WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. MEDEDEELIN GEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.52 unr. De Bilt, 14 Februari 1912. Hoogste barometerstand 768.1 m.M. te Riga, laagste 747.6 te Vestmanoer. Verwachting tot den avondvan 15 Februari 1912. Meest zwakke Oostelijke tot Noor delijke wind. Gesteldheid van de lucht: Nevelig tot half bewolkt, weinig of geen neerslag. Temperatuur: Iets kouder. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 761 m.M. Vorige stand te 12 uur 759 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 47 Laagste hedennachtF. 41 Hedenmiddag 12 uurF. 46 De Staking in de Borinage. In de Belgische Borinage is het voor stel van den bemiddelingsraad om bij wijze van proef de wekelijksche loonbeta- ling nog drie maanden te behouden dooi de mijudirecties afgewezen; dezen hebben hunnerzijds een proef van zes maanden met de tweewekelijksche loonbetaling voorgesteld. Er schijnt geen kans, dat de stakers hierop ingaan. De Kamer heeft met algemeene stemmen een door de regeering ingediend wetsont werp aangenomen, strekkende om de mijn werkerstaking in de Borinage te doen eindigen en waarin wordt bepaald, dat in do streek, waar vroeger de loonen elke week werden uitbetaald, de bedragen, die op de salarissen in gehouden worden voor de pensioenen, slechts eens per maand zullen worden ingevorderd. De dreigende Mijnwerkersstakino in Groot Britannic. In de vergadering der mijnwerkers gis ter te Londen gehouden is een motie aangenomen waarin betreurd wordt, dat Je mijneigenaars weigerden het beginsel te erkennen van een minimumloon, voorwaarde voor een schikking maar waarin tevens bereidwilligheid wordt be tuigd om nogmaals met de werkgevers byeen te komen, indien dezo da: mochten wenscben. Intusschen hebben reeds duizenden ar beiders hun dienstbetrekking tegeD 1 Maart opgezegd. Uitsluiting in Oostenrijk. De machinefabrikanten hebben hun ar beiders ten getale van 20.000 uitgesloten, nadat dozen den eisch hadden gesteld meester te zijn over bet aanwerven en het indeelen 4er arbeiders. i Een belangrijk Proces. Gister is te Warscbauw het rechtsgeding van Miss Malecka begonnen. Men herin nert zich den naam wellicht: juffrouw Male cka is een meisje van Poolschc afkomst, in Engeland opgevoed, die tijdens haar verblijf te Warschauw, waar zij vertoefde om pianolessen te geven, werd gearresteerd, als verdacht van revolutionnaire gezindheid. Op aandrang van tal van Engelsche bladen vroeg de regeering te Londen haar uitle vering, bewerend dat het meisje Engelscho onderdane was, maar daartegenover hield men in Petersburg vol, dat naar de Russi sche wet de jonge dame Russische geble ven was. De Engelsche regeering heeft toen niet anders voor haar kunnen doen dan de belofte verkrijgen, dat het proces niet met gesloten deuren zal worden gevoerd. De Oorlogsbeqrooting. In de le Kamer heeft Generaal Staal gisteren erostig critiek geleverd op het feit, dat de legermanoeuvres gehouden zijn in een tijd van spanning, toen zelfs hot ver blijf onder de wapenen der voor herhalings oefeningen opgeroepen verlofgangers werd verleDgd. Nu waren de troepen goeddeels in de Betuwe, ver van hun garnizoenen, verzameld. Concentratie en mobilisatie van ons veldleger zon aldus erger vertraging hebben ondervonden. De heer Staal heeft verder het geval-Van der Bi-eggen gebezigd vooral om critiek te oefenen op den geest der officieren, die hier gebrek aan belangstelling in den min dere hadden getoond. De Minister<brenge den leiders der troepen onder het oog, welk innig saamhoorigheidsgevoel tusschen supe rieuren et inferieuren behoort te bestaan. Eek benoeming. Tot burgemeester van Sassenhcim is in de plaats van het overleden Kamerlid Yan Heemstra benoemd het Watergraafsmeer- sche anti-revolutionnaire raadslid P. Besse- laar, wellicht ter bclooning van de moeite die hij zich als bestuurslid der anti-rev. partij-organisatie in bet district Hilversum nog pas getroost heeft, om den zetel van baron Van Heemstra voor de anti-rev. partij te behouden. 1-Iet is binnen weinige jaren de tweede maal, dat minister Heemskerk een anti-rev. raadslid uit Watergraafsmeer tot oen bur gemeestersambt roept; de beer Huizingj, thans burgemeester van Axel, ging den heer Besselaar voor. Do benoeming van den laatste tart tot niet minder scherpe critiek. Do eenige aanbeveling, die de heer Bes selaar voor zijne nieuwe functie meebrengt is zijn fel partijgangerschap; de feitelijke kennis echter, die voor het burgemeesters ambt vereischt weid, toonde hij telkens ten eencn male te missen. Zijn benoeming is dan ook een partijbenocmiog van het treu rigste allooi. (Volk). De Niokerie-Expeditie. Voor het plaatselijk Nutsdeparlement werd gisterenavond in Amicitia een lezing gehouden door dr. H. van Capclle, over: Een onderzoekingstocht dooi de binnen landen van Suriname en een verblijf onder de primitieve stammen dier kolonie. Spreker Doemde het onderwerp van ac tueel belang, nu de kolonie uit een eco nomisch oogpunt meer en meer de aandacht trekt. Hij hoopt dan ook aan te toonen, dat de grODd groote rijkdommen bezit, die wachten op het noodige kapitaal voor de ontginning. De groDd is rijk aan goud maar ook de bosschen zyn van een bijzon dere waarde. Na de ligging aangegeven te hebben, wijst Spr. er op, dat de grenzen vaag zijn, door de vele vertakkingen der rivieren eu het niet uitgemaakt is, welke de hoofdtak is. Voor de ontginning der goudvelden is het van belang, waartoe deze gronden behoo- ren, tot Fransch-, Engelsch-, of Nederlandsch Guyana. Suriname is 5maal zoo groot als Ne derland. Het is grootendeels bedekt met een dicht oerwoud en doorsneden door moeilyk te bevaren rivieren. Het heeft dan ook lang geduurd voor men in het binnen land is doorgedrongen. Het reizen is er veel moeilijker bijv. dan in Oost Indië, vooral ook, omdat men alles moet meenemen. In 1896 vestigde de directeur van het Koloniaal Museum de aandacht op de ko lonie met zijn brochure: .Suriname, een ver waarloosd gewest". In het jaar daarop maakte Spr. kennis met den districtscom missaris van Drimmelen, die op een reiB over de Nickcrie, verschillende grondsoor ten en gesteenten verzamelde. Terzelfder- tijd werd de tentoonstelling van West In dische producten gehouden, welke aanlei ding gaf toi de eerste der 8 expedities, welke door Spr. geleid is. Het doel was zuiver geologisch, het leeren kennen der rijkdommen die er zijn. De heer van Drim melen was gestuil op een waterval van 80 M. Het plan nu was boven' den waterval het land in te trekken om geologische ont dekkingen te doen. Toen het geld voor de expeditie bijeen was, kwam echter bericht, dat de Nickerie boven den waterval onbe vaarbaar was. Toen is nog gepoogd de Coppename op te varen, maar dat plan moest worden opgegeven. Getracht is daar om de Nickerie zoover mogelijk op te varen, daarna is een zijrivier genomen, om zoo het gebied tuBschen de rivieren te onderzoeken. Het dot>l was dus niet, zoover mogelijk het binnenland in te dringen, dat was voor de topografische expedities, die het land in kaart wilden breDgen. Suriname is met een oerwoud bedekt, alleen het Noord«n is bewoond. Het bestaat uit een alluviaal kustgebied, waarvoor het slib wordt aangevoerd door Amazonenrivier. Meer naar het zuiden is een savannah ge bied met grond van lichter samenstelling en nog zuidelijk is bergterrein. De lichtere gesteenten worden door hardere doorsneden. De rivieren maken daarom vele waterval len, daar die harde gesteenten niet zoo ge makkelijk uitslijpen. In het Oosten is het alluviaal gedeolte zeer klein, in het westen echter veel grooter. Daarom is het beter daar het land in te dringen, aangezien men daar langer van de booten kan gebruik maken. Men gebruikt er platboomde vaartuigen. De vele water vallen maken het reizen zeer moeilijk, bo vendien heerscht in het binnenland de per- nicieu60 malaria, die er vele slachtoffers maakt. Lastig is daarbij, dat men alles moet meenemen. Op de jacht valt weinig te iekeueD. Wel is er wild genoeg, maar het is niet onder schot te krijgen. Alleen leguanen en alliga tors werden zoo nu en dan geschoten. De expeditie nu bestond uit 6 personen en 46 negers. Aangezien op een tocht van 2 maanden gerekend werd, moest dus heel wat worden meegenomen. Er waren dan ook 3 passagiersboosen en 4 vrachtbooten, die 3 Sept 1898 van Nickerie vertrokken. Aan de band van tal van fraaie lichtbeelden schetst Spr. verder de reis en deelt een en ander mede, over de geologische ondekkiDgen en de planten en dieren in het doortrokken gebied voorkomende. Na do pauze deelde hij een en ander mede over de gebruiken en gewoonten van de Boschnegers en Indianen. Prima Verfwaren. Vensterglas, Engelsche Vernissen - en deugdelijk Schilderwerk - zijn te bekomen, zoo ge 't wenscht Arnhemschestraat 14-18 Telefoon Interc. 230. Er was heden feest aan het bureau van politie alhier. De vaderlandsche drie kleur, welke reeds vroeg in den morgen vroolijk wapperde, verkondigde bet aan de voorbijgangers en zij, die door de ruiten tuurden, konden ontwaren, dat bet wacht lokaal der agenten van politie, feestelyk versierd was. De politieagenten hadden den nacht doorgewerkt, om hun wachtkamer zoo geheel iu het groen te zetten. Palmen dennegroen gaven aan dit lokaal nu een recht vroolijk aanzien, terwyl een eveneens met groen versierde stoel als zetel moost dienen voor hem, wien dit feest gold. Onze oudste agent van politie, „diender Eukelaai"' herdacht nl. den dag, waarop hij .voor 25 jaar in dienst der Amersfoortsche politie trad. Dat deze dag niet onopgemerkt zou voorbij gaan, begrijpt ieder, die Enkelaar keut. En wie kent Enkelaar niet? Oud en jODg, arm en rijk weten wie Enkelaar is, en ken nen hem als den man, die, in weerwil van zijn leeftijd, dag in dag uit op zyn post is, en den dag- en nachtdienst steeds met opgewektheid waarneemt. Viiendelijk eu voorkomend, stipt in zijn dienst, streng waar het moet en mee gaand waar het kan, ziedaar de eigenschap pen, waarom Enkelaar door zijn superieu ren en door velen, die met hem in aanra king komen, geacht wordt. Geen wonder dus, dat de dag van heden voor Eukelaar tot een feestdag is gemaakt. Hedenmorgen 11 uur, per auto door twee collega's van zijnjwoning gehaald, kwam hy op het bureau van politie en werd hij in het versierde wachtlokaal ontvangen. Daarna be gaf bij zich naar boven waar Commissaris en Inspecteurs hem verwelkomden en daar nam de Commissaris van Politie het woord, die in hartelijke bewoordingen Enkelaar toesprak en hem gelukwenschte met dezen dag. Mede namens de iDspecteuis. bood hij don jubilaris een fraai geschenk aan, dat hem zeker nog langen tijd aan dozen feestdag zal doen denken. Namens do agenten van politie werd Enkelaar daarop toegesproken door den Hoofdagent de Jager, die eveneens op de verdiensten van hem wees en als blykvan waardeering hem een gouden horloge aan bood. Getroffen door deze huldebewijzen dankte Eokelaar zijD superieuren en collega's, die dezen dag voor hem tot een der aange naamste zijns levens hebben gemaakt. Daarna werd hij weder per auto, naar zijn woning gebracht, waar hij van ver schillende zijden nog bewyzen van belang stelling mocht ontvangen, o.a. een fraaie stoel van den Burgemeester. We vestigen nog even de aandacht op het optreden van Albert Vogel, morgen avond in Amicitia. Hat programma, dat we reeds meedeelden, belooft veel moois. Daar bij is de toegangsprijs laag gesteld, zoodat we tbans zeker ook een goed gevulde zaal mogeD verwachten 1 Gisterenavond heeft de Commissie tot nazien der rekening en verantwoording van de Industrie- en Huishoudschool baar taak vervuld en de boeken en bescheiden vol maakt in orde bevonden en den penning meester gedechargeerd. Met groote voldoe ning mcgen we melding maken,dat de school meer en meer aan haar bestemming beant woordt. De toename van het aantal leer lingen is zeer groot, zoodat de financieele toestand alleszins gunstig mag genoemd worden. Naar wij vernemen, bestaat by het bestuur van het plaatselykNutsdeparlement, het plan einde Maart nog een lezing voor de leden te doen houden, waarvoor Dr. P. K. Dr. Lulofs zich welwillend heeft beschik baar gesteld De milicien soldaat J. J. B. van het 5e regiment infanterie alhier, behoorende tot de lichting van 1910, werd op 14 Juni 1.1 gesteld in het genot van groot verlof en liet zijn verlofpas afteekenen ter ge meente-secretarie van M. voor aankomst in die gemeente. Inmiddels waren de verlof gangers van 1910 reeds voor herhalings oefeningen onder de wapenen geroepen van 31 Juni tot 25 Augustus 1911 en B. meldde zich ter secretarie zijner woonplaats om in lichtingen. Aldaar werd hem by vergissing medegedeeld, dat bij niet onder de wape nen behoefde te gaan en toen hy zeide, toch te willen gaan, werd opgemerkt, dat hij dan veel kans liep te worden teruggezon den. Onder deze omstandigheden zag B. van zijn voornemen af, met het gevolg dat bij als deserteur werd afgevoerd en zich voor den Krijgsraad fe Arnhem ter zake van desertie te verantwoorden had. Met het oog op de verkeerde inlichtingen aan be klaagde verstrekt, veroordeelde de krijgs raad hem tot de lichtste straf, één dag mi litaire detentie. Of B. in dit geval straf verdiend had? Deze vraag is hier zeker wol gegrond. Het is den Minister van Oorlog ge bleken, dat gelden uit de kassen der can- tines worden aangewend tot betaling van den toegang tot openbare vermakelijkheden, terwyl niet alle militairen toegang voor zich verlangen. Een dergelijke maatregel acht de Minister uit een billijkheidsoogpunt niet overeen te brengen inet „Voorschrift betreffende de inrichting en het beheer der Cantines van de korpsen van het leger". In verband hiermede geeft hy als zyn wensch te kennen, dat onder dergelijke omstandigheden, aan hen, die een looneel- of soortgelijke vooretelling niet wenscben bij te wonen, voor zoover de kasmiddelen zulks toelaten en aodere omstandigheden zich daartegen Diet verzetten, een met den toegangsprijs gelijkstaand bedrag in geld zal worden uitgekeerd. De 1ste luit. A. M. Goesink, van het 4de reg. veld-ait. te Ede, is bestemd tot adjudant van den commandant der 4e divisie te Amersfoort. By vonnis der arr. rechtbank te Utrecht is in staat van failliiement ver klaard C. de Froe, bouwondernemer alhier. AGENDA DagelijksBioscoop, Langestraat. 14 Febr. Bioscoop de Arend. 15 Febr. Bioscoop de Arend,avondvoorstelling. 16 Febr. Albert Vogel in Amicitia. 15 Febr. Lezing Snonck in Ons Hnis. 16 Febr. Huish. Vergadering, afd. Amors foort v. d. Ned. Ver. tot Afsch. v. Alc. dranke» in Ons Huis. 17 Febr. Frysk Selskip Ut en Thus Cafe Otts. 18 Febr. Bioscoop de Arend, avondvoorstelling. 18 Febr. Specialiteit gezelschap Directeur Robinson in de Keizerskroon 20 Febr. Bal Masque Kezerskroon. 20 Febr. AJg. vergadering Am. Ver. tot beatr. der tuberculose in Ons Hnis. 22 Febr. Uitvoering kinderkoor Prinses Juliana in het Valkje,

De Eemlander | 1912 | | pagina 2