DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. Uit de Pers. No. 50. WOENSDAG 28 FEBRUARI 1912. 9e JAARGANG. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs Per jaarf 4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. Bureau: KLEINE H tlIJ tó. Telef. latere. 1SS. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is .uitsluitend" gerechtigd het Alg Binnen-en Buitenlandseh Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76.78 Amsterdam Van het Groote Schip. Ende het geschiedde in die daghen, doe Ratbout Koninc was van den Frys- cken Lande, dat de inwoonderen van Sta veren bijeenkwammen ende besloten, den Koninc oen groot skip aan te bieden, so men er voor dezen nooit ofte nimmer een gebouwt en hadde. Immers tot nu toe had men skeepkes gebouwt vau klein postuur, dio grooto snedigheid hadden en geschikt waren bij allo windt ende weer, de see te beseilen, Edoch sints die Noormannen, dio sich selven Vikings ofte Seekonincken uoernden, mot groote skepen, bemant mit vele strijd bare mannen, de see onveilig maakton ende kusten des laudts bedreigden, vreesde meu dat de kleine skoopkes, mit slechts weinige mannen bemant, in den strydt niet opgewassen waren tegen de Noormau- sche groote skepen. Er waren die seyden, dat als men maer genoeg van die kleine 6keepkes bouwde, zoodat men tegelijk mot vijf of tien éen groot skip kon aanvallen, dit veel beter syn sol; doch de meesten wilden daarvan niet booren. Zij hadden 't almaar over den roem van die groote Seestadt Staveren, van het roemvol verleden des Frysken Volcks, waarvan Ratbout Koninc was, en hoe men daaraan verpligt waar, een skip te bouwon grootcr dan alle andere skepen, ook dan die van de Noormannen. Ende also werdt besleten. Daar de werften van Staveren alleen ingeright waren voor kleine skeepkes, wierdt buiten de stadt een nieuwe werft gebouwt, groot ende ruym geooegh om het groote skip op stapel te zetten, dat men reeds vooruit met den name doopte van Leviathan, oftewel het groote beest uit den Heiligen Schrifture. De groote werft werd mit vele moeiten ree gemaakt doch de kosten daarvan be droegen meer, dan de bouw van vele skeepkes zou gedragen hebben. Doe wierdt met vele plegtighedens de kiel van de Leviathan gelegt. Ende men verheugde sich seer, want seyde men, noe sol dy olde grootheid fen Staveren weeromkomme; en na dit, sol men andere groote skepen bpuwen, hot oen al groter as 't andere, omme do vyanden fen Staveren en fen Koninc Radbout te verslaan ende de Vi kings ofte Seekonincken na oer lant te jaghen. Ende er gingen vele maanden heen; de bouw van het 6chip wilde niet opschie ten, want 't bleek dat de kosten veel cn veel grooter wiorden, dan waarop men hadde gerekend; dat velen die pondsge wijze moesten bijdragen, daartoe niet bij machte waien sodat vele huysen ende landen verkoft moesten worden voor' hun aandeel. Daer en waren velen in Staveren voor wie de name Leviathan gelyck stond mit dien fen den baerlichen duyvel. Edoch eijndelick en kwam het skip ge- reedt en wierd van de werft geloopen, met groote feestelyckheden, in bysijn fen den Kouinc oude fen alle Rycksgroten. Maar doe men De Leviathan na de haven wilde sleepon, bleek het water niet diep genogh, sodat men eerst een gracht graven moest, waardoor het schip voor dien haven mond wier gebracht. Dit kostte weder vele moeiten cn kosten, sodat voor dit éene skip wel cone vloot van meer dan honderd skeepes gebouwt hadde kunnen worden. Doe de Leviathan in den mond van de haven was, kon het skip niet meer voor- ofte afteruut. De haven toch was gebouwt voor de kleine skeepkes, welcke by alle tyden konden in en uutlopen, doch niet voor eeu groot skip als dit was. Daaromme moest eers: de haven verwyd worden, wat veel tyd en moeilickhedon en kosten gaf; en doe de geheele haven uutdiepen, om de Leviathan binnen Ie krygen. Als nu na jaren 't skip uutgerust wor den sol ende bemant, doe bloeck dat men niet genoeg manschappen hadde; want die 'r eerst opgegeven hadden, waren om het lange wachten, uutgevaren, sodat men al lerlei luyden moest laten komen van elders, waaronder velen die nooit de see gezien hadden. Doe dau het skip eindelyckon uutgerust ende bemant waar en tee om te seilen, was 't water in de see te laag ende moest men lange wachten, tot er een hoogen vloet kwam, die bet skip wegdreef, tot aan 't Vlie, waar 't op een saodplaat vastraakte. Daar was oock een vloot der Noormannon ende doe de luyden van de Leviathan die skepen sagen, wilden zy beswymen. Want hun grote skip was maar 'n klein skeepje by dy der Noormannen. In den tyd die d'r noodich was geweest om de Leviathan tot hier te brengen, hadden de Vikings weer veel groter skepen gebouwt. Doe die Noormannen de Leviathan sa gen, seyde een van hen in syne spraeke: „Dreadnought," hetwelck overgeset synde beteekenen sol: D e u c h t n i k s. Dit is geschiedt in 't selvige jaer, waer inne de vroedschap van den stede Dockum den stadtskroar ofte kleermaeker broeckjeB liet maken voor de protttrs ofte spreeuwen, vanwege de zedelijckheit; ende die van Kampen een grote clock goten voor dy toren, doch die niet naer binnen kon. De Staverschen, die hun meeste goet gegeven hadden voor den bouw fen het grote skip, mit alles wat daerby kwam, waren nadien so arm, dat se oock gien skeepkes meer vermochten te bouwen, so dat handel cn skeepvaert verliepen. (N. Arnh. Crt.) De romak van Perziö. Dezer dagen bevatte de Tel. een plaat van Louis Raemaekers, waaronder te le zen stond: Ze hebben er zich bij neerge legd, do Perzen - maar op den ach tergrond bengelen aan lange galgtouwen de lijken van vele Perzen, wier eenige misdaad was, dat zij de vrijheid boven Russische overheersching stelden, van welk gevoelen de Nederlanders in de laatste decennia van de 16de eeuw ook durfden te zijn, met hot bekende gevolg. Ook in Perzië gaat macht boven recht.... Maar waar is dit niet in de wereld? Men heeft allerwegen den mond vol om het volk, de groote hoop, te willen beschaven. Maar welke resultaten verwacht men daar wel van, waar de intellectueelen die aan het roer zitten, geen flauw begrip toonen te hebben van de eerste wetten der samenleving betreffendec het mgn en het dijn De man die zooveel goeds tot stand had kunnen brengen in het ongelukkige Perzische land, waar een oogenblik een krachtig nationaliteitsgevoel opvlamde dat echter door verraad en andere, het daglicht schuwende middelen werd ge- doofd, d. w. z. met geweld werd gedoofd, was ontegenzeggelijk de Amerikaan Mor gan Shuster. Korten tijd was hij er, op uitnoodiging van de Perzische regeering, belast met het in het rechte spoor bren gen der finantiën die dit zéér noodigTiadden. Maar het ging te mooi met Perzië, er moest een eind aankomeu. De looze Rus die zijn hand niet omdraait voor een laaghartigen zet, kon niet gedoogen dat Shuster de goederen onteigende van de aanhangers van den vroegeren 6jah, waar toe dezen bij wijze van straf waren ver oordeeld. Rusland dacht natuurlijk aan het visschen in troebel water, wat in de politiek een nog steeds opgeld makende spreuk is, een axioma Dies moest Shuster er uit. Engeland, deed er ook aan mee, wat vele fatsoenlij ke, rechtschapen Eogelschen Grey, den minister van buitenl. zaken zeer euvel hebben geduid en nog duiden. Shuster ging, en men verweet hem dat hij in Perzië meer kwaad dan goed bad uitgericht. Dit meet een gedeelte der Ruse, pprs nog steeds breed uit, en het is daar om dat hij zich daartegen verdedigt. Niet alleen kan hg er fier op wijzen dat ouder zijn beheer de inkomsten van den Perzischen staat voortdurend zgn geste gen, maar lig heeft krachtig gewerkt voor de saoeering der Perzische geldmiddelen; en het schgnt dat hij daarbij in zijn ijver en krachtigen arbeid degenen gehinderd heeft, wier belangen meebrachten dat de geldmiddelen daar in trcurigen toestand bleveu. Bovendien heeft hij van zijn hart geen moordkuil gemaakt en alle intriges bloot gelegd eu het zgn er vele! van hen, die het op den ondergang van het rijk ais zelfstandigen staat gemunt hadden. Nu- tuurlijk dat hem dit vele vijanden bezorgde, die nu het noodige kwaad van hem vertel- leu en zijn werken in discrediet brengen. In New York teruggekeerd, geeselde hij de Engelsche politiek, die hij immoreel en verderfelijk noemde. Hij zeide dat Enge- land's houding een zwaren slag toebrengt aan de onafhankelijkheid van Perzië, cn dat Engeland, in zijn streven om Duitschland te dupceren, een veel te hoogen prij3 voor Rusland's hulp betaald heeft, die absoluut nutteloos is, waar Rusland Engeland in geenen deele van nut kan zijn. Wij vermoeden zoo, dat Shuster nog wel meer van zich zal doen spreken. Hij is een voortvarend Amerikaan die zijn bittere er varingen en zijn afkeer van de minne politiek van de thans zoo gezworen kameraden, Engeland en Rusland, niet onder stoelen en banken steekt. Inmiddels lezen we in de Morning Post t.a van de voorwaarden van de Eogelsch- Russische nota dat de Perzische regeering zich bereid verklaard heeft deze aan te ne men, mits de onschendbaarheid van het rijk in de overeenkomst erkend zou worden. Maar of het vriendenpaar hier wel aan zal willen? We meenen het te mogen be twijfelen: het zal hun niet genoeg zijn. „Er uit met Perzië!" is hun devies. De dreigende staking. De conferentie van mijnwerkers, gister morgen te Londen gehoudeD, besliste een stemmig, dat alle gedelegeerden naar het departementvau buiteolandsche zouden gaan en dat de president en de vice-president zou den spreken namens de mijnwerkers-fede ratie. De meeting is verdaagd tot na de con ferentie in het departement van buiten- landsche zaken. Dure Plannen. Volgons de Lokal-Anzeigor verluidt het, dat de kosten van de nieuwe plaunen voor de landsverdediging tusschen de SO en 90 millioen mark zullen beloopen. Men rekent er op, dat het jaar 1911 een batig saldo van 200 millioen mark opgeleverd heeft. De beschieting van Beiroet. Over de beschieting van Beiroet Iaat zich het Oostenrijksche ministerie van BuiteulaDdsche ZakeD hoegenaamd niet uit. In de Oostenrijksche pers heerscht echter zeker gevoel van onbehagen, en men meent, dat den Italianon niet kan worden toegestaan, de lasten van hun kolonialen oorlog op de neutralen over te brengen. In diplomatieke kringen schgnt men niet te weten hoe uit do moeilijkheid te komen. Oostenrijk-Hongarjje schijnt in elk geval niet geneigd zich voorop te stellen bij eenige diplomatieke actie, zoolang zijn eigen belangen niet worden benadeeld. In een hoofdartikel betoogt do Frankf. Ztg. dat niet te verwachten is, dat de actie van Italië tot eenig resultaat zal .leiden. De Groothertog van Luxemburg, j- In de Luxemburgsche Kauier heeft de voorzitter de hulde van de volksvertegen woordiging aun de nagedachtenis van den overleden vorst gebracht. Hij zeide, dat de laatste mannolijke afstammeling van het huis Nassau ten grave was gedaald met een aureool van smart en goedheid, cn vergezeld van het leed van allen, zonder bet ideaal van rechtvaardigheid, arbeid en eendracht te hebben kunnen verwerkelijken, dat hij zich voorgesteld had te bereiken. De overdracht van de regeering zei de de voorzitter heeft zich te midden van de kalmte en het vertrouwen van bet volk voltrokken. Het land kan de toekomst met gerustheid tegemOet zien. Een nieuw tijdperk zal zich ontsluiten onder de leven wekkende stralen der vrgheid bg den voor uitgang van de welvaart. Spieker acht het een gelukkig voorteeken, dat groothertogin Marie Adelaide binnen het groothertogdom geboren is, want zij heeft er de denkbee! den, het streven en de overleveringen van het volk leeren kennen. De schepter zal in vrouwelijke handen niet verbleekon, wanneer hij met vastheid, wgsheid en zorg voor de toekomst wordt omklemd, met den steun van een moeder, die zoovele blgken van toewijding voor het land heeft gegeven. Groothertogin Marie Adelaide zal, besloot de voorzitter, als constitutioneel souvereine weten te waken over de handhaving van de onafhankelijkheid en do vrije instellingen van het volk. De vergadering wordt daarna verdaagd als uiting van rouw. Bij hervatting wordt een afvaardiging aangewezen om naar het kasteel Berg te gaan en de regentes den eed af te nemen voor den duur der dmin- derjarigbeid van de groothertogin, die den 14den Juni zelf de teugels van het be wind ter hand zal nemen. De Toestand in ALBANië. Te Petersburg zijn verschillende onrust barende berichten ontvangen omtrent den

De Eemlander | 1912 | | pagina 1