DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 43. DINSDAG 20 FEBRUARI 1912. 9e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND. Rechtszaken. STADSNIEUWS. Gemeenteraad. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. ran Schaardenburg/ Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. ft.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: HLKIltE Ha AO 6. Telef. Interc. IS». Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van baiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd hel Alg- Binnen- en BaiteDlandsch Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam Ds Oorlog. Naar bericht wordt, hebben de Itali anen 500 man op Farsan (eiland in de Boode Zee) ontscheept en zijn eenige dagen geleden nog 200 man te Mide scheep gegaan naar dezelfde bestemming. Ook ben staking. Te Brioude in het departement Haute- Loire, staken de.... gasverbruikers. De handelsbond daar ter stede had nl. de directie van de gasfabriek verzocht den prijs van het gas van 30 centimes per kubieke meter terug te brengen tot 20, maar nul op hel rekwest gekregen. Toen werd een vergadering van gas verbruikers gehouden en eenstemmig besloten voorloopig geen gas meer te branden. Mijnwerkersstaking? De ongerustheid over het mogelijke, ja waarschijnlijke, uitbreken der mijn werkersstaking door heel Engeland op 1 Maart neemt voortdurend toe, en steeds luider roept men om tusschenkomst der regeering, opdat de nationale wel licht internationale - ramp voorkomen worde, desnoods met geweld. Want, waarlijk, als het inderdaad tot de al- gemeene staking moet komen, dan zou den de gevolgen niet te overzien zijn: de vraag naar steenkool pleegt zoo groot te zijn, dat de aanwezige voor raad in fabrieken en voor verkeersmid delen zeer gering is, zoodat heel kort na het uitbreken der staking de ramp spoedige gevolgen al merkbaar zouden wezen. Of de Engelsche mijnwerkers de Fransche, Duitsche en Belgische kame raden zullen meekrijgen, is nog steeds de vraag; geschiedt dit, dan wordt de staking een ramp voor heel West- Europa. Kan de Engelsche regeering tusschen beide komen en desnoods met geweld de staking beletten? Natuurlijk kau zij haar bemiddeling aanbieden, desnoods opdringen, en aldus trachten een schik king tot stand te brengen. Maar als het mislukt en daar is veel kans op, want reeds zijn er tal van schikkings voorstellen zonder succes gebleven wat dan? Men kan toch de mijnwerkers niet dwingen de steenkool uit den grond te halen? De dag voor het uitbreken der sta king bepaald is, gelijk bekend, de eerste Maart. Zaterdag zijn de laatste kennis gevingen der mijnwerkers ingekomen, waarbij de staking wordt aangekondigd, en men zegt dat meer dan een millioen mannen en jongens hun kennisgeving hebben ingeleverd. De staking zou ten gevolge hebben het ophouden der pro ductie van drie millioen ton steenkolen per week. Men verwacht in elk geval dezer dagen wellicht heden reeds een daad van de regeering, een poging om tusschenbeide te komen en de ramp af te wenden. De kolenprijzen stijgen nu reeds on rustbarend, vooral ook doordat de mijn eigenaars zelf groote hoeveelheden ach terhouden, ten einde in staat te zijn de machinerieën voor de ventilatie en tot verhinderen van overstroomingen aan het werk te kunnen houden, mocht de staking uitbreken. Tij [isverdeelikq tan 24 uur. Volgens de Neue Politische Korres- pondenz heeft de Pruisische minister van Handel de Kamers van Koophandel gevraagd hem mededeeling te doen van hun standpunt ten opzichte van het invoeren van een tijdsverdeeling van 24 uur. Volgens genoemd blad kan, hoewel alle antwoorden nog niet zijn ingekomen, toch reeds vastgesteld wor den, dat men in handelskringen over 't algemeen deze nieuwe tijdsindeeling voor het openlijk verkeer doelmatig acht, doch voor het algemeen handels verkeer aan behoud der bestaande de voorkeur geeft. Staking van Onderwijzers. In Servië hebben Zaterdag alle onder wijzers der lagere school dien dag ge staakt bij wijze van protest tegen de ontbinding der Skoeptsjina vóór dat deze de nieuwe wet op het lager onderwys, had afgehandeld. De Ex-Sjah van PerzhI. Uit Teheran wordt bericht, dat de ex-Sjah van Perzië zich weer roert. Hij is bezig een groot leger op den been te brengen, o.a. 16.000 ruiters, deelt het geld met milde hand uit, en wil tegen de lente op Teheran aanrukken. De Chineesche Republiek. Er is een manifest verschenen, waarin wordt medegedeeld, dat China de wes- tersche jaartelling zal aannemen. Het jaar 1912 zal het eerste jaar der repu bliek zijn. Joean Sji Kai heeft een verklaring opgesteld, waarin hij den mogendheden zijn verkiezing tot president mededeelt en verzoekt, dat zij de republiek zullen erkennen. Het is echter onwaarschijnlijk, dat dit zal geschieden, voordat een kabinet is benoemd. Een Honderdjarige Vrede. In Amerika maakt men zich gereed om in 1914 den 100-jarigen vrede der Unie met Engeland luisterrijk te vieren. Eti heeft zich reeds een comité van voor bereiding van 4000 bekende personen gevormd, aan het hoofd waarvan Roose velt staat. Senator Burton heeft een ontwerp ingediend em een crediet van 18 millioen gulden te verleeneh. waar van o.a. een waardig herinneringsmonu ment zou worden opgericht. Er is o.a. een plan tot den bouw van drie groote bruggen over den Niagara, die de schei ding tusschen de Y.S. en Canada vormt. Bond voor Staatspensionneering. Vanwege den Bond voor Staatspension neering werd dezer dagen aan patroons- en werkliedenverenigingen en bonden in Nederland een schrijven verzonden, waarin werd uiteengezet, waarom de Bond voor Staatspeneionneering meent, dat noch pa troons, uoch arbeiders premie voor ouder domspensioen moeten betalen en conclu deert: le. Vele patroons hebben reeds moeite genoeg om het hoofd boven water te hou den. Zij kunnen gewoonweg geen pre mie voor hun werklieden betalen, en 2e. Tienduizenden arbeiders ver dienen niet genoeg om van hun loon iets voor premie te kunnen missen. Ton slotte verzoekt de Bond om in ver gaderingen deze zaak een ernstig punt van bespreking te doen uitmaken en indiende vergadering zich uitspreekt zooals de Bond voor Staatspensionneering dit bedoelt, de volgende motie in stemming te brengen: De (naam uwer organisatie), bijeen iu vergadering op (datum), te (plaats), gehoord de discussies, is van meeniug, dat de gel delijke last eener wettelijk geregolde ouder- domsverzekering niet gelegd behoort te worden op den arbeid, dus niet op werk gevers en werknemers, doch naar draag kracht behoord verdeeld le worden over allen, en het recht op pensioen niet alleen moet ten geedc komen aan loontrekkenden, maar ook aan niet-loontrekkenden, zoowel mannen als vrouwen; en besluit, deze motie te publiceeren en ter kennis te breogen van do Tweede Ka- mor dor Staten-Generaal. Openbare Leeszaal. De opening Tan de Openbare Leeszaal te Utrecht zal a.s. Vrijdagmiddag om half 3 plaats hebben. De Amsterdamsche Winkelsluiting. Mr. Ledeboer, adv. gen. aan den Hoogen Raad concludeerde gisteren tot verwerping van de cassatie-beroepen der beide Am sterdamsche winkeliers, die veroordeeld waren tot 50 cents boete of een dag hech tenis wegens overtreding van de Amster damsche verordening op de winkel sluiting. Vergadering vaD den Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag 20 Februari 1912, des namiddags te l'/j ure. Voorzitter de Burgemeester. Aanwezig alle leden. Do notulen worden ongewijzigd gearres teerd. Ter tafel komen de volgende ingekomen stukken: Van Curatoren van het Gymnasium hot verslag over 1911. Zal gedrukt bij 't gemeenteverslag ge voegd worden. Van de commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs het verslag over 1911. Zal gedrukt bij t gemeenteverslag ge voegd worden Van de commissie voor het fonds tot bevordering van de verzekering tegen do gedeljjke gevolgen van onv>ywillige wer keloosheid in de gemeente Amersfoort het verslag en de rekening en verantwoording over 1911. Het verslag zal worden gedrukt en de rekening in handen gesteld van B. en om prae-advies. Adres van den onderwijzer F. Veldhuizen met verzoek hem met ingang van 15 April eervol ontslag te willen verleenen als on derwijzer aan de school aan de Koningstraat. In handen gesteld van B. en W. om prae-advies. Een adres van het bestuur van den Bond van Technici, waarbij verzocht wordt de tractementen van de technici, dio in dienst van de gemeente zijn te willen herzien. Voor kennisgeving aangenomen. Een adres van hel Hoofdbestuur vau de Vereenigiug van leeraren bij het middel baar Oudeiwijs, waarbij verzocht wordt een Reglement op het Middelbaar Onderwijs te Amersfoort vast te stellen, dat, in de mate als overal elders geluigt van vertrou wen in het leeraren corps. Ter visie gelegd ter secretarie. Een schrjjven van de firma Engelsman en de Vries, betreffende ruiling van grond aau de St. Agatbastraat en de Bolderstraat. In handen gesteld van B. en W. om prae-advies. Een adres van H. Bottelier en 48 an deren, bewoners van de Kampstraat en een adres vau G. van Duin en 19 andere be woners der Langestraat nabij de Kamper- binnenpoort bg welke adressen verzocht wordt zoo spoedig mogelijk tot verbreeding der Kampei-binnenpoort over te gaan. In handen gesteld van B. en W. om prae-advies. Een adres van het bestuur der vereeni- ging van leeraren bij het Middelbaar On derwijs te Amersfoort waarbij verzocht wordt de eindbeslissing betreffende de reorganisatie van het Lager Onderwgs tot eene volgende vergadering le willen uit stellen, benevens een ladres tot het her stellen van een fout in hun oorspronkelijk adres gemaakt. En een adres van B. J. van Enst en 19 anderen strekkende ad haesic te betuigen aan het addres van het bestuur der Veteeniging van leeraren bij het Middelbaar Onderwijs te Amersfoort. Zullen bebaudeld worden bij punt 14 der agenda. Een adres van den leeraar H. Oorver waarbij hij verzoekt hem met iDgang van 16 April 1912 eervol ontslag te verleenen als leeraar in de Natuurkunde aan de H.B.S. en het Gymnasium. In handen gesteld van B. en W. om prae-advies. Een adres-van de afdeeling Amersfoort van den Bond van Nederlaudscbe Onder wijzers, waarbij verzocht wordt het nemen van eene eindbeslissing betreffende de voorstellen tot reorganisatie uit te stollen; en een adres van die afdeeling, waarbij zij verzoekt het eerste adres als niet ontvan gen te beschouwen. Voor kennisgeving aangenomen. Een adre6 vau de afdeeling Amersfoort- Nan den Algemeenen Nederlandschen Typo grafenbond, waarbij zij verzoekt het druk- en bindwerk voor de gemeente hetwelk dit jaar zal aanbesteed worden, slechts op te dragen aan die patroons op wier drukkerijen een loon gegeven wordt voldoende aan de eischcn van denAlgcmeenen Nederlandschen Typografenbond en een adres van de R.K. Typografenvereoniging St-Carolus Borro- meus afdeeling van den RK Typografen bond, waarbij adhaesie betuigd wordt met voorgaand adres. In handen gesteld van B. en W, om prae-advies,

De Eemlander | 1912 | | pagina 1