DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. "buitenland. No. 66. 9e JAARGANG. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs Per jaarf 4.Franco per post id. f 5.60. Per 3 maanden id. f 1.—. Franco per post id. f,1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KI.KINK HiAO O. Telef. Interc. IS». Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten bet kanton Amersfoort in dit blad is .uitsluitend" gerechtigd het Alg- Binnen- eu Buitenlandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76.78 Amsterdam STICHTSCHE MANIEREN. Politiek Christendom gaat zelden samen met waarheid eu waardigheid. Eu bewijst aldus met het Christendom-als-godsdienst niet veel meer dan den naam gemeen te hebben. Zelden trof ons echter zulk minderwaar dig geschrijf als in de a.r. Stichtscbe Cou rant, naar aaulcidiug van de rede van Prof. Eerdmans, voor de afdeeling der Evange lische Maatschappij hier en elders gehouden. Hier toont zich nu het Liberalisme in zijn ware gedaante Niet uit liefde tot de vrijheid heeft men ook aan Rootnscheu hun rechten gegeven. Men gaf die in de onderstelling, dat de Roomschen die rechten zouden gebruiken om het Liberalisme te steu- ueu. Nu ze die rechten echter gebrui ken om hot Liberalisme te bestrijden, wil men hun die rechten weer ont nemen Zooveel woorden, zooveel onwaarheden Wij dagen de Stichtsche uit hare bewe ring, dat de liberalen don roomschen hun rechten gegeven hebben, niet uit liefde tot de vrijheid maar in de veronderstelling, dat zij die gebruiken zouden om de libe ralen te steunen, met bewijzeu te staven. En wij dagen de Stichtsche eveneens uit te bewijzeu, dat de liberalen thans den roomschen hun rechten zouden wenschen te ontnemen. Men moet wel zeer zwak staan om tot zulke infame leugens en tot zulk 'n min derwaardige politieke bestrijdiug van tegen standers z'n toevlucht te nemen. Eu wij schamen ons inderdaad, dat zulke hoofd artikelen voorkomen in het blad, waarvan Amersfoort's afgevaardigde hoofdredacteur is. Te minder past dergelijke taal in anti- revolutionnairen mond. Want het is toch algemeen bekend, hoe deze partij over Rome oordeelt. Indien ooit het verwijt, dat een partij de andere steunt niet uit liefde tot de vrij heid of rechtvaardigheid maar om redenen van vuig eigenbelang ib, dan treft dit wel de coalitie van Dordt met Rome. Het is niet het Liberalisme, maar juist het politieke Christendom dat hier door de Stichtsche „in zijn ware gedaante" te kijk geBteld wordt. Du Oorlog. Volgeus den Romein6chen correspondent van de Deutsche Tagozeitung, heeft de Italiaansche regeering gisteren een ant woord doen toekomen aan de gezaoten der vijf mogendhedeu, op de vraag, onder welke voorwaarden Italië geneigd zou zijn, een vriendschappelijke en collectieve bemidde ling tot het doen eindigen van de vijande lijkheden te aanvaarden. In dit antwoord wordt gezegd, dat Italië er genoegen mee neemt, wanneer Turkije de Turksche troepen uit Tripolis terug trekt, zoodat daar geen Turken moer vech ten of Arabieren aanvoeren. Dan zou Italië geen aanval doen op een ander deel van hot Turksche rijk, eu alle extra-tollen op Turksche goederen, die in Italië ingevoerd worden, opheffen. Italië verlangt dus van Turkije niet de erkenning van de Italiaansche souvereini- teit over Tripolis, doch alleen de erkenning van don stand van het oogenblik. Het ant woord bevat verder nog de volgende punten: le. Italië erkent de religieuse autoriteit van den Khalif in Tripolis; 2e. Italië eerbiedigt de religieuse vrijheid, de zeden en gewoonten van de Mohammedaansche bevolking; 3e. Italië zal de inboorlingen niet straffen, die na het souvcreiniteits decreet de vijandelijk heden hebben voortgezet; 4e. Italië garan deert den crediteuren van de Ottomaansche openbare schuld een som, gelijk aan het be drag der tollen in Tripolis; 5e. Italië koopt do Turksche bezittingen in Tripolis; 6. Tur kije zorgt ervoor, dat de Italiaansche post kantoren, scholen, douane-gebouwen weder in denzolfden toestand komeD, waarin zij waren voor den oorlog; 7e. Italië verklaart zich bereid om met de groote raogeridhe. den te beraadslagen over de wijze, waarop de integriteit van Europeesch Turkije te waarborgen is. Italië verklaart verder, dat het geneigd is, te beraadslagen over nog andere voor waarden, die de mogendheden op den grondslag van de Italiaansche souverc-ini- teit over Tripolie mochten willen voorstel len, teneinde zooveel mogelijk de eigenliefde en het prestige van Turkije te ontzien. De Mijnwerkersstaking. In een officieele verklaring van minister Asquith worden de redenen, die tot het af breken der onderhandelingen hebben ge leid, niet aangegeven. Uit de mededeelin- gen van anderen valt echter het een en ander daaromtrent op te maken. Het par lementslid Albert Stanley, lid van het uit voerend comité moet, volgens de Daily Mail, zich als volgt over de conferentie hebben uitgelaten: „Aoor het meerendeel der gedelegeerden is het een pak van het hart, dat deze vervelende besprekingen af- geloopen zijn. De mijneigenaars uit Schotland en Zuid- Wales blijven nog 6teeds zoo sterk moge lijk gekant tegen het beginsel van een minimumloon. Wij, mijnwerkers, hebben belangrijke conceBsies gedaan, vooral wat betreft de loonen van stukarbeiders (niet- delvers) en die van arbeiders, wier loon per dag uitbetaald werd, een getal van 100,000 man. De oplossing van het gcheele geschil is ons nu uit de handen genomen, doordat do regeering besloten heeft tot indioning van het wetsontwerp op het minimumloon. Woensdag a. s. zullen wij opnieuw verga deren, en dan do bepalingen van bet ont werp beoordeelen naar hare mérites. Wij zullen ook behoorlijk rekening hou den met de ontwrichting van het bedrijf en de ellende, waaronder een groot ge deelte van het volk ten gevolge van de staking gebukt gaat; de conferentie zal echter, wanneer zij wederom bijeengeroe pen mocht worden, zich de vrijheid voor behouden om haar standpunt te handhaven, wanneer de voorstellen der regeeriug niet op alle hoofdpunten aannemelijk mochten blyken". Ongeveer 1200 niet bij den Bond aan gesloten mijnwerkers uit het Lanarkshirc- mijobeKken in Schotland, hebben verklaard morgen den arbeid te hervatten, indien zij geen financieele ondersteuning der vakver- ging krijgen. In Sunderland is het bij de uitbetaling der stakings toelagen tot heftige kloppartijen gekomen, daar ongoveer 100 mijnwerkers, die met hun contributie-af dracht aan de bondskas achterstallig waren geen ondersteuning ontviugen De onte vredenen verklaarden, dat zij dan ook niet langer wilden staken. Ook uit andere myn- districten komen berichten, dat een zeker gedeelte der arbeiders, het staken moede zijn. en don arbeid willen hervatten. De Spoorwegmaatschappijen kondigen nieuwe beperkiugcn van het goederenver voer aan. De gevolgen der staking breiden zich steeds uit. De groote fabriek van naaigaren te Paisley, Schotland, met 12.000 werklieden moest sluiten. De smeltovens van Parkhead, te Glasgow, met 3500 werklieden insge lijks. Volgens de „Times" is het byoa zeker, dat het wetsontwerp op het minimum loon Dinsdag zal ingediend worden. Men denkt, dat het werk kan hervat worden zoodra de wet bekrachtigd is en terwijl meu nog plaatselijk onderhandelt over do regeling der loonen. Indien de werklieden daarin toestemmen, zou de staking de vol gende week eindigen. De eigenaal' eener groote mijn te Cau- nock Chase, met 2000 tot 3000 werklieden, is van oordeel, dat de staking niet vóór Paschen zal eindigen, zelfs zoo de werk lieden willen toegeven, want de eigenaars zullen geen stap verder gaan. Zij hadden zich voorbereid op een langdurige staking en zij zullen niet toestemmen in al de eischen, door de leiders gesteld. Een bij de Arbeiderpartij aangesloten parlementslid heeft aan een vertegenwoor diger van de PallMall Gazette verklaard, dat zelfs indien alle stakers onmiddellijk weer aan den arbeid gingen, 2 tot 3 weken zouden moeten verloopen, alvorens de op brengst van kolen weer zou aanvangen, want de gedurende 2 weken verwaarloos de mijnen zouden eerst in goeden staat ge bracht moeten worden. In Duitschland was de Zaterdag vooral daarom van belang, omdat de mijnbesturen aan alle stakende arbeiders door middel vau aangeteekende kaarten hadden mede deeld. dat wegens contractbreuk ontslag gegeven zou worden, wanneer zij dien dag niet weer tot den arbeid zouden terug- koeren. Werkelijk schijnen eenige duizen den arbeiders aan deze waarschuwing ge volg te hebben gegeven, doch de cyfers, waarover wij op het oogenblik dat wij dit schrijven, beschikken geven ons niet het recht te zeggen, dat de staking daardoor belangrijk aan omvang aan kracht nog minder verloren heeft. In Saksen blijft het gieten. De vergade ring der afgevaardigden van de mijnwer kers in het Zwickauer-district nam Zon dag een besluit, waarin, na kennisgeno men te hebben van het mislukken der onderhandelingen tusschen de arbeideis- comit'és en de mijndirecties, eenstemmig verklaard wordt, dat op het oogenblik geen andere weg meer open staat dan staking. De mijnwerkors willon morgen het werk neerleggen. Een Parijsch telegram maakt melding van het feit, dat de Engelschc en Duitsche stakingsbeweging zich ook onder de mijn werkers van Anziu in het Noord-departe ment van Frankrijk begint te doen gevoe len. Er is een ernstige strooming onder de mijnwerkers merkbaar, waarby stem ming wordt gemaakt om eveneens den arbeid neder te leggen. Een staking in de anthracietmijnen van Pennsylvania wordt hoe langer hoe waar schijnlijker. De mijnwerkers hebben n.l. het tegenvoorstel der directies, waarbij een loonsverhooging werd toegestaan, maar niet van 20 [proc., zooals de arbeiders eisebten, verworpen en daarop zyn de onderhandelingen afgebroken. De Duitsche Leger- en Vlootwetten. De Norddeutsche Algemeine Zeitung be richt, dat de rijkskanselier en de minsters der bondsstaten het geheel en al eens zijn geworden over do nieuwe leger- en vloot wetten en dat allen van meening zijn dat haar invoering noodzakelijk is, hoe eer hoe beter. Voorts was mon het eens dat voor do nieuwe uitgaven dekking moet worden gevonden door nieuwe inkomsten en ook dat die niet gevonden mogen worden in nieuwe iudirecte belastingen op verbruik en verkeer. Een plan tot dekking werd daar op goedgekeurd. Uit dit bericht hebben sommige lieden afgeleid dat gelijk al een6 voorspeld is de dekking voor de groote leger- en vlootuitgaven gevonden zou worden door een nieuwe successie belasting; maar in een Reutertelegram wordt dat officieus tegen gesproken: de regeering duift blykbaar het voorstellen der successie-belasting niet aan wegens den tegenstand van conserva tieven eo Centrum en de geringe linkschc meerderheid in den ryksdag. Nu zal de dekking gevonden worden door het afschaffen van de „LicbeSgabe" op den alcohol. D.w.z. voor alcohol zou de volle verbruiksbelas ting betaald worden. Hoe daarmee echter kosten van de nieuwe leger- en vlootwetten moeten worden betaald, is ons nog een raadsel. Anti-Mi litarisme. Naar de „Gueire Sociale" meldt, heeft een voormalig Fransch officier, die reeds aan den anti militarist Gustave Hervé een maandelijksche toelage van 1000 fres. toe gezegd had, zoolang als diens gevangenis straf duurde, thans als protest tegen Hi rvé's veroordeeling, hem 500.000 fres. ter be schikking gesteld, voor ondersteuning van de icvolutionnaire beweging. De Chineesche Republiek. De Daily-Telegraph-correspondent in Pe king geeft een beschouwing ten beste over de macht, welke Joean Sji Kai uitoefent in China. Die macht is zeer beperkt, seint by, en gaat niet verder dan enkele districten in het noorden evenals Soen Jat Sen de omstreken van Nanking beheerscht en Li Joean Heug die van Woetsjang. De drie heeren 3taan ieder afzonderlijk en hebben alleen samengewerkt tot verjaging der Mandsjoes. In Kanton, zoo woidt aan de Herald ge seind, heerscht volledige regeeringloosheid,

De Eemlander | 1912 | | pagina 1