DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 41. ZATERDAG 17 FEBRUARI 1912. 9e JAARGANG, Bij dit nummer behoort 'n BIJVOEGSEL. Reorganisatie van het Lager Onderwijs BUITENLAND. Hoe de gevolgen der dure tijden te verhelqen. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg:.; Abonnementsprijs: Per jaart 4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KI.KINK Hv.MJti. Telet. In tere. 183. Prijs «Ier Advertentiön: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bg abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van bniten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Bnitenlandsch Advert.- bnrean D. Y. ALTA, Warmoesstr. 7S- 78 Amsterdam Dovg ftaempf Eindelijk is dan de nieuwe President van den Rijksdag te Berlijn gekozen. Er waren al heel wat gissingen gedaan, omtrent de persoonlijkheid die het hooge ambt zou vervullen. En nu is KAEMPF de man der vooruitstrevende partij, President ge worden. In de plaats van Paasche, die zich had teruggetrokken, is tot tweede Vice President Dr. DOVE een zeer bekende figuur uit de rechtsgeleerde wereld benoemd, Wij hebben gisteren in ons blad afge drukt de afdeelingsverelagen in zake het reorganisatie-voorstel, het antwoord van B. en W-, benevens misschien wel het aller belangrijkste de wijzigingen, welke B. en W. in hun voorscel winschou aan te brengeu. Moesten wij bij onze beschouwing van het oorspronkelijke voorstel spaarzaam zijn met onze lof eu zouden wij do aannemiog er van niet met ongemengde gevoelens be groet hebben, thans kunnen wij aan het gewijzigde voorstel eerder onze instemmiog schenken. Mogen er nog tekortkomingen zijn en zal in de practijk wellicht blijken, dat er nog iets hapert, van 'n werk van zoo grooten omvang kan men niet verwachten, dat het feilloos zal zijn. De bezwaren, die in de afdeelingen te gen het voorstel ontwikkeld zijn, komen vrijwel overecu met de opmerkingen, welke wij gemeend hebben te mogen maken. Het voornaamste puut was wel de schoolgeld heffing, met name voor school C on D; hier rezen de ernstigste bezwaren eu hier wordt dan ook do belangrijkste wijziging doorB. en W. aangebracht. Het minimum van f 5 is gelijk gebleven; met de onzalige gedachte, in de 2e afdee- ling uitgesproken, om hot minimum voor school C en D weer te brengen tot f 7.50, gelijk het schoolgeld thans voor de school in de Hellestraat is, zijn B. eo W. gelukkig niet raedegegaan. Echter is het inkomen, voor hetwelk 'n schoolgeld van f 5 wordt be rekend, teruggebracht van f 800 tot f 600, terwijl voor inkomens van f 600 f 800 een schoolgeld van f 6 voorgesteld wordt. Dit is misschien het eenige, wat ons in het gewijzigde voorstel, onaangenaam aan gedaan heeft. Vinden B. en W. waarlijk, dat voor iemand, met 'n inkomen van f650 een schoolgeld van f5 te weinig is en dat hij „best zes gulden" kan betalen? Zulk beknibbelen om zoo luttel bedrag, inaakt geen prettigen indruk. Overigens zal de progressievolgens het ge wijzigd voorstel in aanmerkelijk langzamer tempo klimmen.\Vas het maximum schoolgeld oorspronkelijk gesteld, op I 20 voor inko mens boven de f1900, thans zal het f 15 bedragen voor inkomens boven de f1800. Het allermeest verheugen wy ons wel over den aanzienlijk verminderden aftrek voor volgende kinderen uit één zelfde ge zin. Werd aanvankelijk slechts 20% aftrek toegestaan, thans wordt leze voor inkomens beneden f 600 gebracht op 60%, om dan geleidelijk te dalen tot 33% voor inkomens hoven de f1800. Voor de scholen A en B blijft de aftrek bepaald op 20% en voor scholen E, F en G op 25%. Hoezeer door doze nieuwe regoling de meeste vau onze aanvankelijk bezwaren uit den weg geruimd zijn, blijven wjj toch betreuren, dat niet gelijk ook in de le afdeeling betoogd is de aanslag, waar naar het schoolgeld geheven zal worden, bepaald is door het belastbare inko men; dit en dit alleen wijst o i. de oigon- lijkt draagkracht der personen aaD. Nu B. en W. echter tot 'u omwerking van hun voorstel in dezen zin niet bereid gevonden zyn maar wel op andere wijze getracht heb ben rekening te houden met het feit, dat gelijkheid van inkomen uog niet gelijkheid van draagkracht beteekent, zouden wy toch niet op dien grond het reorganisatievoor stel verworpen willen zien. Ook in de afdeelingen is de weu6cheiijkheid bepleit van het onderwijs in de Frausche taal in het 5e en 6e leerjaar vau de scho len C en D. Op energieke wyze komen B. en W. hier tegen op en wij moeten toege ven hierdoor in onze meening wel wat aan het wankelen gebracht te zijn. Inderdaad komt het ons thans voor, dat te veel opge offerd zou worden aan het uitzonderingsge val, dat 'n leerling van de school C of D na de 4e klas geschikt bevonden mocht worden z'n studiën voort te zetten aan gym- uasium of H. B. S. De uren aan het Fransch besteed zoudcu wel niet verloren zijn en de ontwikkeling der kindereu in weer een geheel andere richting zou zeker niet zon der nut zijn het is niet, gelijk B. en VV. in hun antwoord doen voorkomen, om de betrokkelijk zeer oppervlakkige konnis van het Fransch te doen maar erken nen moeten wij nu toch, dat de kinderen beter toegeiust zullen zyu, indien die uren besteed worden om hen grondig te ouder wijzen in do Nederland8che taal en de wis kunde. Wat ons nog Diet geheel heeft kunnen bevredigen, is de niett-zeggtnde verklaring ran B. en VV. in zake progressieve school- geldregoliog voor Gymnasium en H. B. S. Het blijft bij 'u toezegging „dit onderwerp in onzo vergadering in behandeling te nemeD." Ten siotte scharen wij ons volkomon aan de zijde ran B. en W. wanneer zij be slist afwijzen het door enkele leden geop perde denkbeeld om de vervolgklasseD aan de meisjesschool af te schaffen. Wat vóór dit denkbeeld gezegd werd, dat n.l. de meisjes, die meer uitgebreid lager onder wijs wenschten maar naar school C moesten gaan, waardoor zij tevens meer iD aanraking met meisjes van andere staudon zouden komen, lijkt ons gewoonweg naïef.Wij be twijfelen sterk, of de ouders van die meis jes evenzeer van dit nut overtuigd zouden zijn als zy die dit denkbeeld opperden: en in plaats dat het gemeentebestuur de ouders zou overtuigen, zou het wel eens kunnen gebeuren, dat de ouders het ge meentebestuur overtuigden dat zij van der gelijke overtuigingsmiddelen heel weinig gediend zijn. De afschaffing van de vervolg- klasscn der meisjesschool zou ons ontnemen een der beste lokmiddelen, die wij hebben om de vestiging in onze gemeente te be vorderen van meuBchen, die wij niot zonder rechtnaar Amersfoort's schoono omstreken hopen te lokkon en 70or de welvaart der burgerij ook moeten lokken. De Ookloq. De Russische Min. vaD Buiten). Zaken heeft weer eeDS een nota gezonden aan do Europeesche Kabinetten waarin hij, onder verwijzing naar zijn beide vorige vruchte- loozo pogingen tot bemiddeling, den weoech uitdrukt, dar de daaromtrent door de Mo gendheden gevoerde wisseling van gedach ten, ook verder zal wordon volgehouden. De Turkscbe Regeering heeft naar uit Saloniki aan het WeeDer correspondentie- bureau wordt bericht, besloten tot de uit- zettiog van eenige Italiaansche onderdanen, wier houding verdacht moet zijn geweest. Uit den Duitschen Rijksdag. In den Ryksdag zijn twee merkwaardige redevoeringen gehouden; één door een blinde en een door een ziende. De blinde was de Rijkskanselier, die blijkbaar uit al het gebeurde nog geen lesseu beeft weten te trekken. De lieer v. Bethmann Ilollweg heeft een vorwoedeu aanval gedaan op de sociaal- democratie, zelfs op de revisionisten. Zóó ver ging hy,wat in een ander parlement wel niet mogeljjk zou zijudat hij zyn Er is veel geschreven over de zoo zeer ver hoogde prijzen van bijna alle onze voedings middelen, maar wij wenschen hierdoor eenige praktisch uitvoerbare, wenken te geven, hoe men zich voor hetzeltde bedrag meer en betere voedingswaarde kan verschaffen. Hoewel men, door zijn geringe percentages aan eiwit en vet, bezwaarlijk alleen van brood kan leven en zulks bovendien te eentonig zou zijn, is 't door zijn boog gehalte aan koolhydraten, geschikt om, in 't bijzonder aardappels en vele soorten van groenten, boonen enz. te vervangen, daar brood, in verhouding tot ziju voedingswaarde en zuiverheid, veel goedkooper is. Het tekort aau eiwit en vet, waarvan men per etmaal slechts een gering gewicht behoeft, kan door een doelmatige keus voor ziju middageten en de gewoonlijk bij brood genuttigde eetwaren, gemakkelijk worden aangevuld. Bovendien is goed brood een zuiver voedsel, zonder eenige schadelijke bijwerking, zooals vooral voor kin deren, door veel aardappelen enz. kan worden veroorzaakt. Door onze vorige feuilleton-ad vertentie „omtrent ons dagelijksch brood" is het genoegzaam bekend gemaakt hoe wij de granen volkomen zuiveren en er alle schadelijke (vooral zaden als bolderik) en niet voedzame tals kaf) besiaDddeelen uit halen door een groot aantal automatisch werkende machines, elk voor eene andere noodige bewerking, Wij vestigen speciaal de aandacht op Melkbrood (bereid met volle koemelk,), 9,13, en 18 cent. Moutbrood (geen gewooujmeelmeteen extract, doch van gemoute tarwe in haar geheel) 10 cent. Gezoadheidsbruod (luchtig) 7, 11, en 17 ceut. Munitiebrood [vast militair-brood) 9 cent Verpakt Zoet Roggebrood [met rietsuiker] 10 cent. Roggebrood [alleen ongebuild roggemeel], verpakt 10 en onverpakt 30 cent. Verpakte Luxe Tafelbeschuii, 7 voor 5 cent. Fijne 8 voor 5 cent. Desseitbeschuit 12 voor 5 cent. Luxe Theebeschuit 14 voor 5 cent, Luxe Ontbijtkoek, 30 c.m. 20 cent, Délicieux 28 10 cent. Thomasvaer's 30 10 ceni. Beschuit en koek zonder ons etiket, is niet van ons fahrikaat en gelieve men te weigeren. De eerste kruideniers- en comestibles-handelaars in geheel Nederland [alhier Oosterveen, Water schot, Duchaiel, Stuurman, van der W erff, J. van poorn enz leveren onze beschuit. biscuits, gevulde fantasiewafels [prinsesse* boonen, sigaren, tarwearen enz., gevuld met zuivere frambozen jam. melk-choco- lade enz.) en andere artikelen. In minder waardige winkels uiogen onze artikelen niet worden verkocht. Hoewel tarwe en rogge thans kostbaarder zijn dan in enkele vroegere jaren, zijn, door ons 10 pCt. dividend, onze brood prijzen toch ongeveer even laag waartoe wij in staat zyn door onzen veel vermeerderden omzet. Door groote voorraden en voorkoopen, kunnen wij aan onze geregelde afnemers garandeeren, dat gedurende dezen winter onze broodprijzen niet zullen worden verhoogd, hoe duur de graanprijzen dan ook mochten zijn. Bedragen tot ongeveer f 50, werden als dividend per gezin uitgekeerd, hetgeen per kalenderjaar in Februari geschiedt. Meursiiig's Machinale Fabriek van Gebak Amersfoort.

De Eemlander | 1912 | | pagina 1