DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 64. VRIJDAG 16 MAART 1912. 9e JAARGANG. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. I). J. van Mcliaardeiiburg. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f,1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KLKINR Ha IO Telel. Iuterc. 18». Prijs der AdvertentiPn Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is .uitsluitend1' gerechtigd het Alg. Binnen-en Buiteniandsch Advert.-bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam DE ARMENWET. Gisteren heeft in de 2e Kamer de eind- stommingplaats gehad over de reeds eenige weken geleden artikelsgewijze aangenomen Armenwet. Hoewel het ontwerp er zonder hoofde lijke stemming doorging, kan men toch niet spreken over enthousiasme voor deze wet. En geen wonder. Wat ons thans opgedmeht wordt als armen wet, draagt dezen naam eigenlijk ten on rechte, althans het geeft met wat wij van 'n armenwet zouden verwachten. Directe maatregelon tegen hot papueiisme zoekt men tevergeefs; met wegneming van de oorzaken en bestrijding van toestanden, die tot pauperisme leiden laat do nieuwe wet zich niet in. Slechts technische verbetering brengt het in het stelsel der thans gelden de Armenwet. Vandaar dan ook de geringe belangstel ling, welko de nieuwe wet heeft kunnen wekkeD. Het doet ons denken aan 'n dokter, die op 'n dorp, dat onveilig gemaakt wordt door 'n dollen hond, voor de dorpsbowo- nerB allerlei beschouwingen houdt over de bcBte wijze cm de gebetenen te behande len, in plaats van te overleggen hoe mee het gevaarlijk beest het spoedigst ouschade- lijk maken kan. Op zichzelf zijn die technische verbete ringen niet van belang ontbloot on dat verklaart dan ook do geringe tegenkanting, welke zij ondervonden hebben. Dankbaar, maar niet voldaan, zoo was de stemming, die in de Kamer en ook daarbuiten, bij hen, die met armenzorg in aanraking ko men, heerschte. Er is steeds 'n zekere rivaliteit geweest tusschen burgerlijke en kerkelijke armen zorg eu de politieke omstandigheden, waar onder de nieuwe wet geboreu wordt, maakt het niet twijfelachtig, aan welke zijde de meeste reden tot voldoening zal zijn. Niettemin, het heet, dat het wetsontwerp van,wet"kunnen wij eigenlijk nog niet spre ken, zoolang het niet door dele Kamer aan genomen en door de Koningin bekrachtigd ;8 het heet. dat het wetsontwerp berust op 'n compronis tusschen de wenschen der verschillende richtingen. Staatsarmenzorg is in ons land land steeds uit den booze geacht en het spreekt van zelf, dat wij thans minder dan ooit dien .broeden weg" zouden opgaan. Het subsidiair karakter van de burger lijke armenzorg blijft dus onverzwakt ge handhaafd. De waarschuwing, dat dit ten gevolge heeft, dat bet burgerlijke arrobe- bestuur de armen naar de kerkelijke dia- ■coniën zal kunnen verwijzen, dat huichelarij «enerzijds en geestelijke dwang anderszijds in do hand gewerkt wordt, werd gene geerd. Het feit, dat volgens de laatst be kende jaarcijfers in 1908 de overheid ruim 11 millioen en de kerkelijke en de parti culiere instellingen te zamen ruim 10 mil lioen bedeeldon, pleit in de piaktijk weinig voor het subsidiair^" karakter der over- heidsarmenzorg. Slechts ééu bepaliDg in het ontwerp zou geacht kunnen worden min of meer in strijd te zijn met het subsidiair karakter van de overheidsarmenzorg, nl. het begin sel van dubbele bedeeling. Hiertegen heb ben de kerkelijke instellingen zich vroeger steeds vei zet, omdat lnin invloed op de bedeelden verminderde, indien deze niet langer uitsluitend van de kerk afhankelijk waren. Dat men zich thans aan kerkelijke zijde hierbij neerlegde, valt licht te be grijpen, als wij bedenken, dat er tevens 'n bepaling is opgenomen, dat bij dubbele bedeeliDg het toezicht op den bedeelde wordt uitgeoefend door ééne der bedeelen de instellingen. Het behoeft geen betoog, wie deze „ééne" in den regel zal zjjn, ge geven den ijver van sommige kerkelijke armbesturen om hun invloedsfeer uit te breiden en de bereidwilligheid vaD de bur gerlijke armbesturen om de zorg voor hun armlastigen aan anderen over te laten. Slechts op een punt zou men 'n spoor kunnen ontdekken, dat de taak der bur gerlijke ambtenaren 'n sociaal tintje krijgt en ook bestrijding van het pauperisme ten doel heeft, nl. waar het denkbeeld ingevoerd wordt naast het .verschaffen van het nood zakelijkste levensonderhoud" de .verhef fende armenzorg" tc stellen, te weten: die ondersteuning, die zooveel mogelijk geei- gend is om den arme wederom in staat to stellen in z'n eigen onderhoud te voorzien. De belangrijkste Doviteit, welke de nieuwe wet ods zal breDgen, is wel de in stelling van „Armenraden", waarvan de samenstelling veel hoofdbreken gekost heeft, vooral voor do grootere steden, waar 'n armenraad, die zou zijn samengesteld uit vertegenwoordigers van de soms 50100 bestaande instellingen, 'n al te log lichaam zou worden. Thans is 'n wijze van samen stelling gevonden, waarbij ook rekeuing gehouden is met den omvang en beteeke- nis der aangesloten voreenigingen en in stellingen. De taak dezer armenraden zal zijn een heid en samenwerking te brengeD, waar verdeeldheid of onverschilligheid omtrent hetgeen de andere doet, heorschen. Ook zullen zij 'n onderzoek moeten instellen naar de personen, die zich als hulpbehoe vend hebbeD aangemeld. Dit zal nopen tot aanstelling van armbezoekers, van wier diensten ook de kerkelijke en bizondere instellingen gratis kunnen gebruik maken. Tegenover de hieraan verbonden onkos ten staat voor de gemeente besparing van administratiekosten bij het burgerlijk arm bestuur. De Mijnwerkersstaking. Ovor de uitkomsten der in Londen ge houden bijeenkomsten van de vertegen woordigers der mijodirectics eu der mijn werkers, en over de uitzichten op een spoedig einde der staking, luiden de be richten cn beschouwingen in de Eugelsche pers zeer uiteenloopend. Tegenover het optimisme iu enkele bluden staat het pes- siuiisme van andere organen, die er op wijzen, dat ook plaatselijke samensprekingen in ieder geval een laugdurig uitstel zullen veroorzaken, eu dat de voorwaarde van den Mijnwerkersbond, volgens welke do nieuwe regeling algemeen moet zijn, eveneens de crisis verlengen zal. In elk geval, de conferentie is weder uiteengegaan zonder iets positiefs te heb ben bereikt. Ze is weer verdaagd tot heden. Zooals uit do berichten in de Engelsche bladen blijkt, volharden de mijneigenaars uit "Wales en Schotland nog steeds by hunne weigering om in de qnaestie van het mini mum-loon ook maar do geringste tege moetkoming te betoonen en weigeren de gedelegeerden der mijnwerkers even hard nekkig nogmaals in besprekingen te treden over dat beginsel, dat zij als afgedaan be schouwen. De meening wint hoe langer hoe meer veld, dat Asquilh nu een beroep zal doen op de mijueigenaars en arbeiders in de .federated area" om over te gaan tot bij- legging van het geschil, met voorbijgang van de mijndirecties, die van vaststelling der minimum-loonen niet willen weten. Zulk een schikkingpartiëele schijot op het oogen- blik de eenige uitweg. Of echter do arbei ders een desbetreffend voorstel zullen aan nemen, is zeer de vraag. Een der bekend ste leiders, tevens lid van het uitvoerend comité, moet zelfs reeds hebben gezegd: „Als het geschil opgelost zal wordeD, dan moet dit een nationale oplossing zijn en geen gedeeltelijke". Wanneer deze arbei dersleider dus niet alleen zijn eigeB mee ning, maar die van de mijnwerkers in het algemeen te kennen heeft gegeven, dan zal minister Asquith ook met dit voorstel weinig succes hebben. Hier volgen nog eenige berichten over de uitwerking der staking. De „Chief Constable" te Cardiff heelt aan de „City CouDcil" kcnni6 gegeven, dat 700 gezinnen letterlijk aan alles gebrek hebben en op het punt zijn van honger om te komen. Er zijn daarop oomiddellijk maatregelen genomen om althans aan de kinderen kosteloos ontbijt en middageten te verschaffen. Op andere plaatsen zijn ook reeds ondersteuningscomuiissis gevormd. Deze week zullen de fondsen der vak- vereeningen wier leden, hopwel niet in het mijnbedrijf werkzaam, door de Btaking wer keloos zijn, voor het eerst worden aange sproken. In het geheel zal er 57000 p. st uitbetaald moeten worden, welk bedrag, wanneer de staking niet spoedig eindigt, natuurlijk het volgend maal nog aanmerke lijk hooger zal zijo. Naar verluidt beginnen de nietmijnwerker8 de stakiug als gevolg hiervan reeds met een minder welwillend oog te bezien. De mijnwerkers hebben een weerstandskas van 24 millioen gulden. Naar het heet, stuiten zij echter hier en daar op groote moeilijkheden om dit geld, voor een groot deel in hypotheken onz. belegd, in contracten beschikbaar te krijgen. De speciale correspondent van de Frankf. Ztg. in hot stakiDgsgebied van het Roer- bekken wijst in een bericht aan zijn blad op enkele belangwekkendo feiten, waaruit blijkt, dat de stakingsbeweging goede Kans op succes schijnt te hebbco. In de eerste plaats op haar snellen groei. Gisteren hadden reeds 230.000 mijnwerkers (volgens andere opgaven iets meer nog) den arbeid neergelegd, d.i. ongeveer 65 pCt. van het totaal-aantal, 350.000. Dit hooge cijfer wint echter nog aan merkelijk in boteekenis, omdat onder deze 230.000 stakers niet minder dan 145.000 (van de 180.000) houwers zijn, dus de eigenlijke produceerendo mijnwerkers. Een niet tuinder belangwekkend feit is verdor dat, volgens opgaven van bevoegde zijde, ongeveer 25.000 Christelijke arbei ders, d.i. dus de helft van het totaal aantal leden der Christelijke vakvereenigingen staken. Hiermede handelen deze arbeiders iu lijnrechten strijd met het consigne hun ner leiders, die in hoofdzaak om poli tieke redenen: ook aan dezen kant erkende men de noodzakelijkheid van een loonbe- weging, doch van hoogerhand was den leiders het samengaan met de s.-d. vereeüi- gingon blijkbaar verboden tot „doorwer ken" hadden besloten. Gisteravond werden te Sevinghausen ar- beidswilligen lastig gevallen en een com mando gendarmen rukte uit om hen te beschermen. Een gendarme werd door twee schoten in het oor getroffen, een derde schot ging door zijn helm heen. De gendarme schoot daarop tweo der aanvallers dood. VolgeDS de National Ztg. werd gister avond in de gemeente Auf dem Höchsten een dynamietbom neergelegd op de venster bank van oen huis, bewoond door een werk- willigo. Tensters en meubels werden ver nield. Te Dortmund z|jn aangekomen een ba taljon infanterie, met een afdeeling machine geweren en twee escadrons huzaren. Deze troepen zijn voor de omatreken van Dort mund bestemd. In Sakseu schijnt de staking afgeweerd te zullen worden. Mijndirecties en mijnwerkers hebben daar het Königliche Bergambt om bemiddeling gevraagd, en dit heeft zich daartoe bereid verklaard. Zondag heeft de eerste gemeenschappelijke conferentie plaats. De aanslag op dek Koning van Italik. De afgevaardigden van Kamer, Senaat en de ministers hebbeo zich en corps naar het Qoirinaal begeven om den Koning en de Koningin geluk te wenschen met den voor dezen gelukkigen afloop van den aanslag. Iiet was een grootsche betooging. Ook de burgemeester van Rome heeft zich naar het paleis begeven om den koniDg en de koningin uit naam der bevolking te felici- teeren. Toen een groote volksmenigte voor het paleis kwam en luide juichkreten aanhief, verschenen de KoDing en de Koningin op het balcou en dankten voor deze manifes tatie. Majoor Lang is door een kogel in den nek geraakt, die de nekbeenderen heeft gekwetst. Bij den val van het paard is hij op verschillende plaatsen gekneusd en heeft bovendien een hersenschudding opgeloopen.

De Eemlander | 1912 | | pagina 1