INGEZONDEN. WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. V AIEDEDEELINGEN VAN HET K0N1NKL. NED. HET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.54 uur. De Bilt, 28 Februari 1912. Hoogste barometerstand 773.0 m.H. te Clermoüt, laagste 742.4 te Bodo. Verwachting tot den avond van 29 Februari 1912. Toenemende tot krachtige, tijdelijk wellicht stormachtige Zuidelijke tot Zuid- Westelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Betrokken tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk regenbuien. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 768 m M. Vorige stand te 12 uur 766 ui.M. te Amersfoort. Hoogste gisteren F. 53 Laagste hedennachtF. 49 Hedenmiddag 12 uurF. 52 toestand in Albanië. Er heeft een scher mutseling tusschen Mallisoren en Turksche troepen plaats gehad aan den Mizieod- spoorweg, waarin veertig man sneuvelden. De vali's van Kossovo en Skoetari heb ben versterkingen aangevraagd en de mi nister van oorlog heeft gelast, dat 60.000 man gemobiliseerd zullen worden. De steden Koemanovo en Pratovo wor den door Turksche troepen belegerd. Een groot aantal bewoners van het district zyn gearresteerd. De Turken beschuldigen de katholieke gcostelijkheid van medeplichtigheid aan de oproerige beweging. Volgens een bericht aan de Nowoje Wremja heeft te Kitsjowo in de provincie Honastir een gruwelijk slachting onder de Christenen plaats gehad. Japan en de Republiek Uit Tokio wordt gemold, dat de instelling der Chineesche republiek in Japansche parlementaire kringen aanleiding gegeven heeft tot meeningsverschil tusschen de meer derheid, do Seyoekai of liberale partij, en de Eokomito of volkspartij. Door de leden van laatstgenoemde party wordt er op gewezen, dat de door Japan gevolgde politiek, inzonderheid de entente met Rusland, in China reeds veel kwaad bloed heeft gezet. Mocht het daar eens komen tot eene uitbarsting van vreemde lingenhaat, dat zal die zich het eerst tegen de Japanners keeren. Om hef wantrouwen der Chineezen ten aanzien van Japan uit den weg te ruimen, ware het zaak, zoo spoedig mogelijk de republiok te erkennen. De liborale partij meent echter dat thans het cogenblik nog niet gekomen is voor eene zoodanige erkenning. Strubbelingen op de Argentijnsche Spoorwegen. Er komen nog voortdurend ongelukken voor op de spoorwegen, veroorzaakt door het aannemen van nieuw personeel. In den afgeloopen nacht had in het station More no een botsing plaats tusschen twee treinen, waarbij acht menschen gewond werden. Te Constitucion vernielde eeD trein hot perron, waarbij een twintigtal personen gewond werden en naar verzekerd wordt drie ge dood. Oproerige manifestaties hadden op ver schillende punten plaats, heel wat ruiten werden ingegooid en een spoorwegwagon werd vernield. TWEEDE KAMER. De morgenbijeeukomst moest gisteren een middagvcigadering worden wegens het slechte opkomen der leden. Alsdan worden de algemeene beschouwingen gehouden over de Armenwet. De heer T y d e m a n (V.-L.) roemt het ontwerp als een compromis. Gebroken is met het beginsel, dat het openbaar arm bestuur bij uitzondering zou mogen steunen en de particuliere armenzorg i egel zou zijn. De taak van burgerlijk armbestuur gaat nu wel op de wet steunen, maar zijn sub sidiair karakter is behouden. Spr. betreurt het. dat meD het voorstelt alsof burger), armenzorg minder waarborgen zou geven dan kerkelijke en particuliere. En dan rust de last van armenzorg te veel op de ge meenten, zonder dat de Reg. te hulp wil komen. Ook niet in de verplegingskosten van armlastige krankzinnigen. Dat de Min. een onderzoek naar dezen misstand wil instellen, juicht Spr. toe, als een nieuwe regeling daarvan het gevolg wordt. Spr. wijst op de onvoldoende genees kundige verzorging en armenzorg ten platte lande. Dit is uit een vroeger particulier onderzoek gebleken. De armenzorg in kleine gemeenten moet ruimer worden dan bij de huidige schrielheid der gemeento- raden het geval is, maar dan mag het Rijk met zijn steun niet achterblijven. De heer Kuypcr (A. R.) geeft een schets van de twee verschillende stroomin- gen; die sinds eeuwen te bespeuren waren in de armverzorging, nl. de strijd tusschen kerk en overheid om den voorrang. Spr. zet uiteen, dat het motief van kerk en overheid bij de armenzorg geheel ver schillend is, doch dat de methode van be deeling voor beide gelijk moet zijn. Tot die overeenstemming is men thans gekomen, niet echter dank zy het huma nisme, doch dank zij de Christelijke kerk. Dit ontwerp geeft de burgerlijke armen zorg een voorsprong door de schuld der kerk, die het diaconaat heeft verlaagd tot een bureaucratische bezigheid. De kerk moet daarom boete doen en kracht zoeken in Christus, om het diaco naat meer te verheffen. Dr. Kuyper kon niet Dalaten, zijn ge liefde en liefderijke Gereformeerden ten koste der overige Protestanten op te heme len en dat hij de vraag stelde, of de leden van een tegenover eigen lidmaten zoo philanthropische kerkgenootschap niet wat minder in de belaBliDgen zouJod behooren te betalen. Maar daarvan kan natuurlijk minister Heemskerk verzekerde het nog ten overvloedo niets komen. Welke verdienste zou trouwens een daad van „philauthropie" hebben als zij niet van den „philanthroop" bijzondere offers eischte Maar de heer Kuyper is zoo van geloofs- vooroordeel doordrenkt, dat hij het een vreeselijk denkbeeld vindt, dat een Katho liek of Jood eenigermate profijt zal trekken van Gereformeerde belastingpenningen, welke via deo gemeenteontvanger eeD bur- gerlyk armbestuur toevloeien. Daarna verdedigde minister Heemskerk zyn ontwerp. Aan het einde van den dag nam de minister zeer bereidwillig eenige weinig ingrijpende amendementen van de heeren De Beaufort en Rink over. Verlengde Duurte-Toeslag. De Amsterdarasche sociaal-democratische raadsleden stellen den Raad voor over de maanden Maart en April 1912 een toeslag op de loonen van den ambtenaren, beamb ten en werklieden der gemeente te geven, naar denzelfden maatstaf als volgens raads besluit van 15 November j.l. over de maan den November, December, Januari, Februari ie uitbetaald. De verwachting n.l. dat de pryzen der voornaamste levensmiddelen weder op normaal peil zouden zijn gedaald, is niet verwnzelykt. Een R. K. Middenstandsbond. In een gistermorgen te Utrecht gehou den vergadering van afgevaardigden der vijf Diocesane Middenstandsbonden is be sloten tot oprichting van een Nederlandschen R. K. Middenstandsbond. De nieuwe bond zal op federatieven grondslag worden gesticht. („Centr.") Het S. D. A. P.-Congres. Het Volk publiceert den Beschrijvings brief van het 18e Congres der S D. A. P., dat van 79 April te Leiden bijeenkomt. Deze vermeldt o. m- herziening van het partijprogram, en wel volgens het ontwerp- program, ingediend door de Commissie voor de Programherzioning. „Laren-Blaricum" komt met een voorstel in zake de redactie van „Het Volk". „Het congres brenge verbetering in de leidiug van het hoofdorgaan; hetzij door aan Troelstra met behulp van vaste mede werkers en zoo noodig van een nieuw redactie-lid, alleen te kiezen uit de eerste krachten der Partij, het hoofdredacteur schap op te dragen; hetzij door Troelstra en zoo noodig een dergclyke journalistieke kracht als gewoon lid van de redactie te benoemen en hieraan vaste medewerkers, te kiezen uit de eerste krachten der Partij, toe te voegen. „Het congres zorge er voor, dat ook de Partij-minderheid in de redactie of onder de medewerkers van het hoofdorgaan wordt vertegenwoordigd, en besluite, dat voortaan alle belangryke artikelen van het hoofdor gaan mooten worden geteekend". „Watergraafsmeer" wenscht naast het Partijbestuur een Partyraad in te stellen, die bestaat uit vertegenwoordigers der Par tijgewesten en der eroote steden, der Kamer fractie en der redactie van „Het Volk", welke Partijraad minstens viermaal '6jaars vergadert, ten einde de werkzaamheid van het P. B. te controleeren en algemeene lijnen van organisatie, propaganda, politiek en taktiek te trekken. Dezelfde afdeeling stelt voor, het Partij bestuur niet meer bij referendum maar door het Congres te doen kiezen. Amsterdam VI wil het lidmaatschap der Tweede Kamer voor partijgenooten onver- eenigbaar verklaren met dat van eeD Ge meenteraad in een gemeente boven de 50.00U zielen. Voorts hebben verschillende afdeeliogen resoluties ingediend ter zako van de ver houding tusschen partij en vakbeweging. We vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende advertentie omtrent de leziDg van prof. Eerdmans op Maandag a.8. in de Luthersche kerk. Zondagmorgen half tien wordt in de Remonstrantsche kerk een godsdienstoefe ning gohouden voor jongelieden. De heer J. H. Rolandus Hagedoorn promoveerde hedenmiddag te Utrecht tot doctor in de rechtswetenschap. De heeren J. W. C. Bloem en A. Hogervorst zijn door de algemeene verga dering van de sociëteit Amicitia als com missarissen herkozen. By Kon. besluit is mi. W. D. Caudri, thans hoofdcommies bij het departement van justitie, benoemd tot referendaris bij dat departement. Voor deugdelijk gewoon- en meer kost baar huisschilderwerk Arnhem8chestraat 14-18 Telefoon Interc. 230. Gedurende de jongste acht jaren zijn 13 militaire hospitalen opgcheveo, zoodat er thans nog 14 zijn: 3 van de eerste, 5 van de tweede en 6 van de derde klasse. Naar wij vernemen, bestaat het plan, dit jaar het hospitaal te Amersfoort op te heffen. (Het Vad.) - Bij K.B. dd. 23 Februari 1912 no 62 zijn goedgekeurd de statuten der Amors- foortsche Schietvereeniging „Broederschap" alhier. De rechtbank te Utrecht heeft failliet verklaard J.Th. Eggink, kruidenier, Soesler- weg Amersfoort. Curator: mr. R. P. v. d. Mark alhier. AGENDA DagelijksBioscoop, Langestraat. 3 Maart. Tooneel Uitv, Amersf. TooneelVer. Kunst na Arbeid in de Keizerskioon. 4 Maart Lnth. Kerk. Lezing Prof. Eerdmans. 6 Maart. Openb. verg. afd. Amersfoort van de Ned. Ver. tot atsch. van Alc. dranksn in het Vendnhuis. 7 Maart. Lezing Cheque- en giroverkeer in hot Valkje. 10 Maart. Uitvoering Geheelonth. koor „Het dagende licht" in Amicitia. 15 Maart Kiesvereeniging „Gemeentebelang" Spr. de heer Roodhuyzen. 17 Maart. Feestavond afd. Amersfoort Ned. Ver. tot afschaffing van alc. dranken in Amicitia. 31 Maart. Jaarfeest Alg. Ned. Geh.onth. Bond in Amicitia. 29 April. Toonkunst. 30 April. Toonknnst. VEENENDAAL. Tegen alle bakkers, alhier, op een drietal na, is proces-verbaal opgemaakt omdat bun roggebrood niet aan het gewicht voldeed. Het onderzoek werd dooi de marechaussee, ingesteld naar aan leiding van klachten van de fabrieksbevol king. Onder de bekeurden bebooren de wethouder Bos, een kerkmec-ster, enz. Een van hou verklaarde aan den verbalieeeren- den brigadier dat hij, vanwege zyn geweten, al heel wat slapelooze nachteu had door gebracht, maar tot onderwicht genoodzaakt werd door dc concurrenten van de Coöpe ratieve Winkelvereeniging. [Buiten verantwoordelijkheid der redactieJ Geachte Redactie! Naar aanleiding van het schryven van den heer G. A. L. Spelberg, verzoek ik U beleefd opname van het volgende. Het lijkt my ongewenscht, in een niet- vakblad een discussie te houden over de waarde van het M. U. L. O., waarvan het goede door mij trouwen? gaarne erkend wordt, hoewel ik er geen bewonderaar van beD. Ik zal dan ook niet met den beer Spelberg er over in debat tredeD. Slechts een enkele opmerking. De beer S. citeert een, uit den aard der zaak, onvolledig krantenverslag. De heer Thiel nu bad be weerd, dat ik iusinueerde, dat de leeraren het M. U. L. O. neerdrukken om de leer lingen naar de H. B. S. te trekken, en daarom vroog ik bet woord voor een per soonlijk feit. Ik heb toen ongeveer dit ge zegd „De heer Tbiel laat my dingen zeg- „gen, welke ik niet gezegd heb. Ik zelf „acht het M. U. L. O. betrekkelijk een „misgeboorte in ons onderwijsstelsel, en „zou het toejuichen als alle joDgens de „H. B. S. konden bezoeken, 't Is dan „ook jammei, dat de beer Thiel my niet „wat beter kent, andera zou hy weten, „dat ik mij tot zoo iets misselijks (als „insinueeren nl.) niet leen." Zoo ziet de zaak er wel wat andeiB uit. De heer Spelberg zal me verder wel niet voor zoo onnoozel houden, dat ik van meoniDg zou zyn, dat het AI. U. L. O. bij decreet van een openbare vergadering uit ons onderwijsstelsel zou kuDuen geschrapt worden. Met dank voor de plaatsing, Uw dw. W. C. OOSTERMAN. 3d. d. R. Naar aanleiding van het ingezonden stuk van „eeu vader" in uw blad van 27 Febr. j.l. zageu wij onderstaand slotwoord gaarne geplaatst. Voor opname by voorbaat onzen dank. De geachte inzender tracht ons aan te toonen het verband, dat er bestaat tusschen het vrygeven op een Kermisdag en de paedagogiek Dat gaat op de volgende manier: hij is persoonlijk tegen bet kermis bezoek door kioderon eu daarom vindt hij hot otipaedagogisch, een vryen middag te geven tijdens de kermisweek.Zoo gemak kelijk gaat het nu niet. Wanneer we daar lezen in zijn stukje van 21 Febr. j.l.: „dat er dan nog eens met Koninginnedag, Ker mis (leve de Paedagogiek) schaatsenrijden en tot ergernis van tal van ouders, Utrechtsche Lustrumfeesten vrij is", dan hadden we verwacht, dat hij ons aantoon de, dat onze autoriteiten, tot wier compe tentie het vrygeven behoort, dit doen op grond van paedagogische óvorwegingen. Dat zal werkelijk voor hem een moeilijken taak worden, want hoe komt zoo'n vrije middag in de kermisweek ter wereld? Eenvoudig doordat de practijk ons leert, dat er menschen zijn met andere zienswijze dan „een vader," menschen, die in een kermis niets verkeerds zien en dus met hun kindoren er hoen gaan en ongelukki gerwijze de school en het onderwijs er onder laten lijden, want de een vindt Maandagmiddag geschikt, de ander weer Dinsdag of nog een anderen dag, zoo dat de school, waDneer men geen vrijen middag geeft, gedurende die geheele week des middags voor een deel ontvolkt is. Practisch (los van alle paedagogiek) beke ken, pleit er dus toch nog wel wat voor dien vrijen middag. Mocht „een vader" kans zien om „vele ouders uit wier naam hij meent te spreken, te overtuigen van het onzinnige, dat er in gelegen is, om de kinderen voor allerlei wissewasjes thuis te houden on zoodoende dergelyke vrije tnid- dageo de wereld uit te helpen, wij zullen Je eersten zijn, om ons er over te ver heugen. Voor ironie schijnt de geachte inzender geen gevoel te bezitten, want anders zou hij onzen ziD: „Zouden de kinderen, die zoo „graag naar school gaan, de brave Hen- „drikken.niet gehoord zyn?" niet zoo ver keerd hebben opgevat. Hij meent, dat wy met brave Hendrikken bedoelen kinderen, die „goedschiks" de school bezoeken. Niets is minder waar. „Eeu vader" schreef 23 Febr. j.l. „zeer zeker zijn ze (lange vacan- ties) dit (zaligheden) niet voor hen, die lust in leeren hebben en, niet in de gelegen heid om uitstapjes te maken van eenige beteekenis, zich thuis loopen te'verveion."

De Eemlander | 1912 | | pagina 2