WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. Rechtszaken. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorin. 10.46 uur. Do Bilt, 11 Maart 1912. Hoogste barometerstand 777.4 m.M. te Haparanda, laagste 747.4 te Vestuiauoer. Verwachting tot den avond van 12 Maart 1912. Zwakke tot matige Zuidelijke tot Oostelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaar be wolkt, met kans op regen. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 763 m.M. Vorige stand te 12 uur 760 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 52 Laagste hedennachtF. 44 Hedenmiddag 12 uurF. 52 steunde groepen vau gelukzoekers zich mogen noemen. Deze liedeu, die door de regeering waar schijnlijk bestemd zijn om in de toekom stige Doema een leidende rol te speleü, namen op hun congres een motie aan, waarin wordt gezegd, dat de rechten dei- Joden in Rusland in geen enkel geval mogen worden uitgebreid, en dat met allo mogelijke middelen tegen de Joden moet worden gestreden. Verder moeten de thans bestaande uitzonderingsmaatregelen en be palingen tegen de Joden wordeo verscherpt. Db Crisis in de Donau-Monarchie. In Hongarije is eone ministrieele crisis ontstaan. Het is wel geen vraag van vrede of oorlog, maar toch niet onbelangrijk. Want de quaestie waarom het hier gaat, raakt van nabij de belangen van de ge- heele monarchie. Graaf Khuen Hedervary heeft den Keizer zijn ontslag en tevens dat van het gebeele kabinet gevraaagd en het is verleend. De oorzaak van de twist was de leger wet. In 1883 werd eene logerwet aangenomen, die voor beide helften der monarchie geldt en waarin o.a. bepaald wordt, dat do Kroon, als bijzondere omstandighedeu daartoe aan leiding geven, het recht heoft de jongste lichting der reserve onder de wapens te houden en zelfs drie oudere lichtingen te doen opkomen. Volgens de toelichting bij die bepaling gegeven, zou van het recht der Kroon slechts gebruik gemaakt worden om de belangen van den staat te bescher men. Er is sedert eene nieuwe editie van de lcgerwet verschenen. Maar ook daarin is die bepaling behouden. Blijkbaar zag men daarin geen kwaad. Maar wat it nu gebeurd? De Hongaren eischen voor hun parlement het recht om telken jare het contigent, het aantal recru- ten, vast te stellen. Te Weenen is men het niet eens met de becijferingen dor Hon garen. Men vond, dat er geen Hongaarsche recruten genoeg onder de wapens kwamen. En de Kroon nam haar toevlucht tot do aangehaalde bepaliog en hield de laatste lichting der reserve onder de wapens. Dat wilde men te Boedapest niet dulden. De Kossuthpartg, die getemd scheen te zijn door graaf Khuen, kwam weer in bewe ging. De minister vertrok naar Weenen om te onderhandelen en werd door den Keizer naar het schijnt zeer welwillend ontvangen, maar veel minder welwillend door den ge- meenschappeljjken minister van oorlog Von Auffenberg Men sprak van eene samen komst ten huize van graaf Billinski, waar bij groote woorden zouden zjjn govallec. En in welingelichte kringen vertelde men elkander, dat een van beiden, graaf Khuen of Auffenberg zou vallen. De laatste heelt gewonnen. Achter hem stond trouwens de aartshertog-troonopvolger Frans Ferdinand. Omtrent den toekomstigen Keizer van Oostenrijk-Hongarije gaan vreemde geruchten. Hij is alles behalve vrijzinnig en van eenen Oostenrijkschen aartshertog is trouwens ook geen vrijzin nige opvatting der menschelijke diDgen te verwachten. Erger is dat hij de Hongaren, die hem te vrgzinnig zijn, Diet schijnt te kunnen uitstaan. Hg zal eens, als niets tu8schenbeide komt, behalve Keizer van Oostenrijk KoniDg van Hongarije zijn. Hij zal den Ausgleich, het verdrag tusschen beide landen, trouw moeten nakomen. Het is te hopen, dat hij tegen dien tijd zich tot andcie gevoelens bekeorenmoge Waut de Hongaren laten niet met zich spotten eu willen niet de rol speleu van burgers tweede klasse, Zjj hebben het ver ge bracht en gevoelen hunne waarde. De meerderheid van het Hongaarsche Par lement schijnt vast besloten te zijn tot eene wgziging van de bepaling, waarvan een gebruik wordt gemaakt dat men niet kon verwachten en de gemoederen zijn opge wonden. Dat voorspelt niets goeds voor de Donaumonarchie, die telkens aan zoovele stormen blootstaat. Prinses Louise van Belgie. PriDses Stephanie van België heeft bjj de rechtbank van de SeiDO te Parijs oen verzoek ingediend tot onder curateelcstel- ling van prinses Louise van België. De Chineesche Republiek. Nadat men tot de overtuiging gekomen is, dat werkelijk de onlusten in China alleen te wijten zijn aan geldgebrek, hebben naar het bureau Hirsch mededeelt, de regeerin gen van Frankrijk, Engeland, Duitschland, Rusland en Noord-Amerika de banken, die geneigd zijn een leeniDg te sluiten, den dringenden raad gegoven het fourneeren van de gelden zoo spoedig mogelijk te doen plaats vinden. Uit Nanking wordt geseind, dat de Na tionale "Vergadering het volgende program beeft aangenomen: Toean Sji Kai zal, na aflegging van den eed, aan den president van de Nationale "Vergadering telegraphisch de namen der leden van het kabinet me- dedeelen. Nadat de Nationale Yergadering dau de benoeming van het ministerie heeft goed gekeurd, zal dit zich naar Nanking begeven oni daar ziju functies te aanvaarden. Sun Yet Sen treedt af als voorloopig president en zal aan Li Toean Hing als vertegen woordiger van Yoean Sji Kai de presidents zegels overgeven. Provinc. Statenverkiezing. Men meldt aan de Stichtsche Ct- In de a.s. vacature van' den heer jhr. J. J. Yau Asch van Wijk voor de Prov. Staten van Utrecht heoft de antirev. Kiesverecniging „Nederland en Oranje" te Montfoort met algemeene stemmen voorloo pig gecandideerd den heer E. H. Van Kem pen, burgemeester van Montfoort en Wil- leskop. Openbare Leeszaal. Men wil te Naarden en Bussum een gemeenschappelijke openbare Leeszaal in het leven roepen. Een daarvoor gekozen comité van uitvoering, onder voorzitterschap van mr. K. Zwaardenmaker tracht door de verspreiding van oirculaires, steun voor het plan te vinden. KANTONGERECHT. Door het Kantongerecht te Amersfoort zijn de volgende vonnissen uitgesproken: Strooperij. H. H., Hoogland, f 4 of 4 d. J. v. D., Soest, f 3 of 3 d J. S., Eemnes, f3 of d. Straatschenderij. W. v. G., Maarsbergen, f 15 of 3 d. J. v. L., f 15 of 3 d. A. S. W., thans in do strafgevangenis te 's Hage verblijvende voor opgeven vau ceD valschen naam f 10 of 10 d. Dronkenschap. L. v. d. B., Lage Yuur- sche, f3 of 3 d. J. M., Barneveld, f3 of 3d. J. K., Leusden, f 3 of 3 d. H. V., Baarn, f3 of 3 d. A. v. R., Soest, f5 of 3 d. Op verboden grond loopen. H. v. d. H. f 2 of 2 d. H. v. Z., f 2 of 2 d. A- v. D., f 2 of 2 d. W. v. B., f 3 of 3 d. W. v. B., f 3 of 3 d., allen te Amersfoort. G. M., Soest, f 3 of 3 d. H. D., zwervend, f 10 of 3 d. Overtreding Jachtwet. H. D., zwervend, 7 d. A. F. Amersfoort, 7 d. D. v. V., Soest, 7 d. T. v. V., Soest, 7 d. H, K. Utrecht, f 5 of 4 d. Rijden met voertuig zonder licht. C. v. Z., Hoogland, f2 of 2 d. W. P. te Amers foort, f 2 of 2 d. A. J. de G., Amersfoort, f2 of 2 d. Wielrijden zonder licht. A. B., Nijkerk, f 2 of 2 d. J. J. v. d. B., Eemnes, f 3 of 3 d. P. D., Baarn, f2 of 2 d. J. B., Amersfoort, f 2 of 2 d. D. O., Amersfoort, f2 of 2 d. J. B., Amersfoort, f3 of 3 d. Met voertuig niet uitwijken naar rechts bij het tegeukomeu van een ijjwiol. M.D., Barneveld, f 10 of 10 d. Overtreding IJkwet. C. J. B. U., Soest, 6xf 0.50 of 6 X 1 d. en verbeurdver klaring gewichten. L. v. M., f 2 of 2 d. en vernieling maat. J. v. d. B., f 1 of 1 d. en verbeurdverklaring maat. G. E. M., 2 X 1 of 2 X 1 d.en verbeurdveiklaring gewichten. M. P., f 1 of 1 d., en verbeurd verklaring strijker. J. S., 12 of 2 d., en .verbeurdverklaring gewicht. B. v. H., f 1 of 1 d. en verbeurdverklaring strijker, allen te Soest. G. M., Woudenberg, f 1 of 1 d. en verbeurdverklaring maat. E K., Wou denberg, f 1 of 1 d. en verbeurdverklaring maat. J. W. v. S., Doorn, 5 of 5 d. en verbeurdverklaring gewicht. Overtieding Leerplichtwet. G. F., Hoe velaken, f2 of 2 d. M E. O., Soest, f3 of 3 d. R. B., Nijkerk, f4 of 4 d. W. v. R., Amersfoort, f 2 of 2 d. Overtreding Trekhoodenwet. H. de G., Amersfoort, 3 X f 3 of 3 X 3 d. Overtreding Jachtwet. J. P. L., Baarn, f 3 of 2 weken tuchtschool. Straatschenderij. B. de G., Baarn, f 5 of 1 maand tuchtschool. Dronkenschap. D. v. K Soestdijk, f 3 of 2 weken tuchtschool. Overtreding Wapenwet. D. v. Knoest- dijk, f6 of 2 weken tuohtschool en ver nieling van de boksbeugel. Op hondenkar zitten. E. K Amersfoort, f 2 of 2 d. Met hondenkar rijden en niet voor voer tuig uitwijken. W. v, B., Amersfoort, f 4 of 4 dagen. Rijden met hondenkar waarvoor een hond zonder halter gespannen is. L. G., Renswoude, f 2 of 2 d. Steeds VoorwaartsH.Y.C. in. 30. Men schrijft ons: Naar aanleiding van het zeldzame feit dat zich tijdens den gehoelen wedstrijd heeft vertoond, meenen wij het een en ander hierover te mooten melden. Al dadelijk viel het den H.V.C. aan voerder op, dat er voor de onzinnigste din getjes de onbonulligste straffen werden ge geven. Bijv. een duw in den rug binnen het strafschopgebied werd gestraft met een fry- cick, wat altijd een strafschop moet zijn; bij het ingooien moest men met de borst in het front van het veld staan en mocht deze bij het ingooien niet naar links of rechts worden gedraaid. Dit is evenwel nog niet het belangrijk ste. Het viel voor half-time op dat er te veel gefloten werd, waarom ua rust de straffen eens gecontroleerd worden en er niet minder dan 136 maal gefloten is plus die straffen die vóór rust moesten gegeven worden is er minstens 200 maal gestaakt. Den geachten lezer ter beoordeeling hoeveel tijd of er daarmee verloren is gegaan. Herziennig der scheidsrechters voor de U. P. V. B. is dan ook wel gewenscht. De Passie-Spelen. Met een enkel woord vestigden we in ons nummer van Zaterdag reeds de aan dacht op de wondermooie beeldenreeks, welke deze week in het bioscoop theater op de Langcstraat wordt vertoond. De belangrijkheid der mooie film, die ons tal van tafereelen uit het leTen en lijden van Jezus op het doek brengt, maakt, dat we er ditmaal nog even op terug komen. In de eerste plaats treffen deze beelden, afgezien natuurlijk van het belangwekkende der verschillende tooneelen, door keurige bewerking en prachtige uitvoering. De zachte tinten eo kleuren zijn een streeliog voor de oogen en maken het aanschouwen tot een waar genot. Daarbjj zgn de voor stellingen zoo natuurgetrouw mogelijk in weergave, zoodat veel van Jezus'werk op interessante wijze wordt veraanschouwelijkt. En dat een vrij volledig beeld van Je- zus'leven wordt gegeven, bljjkt uit de vet- deelmg der tafereelen. De film is nl. ver deeld in 6 afdeeling, welke onderscheiden lijk voorstellingen geven omtrent: De ge boorte; De kinderjaren van Jezus; Openbaar leven; Wonderwerken; Het lijden en Het einde, in het geheel omvattende 36 tafe reelen.De belangwekkendste gebeurtenissen uit Jezus' leven krijgt men dus te zien en dan op een wgze welke niet anders dan bewondering kan afdwingen voor de aan zienlijke hoogte, welke deze kunst heeft bereikt. Het geheelonthouderskoor „Het dagende licht" gaf gisterenavond een uit voering in Auiicitia voor een bijna geheel gevulde zaal. Met veel genoegen hebben we eenigc liedereu van dit zangkoor ge hoord. Sedert eenigo maanden staat het onder leiding van den heer P. Kortland, die er blijkbaar ernstig naar streeft, een voudige liederen zuiver en beschaafd te doen ziDgon. En bg de medewerkenden bestaat de goede wil den directeur daarin te volgen. Dit was gisterenavond heel goed merkbaar, en geen wonder dan ook, dat na elk nummer een harteljjk applaus weer klonk. Ook het spel der Utrechtsohe Tooneelr vereeniging „Abstenenlia" was zeer ver dienstelijk en viel dan ook bijzonder iD den smaak. Het drankbestrijders tooneelstuk „Weergevonden", van J. Haarsma Jr. werd vlug en goed afgespeeld. De leerlingen van het 2e studiejaar van den cursus 5e reg. inf., brachten Za terdag een bezoek aan de havenwerken te IJmuiden en het Kol. Museum te Haar lem. Naar aanleiding van het aan de N.-Crt. ontleende bericht over briefkaarten van te groot formaat, merkt men ons Dogop, dat ODjuist is de voorstelling in dat stukje ge geven al9 of de briefkaarten precies 9 bjj 14 centimeters moeten zgn en dat een afwijking van de snijmachine oorzaak kan zgn van verhoogd port. Zooals uit den postgids (blz. 19) blijht bestaan voor de briefkaarten in het bin- nenlandsche verkeer dezelfde voorschriften als op het algemeen postcongres voor het buitenlandsche verkeer zijn vastgesteld. De grootte der briefkaarten (zie blz. 70 van den postgids) mag volgens die voorschrif ten varieeren van 1014 c.M. in de lengte en 7 tot 9 c. M. in de breedte. Maar daaraan dient men zich dan ook te houden. Briefkaarten uit het buitenland komende, worden, indien ze niet aan de voorschriften voldoen, in bet buitenland getaxeerd. Ne derland heeft dan te zorgen dat het ver hoogd port wordt ingevorderd. De nieuwe tractomentsregeling voor officieren is heden door middel van het Recucil militaire ter kennis van de Land macht gebracht en is van terugwerkende kracht vanaf 1 April 1911. Door den minister van Oorlog is bepaald, dat in alle garnizoenplaatsen {ge legenheid kan worden geschonken tot het houden van schietoefeningen tot verhooging van 's lands weerbaarheid. Het opwekken tot deelname en het verkrijgen van ge schikte schietbanen behoort met gepaste middelen te geschieden. Aan de oefenin gen mogen deelnemen groot-verlofgangers van militie en landweer, kaderreservisten en mannen van 16 tot 35-jarigen leeftgd. De oefeningen worden gehouden ter plaatse waar zich minstens 10 deelnemers aanmelden, van 1 Mei tot 1 September, maar niet op Zon- of daarmee gelijkgestelde chi. feestdagen. Zij, die 3,der oefeningen hebben bij gewoond, mogen aan het einde der oefe ningen meedoen aan een schietwedstrijd om prjjzen. - De onderofficiers vereeniging Ons Belang zegt, naar de As6. Ct. meldt, in een adres aan den minister van oorlog: dat gebleken is, dat vooral in de laatste jaren aan den onderofficiersstand personen worden toegevoegd, die daarin niet op haar plaats zgn; dat deze personen zeer veel schade be rokkenen aan het logerinstituut, daar het juist dezulken zijn, die steeds redenen geven lot klagen, dio steeds een Bmet werpen op 't leger in 't algemeen, op bunnen stand in 't bijzonder en op anderen een hoogst nadeeligen invloed uitoefenen; dat een en ander een gevolg is van de regeling door opleiding van een kader zoowel wat de opleiding zelve als wat de toelating tot die opleiding betreft; dat de vereoniging telken jare moet aandien, dat beslist minderwaardige personen

De Eemlander | 1912 | | pagina 2