DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 54. MAANDAG 4 MAART 1912. 9e JAARGANG. Uit de Pers. BUITENLAND. BINNENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KI.KINK H AtJ'tt. Telef. Inferc. IS». Prijs der AdvertentiPn: Van 1 tot 5 regela f 0.40. Voor iederon regel meer f 0.0S. Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van bniten het kanton Amersfoort in dit blad is .uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Bnitenlandsch Advert.- bnrean D. V. ALTA, Warmoesstr. 74- 78 Amsterdam Alle geestdrift weg. Onder dit opschrift scbryft de „Vader lander": Wat 27 Februari 1.1. in de Kamer ge beurd is, teekent weer eens duidelijk, hoe het ministerie er na vier jaren van regee- ren in geslaagd is, het laatste sprankje geestdrift bij dc coalitie uit te dooven. Op dien datum toch zou de Tweede Kamer wederom hare openbare werkzaamheden hervatten; de Armenwet kwam in behan- deliug, die de Minister van Biunenlandsche Zaken moest verdedigen. De Kamer liet echter den minister voor niets koraeu; niettegenstaande de zitting eerst om 11.20 in plaats van 11 uur geopend werd, was er geen genoegzaam aantal leden oin te vergaderen. Er waren slechts 47 leden aanwezig, 26 van Rechts, 21 van links; d. i. dus 44 percent van Rechts en 51 per cent van Links. Waaruit blijkt, dat 33 leden van Rechts in hunne stemming zoo bene den het vriespunt zyn geraakt, dat ze zelfs zonder eenige gewetenswroeging den allcr- eersten plicht der beleefdheid tegenover den premier als regeeringspartij met voe ten treden wat van te grooter beteekenis is, omdat het allerminst de eerste maal is, dat het voorkomt. De Mijnwerkepsstaking in Engeland. De staking heeft een volkomen kalm verloop; dagelijks wordt zij uitgebreider. Verscheidene duizenden arbeiders werkzaam aan de dokken en op de stoomschepen enz. loopcn werkloos rond. De prijzen der levens middelen stijgen. Do stakers in sommige districten, hebben een resolutie aangenomen, waarin zij de autoriteiten dankzeggen voor het niet-zenden van een extra-politiemacht, de verzekering gevende, dat zij willen, dat do staking een vreedzaam verloop heeft. Het besluit der mijnwerkers om de voor stellen der regeeriug te verwerpen, vindt, naar uit Londeu gemeld wordt, algemeene afkeuring. Volgens de „Daily News" is het besluit met slechts een geriuge meerderheid genomen. Naar nader verluidt, zouden de vertegenwoordigers der mijnwerkers geen volmacht hebben gehad, om op de voor stellen der regeering in te gaan. De mees ten van hen waren naar Londen gekomen, alleen met de bepaalde opdracht, onvoor waardelijk aan den eisch van minimum-loon vast te houden. De vertegenwoordigers wa ren door den beperkten tijd niet in staat met hun vereenigingen ruggespraak te hou den. Volgens de „Times" hebben ook op dezen grond de mijnwerkersafgevaardigden geweigerd met de werkgovers te beraad slagen. Uit tal van plaatsen in Noord-Engeland en uit de Scbotsche iudustrieele centra ko men berichten over een boginnendeu stil stand in vele takken van bedrijf. De Great- Central Railroad Cy. heeft reeds van het haar, door hst parlement verleend recht gebruik gemaakt om den uitvoer van kolen te beperken. De kolenuitvoer van Hull is reeds zoo goed als gestaakt. Een telegram uit New Castle meldt, dat de leden van den Bond van Spoorwegper soneel aan het bestuur gevraagd hebben, dat orders gegeven zullen worden, om te weigeren troepen tydens de staking te ver voeren. De directie der Bergsgaard-fabrieken te Sarpsborg in Noorwegen heeft heden aan haar geheele personeel, groot 2000aibeiders, met een termijn van 14 dagen den dionst opgezegd, daar het bedryf wegens gebrek aan kolen, veroorzaakt door de Engelsche mijnworkers8taking, niet kan worden voort gezet. Prijsstijging der steenkolen. Ook in Duit8chland laat de staking in het Engelsch mijnbedrijf zich reeds gevoe len. Te Hamburg waren de bunker-steen kolen Zaterdag reeds van 16 op 32 mark per ton gestegen. Ook te Berlyn, dat jaar lijks ineer dan een millioen Engelsche steenkolen invoert, vreest men binnenkort een groote prijsstijging. De Duitsche Militaire Wetsontwerpen. De officieuze Norddeutsche Allgemoiue Zeitung schrijft het volgende over de nieuwe militaire wetsontwerpen: In ver scheidene bladen wordt de omstandigheid, dat de militaire wetsontwerpen nog niet bij den Rijksdag zijn ingediend, aau een vermeende onzekerheid bij de ryksregeering over den omvang der voorstellen geweten. Deze onderstelling is geheel onjuist. De nieuwe militaire eischen, die uitsluitend naar de behoefte van do landsverdediging zijn opgesteld, staan reeds sedert eenigen tijd in hoofdzaak vast. De uitwerking, zoowel van deze wetsontwerpen als van de daartoe behoorende voorstellen tot dek king, zal dezer dagen beëindigd zyn. De voorstellen zullen dan onmiddelijk naai den Bondsraad gestuurd worden en als deze een besluit genomen heeft, naar den Ryksdag. De Eerste Kamer in Saksen. Yrijdag hebben de nationaal-liberalen in de Saksische Tweede Kamer, bij monde var. hun leider Hettuer, bij de regeering aangedrongen op een hervorming in de samenstelling der Eerste Kamer, in dezen zin, dat niet langer het landbouw-element in dit lichaam de allesbeheerschende factor zou zijn, doch ook het industrieele zich daarin zou kunnen laten gelden. Minister graaf Bitztbum v. Eckstadt antwoordde echter namens de regeering, dat deze er niet aan denken kon het 'karakter der Eerste Kamer te veranderen, en zeker niet aan een gelijkstelling van het industrieele en het landbouwelement. Daarmede zouden belangentegenstellingen en een belangen strijd in dit lichaam gebracht worden. De conservatieven gingen met deze regeerings- verklaring natuurlyk volkomen accoord, zoodat de eisch der nationaal-liberalen voorloopig nog wel onvervuld zal blijven. De Fransch-Spaansche onderhandelingen. Het gaat met de Fransch-Spaansche Marokko-onderhaDdelingen precies zoo ah verleden zomer met die tusschen Frankrijk en Duitschland: er worden nota's heen-en teruggezonden en voorstellen en tegen voorstellen gedaan, en voetje voor voetje komen de partijen elkander nader. Het heette een week terug dat er vrijwel over eenstemming gevonden was, maar nu ver neemt men weer, dat Frankrijk toch tegen voorstellen op de jongste Spaanscbe nota heeft noodig geacht. Daarop komt dan natuurlijk weer eon antwoord van Spanje, en zoo kan het nog weken duren. Gelukkig dat hiermee niet zooals dezen zomer, toen Cambon en Ividerlen confereerden de vrede van Europa ge moeid is! Opkoop van Wijk. Volgens een bericht uit New-York aan do Parysche editie van de „New-York Herald" heeft een Amerikaansche wijnsyn dicaal zich weten te verzekeren van de geheele opbrengst der wijngaarden in ver schillende Bourgogne-districten van Frank rijk dit jaar. Een aantal groote hotels te New-York, Boston, Chicago, Philadelphia en Washington zijn by die transactie be trokken. Een standje in de Hongaarsohk Kamer. Bij dc beraadslagingen over de toepas sing van het reglement, zette Zaterdag de voorzitter ziju ineening uiteen, doch werd daarbij voortdurend door eonige leden der oppositie in dc rede gevallen; zy beklom men hel spreekgestoelte van den voorzit ter en hielden deze een papier voor, waar in zij om oen nominaal appel vroegen. De voorzitter verscheurde het papier en wierp het op den grond. Daarop ontstond een verschrikkelijk lawaai; do regeeringspaitij applaudiscerde, terwijl do oppositie schreeuw de: Gij zijt gek, uw plaats is in een krank- zinnigensticht. Do journalist Palzi, meenende dat de veiligheid van den zoorzitter bedreigd werd, verliet de perstribune en snelde naar de voorzittersplaats, Lovasky, van do Justh- partij, brak de balustrade van de spreek gestoelte stuk. De zitting werd opgeheven, hetgeen ua heropening nog een9 moest geschieden. Vervolgens werd een zitting mot geslote» deuren gehouden. De voorzitter verklaarde dat hij op een oogenbbk van ongeduld het hem aangeboden papier heeft teruggewezen, met een brusque handbeweging waarover hij zijn spijt betuigde. Er zullen maatregelen genomen worden in zake de houding dooi de journalisten aangenomen. De zitting werd vervolgens opgeheven. Russische Corruptie. De contröle-commissie, die onderzoek had te doen naar de geldsommen, welke gedurende den oorlog met Japan „op onwettige wijze waren uitgegeven, heeft dit onderzoek beëindigd. Geconstateerd werd, dat de „onwettige uitgaven" m. a. w. het geld, dat „aan maat en stijkstok" bleef hangen 30 millioen roebel hebben bedragen. De Toestand in China. Zaterdag hadden in de eerste morgenuren hernieuwde ernstige wanordelijkheden te Peking plaats, inzonderheid in 't uiterste westelijke gedeelte der stad waar geheele winkolstraten geplunderd werden en overal braud uilbrak. De muiters uit Peking en Paotingfoe zyn nog door soldaten versterkt; zij plunderden Paotingfoe en hebben groote gedeelten van de stad in brand gestoken. Andere groepen bezochten en pluuderden Fengtai en Joungpinfoe. De Nankingsche gedelegeerde» seinden aan Lijouanheng om het republikeinsche leger nam- Peking te brengen en de orde te herstellen, daar do regcering den toestand niet meer meester is. De buitenlandsche gezanten hebben over een gemeenschappelijk optreden beraad- De Zaterdag gehouden bijeenkomst der buitenlandsche gezanten is gedeeltelijk een gevolg geweest van een mededeeling van Tangsliaoyi, waarin aan de mogennheden gevraagd wordt, om maatregelegelen te treffen ten einde het verder bloedvergieten en de vermieling van eigendommen te Pe king te voorkomen. Deze mededeeling wordt beschouwd als geen officieel karakter te dragen. De gezanten besloten alle beschik- baro troepen uit de nabijliggendo havens naar Peking te zenden. Duizend man ge mengde troepen zullen morgen aankomon om te patrouilleeren; aan het Japansche oorlogsschip is lust gegeven om naar Tokoe te gaan ten einde aldaar een draadloos te legraafstation in verbinding met het Ita- liaansche station to Peking op te richten. Een trein vol muiters is van Paotingfoe naar Peking vertrokken; het spoorwegbe- stuur heeft echter de spoorwegbrug doen springou, waardoor de algemeene spoorweg dienst is gestaakt. De loyale troepen heb ben verscheidene onscbuldigen onder het volk gedood, toen dezen, door een paniek bevaogeD, met hun eigen bezittingen op de vlucht gegaan waren en aldus hun leven verloren. De staat van beleg is afgekondigd, het geen een goede uitwerking had. Thans heet alles rustig in de omgeving der legaties, die met het oog op den toestand voorbe reidingen nemen. De Chineezenopstootjes. Hot Haagsche Correspondentie-bureau meldt): Volgens nie:-ambtelyke berichten volgt de gerechtelijke instructie in zake do ge arresteerden wegens de ongeregeldheden ouder de Chineezen te Soerabaja, den ge wonen loop. Naarmate al of niet van hun schuld blijkt, zullen de gevangenen in voor- loopige hechtenis gehouden of in vrijheid gesteld worden, terwyl er ook aangehouden verdachten uit de preventieve hechtenis ont slagen kunnen worden, die toch nog een strafvervolging hebben te wachten. Intusschen wordt verzekerd, dat de jong ste voorvallen en maatregelen tot dusver geen invloed hebben uitgeoefend op de handhaving der wedcrzijdsche vriendschap pelijke verhoudingen tusschen beide Kijken. De buitenlandsche betrekkingen worden langs den gebruikelyken diplomatieken weg rechtstreeks onderhouden tusschen de De partementen van Buitenlandsche Zaken der beide landen, zoodat er van onderhande lingen van China rechtstreeks met bet Gouvernement van Nederl.-Indië en om gekeerd geen sprake is. De berichten, houdende aankondiging van terugroeping van gezanten en van het stel len van eeu ultimatum door China missen, volgens betrouwbare inlichtingen, allen grond. Steenkolen-voorraad in Nederland. Naar de N. R. Crt. verneemt, is te Rot terdam en aan den Hoek van Holland et*

De Eemlander | 1912 | | pagina 1