb gebombardeerd. De telegraafkabel is door een onderzeeboot doorgesneden. Opening van den Duitschen Rijksdag. De Rijksdag is gisteren met liet voor lezen door dco Keizer van een Troonrede geopend. De troonrede legt er nadruk op, dat de geest van sociale voorzorg nog meer in de rijkswetgeving tot uitdrukking moet komen, en dat door het vasthouden aan de beproefde beginselon voor het rijk bionen korten tijd de volkomen gezondmaking van zijn financiën is verzekerd, zoowel als voor de verhouden regeeringen. De basis vao onze tarief politiek zal dan ook io de toe komst bij het afsluiten van nieuwe handels verdragen, niet verlaten wot den. Onze wer ken des vredes in eigeu land en overzee hangeo hiervan af ot het rijk machtig genoeg blijft, om de nationale eer, eigendom eu gerechtigde belangeD ten alle tyde te be- 6chetmcn eu daarvoor op te komeo. Daar om de weerkracht van het Duitsche volk, dat het aan knjgsvaardige jonge manschap pen niet ontbreekt, te land en te water te behouden en te versterken. Wetsontwerpen, die dit doel beoogen, zyn in voorbereiding en zullen u met voorstellen betreffende de dekking der meerdere kosten, weldra berei ken. Moogt gij die verheven taak helpen vervullen. Danzult gij be t vaderland een grooten dienst bewijzen. Van onze bereidwilligheid om internatio nale standpunten langs mincelyke weg op te lossen, voor zoover in overeenstemming met de waardigheid en de belaDgen van Duitschland hebben wij een nieuw bewys gegeven door het sluiten der joDgeteovei- eenkomst met Frankrijk Mijn politiek blijft, behalve op het onderhouden van onze bond genootschappen met de Oostcnrijk-HoDgaar- sche monarchie en met het koninkrijk Italië er op gericht met alle mogendheden vriend schappelijke betrekkingen te onderhouden,

De Eemlander | 1912 | | pagina 1