C. J. PRINS WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. ALLERLEI, Advertentie n. B IJ EENKOMST Maandag 19 Februari des avonds te 8 uur in „De Zwaan". Amersfoortsche Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose. J. H. HULST Jr. Amersfoortsche Broodbakkerij. Zandkoekjes Zuiver Melk- en Bruinbrood T. L. BLOK MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.41 uur. Do Bilt, 17 Februari 1912. Hoogste barometerstand 772.2 m.M. te München, laagsto 713.0 te Vestmanoer. Verwachting tot den avond v an 18 Fcbrua ri 1912. Zwakke tot matige meest Znidelgke wind. Gesteldheid van de lucht: Toenemende bewolking, weinig of geen regen. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 770 mM. Vorige stand to 12 uur 769 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisteronF. 48 Laagste hedennachtF. 51 Hedenmiddag 12 uurF. 50 pijlen ook afschoot op den vice-president, doot den Rijksdag gekozen. Niets werd don sociaal-democraten bespaard: alle grie ven tegen hen werden te berde gebracht: hun anti-monarchistischo gevoelens, hun terrorisme, hun prediking vau haat in plaats van liefde. Natuurlijk kreeg het liberalisme de schuld van den voorspoed der sociaal-democraten; het liberalisme, dat steeds meer aansluiting zoekt bij links dan bij rechts. Waarvan de verandering in de houding der sociaal democraten de logische consequentie moet zijn, wie dus direct op hun geweten heb ben, dat thans 110 rooden in den Rijksdag zitten, daarover sprak de heer von Beth- mann Hollweg niet. Er moet een scherpe scheiding blijven tusschen sociaal-democra tie en de burgerlijke partijen, predikte bij. Eu daarom zou do heer von Bothman Hollweg zich verzetteD tegen het uit den weg ruimen van de geschilpunten, tegen scherpere controle van den Rijksdag op de regeering. Van een wet tot regeling van de verantwoordelijkheid van den Rijks kanselier, den hoogsten eisch van de na- tionaal-liberalen, wilde hij dus niets weten. Hij toonde niets te hebben geleerd uit hot voorbeeld, gegeven door enkele Zuid- Duitsche regeeriogen en ook door de Oos- teurgksche; die anders omgaan met de sociaal-democraten en met de liberalen, die wenschen samen te werken met de so ciaal-democraten. Zoo stevig heeft hij zich geplaatst op het standpunt van de blauwe eu zwarte reactie, dat hij zelfs het revi sionisme, in Duitschland zoo krachtig, ge lijk stelt met het radicalisme. Hg wilde het Duitsche volk bang maken voor het roode Bpook, niettegenstaande hg zelf even te voren had verklaard, dat de 41/» millioeu menschen, die in Januari rood gestemd hebben, lang niet allen vijanden van den staat zgn. En om de maat vol te maken, begon de Rijkskansi lier met de conservatieven en het centrum tegen zich in te nemen. Hij had de financieelo hervorming wel verdedigd, doch niet zijn tevredenheid uitgesproken over het verwerpen van de successie belas ting. Dat kon hij niet doen, omdat hij die belasting goed en rechtvaardig geacht had. Het opnieuw indienen van deze belasting te beschouwen als een „bruakeering" was aanmatigend. Trouwens, deze quaestie van oudergeschikt belang was door het Centrum en de stousorvatieven opgeblazen tot een zeer gewichtige politieke zaak: Hiermede was de reactie dus getroffen in haar teerste gevoelens. De ziende, waarvan wij spraken, hij die wel lessen uit de historie weet te trekken, is de oud-minister v. Posadowsky. Deze wees erop, dat de sociaal democratie niet te bestrijden is door maatregelen van geweld, noch door negatie. De roode be weging, die langzamerhand aan kracht heeft gewonnen, kan en zal alleen langzaam aan verdwijnen, wanneer men het volk leert, dat de dogma's der 60ciaal-democraten niets dan lokkende fantasieën zijn. Wie thans zou tornen aan het algemeen stemrecht, wie thans uitzonderingswetten wilde toe passen, zou roode stemmen kweeken. Een gevaar voor het politieke levon is het echter het volk te vleien met belolton, die econo misch en financieel niet verwezenlijkt kun nen worden. De schuld, dat de sociaal democratie in Duitschlaud zoo machtig is als in geen ander land ter wereld, dragen de regeering en de burgerlijke partijen. De roode partij heeft dit niet alleen aan haar leiders te danken. Nu moet het volk echter door deze roode beweging geleid worden. En de regeering moet het volk hierbij helpen, niet met Solinger messen, doch met Solonische wijsheid. De Mijnwerkersstaking in Engeland. De algemeene mijuwerker68takiog zal zich in haar gevolgen niet alleen tot deze categorie van arbeiders bepalen. Reeds nu bebbeu de eigenaars der Schotsche hoog ovens aan huu personeel meegedeeld, dat zij over twee weken door gebrek aan steenkolen geen werk meer voor hen zullen hebben eu de oven vuren zullen uitdooven. Tienduizend arbeiders in de ijzernijverheid zullen hierdoor broodeloos wordon. Russische Toestanden. Te Petersburg bestaat een vereeDiging tot ondersteuning van kiudoren van in den strijd gevallen soldaten, iu wier bestuurde generaal adjudant van den keizer, baron Meyendorf, gravin Schuwalof es andere zeer hooggeplaatste personeu zitting heb ben. Bij de onlangs gehouden verificatie der boekhouding is gebleken, dat de penning meester der vereeniging, de luitenant-gene raal Tomaschewitsj, 22000 Roebel verduis terd heeft en door valsche boekhoudingen on andere valschheden gepoogd heeft, dit te bedekken. Generaal Tomaschewitsj is een in Petersburg zeer bekend persoon, lid van het Hoog Militair Gerechtshof, waar hij als verdediger van de Petersburgsche intendanten zou optreden, die van verduis tering en omkooping beschuldigd zijn. Gis teren is de generaal in zijn woning gear resteerd en naar de militaiie gevangenis overgebracht. Het gebeurde heeft in de hoogo kringen van Petersburg, waarin de generaal zeer gezien was, een diepen in druk gemaakt De President der Republiek China. De revolutionnaire vergadoring te Nan king koos met algemeone stemmen Yoean Sji Kai tot president. Patrimonium ek de S. D. A. P. Naar aauleiding van het verzoek der ge westelijke Federatie S.D.A.P. in Friesland om met den Prov. Frieschon Bond vau Patrimonium een gemeenschappelijke ver gadering te houden, waarin een spreker van beide zijden het etandpunt zijner partij ten opzichte van de sociale wetgeving der tegen woordige regeering zou kunnen uiteenzet ten, verneemt De Stand dat het bestuur van den Frieschen Bond gemeend heeft in die uitnoodiging niet te moeten treden. Ten eerste niet, omdat het in zulk een vergadering, door de ervaring geleerd, reeds in het algemeen geen nut ziet. Ten tweede i9 er geen waarborg voor de houding van het S. D.-publiek in zulke vergaderingen, en eindelijk dat Patrimonium niet verant woordelijk is 70or hetgeen een ander uit zijn woorden meent te lezen. De Gemeentebelasting in den Haag. Naar aanleiding van wat de Haagsche correspondent van De Stand, schreef over belasstingwce in de hofstad, wotdt hem thans van bevoegde zijde medegedeeld, dat, zal de belasting over dit jaar 1912 reed6 aan merkelijk hooger zijn dan over 1911, er zal een sty ging zgn met voor zeer ma tige bedragen 1 pCt. van het inkomen! over 1913 weer een enorme stijging te ver wachten is. Er werden cijfers genoemd, waaruit blijkt, dat de belastingbedragen in 1912 met '/s zullen toenemen. Aan den Gemeenteraad van Amers foort i9 het volgend adres verzouden: Edelachtb. Heerenl De Christelijke Besturenbond te Amers foort kennis genomen hebbend^ van hei prae-advies van B en W. betreffende zijn verzoek aan den Raad gericht inzake het opuemeu van de art. 1638c eu d, met uitzondering van art. 1639c, 7e lid (van de wet op het arbeidscontract) in de be 6tekbopaliDgeu voor werken, vvelko voor de gemeente worden uitgevoerd, meeut niet te mogen nalaten nogmaals Uwe aandacht te vestigen op deze door den Wetgever gemaakte gunstige bepalingen voor den arbeider Dat de handhaving van deze artikelen voor den arbeider van groot belang is, zal wel geen nadere verklaring behoeven, want wordt den arbeider door welke om standigheden ook, de gelegenheid tot ar beiden ontnomen, zoo is het eenig kapitaal wat hij bezit, renteloos. B. en W. wijzen in hun prae-advies op eenigo voor de gemeente uit te voeren werken, welker spoedige afwerking van het grout-ie belang voor de gemeente mag geacht worden, en meenen daarom afwij zend te moeten adviseeren. Wij raeeuen hiertegenover dat de aan nemer wanneer hij bij verzuim door ge brek aan materialen, regendagen enz., loon moet betalen, juist zal zorg dragen het weik zoodanig te regelen, dat er geon verzuim voorkomt en daardoor het werk juist bespoedigd wordt. Teleurgesteld waren wij ook dat in het prae-advies gezegd wordt, de toepassing van genoemde arti kelen in het particuliere bedrijf te willen afwachten, waar toch onze meening is, dat waar de Wetgever die bepalingen als een zedelijk recht van den arbeider, in do wet heeft opgeuomen, de plaatselijke Overheid als model werkgeefster ook in deze be hoort op te treden, opdat haar voorbeeld door particulieren navolging vinde. Wij mogen dan ook werkelijk verwach ten, gezien het advies van de Commissie van fabricage, dat onze gemeenteraadsleden gunstig op ons verzoek mogen beslissen B. en W. verwijzen naar Deventer, waar de opname van gen. artikelen tot zulk een groot couflict geleid heeft; ook dit dient overwogen te worden. 't Was dat bij de aanbesteding van een ge deelte van de Gasfabriek te D. in de be stekken de handving van Art 1638c. en d. was voorgeschreven; zijn wij wel ingelicht, daD was deze bepaling door den gemeen teraad zonder stemmen aangenomen. Nu komt de aanbesteding en de aan nemers weigeren in te schrijven. Do Raad zwicht. Was dit een juist standpunt? Im mers neen! 't Besluit was gevallen. Recht vaardigheid en noodzakelijkheid der opname door allen erkend. Welnu, zijn er geen aannemers voor een werk, dan naar een auderen vorm van uitvoering omgezien b.v. in eigen beheer. Toch zijn in Deventer do partijen beiden tevreden gesteld, wel lang nog geen model voorschriften, (deze zijn door den Wetge ver gegeven) maar beter wat dan niets. Wij doen U hierbij toekomen de bepa lingen in Deventer in de gemeente-bestek ken opgenomen, waaruit duidelijk te zien is, dat wanneer B. en W. schrijven andere gemeenten te moeten doen voorgaan in het geven van deze gunstige bepalingen, aau Deventer toch reeds een goed voor beeld is te nemen, terwijl ook deze bepa lingen, van het goede voorbeeld der ge meente, in het collectief contract tusschen patroons en arbeiders te Deventer zyn op- genoQieu en ook in de bestekken van par ticuliere werken gehandhaafd. Met de meeste hoogachting, Namens den Christelijken Besturenbond te Amersfoort. B. KERKHOFF, Voorzitter. P. J. v. KALLEVEEN, Secretaris. (Zie vervolg Stadsnieuws iu het Bijvoegsel). Eeu huwelgkszwendelaar. De Berlijnsche poütio heeft de hand gelegd op een zestigjarig huwelgkszwendelaar, die de kerkhoven der rijkshoofdstad tot zijn operatiebasis had uitgekozen. Hij placht daar geregeld op de loer te liggen, ten einde er treurende weduwen ie ontmoeten dio bij de graven harer overleden weder helften kwamen wecnen. Alfred Fischer zoo heette deze engel der vertroosting kwam dan opbeurende woorden spreken tot deze hem onbekende, edoch week ge stemde vrouwen, wier vertrouwen hij dan meestal wist te winnen door zgn waardige houding en door de rol, die hij speelde door zich voor te doen als treurend weduw naar. Waren zgne slachtoffers niet al te ontroostbaar in haren droeven 6taat, dan wist de slimmerd zich doorgaans spoedig te doen uitnoodigeu tot een bezoek of tot een bezoek te haren huize. Daar werdeu dan weldra nieuwe huwelijksplannen ge smeed, waarbij Fischer zich als tussclipn- persoon aanbood of ook wel eens zelf als gegudigdc naar de hand der eenzame dong. Het begon altijd uietfleeniugeu en voor schotten eu het eindigde geregeld met chantage of met diefstal van juweelen en met de verdwijning van den nieuwen vriend De oude bedrieger is gisteren door de politie gevangen genomen, natuurlijk op een kerkhof, dat hij juist verliet, in gezel schap van een dame in zwaren weduwen- rouw. Zij laatste veroveriug, zoo willen we hopen. De Heer en Mevrouw 8PORRY SINIA geven bericht van de geboorte eener DOCHTER. Makassar, 16 Februari 1912. Bjj deze betuig ik mijn oprechten dank aan Superieuren, collega's, vrienden en bekenden, voor de belangstelling mij betoond ter gelegenheid van mijue 25-jarig Ambtejubileum en tevens aan ieder, die heeft bijgedragen om den 14en Februari j.l. voor mij tot een onvergetelijnen dag te maken. Amersfoort 14 Februari 1912. De Agent van politie le klasse, H. II. ENKELAAR. OPENHAKK ONDERWERP: Reorganisatleplanneu voor het Eager Onderwijs. TOEGANG VRIJ. DEBAT GEWENSCHT. ALGEMEENE VERGADERING op Dinsdag 20 Februari a. s. des avonds half negen in „Ons Huis". Agenda 1. Jaarverslag. 2. Rekening en ver antwoording. 3. Begrooting. 4. Bestuurs verkiezing. 5. Mededeelingen. De Secretaris, Dr. H. V. SCHREUDER. De Ondergeteekende maakt zgn ge achte clientele bekend, dat de stuca- doorszaah J. HVL8T d Zoou van af heden is overgegaan aan SOKSTEBWEQ no. 8, die zich miuzaam blyft aanbevelen voor alle voorkomende stucadoorswerkzaamheden. UTRECHTSCHE STRAATWEG No. 64 AMERSFOORT. Specialiteit in: eu alle soorteu Banket. Aaubevelend ALS BOVEN. HetBESTE ADRES voorUw Schilder- en Behaugwerk is Utrechtsckeweg 41 Huisschilder en Decorateur. Bekroond Tentoonstelling 1910, te Den flaag door den Bond van Nederl. Schilderspatroons. BOULANGERIEMODERNE ZUIDSINGEL 63. Al onze artikelen ziju van uitslui tend prima zuiveren grondstoffen bereid. Aanbevelend, J. D. VAK ODLDEB.

De Eemlander | 1912 | | pagina 2