No. 35, ZATERDAG 10 FEBRUARI 1912. 9e JAARGANG. DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. BUITENLAND. Bij dit nummer behoort 'n BIJVOEGSEL. Alles weten, doet veel vergeten. Hoe de gevolgen der dure tijden te verhelqen. DE EEMLANDER. Hooldreilacteur: Mr. D. J. van Srlianrdeiibnrg. Abonnementsprijs: Per jaart 4.Franco pei post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id.tjf 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: K MR IN F. Htlfifd. Telet. luiere. IK». Prijs der Advertentifn Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel nieor f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiteu het banton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Bmitenlandsch Advert.-bnrean D, Y. ALTA, Warmoesstr. 74-78 Amsterdam De heer Mr. V. H. RUTGERS, die tot lid der Tweede Kamer gekozen is voor bet district Hilversum. Alles wetenWij zien zoo dikwijls alleen de oppervlakte. Wij beoordeelen zoo dikwijls naar den schijn, zonder te vragen, maar kan 't ook gebeuren, dat onze mede- mensch, die we be-, misschien veroordeelen, ernstige redenen heeft gehad, oin zoo en niet anders te bandelen? Trachten we wel altijd op te sporen, waarom hij aldus heeft gehandeld? .Oordeel niet, opdat gij niet geoordeeld wordof.Of misschien juister: veroordeel niet. Wij veroordeelen zoo gaarne, wij heb ben zoo spoedig ons oordeel, onze veroor- deeliDg klaar, zonder dat we eigenlijk we ten, waarom onze vijand, ook wel onze vriend zoo deed. Alles wetendoet veel vergeten. Ziet, onze wedenieusch kan niet altijd, w i 1 ook niet altijd zeggen, waarom hij zóo deed en niet zooals gij en ik hadden gedacht. Wat gaat het de wereld aan, do wereld die kleinzielig als ze soms is, andere bewoegredeDen zoekt, dan die, welke bem hebben geleid, meenende, voor zich zelf wetende, dat wat hij deed zoo en niet anders moest geschiodeD. En de wereld be- en veroordeelt. Zij gaat af op den schijn en trekt daaruit haar conclusie. Ongelukkig wanueer die couclusie in- druischt tegen andere gewoonten, andere gebruiken, dan is alles uit den boozc en „weg met hem" klinkt dengene tegemoet, die een oogcublik het waagde, anders te handelen, dan „men" gewoon is. „Men" o, die ongelukkige „men" Hoe dikwijls schuilt daarachter de man, die jaloersch op den voorspoed van een ander, diens pogingen tracht to doen mis lukken, door ze te bepraten, liefst zóo, dat de wereld ze van den verkeerden kant ziet. Hoe dikwijls spreekt laster een woordje mee, om hem of haar iu een verkeerd dag licht te stellen, hem of haar verdacht te maken, in de oogen van hen, die als ze alles wisten, zeer zeker vergeten zouden. Is dan altijd de moraal nog waar, die Bus ken Huot trekt uit de geschiedeuis van Dido „Leef van berekening, vertrouw niemand, haal bij alles den notaris, prent u in, dat gelijk oversteken het beginsel der wijsheid is en gij nooit dichter bij uw schade zijt, dan in de onmiddellijke nabijheid van het voorgewende hoogste goed". Maar dan, als we alles weten en hebben vergeten, vergeven, is het dan ook niet zaak de wereld toe te roepen: „menschen ge vergist u, 't is n i e t, zooals ge denkt, 't is niet, zooale ge meent Daar behoort moed toe, het op te nemen voor den gelasterde en toch 't is plicht, voor u, voor mij. Hoeveel gelegenheid hebben we Diet ons daadwcrklijk te verzetten tegen onrecht. Ik vrees echter, dat er volen zijn, die zich onder allerlei voorwendsels aan de ver vulling van dien plicht onttrekken. O, die lafheid, die flauwhartigheid, die vrees van zich iu opspraak to brengen, zich vijanden te maken. Men zwijgt, waar spreken plicht is, men doet niets, waar men behoort te handelen, omdat men bang is. Zelfs blijft men dikwijls uit vrees voor „de machtigen op deze aaide," stilzwijgend ziju steun ver- leenen aan aanmatiging en onrecht in plaats van don belasterde vrij te pleiten. Den belasterde, van wien we 't vernamen, dat „alles vergeten zou worden," als de wereld „alles wist." B. Dn Oorlog. Reuter meldt, dat ecu officieuse Italiaan- scbe nota van 6 Februari outkent, dat b(j Beughasi een gevecht heeft plaats gehad. Kolonel Niazi bei, werd, toen hij als Arabior verkleed door Egypte naar Cyre- naika trachte tc komen te El Ariss (aan do N.-kust van Egypte dicht bij de Pale- steinsche grens) aangehouden, en vervolgens naar Constantinopel teruggezonden. De President van den Rijksdag Iu ons vorig nummer hebben wij den afloop van de eerste stemming voor het presidentschap van den Duitschen Rijksdag nog kunnen meededen. Bij tweede stemming iu den Rijksdag verkregen de heer Spahn 1S6, Bebel 114 en prios Carol.iih 85 stemmen! Er moest dus herstemming plaats hebben tusscheu Spahn en Bebel.; De Centrum-leider, dr. Spahn, werd toen gekozen met 191 stemmen tegen 175 op Bobel. De vrijzinnigen en het grootste ge deelte van de nationaal-liberalen hebben dus op Bebel gestemd, een klein gedeelte van do nationaal-liberalen, ongeveer 10, op Spahu. Niettegenstaande dus de linker par tijen gister een vrij aanzienlijke meerder heid hadden, is het niet gelukt, een presi dent van links te verkiezen. En hiermede is dank zij de demonstratieve radicale hardnekkigheid der sociaal democraten, het eerste optreden van de Dieuwe meerderheid oen jammerlijk fiasco geworden. De dag van gister beeft bewezen, dat het uit is met de zwart-blauwe meerderheid, doch dat zelfs in groote principieele quaesties de so ciaal-democraten zoozeer blijven staan op huu eigeo dogmatisch siandpunt, dat de clericalcn en conservatieven toch hun zin weten door te zetteD. De heer Spahn heeft de benoemiog aan vaard. Tot eersten vice precident werd gekozen de sociaal-democraat Schcidenian met 180 tegen 174 st. op de conservatie! Dietrich. Scbcidetnann heeft de benoeming aauvaaid. Tot tweeden vice-president is gekozen de nationaal-liberale afgevaardigde Paaschc met 274 stemmen. De vrijzinnige Kampt had er twaalf. Ongeldig, d.w.z. blanco uil- gebracht, waren 92 stemmen afkomstig van conservatieven, vrij-conservatieven en een deel vau het Gentium waarschijulijk. De heer Paasche nam de beuoeming aan. In het presidium hebben dus nu zitting één afgevaardigde van het Centrum, ééu van de sociaal-democratie on één van de nationaal-liberalen. Rekening houdende met de sterkte der partijen is deze vertegenwoor diging juist. Een rood presidium heeft do sociaal-democratie, die er als sterkste partij recht op, had, niet gewild, al stomde zij tot driemaal toe op deD heer Bebel. Zij deed dit omdat de nationaal-liberalen geen presidium wilden alloeu uit de liuker- partijen, wyl de nationaal-liberalen staan op de vertegenwoordiging van het Centrum. Toen de nationaal-liberalen en sociaal democraten het hierover niet eens konden worden, wilden de nationaal-liberalen in het presidium gekozen zien: één vrijzinnige, met uitsluiting dus van de sociaal-democra ten. Doch hiervoor waren de vrijzinnige weer niet te vindon en het gevolg was, dat de sociaal-democraten hun stem gaven aan Bebel en hem iu herstemming brachten met Spahn met, het gevolg, dat Spahn gekozen moest worden, zij het dan ook mot een kleiuerc meerderheid dan ver moed werd. De heer Spahn heeft niet bedankt, na dat hij direct naast zich een sociaal-demo craat kreeg. Waarschijnlijk niet ten ge noegen van de conservatieven, die liever een zuiver linksch presidium hadden ge had o:n zoo spoedig mogelijk een presi dentcrisis uit te lokken, hetgeen nu uit eerbied voor den heer Spahn bezwaarlijk geschieden kaD. De conservatieven zijn, wat niet anders te verwachten was, geheel uit hot presidium verdrongen. De Motu Proprio quaestie in Pruisen. Gister werd in het Pruisische Huis vau Afgevaardigden de Motu prupi io-quacstie ter sprake gebracht door den uationaal- liberaal Campe, die overlegging van de stukken vroeg, door de regeeriDg gewis seld met het Vaticaan Tijdens zijn felle redevoering tegen het Vattcaan maakte bet Centrum steeas meer rumoer en brak her haaldelijk in lachen uit, waarop zelfs de conservatieve loider Yon Pappenheim meende te moeten opmerken, dat deze zaak toch te ernstig was, om daarover te lachen. Waarop een ijzige stilte ontstond. De minister van buitenlandsche zaken Yon KtderlenWachter betoogde, dat het Motu-Proprio niet voor Duitschlaud gold, hetgeen uitdrukkelijk schriftelijk door het Vaticaan eikend is. De Pruisische gezant bij hot Yaticaan heeft nog uitdrukkelijk namens de regeering verklaard, dat de regeering geweigerd heeft, elke beschikking van het Vaticaan te er kennen, die in strijd is met de wetten van het Rijk of van Pruisen. De heer Von KiderlcnWachter verzocht, het voorstel, de briefwisseling over te leggen, niet aan te nemen. Het Huis heeft den minister ziju zin ge geven en geen overlegging van de brief- Er is veel geschreven over de zoo zeer ver hoogde prijzen van bijna alle onze voedings middelen, maar wij wenschen hierdoor eenige praktisch uitvoerbare wenken te geven, hoe men zich voor hetzelfde bedrag meer en betere voedingswaarde kan verschaffen. Hoewel men, door zijn geringe percentages aan eiwit en vet, bezwaarlijk alleen van brood kan leven en zulks bovendien te eentonig zou zijn, is 't door ziju boog gehalte aan koolhydraten, geschikt oid, in 't bijzonder aardappels en vele soorten van groenten, boonen enz. te vervangen, daar brood, in verhouding tot ziju voediugswaarde en zuiverheid, veel goedkooper is. Het tekort aan eiwit en vet, waarvan men per etmaal slechts een gering gewicht behoeft, kan door een doelmatige keus voor zijn iniddageteu en de gewoonlijk bij brood genuttigde eetwaren, gemakkelijk worden aangevuld. Bovendien is goed brood een zuiver voedsel, zonder eenige schadelijke bijwerking, zooals vooral voor kin deren, door veel aardappelen enz. kan worden veroorzaakt. Door onze vorige feuilleton-ad vertentie „omtrent ons dagelijksch brood"' is het genoegzaam bekend gemaakt hoe wij de granen volkomen zuiveren en er alle schadelijke (vooral zaden als bolderik; en niet voedzame (als kat; bestanddeelen uit halen door een groot aantal automatisch werkende machines, elk voor eeue andere uoodige bewerking, Wij vestigen speciaal de aandacht op Melkbrood (bereid met volle koemelk,;, 9,13, en 18 cent. Moutbrood (geen gewoon;meelmet een extract, doch van gemoute tarwe in haar geheel) 10 cent. Gezondheidsbrood (luchtig) 7, 11, en 17 cent. Munitiebrood [vast militair-broodj 9 cent Verpakt Zoet Roggebrood [met rietsuiker! 10 cent. Roggebrood [alleeu ongobuild roggemeel], verpakt 10 en onverpakt 30 cent. Verpakte Luxe Tafelbeschuii, 7 voor 5 cent. Fijne 8 voor 5 cent. Dessei tbeschuit 12 voor 5 cent. Luxe Theebeschuit 14 voor 5 cent, Luxe Ontbijtkoek, 30 c m. 20 cent, Délieieux r 28 "«0 cent. Thomasvaer's 30 lOceni. Beschuit en koek zonder ons etiket, is niet van ons lahrikaat en gelieve men te weigoren. De eerste kruideniers- en comestibles-h n delaars iu geheel Nederland [alhier Oostervee Water schot, Duchatel, Stuurman, van der W erff, J. van Doom euz.J leveren onze beschuit. biscuits, gevulde fantasiewafels (priusesse- boouen, sigaren, tarwearen enz., gevuld met zuivere frambozenjam. melk-ehoeo- lade enz.] en andere artikelen. In minder waardige winkels inogen onze artikelen niet worden verkocht. Hoewel tarwe en rogge thans kostbaarder zijn dan in enkele vroegerejaren, zijn, door ons 10 pCt. dividend, onze broort- prijzen toch ongeveer even laag waartoe wij in staat zijn door oDzeu veel vermeerderden omzet. Door groote voorraden en voorkoopen, kunnen wij aan onze geregelde afnemers garandeeren, dat gedurende dezen winter onze broodprijzen niet zullen worden verhoogd, hoe duur de graanprijzen dan ook mochten zijn. Bedragen tot ongeveer f50,— werden als dividend per gezin uitgekeerd, hetg°en per kalenderjaar in Februari geschiedt. Meursing's Machinale Fabriek van Gebak Amersfoort,

De Eemlander | 1912 | | pagina 1