DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. Uit de Pers. No. 60. MAANDAG 11 MAART 1912. 9e JAARGANG. BUITENLAND7 DE EEMLANDER. Hooldreilarteiir: Mr. D. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs Per jaarf 4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. tl.Franco per post id. fjl.40. Afzonderlijke nummers f0.05. Bureau: HLKI9IK H.iKi Telei. luterc. IS». Prijs der AilvertentiPn Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het AlgBinnen-on Buitenlandsch Advert.-bureau D,Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam De jonge Chineesche republiek begiut zijn levensweg niet zonder tegenslag. Nog niet eais alle mogendheden hebben haar erkend, of daar begiunen de anarchistische elementen reeds te plunderen, te moorden en te brandschatten, terwijl het officieele gezag nog van Dr. Sun Yat Sen noch van Yoean Sji Kai gelukt is der rebellie op werkelijk krachtdadige wijze den kop in te drukken. Vooral in Tientsin en Peking is de toestand zeer ernstig; bleef aanvankelijk de oproerige beweging tegcu de Chineezen gericht; thans schijnen de oproerkraaiers het ook op do vreemdelingen gemunt te hebben. Reeds werd in de eerstgenoemde stad een Duitsche arts Dr. Schreyer uit Dortmund vermoord. De mogendheden zullen hoogst waarschijnlijk eerstdaags wel ingrijpen. Onze voorstelling toont de geteisterde stad in vogelvlucht. Lumineus Idee. De Standaard herinuerdo dezer dagen, nu de behaudeling van het pantserschip nadert, dat een koloute met 40 mtlhoen inwoners een Rijk opzichzelf is en een vloot niet kan missen. Daarvoor moet geld zijn en nu zijn er drie bronnen om daar aan te komen: Ge kunt het geld nemen uit 's lands kas, ge kunt 't vergen van de inlan ders van Insulinde, of ge kunt het laten betalen door de iudustrioelen en kooplieden die uit Indië de millioe- nen haten. Van de inlanders mag het niet ge nomen worden. Wie een volk overheerscht, moet zelf voor zijn gezag opkomen. Het uit de gewone landskas te nemen, gaat bezwaarlijk, nu er zoo tal van andere noodeu om hulp roepen, en do bodem van de kas te zien komt. Er blijft dus wel niets anders over, of er zal iets op gevonden moeten worden, om de ondernemingen, die van en uit Indië het groote voordeel trekken, het hoofdaandeel te laten betalen in de kosten van een vloot, aan wier bescher ming zij immers het welslagen van hun onderneming danken Naar aanleiding daarvan schrijft nu de Nieuwe Ct. „Het is een lumineus idee. Hen zou de zorg voor een vloot ook aan de bedoelde ondernemingen kunnen overlaten on er een soort van particulieren nachtveiligheidsdienst van maken. En het denkbeeld is voor rui mere toepassing vatbaar. „De verbetering van het Noordzeekauaal laten betalen door Amsterdam. Het bijzon der onderwijs door de abonnés van de Standaard. Enzoovoorts." De Oorlog. Uit Konstantinopel wordt aan het Ber liner Tageblatt geseind: De verklaring van Italië dat het zich volle vrijheid van actie in de Middellandsche Zee met uitzondering van de Turksche kusten aan de Adriatische en Ionische Zee voorbehoudt, versterkt in diplomatieke kringen do opvatting, dat Italië waarschijnlijk niet alloen zal probee- ren één of meer eilanden in den Archipel te bezetten, maar ook iets tegen Saloniki ondernemen zal. Het kan daarbij, zoo meent men, de hoop koesteren, dat de nieuwe Oosteniijkeche minister van builen- landsche zaken niet zoo scherp zal optre den tegeu een aanval op Europeesch Tur kije als Aebrentbal dat gedaan heeft. De Italianen zouden den kabel van Smyrna gekapt hebben. De commandant van Tripoli deelde mede dat de Turken op 7 dezer op Ain Zara een aanval hebben gedaan, waarbij zij de telefoon geleidiugen hebben vernield. De Italianen hebben op 4 dezer Salif gebombardeerd op de kust van Yemeu. De Italiaansche oorlogschepen zouden voor Lohaga liggen. De Engklsciir Mijnwkrkbrsstaking. Hoe snel de werkloosheid onder de niet tot het mijnbedrijf behoorende vakken is toegenomen, kan blijken uit het volgende lijstje: Maandag jl. geraakten ltO.OUOman buiten werk, Dinsdag was dit aantal reeds gestegen tot 200,000, Woensdag tot 350,000 Donderdag waren 375.000 man werkloos, Vrijdag 400,000 en Zaterdag bedroeg het aantal reeds 450,000. En ouder deze werkloozen, vooru! in de groote steden, begint roeds ngpeude ellen de te heerschen. Het brood en de andere levensmiddelen worden met den dag duur der, overgespaard is door het meerendeel dezer menschen, die steeds van de hand in den tand leven, weinig of in het geheel niets, met de grootste angst zien zij dus de toekomst tegeoroet. Groote armoede heerscht o. a. reeds te Nottingham, Sheffield en Leeds. De liefdadigheidsfondsen in die plaatsen raken reeds langzamerhand uitge put en er zijn derhalve reeds verschillende commissies werkzaam oin gelden bijeen te brengen ter ondersteuning van de slacht offers van de zwarte staking, maar ook deze zullen, zelfs in het gunstigste geval, niets ander6 kunnen doen dan den ergsten nood ecnigszins lenigen. De gisting in het Ruhrgebied. Nadat minister Delbrück vergeefs getracht heeft bemiddelend op te treden in het Roergebied en daarmede niets bereikte, heeft de regeering ook alle hoop opgegeven en zij is daardoor blykbaar zeer ontstemd. Id de Norddeutsche Allgemeine Zeitung heet het zaterdagavond o.a.„Do arbei dersorganisaties, die weigeren met de pa troons te onderhandelen door bemiddeling van de arbtiderseom missies stellen zich daardoor onvoorwaardelijk in het ongelijk. Zij zouden zich echter nog meer in het ongeluk stellen, als onder den invloed van haar besluit de 3taking a.s. Haandag, alles zonder zich te storen aan den wettelijken termijn van opzegging, uit zou breiden. Aan wiens zijde bij een dergelijke, onder con tractbreuk begonnen staking de openbare meening staan zou, kan niet twijfelachtig zijn. De regeering zal in ieder geval alle wettelijke middelen aanwenden om den arbeidjwilligen mijnwerker te beschermen." Van alle kanten worden dan ook politie en geudarmes naar het Roergebied gezou- den. Naar het heet, zal do regeering het echter zoo lang mogelijk zonder militaire hulp zien te stellen. Het oude mijnwerkersverbond en de Hirsch-Dunckersche en Poolsche organisa ties besloten in een districts-conferentie te Homo, met 507 tegeu 74 stemmen tot sta king over te gaan. De vereeniging van Christelijke mijnwer kers in het Ruhrgebied heeft zich in een manifest tegeu de staking verklaard, daar deze op het oogenblik geen govolg kan hebben en slechts de Engolsche industrie ten voordeel zal zijn. Zij zou gebrek in honderdduizenden mjjnwerkcrsfamilies bren gen. De directies der mijnen moeten ech ter de rechtmatige eischeu der mijnwerkers aanvaarden. De „Christelijke'' vereenigingen, die geen staking willen, omvatten nog geen zevende deel vnn het totaal der mijnwerkers. Hoe vast de arbeiders er van overtuigd zijn, dat heden de arbeid wordt neergelegd, blijkt wel uit het feit, dat een groot aan tal Zaterdag hun gereedschappen en mijn- laarzen niet als naar gewoonte in de mijn achterlieten, maar mede naar huis namen. Iu een proclamatie aan de mijnwerkers ant woordt het oude sociaal-democrateche mijn werkersverbond op de officieuse regeeringe- verklariug gepubliceerd: „Ter elfder ure" - aldus heet het in dit mauifeBt „heeft de regeering door den staatssecretaris van Binnenlandsche Zaken getracht bemiddelend op te treden, ten einde een grooteu strijd in het Ruhrgebied te voorkomen. Het is echter te laat geweest. De tusschenkomst der regeeiiugbad ten dool den vrede te bewaren, terwijl de mqn- werkerscommissie8 bij de directies onder handelden. Op deze wijze was weinig te bereiken. Niet alleen hebben in vroeger jaren de commissies vergeefsche stappen gedaan, maar bovendien laten de laatste antwoorden der directies niet de geringste hoop. De directies willen van de wenschen en bezwaren der arbeiders kenniB nemen, maar daarmede zijn de mijnwerkers niet geholpen. Onze wenschen en bezwaren zijn den directies sinds lang bekend, zonder dat dit tot eonige verandering in den toe stand aanleiding gaf." Het manifest eindigt met de verklaring, dat alle hoop op een vredelievende bijleg- giug van conflict verdwenen is. Slechts als de mijndirectne onmiddellijk welomschieven beloften doen, is het conflict nog af te wen den; gebeurt dit niet, dan rekent het oude mijnwerkersverbond er op, dat deze week '200.000 arbeiders den loonstrijd beginnen. Ook de regeering en mijndirecties maken zich geen illusies over den stand van zaken. Staking van Russische Mijnwerkers. Er is een staking uitgebroken onder de mijnwerkers van het Dombrowabekken in Rusland. Zij vragen loonsverhooging. In het miuisteiie van handel, aldus wordt uit Petersburg gceeind aan hot Berl. Tageblatt, is geconfereerd over de vraag, wat er ge daan kan worden om in den kolennood te voorzien. De voorraad in de Oostzeehavens en te Petersburg zal in twee wekeD op zyn. Tegen de Joden. Te Petersburg is weer eens een congres bijeen van oude Russische nationalisten' Stolypinisten of hoo dergelgke, heimelijk door de regeering georganiseerde en ge-

De Eemlander | 1912 | | pagina 1