DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 38. WOENSDAG 14 FEBRUARI 1912. 9e JAARGANG, 7 7>.,v BUITENLAND. LANDER. Hooldreriacteur: Mr. D. J. van Sclianrrienbiirg. Abonnementsprijs: Per jaarf4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KLKINF, Telef. Iutero. lS:t. Prijs der Advertentiëu: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By abonnement belangryke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandsch Advert.- bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam Abg. ticheidcrn 311 u «roi.[)cH,P3asale Pb. SCIIEIDEMANN de nieuwgekozen eerste Vice-President van deu nieuwen Rijksdag te Berlijn. Scheidemann is afgevaardigde ran Solingen en Sociaal democraat. Vau een eentoudigen boekdrukker heeft bij het tot dit hooge ambt gebracht. Dr. PAASCHE, de tweede Vice-President, een vroegere professor aao verscheidene Duitsche Hoogescholen, heeft thans ook bedankt voor zijne verkiezing. DE NEUTRALE PERS. In Amersfoort .wordt door de R. K. Pro paganda club verspreid 'n strooibiljet met het opschrift, links in den hoek: „leest dit!" en rechts in den hoek, nog eens: „leest dit!" En dan daaronder: „Weg met de slechte en neutrale Pers De slechte pers, dat zijn wij, dat is de Eemlander om nu uiaar in Amersfoort te blijven; de neutrale pers, dat zijn de an dere hier verschijnende nieuws- en adver tentiebladen, met uitzondering dan van de Eembode, want dat is de eenigo vertegen woordigster van de „goede pers". Wij behoeven ons verder van don inhoud van dit pamflet niet veel aan te trekken, omdat het uitsluitend handelt over de „neu trale pers". Alleen deze opmerking moet ous uit de pen: is het niet eigenaardig, dat van de 3 onderteekenaars van het biljet één correspondent van een „neutraal" blad is? De Oorlog Generaal Caneva heeft te Rome gepleit voor een politiek van verzoening tegenover de inboorlingen in Tripoli. Het scbijot, dat men daar wel ooren naar heeft, en het nu wel eens met wat minder barbaarschheid wil probeeren. Op bevel der regeering in Rome werd qpmelijk aan een Arabier, die door den krijgsraad ter dood was veroordeeld omdat hij op 23 October deel had genoDien aan een aanval tegen de bersaglicri, gratie ver leend. De galg, die reeds was opgericht, werd weer afgebroken. Deze regeeringsdaad zou voornamelijk te danken zijn aan de tusscheukomst van deu afgevaardigde Do Felice, die wel is waar den oorlog geestdriftig heeft verdedigd, maar die niettemin, sedert hij in Tripoli heeft vertoefd, de methode van geweld eD terrorisme ten zeerste afkeurt. Op de agenda van de Italiaansche Kamer, die op 22 Eebruari geopend wordt, staat ook het annexatie-besluit van 5 November. Dit regeeringsbesluit moet alsdan door de Kamer worden gesanctionneerd, waarna het tot wet wordt verheven. Volgens den Turkschen correspondent van het Berliner Tageblatt, zou de Oosten- rijksche gezant te Constantinopel vredes voorstellen hebben gedaan op der. grond slag, dat Italië de officieele inlijving van Tripoli en Barka intrekt en zich tevreden stelt met de gezagsoefening in het land zoowel in naam van Turkije als van Italië. De Turksche ministerraad zou deze voor stellen hebben afgeslagen. Ook tot een wapenstilstand ter inleiding van de voorloopige onderhandelingen schijnt volgens den correspondent Turkije slechts dan geneigd te zijn, als Italië zijn troepen uit Barka terugtrekt en ze slechts in Tripoli achterlaat. Alle bemiddeling zal voorloopig ook daarom mislukken wijl de Turksche regeering, naar de opvatting van toonaan gevende kringen, slechts dan vrede sluiten kan, als de in het veld staande Arabieren bet willen. Na een vrede, door de Porte tegen den wil van de Arabieren gesloten, zouden alle Arabieren zich van het kalifaat afscheiden en dit zou dan misschien het oprichten van een zelfstandig Arabisch kali faat tengevolge hebben. Of de Arabieren voor den vrede gewonnen kunnen worden, is zeer de 7raag, zoolang deze oorlog, die hun wapens, geld en buit oplevert, voor hen niets anders dan een gunstige „con junctuur" is. De bladen melden dat de Porte aan de mogendheden mededeelde, dat zij alle Ita liaansche inrichtingen in Turkije zal doeu sluiten en nog andere maatregelen zal ne men, indien Italië over mocht gaan tot militaire actie in den Archipel of aan ds Dardanelles In den afgeloopen nacht werden twee hevige aanvallen van do Turken op Derua na een verwoed gevecht afgeslagen. De Turken wierpen bommen uit de hand; de Italianen maakten gebruik van oorlogs honden en electrische reflectoren. Aan Italiaansche zijde sneuvelden 3 man en werden er 22 gewond. Ook uit Tobroek [wordt gemeld dat er verschillende beteekenende gevechten tus- schen Turken en Italianen plaats gehad hebben. De Pkksidentscrisis in den Rijksdag. Het Beil. Tagebl. meldt dat toen de heer Paascho gistermiddag in den Rijksdagver- scheen, hij nog vast besloten was lid van het presidium te blijveD. Doch de heer Schiffer en zelfs de heer Bassermanncn bewerkten hem en een half uur later ver klaarde de heer Paasche, dat hij zijü functie zou nederleggen. Dientengevolge heeft nu de Yrijziunige Volkspartij te kennen ge geven dat zij, tegen haar belaDg in, bereid is het offer te brengen om twee barer leden beschikbaar te stellen; voor het presidium zal de heer Kümpf en voor het tweede vice-pre6idium de heer Dove of de heer Paehnick candideereD. Doch do Vrijzinnige Volkspartij legt er den nadruk op dat zij het presidium oiet ambieert, doch zich alleen verplicht acht, tot de definitieve benoeming over vier we ken, den Rijksdag uit de moeilijkheden te helpen, opdat nu eindelijk tot de werkzaam heden kan worden overgegaan. Duitschland en Engeland. De officieuze Berlijnsche correspondent van de Kölnische Zeitung schrijft over Haldanc's bezoek aan Berlijn het volgende: Tijdens zijn verblijf te Berlijn heeft Lord Haldane rijkelijk gelegenheid gehad te spreken met de loideude persoonlijkheden van het Duitsche rijk eo zich een beeld te vormen van de stemming, die thans in Duitschland heerscht. Een officieele opdracht om te onderhandelen heeft Lord Ilaldane niet gehad en men acht het daarom ook even onwaarschijnlijk, dat de vraagstukken waarvan in de pers telkens sprake was, door hem behandeld zijn. Als een persoon lijkheid zoo gewichtig als de Britsclie mi nister van oorlog, na volbrenging van zijn oriënteeringsreis, huiswaarts keert, dan zal de door hem opgedane ervaring voor zijn regeering zekerlijk van gewicht zijn. Zij zal o.a. wellicht dienen tot wijziging van minister Churchill's verrassende meening, dat de vloot voor Duitschland slechts een weelde-artikel is. Of Haldane's reis verder nog gevolgen zal hebben, zal afgewacht moeten worden. Aldus het officieuze bericht. Een nieuwe belasting in Duitschland. De Tïgliche Rundschau vernam van goed ingelichte zijde, dat de rogeering zal voor stellen dt, hoogere uitgaven, veroorzaakt door do nieuwe legerwet, te bestryden uit een successiebelasting. Deze belasting alleen zal echter niet voldoende opbrengen en nu is bij den Bondsraad een ontwerp ingediend, dat de successiebelasting combineert met twee andere belastingen, in dier voege, dat jonggezellen en personen, die vrijgesteld zijn van den dienstplicht, bij het aanvaar den van een erfenis hooger belaBt worden dan gehuwden en zij, die uiot gedieud heb ben. Een zeltstandigc belasting van jong gezellen en van hen, die niet gedieud heb ben, wil de rijksregeering niet, omdat der gelijke beffiogen meer tot de bevoegdheden van de Bondsregeeringen behooren. Vrouwen ei esrec ht. De Oldenburgsche Landdag heeft met 22 tegen 19 stemmen het volgende voorstel aangenomen: „het passieve kiesrecht voor den gemeenteraad moet toegekend worden aan alle vrouwelijke inwoners der gemeente, die in het volle bezit zijn van haar burger lijke rechten, het 24e jaar voleindigd heb ben, eD of gehuwd zijn, of iu zelfstandige positie drie jaar lang belastingplichtig zijn geweest en aan de gemeentelijke belastin gen hebben bijgedragen." Hiermede heeft voor de eerste maal een Duitsch parlement zich voor vrouwenkies recht uitgesproken. Een Fransche Luchtvloot. Minister Millerand stelde in don Seoaat voor een bedrag van 28 millioen fres. te bestemmen voor een luchtvloot. Volgens zijn plan zullen 15 verbeterde luchtkruisc-rs worden gebouwd. Een vlieget8maldeel zal bestaan uit 8 militaire vliegtuigen, 12 automobielen en 1 werkwagen. Er kunnen thans 13 eskaders gevormd worden. Voor elk dezer eskaders is een mobilisa tie-plan opgemaakt. Millerand verklaarde op het einde der zitting, dat Frankrijk 32 smaldeelen, d. i. dus 344 toestellen, zal kutmen mobiliseeren. Er zullen 30 vliegcentra zijn en er zal een regiment luchtschippers van 7 compagniën worden gevormd. Acht cn twintig millioeD zijn moodig, waarvan vijf voor bestuurbare luchtballons. Alles zal in het werk worden gesteld om te zorgen, dat de bestede gelden het grootst mogolyk effect hebben. Het artikel werd daarop aaDgcDomen. Spanje en Frankrijk. Terstond na de aaunemiDg van het Ma- rokkoverdrag met Duitschland in den Fran- schen Senaat heeft de Fransche regeering de geschorste Marokko onderhandelingen met Spanje weer opgevat. Vulgens de Petit Parisien staan allereerst deze vragen op het programma vau besprekingen: le. aanleg van den spoorweg TangerFez: 2e. de douanequaestie in de Spaansche sfeer van invloed; 3e. begrenzing van die sfeer en de voorrechter) die Frankrjjk er zal genieten' In een onderhoud van gistermorgen met den Spaanschen minister van buitcnlandsche zaken zette de Fransche gezant de ziens wijze van do regeeriDg te Parijs uiteen be treffende de onderhandelingen over Ma rokko. De minister antwoordde, dat hy niets te zeggen had. Hij zal op zijn beurt de Spaan sche regeering raadplegen. De Engclsche gezant wooode dit onder houd bij. De Toestand in Portugal. Op voorstel van den president van den ministerraad heeft de Kamer van Afgevaar digden het wetsontwerp goedgekeurd tot opheffiDg vao den staat tan beleg en van de afgekondigde schorsing der grondwettige rechten in hel district Lissabon. Met meer derheid van stemmen wordt echter besloten de arrestaties, het onderzoek en de uitspraak over te laten aan de militaire rochtbanken. De Portugeesche Kolonicn. Het Portugeesche gezantschap te Londen machtigt Reuter's agentschap wereldkundig te makeD, dat de Portugeesche regeering er niet aan deokt koloniën van de hand te doen of eeD leenig te sluiten met kolo niaal bezit alB onderpand.

De Eemlander | 1912 | | pagina 1