dinsdag 27 februari ï912. buitenland. "binnenland. No. 49, DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. Uit de Pers. 9e JAARGANG, Uit de Omgeving. DE EEMLANDER. to JC Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. fo.6Ü. Per 3 maanden id. 11.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KI.ËINE Ha AO 6. Telet. Intere. 18». I ï^eer 0.08. Prijs der Ailvertentiën Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel i Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en ree), van bniten het kanton Amersfoort in dit blad is .uitsluitend" gerechtigd het Alg Sinnen- en Bnitenlandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76- 78 Amsterdam Perfidie zonder weerga. De Vaderlander schrijft onder dien titel Dat „De Voorhoede', hut blad van den Katholieken heer Aalberse, de verwerpiug van den duurtetoeslag door de Eerste Kamer betreurt, is zijn goed recht, en wij staan in dat botreureu geheel aan zijn zijde. Maar dat het aan dc "26.000 abonnés op dit blad wordt voorgesteld, alsof dit het bedrijf dor liberalen was, die er blij om waren, dat onder dit niet-liberale ministerie de kleine ambtenaren dezen toeslag niet zullen krijgen, is toch zeker een perfidie zonder weerga. Waarheid is, dat de Rechterzijde in de Eeiste Kamer bet veheel in baar macht had dezen duurte toeslag te weigeren of toe te staan, en dat ze het eerste heeft verkozen. Er waren bij de stemming 42 leden aanwezig, waarvan 28 van Rechts en 14 van Links; van die leden van Links stemden 7 voor en 7 tegen den duurtoe- slag, wat toch ztker allo gedachte aaD politieke samenzwering uitsluit, maar van de 28 ledeu van Rechts stemden er 20 tegen. Under die tegenstemmers waren 7 Katholieken, alle antirevolutionnairen op den heer Hovy na, en alle Christelijk—hie- torischen. Het is dus wel de coalitie zolve in de Eerste Kamer en niemand audors, die den duurte toeslag deed verwerpen, ongeacht het feit, dat de oppositie, al mogen wij betreuren, dat ze voor de helft haar stem aan de ontwerpen weigerde, althans voor deze niet de minste politieke verantwoordelijkheid droeg. En 't is wel heel vrijmoedig van den heer Aal berse, dat hij, na zijn le ers op dergelijke averechtsche wijze voorgelicht te heb- beu, met een zucht van verlichting besluit: „Gelukkig, dat althans zeven Katholieken senatoren voorstemden". De Eerste Kamer telt 18 zegge achttien Katholieke leden! En zoo wordt het Roomsche deel der natie voorgelicht. Het bombardement van Beiroet. Uit Konstantinopel wordt aan de Voss. Ztg. geseind, dat van de bij het bombar dement gewonde personen reeds zes over leden zijn. Tijdens de paniek ontvluchtten verschillende misdadigers uit de gevangenis. Te Beiroet liggen de zaken volkomen stil Men hoopt, dat de opwinding onder de be volking verdwijüen zal, nu de &chppen de haven "verlaten hebben. De ambassadeur van Turkije te Parijs heeft aan minister-president Poincaré een nota doen toekomen, waarin geprotesteerd wordt tegen het bombardement van Beiroet en den korten tijd van beraad (20 minuten) die deD Turkschen schepen werd toege staan. Een officieuse Italiaansche DOta verklaait, dat de gebouwen van de Ottomaansche Back cn van de Bank van Saloniki zonder opzet lichtelijk beschadigd zijn bij de ver nieling van twee Turkscfie schepen te Beiroet. Dertig Turksche soldaten zijn ge dood of gewond. De dreigende Mijnwerkersstaking. De mijnwerkers te Chesterfield, in het dietiict Derbyshire hebben gistermiddag het werk neergelegd, daar de opzeggings termijn was afgeloopen. Er hadden geen wanordelijkheden plaats, die ook niet verwacht worden. De onderhandelingen zijn in het laatste oogenblik mislukt. Minister Churchill verklaardo in het Lagerhuis in antwoord op een desbetref fende vraag, dat reeds voor twee inaauden maatregelen zijn genomeu, waardoor de geheele vloot voor zeer geruimen tijd ge vrijwaard is tegen de gevolgen van een eventueele staking in de kolenmijnen. In de officieole tpededeelingen omtrent de gister gehouden conferentie van Asquith en andtre ministers met de mijneigenaren zijn alleen de namen opgegeven van de aanwezigen vertegenwoordigers der regee ring. Omtrent hetgeen in de vergadering be handeld werd waren geen inlichtingen te verkrijgeu. Generaal Hellrbaut. Waarom is generaal Hellebaut, minister van oorlog in België, afgetreden? De bladen antwoorden: omdat bij de crisis in Europa van dezen zomer gebleken is dat België niet gereed is tot verdediging van zijn neutraliteit en dat de minister niet hetnoo- dige gedaan heeft om die verdediging beter in te richten. Toen Hellebaut in 1907 optrad, verheug de hjj zich in de sympathie van links en recht8; maar al spoedig verloor hij die dei- linkerzijde toen het bleek, dat hij, meer dan verwacht was, rekening hield met de belangen zijner partij en daardoor geen enkele belaogrijke militaire hervorming tot stand kon brengen. De Fransche Kamer. In de gister gehoudeD zitting werd de begrootiDg met 439 st. tegon 77 st. aan genomen. Militaristische Betooginqen. Zondag hebben de militaire taptoe's te Parijs aanleiding gegeven tot sympathie- betoogingen met het leger. Eenige arbeiders, die een tegen-betooging trachtten op touw te zetten, werden in hechtenis genomen. In het Quartier Latin werden de soldaten door een troep van 2000 studenten gevolgd, waarbij kreten „wij moeten Elzas hebben", vernomen werden De Socialistische Landdag. De socialistische voorzitter van den Land dag van Schwarzburg-Rudolf8tadt heeft de regeering meegedeeld, dat een aantal wets voorstellen zijner partij onmiddellijk behan- deld moeten worden, o. a. betreffende een belastinghervorming ten gnnste van do lagere en middenklassen; vermogensbelas ting; scheiding van Kerk en Staat; even- ïedige vertegenwoordiging. Men verwacht, dat de ontbinding van dezen socialistischen Landdag nu wel niet lang uitblijven zal. Einde der Obstructie. Het schijnt, dat de Hongaarsche Regee ring er eindelijk in is geslaagd tot een overeenstemming met de Kossuth-partij te komen, waardoor de maandenlang volge houden obstructie van deze tegen de leger- ontwerpen eindigen zal. De Minister presi dent, graaf Khuen HedervarV/heeft Zaterdag in do Kamer verklaard, dat hij, om tegemoet j te komen asu de staatsrechterlijke bezwaren I der oppositie, bereid was een resolutie te aanvaarden, die echter niet in de wet zou worden opgenomen, waarbij de Kroon zich verplichtte om in die gevallen, waarin de bewilliging der recruten werd geweigerd, of het parlement verhinderd was deze be williging te bohandeleu en daarover te be slissen, de reserve tot aanvulling van het daardoor ontstane tekort niet op te roepen. Verder verklaarde graaf Kbuen, als resul taat van met de Kossnth-partij gevoerde be- sprekingon, dat men het over de verschil len betreffende liet militaire strafproces bij de behandeling der ontwerpen eens zou worden, en dat de Regeering vóór het eind van het jaar het ontwerp betreffende de kiesrechtherziening zou indienen. Graaf Apponyi vorklaarde daarop nameDS de Kcssuth-partij, dat deze verklaringen van den Minister-president een belangrijke toe nadering beteekenden en dat hij, hoewel hij principeel tegenover het regoeringsBtand- punt bleef staan, het niettemin zijn plicht als vaderlander achtte, er thans toe mede te werken, dat de parlementaire verhande lingen weer het normale verloop namen. Hiermede schijnt althans de obstructie der Kossuth-partij geëindigd. De fractie-Justh. 37 man sterk, zal haar echter, naar verluidt, met onverminderde hardnekkigheid voortzetten. De Portugeesche Koloniön. In de Kamer heeft de Portugeesche minister van justitie in antwoord op een interpellatie verklaard, dat geen republi- keinsch ministerie of minister er over bad gedacht een kolonie van Portugal, welke ook, van de hand te doen. Het Land der REvoLUTiës. Er is in Mexico weer een nieuwe pre sident uitgeroepen! Ditmaal heet hij Ge- roni mo Trevioo en zijn proclamatie is in El Paso gpschied. Een leelijk ding voor den werkelijken president, Madero, is het, dat zijn eerste generaal en rechterhand Oroczo dc proclamatie mede heeft onder- toekend In het stuk wordt overwogen, dat Madero, door verbindingen te sluiten met Amerikacnsch kapitaal en aldus Mexico afhankelijk te .nakeu van de Yankee's, dc Mexicaansche vlag bezoedeld heeft. Do Amerikaansche troepen hebben order, de grens over te gaan, zoodra dat noodig zal zijn, om eeD beschieting van Ameri- kaansch gebied te voorkomen. Men over weegt een algemeene mobilisatie aan de grens. De Ohineezen-rellktjks te Soerabaja. Er zijn in het geheel 800 Macaoers ge arresteerd. Aan hen is een onderzoek van de grieven toegezegd. De winkels zijn he den heropend. Er is thans ontspanning in getreden. Het handelsverkeer herleeft, doch het gaat langzaam. Ter nadere toelichting van het in de „Staatscourant" van 24 dezer vermelde In dische telegram vaD 23 dezer is bjj het departement van koloniën het volgende telegram van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië d.d. 25 dezer ontvangen: „Macao- en Keh-Chineezen te Soerabaja veroorzaakten 17 dezer ongeregeldheden en vernielden den inboedel van den kapitein- Chinees. Een pogiDg tot vernieling by den Majoor-Chinees werd door de politie ver ijdeld. Het doel was hen te dwingen de Öhineesche ropublikeinsche vlag te hyschen. „Van den twintigsten af bedreigden de booden de Cbineesche winkels m»t plun dering indien zij niet sloten. Bjj die gele genheid zijn velen gearresteerd, een gedood en twee gewond. De actie werd door on ruststokers voortgezet. Het grootste deel van den Chinoeschen handel, bewerende de Macaoërs te vreezon, sloot de zaken. „Thans zijn slechts enkele zaken her opend. Overigens is het rustig. Verschei dene onruststokers zijn gevat, anderen worden opgespoord. Do staat van beleg is niet afgekondigd. „liet karakter der onlusten is eene anar chistische beweging der Macao- en Keh- Chineezen, in geen direct verband met de vlag staande, aangezien van het uitsteken van de republikeinsche vlag te Soerabaja door de politie geen notitie genomen was". 'n Chinkesch Staartje. Reuter seint dd. gisteren uit Nanking: Het republikeinsche ministerie heeft heden over de vermeende slechte behandeling van Chineezen door de Nederlansche overheden op Java beraadslaagd. Volgens ambtelyke telegrammen waren er 3 gedood en hon derden in hechtenis genomen en zonder eenigen vorm van proces gevangen gezet, omdat zij don troousafstand hadden ge vierd. SoenjatseD, die Joeansjikai van de aangelegenheid in kennis gesteld heeft, meende dat een krachtig optreden zou volgen. Het ministerie overweegt de on- middelijke opzoggiDg van het tusschen de beide landen bestaande verdrag en het verzoek om deoNederlandschon gezant terug te roehen. De verontwaardiging ie groot. Leden van het ministerie zeggen, dat de Chineezen op Java behandeld worden als wilde beesten. Zij schatten het aantal zuivere Chineezen, dat op Java woonach tig is, op ongeveer een half millioen, en het aantal Chineezen van gemengd bloed bij benadering op zeven millioen, van wie verzekerd wordt, dat zij met de Chineezen sympathiseeren. De eersten zjjn aan het politierecht onderworpen, dat de bevoegd heid geeft tot inhechtenisneming en gevan genzetting zonder gerechtelijk verhoor, op bloot vermoeden. Kamerverkiezing 1913. Door de Evangelische Maatschappij is een commissie benoemd bestaande uit dr. Mevi. van den Bergh van EysiugaElias te Helmond en de heeren ds. H. J. van Hoogenhuizen te Amsterdam, ds. R. J. van der Meulen te Welsum, mr. R. Patijn te 's Gravenhage, mr. D. J. v. Schaardenburg te Amersfoort, mr. P. Tideman te Bloemen- daal eu F. J. Westendorp te Amsterdam ter bepaling van de houding, welke de Ev. Mij. bij de a.s. Kamerverkiezingen zal aan- ZEIST. B. en W. hebben aan den ge meenteraad ingezonden een voorstel met uitgewerkte plannen voor de oprichting van een openbaar slachthuis met koelinnchting, waarvan de kosten geraamd worden op f 110.000. Uit de overgelegde begrooting blijkt, dat de jaarlijksche uitgaven, geraamd op onge veer f 12000, vermoedelijk geheel zullen worden gedekt door de opbrengst der te heffen rechten.

De Eemlander | 1912 | | pagina 1