Dienstbode Flinke Jongen Handwerkles. i WEERBERICHT. Voor direct gevraagd een jongste bediende Kosüh uis, GELD „DE AREND" Thermometerstand BINNENLAND. INGEZONDEN, Advertentie n. Notaris BOLK, EVANGELISCHE MAATSCHAPPIJ. N. V. Bioscope Maatschappij ZQNDAG 3 Maart 71!, uur De Hertogin van Bracciano der Kurassiers De Zonderlinge Uren, Razende Boksers. Vereeniging „Handel en Nijverheid". Het Cheque- en Giro verkeer een belang voor den industrieelen en handeldrijvenden Middenstand. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. EED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.39 unr. De Bilt, 2 Maart 1912. Hoogste barometerstand 766.8 m.H. te Perpiguan, laagste 736.4 te Soydisfjord. Verwachting tot den avqnd van 3 Maart 1912. Meest krachtige, tijdelijk wellicht stormachtige Zuidelijke tot Zuid-Westelij ke wind. Gesteldheid van de lucht: Betrokken met regen, later opklarend. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 760 m M. Vorige stand te 12 uur 762 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 56 Laagste hedennachtF. 43 Hedenmiddag 12 uurF. 55 kers. De regeering is bereid dit ontwerp, zoo noodig, met allen spoed tot wet te la ten maken. Alle onderhandelingen tusschen werkge- veis en mijnwerkers en regeering zijn tot de volgende week geschorst. Op het einde van de zittting van bet Lagerhuis verklaarde eerste ministerAsquith, dat de regeering wederom had ge confereerd met vertegenwoordigers van de mijneigenaars en van de arbeiders. Het resultaat van de onderhandelingen gedurende de afgeloopen week is geweest, dat de eigenaars van ongeveer alle kolen mijnen in Eogeland de voorstellen der re geering hebben aangenomen. Die van Zuid- Wales en Schotland echter hebben ze van de hand gewezen o.a. op gtoud, dat zij ge bonden zijn door de bestaando overeenkom sten. De vertegenwoordigers der mijnwerkers hebben de voorstellen niet aangenomen, omdat zij niet geneigd zijn over het mini mum-tarief, vastgesteld op de conferentie van den mijnwerkersbond op 2 Februari, te onderhandelen met de mijneigenaars of dit tarief aan eenigerlei herziening te onder werpen. Men zag in, dat onder deze omstandig heden op het oogenblik niets bereikt zou worden door voortzetting van de onderhan delingen. Maandag a.s. hoopte Asquith na dere en volledige mededeelingen te kunnen doen. De Duitsche Mijnwerkers. De Vereenigde Duitsche mijnwerkers bonden hebben tot de Duitsche mijnwer kers den volgenden oproep gericht: „De 800.000 stakende Engelsche mijnwer kers verlangen van de Duitsche vakbroe ders geen solidariteitsstaking. Daarentegen verwachten wij van de kolendelvers uit Duitschland, dat zij, zoolang de algemeene staking in Engelaud voortduurt, althans geen overwerk zullen verrichten. In de tal rijke vergaderingen, die tegen a.s. Zondag helegd zijn, zal het uoodige worden mede gedeeld omtrent den oogeubtikkelijken stand van onze loonbeweging Verdere stappen zullen volgen zoodra het antwoord der mijneigenaren op onze eischen zal zijn ontvangen, of op 5 Maart de vastgestelde termijn verstreken is." Vrouwenkiesrecht.! In de grooto Londensche Albert Hall is Woensdagavond een vergadering gehouden tegen vrouwenkiesrecht. De sprekers op en de beleggers van de vergadering waren meest do groote mannen der conservatieve partij: Lord Cromer, Austen Chamberlain, F. E. Smith, Lord Roberts e. a. uiaar er waren ook leden van het liberale Kabinet onder hen, zooals Harcourt, do minister van koloniën, mc. Kenna, binnenlandsche zaken,en Asquith zelf had een brief geschre ven dat zijns inziens de verleening van kiesrecht aan de vrouw een groote politieke fout zou wezen. Men ziet hoezeer ia deze quaestie het Kabinet verdeeld is; want Lloyd George en Grey zijn hartstochtelijke voorstanders van vrouwenkiesrecht Vandaar dat de regeering de zoo billijke en juiste oplossing gevonden heeft, om de beslissing over de quaestie over te laten aan het parlement. Asquith schrijft dan ook in den bedoelden brief dat hij hoopt dat de pu blieke opinie zich in deze zaak duidelijk zal uitspreken. In het Duitsche parlement sprak Bas- sermand, de nationaal-liberale leider, giste ren deze woorden: „De vrouwenbeweging, eenmaal bespot en gehoond, is thans een machtige factor geworden in het Duitsche leveD. Met algemeene uitlatingen van wel willendheid laten zich op den duur de Duitsche vrouwen niet afschepen. Ook hier moeten onze regeeringsbeginselen veranderd worden." Zoo wordt meer en meer in alle landen van West-Europa hot feministische vraag stuk een quaestie van practische politiek. De Kleermakersstaking. Uit Berlijn wordt gemold, dat van de 180 firma's, die bij het conflict in het kleermakersbedrijf zijn betrokken, reeds 60 ir, het nieuwe tarief toegestemd en dit onderteekend hebben. Ook in Hamburg en Keulen werd het werk door de kleermakers neergelegd. Soo. Kiesrechtdemonstratie verboden. De politie-autoritciteu te Boedapest heb ben de algemeene kiesrecht-demonstratie, welke de s.-d. partij Maandag voor het parlementsgebouw wilde houden, verboden. Men acht thans botsing dien dag tusschen betoogers en politie onvermijdolijk. Het Bouwwetteke in de 2e Kamer. Het is hopeloos vechten tegon het Bouw- wetje voor de bizondere scholen, dat den Staat weer 'n paar ton extra kost. Do tegenstanders strijden tegen 'u chose jugée. De subsidie honger van het politiek christen dom is onveizedelijk. Gisteren heeft de lieer Ketelaar in zeer verzoenenden geest gesproken. Spr. wilde Diet per se hooger subsidie voor het bizon der ondorwijs afwjjzen maar do vraag of uiet ODtwerpen als het bouwwetje gewerkt wordt aan verbetering van het onderwijs moet hij ODtkennend beantwoorden. Het bouwwetje doet in den wilde 'n greep uit de schatkist en er is zelfs 'n amendement, dat het voorgestelde subsidie nog meer wil verhoogen. Daarentegen wordt over verbetering van het onderwijs niet gerept, en toch valt er vooral bij het bizondere onderwijs nog zoo veel te verbetoren Ook 'd andere onderwijs-specialiteit, de heer Bos, deed z'u waarschuwende stem hooien. Nog altijd ontbreekt de grondslag voor de verheffing van het geheele onder wijs. Voor het bouwwetje is op het oogen blik weinig reden. Andere dingen, als ver betering deronderwijzerssalarissen verdienen eerder voorziening. De heeren v. d. Molen en v. Wijnbergen waren natuurlijk enthousiast voor het wetje, ook de heer Lohmac al outwikkelde hij eeDige bezwaren, als de terugwerkende kracht De oude historie der kloosterbroeders, die hun door het Rijk betaald salaris niet zelf genieten, zij het pro forma ontvangen en meteen aan de kloosterkaB afstaan, is we der uitgesponnen. De heer van Wijnbergen zei: wat gaat het het Rijk aan, hoe de kloos terlingen over hun salaris willen beschik ken? De heer Tydeman echter antwoordde, dat het Rijk geen subsidie hooger behoeft te stellen dan het doel vereischt en dat er op het Rijkssubsidie aan de Roomsche bij zondere scholen een groot deel overschiet dat in de schatkist der kerk terecht komt, waarvoor geen enkele aanleiding bestaat. Voor oplossiog is de zaak nog lang niet ryp, maar mocht het ooit nog komen tot een splitsing van het rechlsche bloc, dan zal een deel der coalititie misschien hot happigst blijken om hier orde op de zaken te stollen. Nederland en China. De „Daily Telegraaf verneemt uit Peking dat de bladen der Chiueesche hoofdstad telegrammen uit Nanking publiceeren, vol gens welke een in krasse teimen vervat ultimatum naar Den Haag is gezonden omtrent het beweerde geweldadige optreden der Hollandsche politie to Soerabaja. Zoo binnen een week geen bevredigend ant woord was ingekomen, zou als eerste vij andige stap de Hollandsche handel worden geboycot. [Buiten verantwoordelijkheid der redactie.1 Geachte ingezetenen van Amersfoort. Mogen wij beleefd onder Uwe aandacht brengeu, dat dezer dagen padvinders rond gaan met een lijst, teneinde eenig geld in te zamelen, om de onkosten te bestrijden voor ons Clubhuis, dat door ods gebouwd is op den berg, ter hoogte „Zeven boompjes". Al bouwden wij het zelf en was het dus goedkoop, het materiaal moest gekocht wordeD. Waar nu de padvindc-rs trachten bewijzen te geven, dat de Hollandsche jongen nog wel wat kan en de handen weet te gebruiken, daar hopen we, dat allen, die met onze jonge en frissche be weging meevoelen, wel een kleine bijdrage af willen zonderen om do kosten van ons Clubhuis te bestrijden, om op iets ruimer schaal te kunnen oefenen en om, zoo noodig, de minder bedeelden onder ons in de bekende uniform te steken. De door U te geven bijdragen worden beheerd door het Conité van de afdeeling Amersfoort. DE AMERSFOORTSCHE PADVINDERS. Mijnheer de Redacteur! Vertrouwende dat U mij voor 't volgende eenige plaatsruimte wil verleenen, in uw veel gelezen Courant, zeg ik by voorbaat mijn hartelijken dank? Amersfoort en haar Tooneelvereeniging „Door Inspanning Uitspanning". Nadat ik herhaalde malen met bovenge noemde Vereeniging mocht kennis makeD, o.a. bij den Opvoering 't Lied van Moeder; Balt de Marskramer enz. welke voorwaar degelijk werden afgespeeld, trad die Ka mer met Kerstmis ten tooneele met 't zoo boeiende stuk: Do Fabrieksbaas, volks drama in 4 bedrijven door Arthur Jones. De zaal der Keizerskroon was de beide avonden van opvoering fliok bezet, en dat stuk en wijze van opvoering, zeer in den smaak van 't opgekomen publiek viel, ge tuigde 't herhaaldelijk een langdurig aplaus'? Aangemoedigd door dien welverdienden bijval besloot die Kamer, daar ze thans de eer mag genieter, Koninkl Erkende Too- ueel Vereen, boven haar program te voe ren, een dergelijke opvoering te geveD, in de Sociëteit 't Valkje op Zondag 18 Febr. j.l. '(Spel was wederom prachtig, ja overtrof nog voorafgaand aftreden, getuige den da verend bijval die zij daar mocht oogsten? Maar de Heeren Leden der Sociëteit, en het publiek was slecht vertegenwoordigd,wat de Kamer D. I. U. voorwaar niet verdiende. Is hier in A. in een der concertzalen, een uitvoering op verschillend gebied, van bui ten woDenden men leest direkt een heel relaas in de dagbladen maar aangezien de verslaggevers, bij de Kamer D. I. U. steeds schitteien door afwezigheid, is dit niet doenlijk. Daarom roop ik Dames, en Heeren Leden van D. I. U. toe houdt moed? Vergast ons spoedig eens weer door uw heerlijk spel, en tooneellustigeu van A. sluit uw aan als Donateur, opdat dc- zaal bij de e.v. opvoering gevuld zal zijn en U alzoo ge tuige moge zijn van uitstekenden tooneel- speelkunst. Een getrouw bezoeker. ALLEN die iets te vorderen hebben van-, of schuldig zijn aan den heer IJ ME FABERin leven ascuradeur te Amersfoort en aldaar 29 December 1911 overleden, gelieven daarvan opgaaf en betaling te doen voor 15 Maart 1912 ten kantore van AMERSFOORT, SOESTERWEG 7. Mevrouw LEINWEBER (Breedestraat 22) vraagt tegen 1 MEI eene flioke P. G., die netjes werken en koken kan. gevraagd van 16—18 jaar. Liefst met paarden bekend. Aanbieding H. VAN DE BOOGERT, Arnhemsche Poortwal 5. Tot het geven van lessen in Nuttige en Fraaie Handwerken, alsmede in het knippen beveelt zich aan Mevr. Wed. RFPP—Sluis. GEDIPLOMEERD ONDERWIJZERES. leeftijd ongeveer 14 a 15 jaar. Zich persoonlijk te vervoegen aan de So ciëteit „Concordia" Langestraat. Een onderwijzer zoekt een Brieven met prijsopgave onder letters A. O. aan het bureau dezer courant. Omtrent het op billijke en gemak kelijke voorwaarden verstrekken van worden gaarne volledige inlichtingen ver schaft door eene oude, gunstig bekende firma. Geen kosten vooruit, geen korting op de leening en behandeling discreet. Franco brieven onder letter A.P. bureau van dit blad. Afdeeling Amersfoort en Omstreken. Maandag 4 Maart, des avonds 8 uur, in het Kerkgebouw der Evang. Luthersche gemeente alhier, zal Prof. B. D. EERD- MANS uit Leiden optreden met een rede over dc joDgste besluiten van den paus. Leden en begunstigers hebben persoonlek vrijen toegang. Ieder ander betaalt 10 cent entrée. Aan het einde zal een collecte gehouden worden ten bate van de propagandakas. HET BESTUUR. groote historische prachtfilm. Duur een lialf uur. Magnifique Cavalerieoefeningen. 8portbeeld fin-du-siècle. Donderdag 7 Maart 's avonds 8 uur, in „HET VALKJE" EEXINO vau den heer J. FRYDA Lzn. te Utrecht. Onderwerp: Toegang, ook voor niet leden vrij. Het bestuur. J. VAN DER WAL Kzn., Secretaris.

De Eemlander | 1912 | | pagina 2