weerbericht. binnenland. stadsniëUwsT Thermometerstand Schoolnieuws. MEDEDEELINGEN VAN HET KONTNKL. EED. HET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 11,46 uur. De Bilt, 8 Februari 1912. Hoogste barometerstand 757.6 m.M. te Riga, laagste 727.4 te Valentia. 'Verwachting tot den avond van 9 Februari 1912. Matige tot krachtige Z.-Oostelijke tot Zuidelijke wind. Gesteldheid ran de lucht: Gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk enkele regenbuien. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 748 m.M. Vorige stand te 12 uur 752 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 45 Laagste hedennachtF. 37 Hedenmiddag 12 uurF. 47 op den grondslag ran wederzijdsche achting en waardoering. Vertrouwend op de gezonde kracht van het Duitsche volk en bouwend op Gods' genadigen bijstand, zie ik zonder vrees of bezorgdheid, over den strijd van den dag heer, de toekomst van het Rijk tegemoet. Een fractie minder. oppositie dan niet bij maokte geweest de meerderheid dezer partij te vernielen. Gisting in een Wijngebied. In het wynland Champagne is het weder aan het gisten. Thaas zyn het echter niet de wijnbouwers, die vijandig tegenover de wijnhandelaren staan, doch de arbeiders staan tegenover do wijngaardeniers. Een wijnberg in Rully is over een uit gestrektheid van 800 vierk. meter verwoest eu vele wijnbouwers, in wier dienst arbei ders werken, die geen bondsleden zijD, hebben dreigbrieven ontvangen. Het bondsbestuur der landbouwarbeiders keurt die gewelddadigheden teu st.engste af cu ontkent in eenige gemeenschap te staan tot de bedrijvers daarvan. Ds Toestand in Portugal. Omtrent het gebeurde der laatste dagen wordt uit de Portugeesche hoofdstad aan het "Berl. Tagebl." nog het volgende ge seind. De regeering is thans alle vertak kingen en voorbereidingen der jongste be weging tot herstel der mouaichie op het spoor. Het is nog niet vastgesteld, of ex- koning Manuel, dan wel de pretendent Dom Miquel den troon zou bestijgen. Het hoofdbestuur der arbeidersvereeniging te Lissabon, dat voor do zaak gewonnen was. had in elke stad van Portugal bureaux; reeds zijn talrijke bureux ontdekt, welke elk over een volledig klein arsenaal be schikte. De overheid heeft duizenden auto matische revolvers, geweren en munitie, alsmede 3500 dyuamietbommen van ver schillende grootte in beslag genomen. Naar verluidt, zijn in het geheel thans ongeveer 5000 personen in hechtenis genomeD. De gevangenissen en de als zoodanig dienst doende oprlogsschepeu zyu dsn ook over vol. Het energieko optreden der regeering vindt, verzekert de corr., algemeen bijval. Ferrer's Nalatenschap. In den Senaat heeft minister president Canalejas op het verzoek vao Peyrolan, om de nagelaten eigendommen van Ferrer niet aan diens erfgenamen uit te keeren, geant woord, dat de zaak reeds door de militaire rechtbanken was opgelost. Deze hebben zooals men weet de nalatenschap aan Fer rer's familie toegewezen, waarmee ookzyn onschuld is erkend. Kamerverkiezing te Hilversum. Bij de gisteren gehouden herstemming voor een lid van de Tweede Kamer in het district Hilversum (vac. baron Van Heem stra) ziju uitgebracht 9610 stemmen. Hiervan verkregen: Stemmen. W. de Jong (U.L.)4068 Mr. Y. H. Rutgers (A.R.)4942 Zoodat gekozen is Mr. V. H. Rutgers. Bij eerste stemming waren uitgebracht 8300 stemmen, verdeelt als volgtW. de Jong (U.L.) 2092, Mr. H. Th. s'Jacob (O.H.) 1737, Mr. V. H. Rutgers (A.R.) 3584, Dr. Th. v. d. Waerden (S.D.A.P.) 784 cu D. Wijnkoop (S.D.P.) 103 stemmen. Grondwetsherziening. Minister Heemskerk heeft gisteren in de Eerste Kamer de verwachting uitgesproken dat het rapport over de Grondwetsherzie ning binnen weinige maanden het licht zal zien, terwijl de regeering zich beijveren zal zoo spoedig mogelijk haar voorstellen aanhangig te maken. Het Motu Proprio in de le Kamer. Het Eerste Kamerlid van der Feltz trekt iu twijfel de verklaring der regeering, dat het pauselijk motu proprio niet voor Ne derland toepasselijk zou zijn. Niet 's minis ters persoonlijke meening maar alleen het kerkelyk recht en de opvatting van den Paus is hier maszgebend. Bij deze zaak is een groot beginsel betrokken het be ginsel van volkomen vrijheid onzer rechter lijke ambtenaren tot vorvolging. Daarop uiag door geen kerkelijke autoriteit inbreuk worden gemaakt. Spr. doet daarom tot den minister de vraag of deze hem de verze kering kan geven dat dit motu proprio en de andere kerkelijke voorschriften waarvan dit afhankelijk is, geen inbreuk maakt op de volkomen vrijheid tot vervolging vac geestelijken door r. katholieke rechterlijke ambtenaren en autoriteiten en zoo de mi nister die vraag niet onmiddellijk kan be antwoorden, of hy dan daarnaar bij de kerkelyke autoriteiten een onderzoek wil doen instellen en van den uitslag van dat onderzoek aan do Kamer mededeeling wil doen, hetzij mondeling of schriftelijk. Tariefwet. In het geheel zijn thans 323 adressen, van welke 39 ongezegeld, bij de Tweede Kamer ingekomen tegen en vóór de Tarief- wet. In het cijfer zyn begrepen de soms boekdoelen vormende stukken van Kamers van Koophandel. De gehcele stapel is in handen geweest of is nog in handen van de Commissie van voorbereiding, die bovendien ook nog be langhebbenden heeft gehoord. De Derde Vredesconferentie. Terwijl, zooals reeds gemeld, alles wordt in het werk gesteld om in 1913 met de voltooiing van het Vredespaleis gereed te komen, wordt 't zeer betwijfeld of de 3e Vredesconferentie wel in 1914 zal kunnen worden gehouden. Aangenomen wordt, dat zij eerst in het jaar 1915 zal bijeenkomen. Protestbeweging tegen de verwerping der Duurtewet. Door den Algemeenen Nederlandschen Rijkswerkliedenbond, den Algemeenen Bond van Nederlandsch Post Telegvaaf- eu Telephoonpersoneel en den Algemeenen Nederlandschen Ambtennarsbond is een comité gevormd met het doel een protest beweging te organiseeren door het geheele land tegende verwerping der duurte-toeslag- ontwerpeD door de Eerste Kamer. De actie zal worden geopend door de verspreiding in den loop dezer week van een manifest iu 20.000 exemplaren, terwijl een reeks van 20 openbare vergaderingen zal plaats hebben. De eerste dezer vergaderingen zal werden gehoudeu op Maandag 12 Febr. als spreker zal optreden het Tweede Kamerlid J. E. VV. Dujrs. Bond „de Post." Door den Nederlanechen Bond van Post en Telegraafbeambten „de Post" is, naar aanleiding van de gepleegde poging tot doodslag op den postbode Kamstra te Buitenpost, in den avond vau30 December 1911 bij den uitoefening van zyn dienst, een geargumenteerd verzoekschriftmet memorie van toelichting aan den Minister van Wa terstaat gezonden, behelzende do vraag, het personeel, werkzaam bij de administratie Ivan Posterijen en T. legrafie, dat by avond of nacht op landwegen dienst moet uitvoe ren, van Rijkswege te voorzien van ee zoodanig wap.es, b.y. revolver klein kalib.ar, waardoor het in staat wordt gesteld eigen leven, en de stokken, door de administratie aan hun zorg toovertrouwd, te verdedigen. De hoofden voor de klas. Naar de Volksschool verneemt, heeft de heeft F. U. Schmidt, hoofd der o.l.s. aan den Binnenkant te Amsterdam verzocht, met het onderwijs iu een vaste klasse be last re worden, en is dit verzoek toege staan. Bioscoop „De Arend". Het nieuwe programma van de bioscoop „de Arend" is een bezoek weer over waard. Zij, die er gisterenavond geweest zijn, hebben dan ook volop kunnen genie ten van de buitengewoon fraaie films en van de komische tafereelen, welke ze te zien kregen. Bijzonder fraaie beelden wer den vertoond van onderscheidene bloemen, welke dan ook ieders bewondering wekten. Evenzoo was dit het geval met „De stem van het geweten," een nummer, dat met spanning werd gevolgd. Vooral de laatste projecties, welke ons Oen boschbranddeden zien, waren zeer mooi. Ook de andere nummers mochten veel bijval verwerven en gaven dan ook, in ver schillend genre, tooneeleu, die welgeschikt zyn, de aandacht gaande te houden. De verklaring der beelden laat daarby aan duidelijkheid niets te wenschen over. Hedenavond élite voorstelling, waar een welverzorgd programma wordt uitgevoerd. Het programma van het concert, morgenavond in Auiicitia te geven door den violist Arthur Monner Harper en mej. Jos. Lulofs (piano), luidt als volgt: 1. Vioolconcert G Moll Max Bruch 2. a. Romanza Andaluza t> a b. Jota Navarra Pablo de Saraaate 3. Czardas Monti 4. Concert pour violon Paganini 5. Legende Wieniawsty 6 Pas de Fleurs Monges-Délibes 7. Zigeunerweisen Pablo de Sarasate. Burg. en Weth. stellen den Raad voor, te besluiten tot: lo. verbreeding van de brug over de Beek naby de Arnhemschestraat, 2o. afbraak van de woning, welke nabij deze brng staat, 3o. het by het plantsoen voegen van den, tengevolge van hot ouder 2 beslotene, vrijkomenden grond. De kosten van al deze werken worden door den Gemeente-architect geraamd op f7150. Op het adre6 van den Christ. Be stuurders Bond om in de bestekbepalingen van werken welke voor de Gemeente worden uitgevoerd, de artt. 1638 c en d van het Burgerlijk Wetboek op te nemeD, stellen Burg. on Weth. voor afwijzend te beschikken. Burg. en Weth. stellen den Raad voor aan te koopen een strook van het perceel, staande op den hoek van de Langestraat en de Varkensmarkt, vroeger bewoond door den heer C. M. M. Vermolen. De koop prijs voor dit gedeelte, met inbegrip van do stoep, ter grootte van ongeveer 24 M-, bedraagt f 3250. Indien de Gemeente deze strook overneemt, kan eon begin gemaakt worden mot de zoo gewenschto verbreeding van den ingang der Langestraat. Het is thans definitief vastgesteld, dat Generaal Booth, die van 24 Febr. tot 8 Maart in ons land zal vertoeven, den len Maart op een samenkomst van het Leger des Heils alhier zal spreken. Namens vele ingezetenen van Amers foort, werd hedenmiddag den heer W. H. E. Vrijdag een huldeblijk aangebodeu, een ets van Dirk Harting, ter erkenning en waardeering van zijn krachtige medewer king tot oprichting, instandhouding en be stuur van verscheidene instellingen van algemeen belang te dezer stede. AGENDA DagelijksBioscoop, Langestraat. 8 Febr. Concert Amicitia 8 Febr. Bioscoop de Arend, Elite-voorstelling' 9 Feb. Ver. v. Vrouwen Kiesrecht Amicitia' 11 Febr. Bioscoop de Arend. 13 Febr. Nutslezing dr. H. van Capelle iu Amicitia. 15 Febr. Lezing Nederl. Protestantenbond. 15 Febr. Albert Vogel in AmicitiA. 15 Febr. Lezing Snouck in Ons Huis. 16 Febr. Huish, Vergadering, afd. Amers. De „Economische Vereeniging", bestaan de uit 13 leden, heeft, volgens de „Natio nal Zeitung" zich ontbonden als fractie van den Rijksdag. De meeste leden zullen zich aansluiten bij de conservatieven, enkelen bij de twee officiëele antisemieten, die de Rijksdag nog telt. Dit besluit heeft blijk baar ten doel het aantal conservatieven grooter te maken dan het aantal nationaal- liberalen, hetgeen van invloed kan zijn op de presidentsverkiezing, die reeds heden middag te drie uur zou plaats hebben. Een Centrum-Voorstel. De Centrumsfractie in het Pruisische Huis van Afgevaardigden heeft een voorste) ingediend, waarbij de regeering verzocht wordt zoo spoedig mogelijk, in elk geval nog in deze zitting, een wetsontwerp in te dienen, waarbij voor alle gemeentelijke verkiezingen iu Pruisen de geheime stem ming wordt ingevoerd. Zou het Centrum, na de jongste ver kiezingen, iets van ziju verloren democra tisch karakter hebben teruggevonden? De Verkiezingen in Beieren' Hoewel de coalitie van liberalen en sociaal-democraten in Beieren het Centrum en den conservatieven de meerderheid niet hebben kunnen onmemen, toch juicheu do liberale bladen in Duitschland luide over den afloop der verkiezingen, die immers aan liberalen en sociaal-democraten ieder eeu winst van 10 zetels brachten en het Centrum er 11 en de conservatieven 9 deden verliezen. Dat nu op eenmaal de reusachtige Centrumsmeerderheid zou vernietigd zijn, het was niet te verwachten geweest, vooral omdat men in aaumerking nemen moet, hoe onrechtvaardig de kiesdistricten inge deeld zyn (te weten zóó, dat overal de ProteBtantsche bevolking verdeeld is over districton met een overwegend R. Katho lieke meerderheid) en dat bovendien de regel geldt, dat bij een verkiezing tusschen drie candidaten diegene gekozen is, die het hoogste aantal stemmen heeft gekregen, ook al is dat niet de meerderheid, wanueer het maar meer is dan een derde. De uitslag der verkiezingen aldus de liberale bla den js dus wel degelijk eeD uitspraak van het volk tegen het Centrum, al is de De Engelsohe Kolenmijn-Industrie. De nationale bijeenkomst van kolennayn- eigenaars en mijnwerkers, welke gister te Londen gehouden werd, heeft na twee uur beraadslagens haar zitting verdaagd. De Zuid-Wales mijneigenaars hebben zich aan de beraadslagingen onttrokken op grond, dat de mijnwerkers blijven aandringen op hun eisch voor minimum loon, terwijl zij met staken dreigen, indien hun eiscb niet wordt ingewilligd, en dat het de bedoeling der mijnwerkers is de bestaande overeen komsten op te heffen. De onttrekking zal óf de confereutie doen mislukken óf zij zal het tot stand komen van een vergelijk voor het overige gedeelte van het land verge makkelijken. De conferentie zou alsdan zonder de mijneigenaars uit Wales moeten bijeenkomen. Het is echter twijfelachtig of de mijnwerkers zulk eeu gedeeltelijke over eenkomst zullen aanvaarden. Naar van bevoegde zijde wordt medege deeld, hebben de beraadslagingen doen zien, dat de werkgevers, hoezeer zij weigeren een uniform minimum loon ongeacht het geleverde werk, toe kennen, zij zich be reidwillig toonen over de grieven met be trekking tot het verrichten van arbeid op moeilijke plaatsen te onderhandelen. De werknemers antwoorden, dat geen overeen komst mogelijk is, zoolang niet het beginsel van minimum loon is aanvaard. Daar zij echter niet wenschten, dat de onderhande lingen afgebroken zouden worden, verklaar den zij zich bereid met de mijneigenaars te eeniger tijd bijeen te komen om de zaak verder te bespreken. Er zyn echter geen beschikkingen voor een nieuwe bij eenkomst getroffen. De Toestand in Perzió. De consul te Asterabad meldt, dat in de provincie Mesanderan ernstige onlusten zijn uitgebroken, en moorden en beroovingen plaats hebbtn. Met het oog op het gevaar voor het leven en den eigendom der Rus sische onderdanen, verzoekt de consul om versterking der troepen. Dientengevolge zijn 2 compagniën infanterie met 2 machinege weren en 2 stukken berggeschut naar Aste rabad, 1 compagnie met 2 machinegeweren naar Barferoesj en 1 compagnie naar Mas- jediser gezonden.

De Eemlander | 1912 | | pagina 2