WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. INGEZONDEN. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.55 unr. De Bilt, 18 Maart 1912. Hoogste barometereta id 787.0 m.M. te Horta, laagste 728.5 te Scilly. Verwachting tot den avond van 19 Maart 1912. Krachtige wellicht tijdelijk storm achtige Zuid-Oostelijke tot Zuid-Westelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Meest zwaar bewolkt, regenbuien. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 741 m M. Vorige stand te 12 uur 755 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 50 Laagste hedennachtF. 42 Hedenmiddag 12 uurF. 50 er wordt druk geschoten, tengevolge van een poging van den gouverneur om het volksleger te ontwapenen. Dat volksleger" bestaat uit de volgelingen van vier roover- hoofdlieden, in 't geheel 40,000 man. In den omtrek van Kanton is ook geducht gevochten. Roosevelt. Roosevelt heeft zijn eerste succes in deze verkiezingscampagne behaald, de staatsconventie van Oklahama heeft n I. na een woelige zitting, waarin zelfs een der aanwezigen een beroerte kreeg van opge wondenheid, hare tien gedelegeerden op gedragen hem te steunen. Daarover heerschte groote vreugde in het Rooseveltsche kamp, de aanhangers van Taft echter hechten weinig waarde aan deze nominatie. Volgons hen kunnen nog een groot aantal andere radicale staten in het westen Roosevelt steunen, zonder dat dit van invloed zal zijnjop de definitieve verkiezingen. Het Anti-Tariefwet-Comité. Het Auti-Tariefwet Comité heeft het volgende schrijven gericht fot den heer C. v. d. Voort van Zjjp, lid der 2e Kamer. Hoogedelgestrenge Heer. In de Ermelosche Courant van Woens dag 13 Maart 1.1. wordt gewag gemaakt vau eene door U te Nijkerk gehouden lezing over de Tariefwet. Daarbjj wordt geschreven: „Maar nog niet wisten zij het geen de heer van der Voort van Zjjp me dedeelde, dat het Duitsche kapitaal ook reeds meedoet om de voor Holland zoo nadeolige Tariefwet te bestrijden. Op deze wijze worden de kosten der Anti-Tariefwet- advertentiën onder meer bestreden." Hoezeer het ons moeilijk valt te gelooven, dat gij zoodanige mededeeling dnedt, is het bericht dat wij ook in andere bladen vonden zoo stellig, dat wij er niet aan kunnen twijfelen." Hetzij ons dan evenwel veroorloofd met den meest mogelijken nadruk te protes teeren tegen Uwe aantijging, omtrent de voor en door het Anti-Tariefwet-Comité bijeengebrachte gelden. Het is een verzin sel te beweren dat aan eenige beweging van het Anti-Tariefwet-Comité het Duitsche kapitaal mededoet. Dat gij het noodig hebt gevonden eene beweging die er haar eer instelt nationaal te zijn en die er niet minder trotsch op is, dat zij zich houdt buiten het terrein der politiek, te bestrjjden met onware en on waardige argumenten, kunnen wij niet anders dan betreuren, te meer waar w|j van den volksvertegenwoordiger althans feitelijk juiste mededeelingen mochten ver wachten. Hoogachtend, het Anti-Tariefwet-Comité. (w.gJ. H. G. BEKKER. Secretaris. De vrouw in 1913. Door een aantal Nederlandsche vrouwen, die op het gebied der vrouwenbeweging en van den vrouwenarbeid in ons land eene vooraanstaaude plaats innemen, zal binnenkort eene vergadering worden bij eengeroepen ont te beraadslagen over de mogelijkheid om iu 1913 een congres en een nationale tentoonstelling te houden, be trekking hebbende op de ontwikkeling der vrouwenbeweging en van den arbeid der vrouw in Nederland gedurende de laatste eeuw. (Vad.) Vrouwenkiesrecht. Als een bewijs hoe het denkbeeld om ook aan de vrouw het stemrecht toe te kennen, voordurend meer instemming vindt moge dicuen dat gedurende de maand Februari het ledental van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht met niet minder dan 500 toenam. Het totaal aantal leden van deze voreeniging bedraagt thans 11990. Hofberichten. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins woonden Zaterdag onder het gewone pu blick in het gebouw der groentenveiling te Loosduinon den verkoop bij, die een ge woon verloop had. Het vertrek van de Koninklijke Familie naar het Loo is bepaald op Maandag 15 April. Het Utrechtsche bataljon infanterie. Door het lid der Tweede Kamer, den heer Thomson, zijr. de volgende vragen gericht tot den minister van Oorlog: Is het gerucht juist, als zoude het voor nemen bestaan, om het bataljon infanterie uit Utrecht naar Harderwijk over te plaat sen, ten einde in de vrijkomende kazerne de gymnastiekschool onder te brengen? Indien ja: Meent de minister dan niet, dat het on juist zoude wezen: lo. daar de gesteldheid van oefenterrein in Utrecht gunstiger is dan in verscheidene andere garnizoenen; 2e. wijl daar in vereeniging met andere wapen soorten k a n en dus moet geoefend wor den; 3e. uit een oogpunt van behoorlijke voorbereiding der landsverdediging, Utrecht zijn infanterie te ontnemen? Is er geen andere plaatsruimte te vinden voor de gymnastiekschool, hetzij in Utrecht, hetzij elders? Zal de minister voorgenomen wijzigingen in de dislocatie, waarmede toch vele be langen gemoeid zijn, vooraf aan het oor deel der volksvertegenwoordiging onder werpen? Sara Burgerhart. Toen in 1782 de „Historie van Mejuffr. Sara Burgerhart" het licht zag, was dat een feit van groote beteekenis voor onze letterkunde. Reeds in de zestiende, maar vooral in de zeventiende eeuw werden in ons land romans uit den vreemde gretig gelezen, waartegen van Effen in zjjn Specta toriale vertoogen duchtig van leer trok. En toen kwamen twee Nederlandsche vrouwen, Betje Wolff en Aagje Deken, tegen die zucht naar het vreemde protesteeren, uiet met woorden, maar met een daad. Met de uitgave van haar boek beproefden ze, in plaats van de slechte, vertaalde romans iets wezenljjk Hollandsch te stellen. Hollandschc toestanden en karakters zouden uit een Hollandsch oogpunt worden behandeld. Zij wilden, zooals ze in de voorrede zeggen „een oorspronkelijk vaderlandscheu roman uitgeven; een roman, die berekend is voor den meridiaau des huiselijken levens. Wij schilderen u Nederlandsche karakters; menscheu, die men in ons vaderland wer kelijk vindt." Aan de karakterschildering was dan ook veel zorg besteed en dat was juist roden van den opgang, dien bet boek maakte. De geschiedenis zelve, is zeer gewoon, en in groote tegenstelling met de mode romans van dien tijd. Sara Burgerhart is een meisje, dat, door een kwezelachtige tante meer mishandeld dan opgevoed, haar huis ontvlucht, en gelukkig in dat eener fatsoenlijke weduwe terecht komt. Werd zij eerst bitter kort gehouden, thans haalt ze haar schade in en viert haar wereldschen zin bot. Zij is levendig en vroolijk, tot dartel-wordens toe; maar open, braaf, ar geloos, zoowel als verstandtg en geestig. Hare argeloosheid doet haar in de klauwen vallen van oen lichtmis, wien zij echter gelukkig „ongedeerd" ontkomt, om einde lijk in de haven van een gelukkig huwelijk aan te landen. Het blijspel, dat mej. J. Pabst bewerkt heeft naar dezen roman, voldoet aan zeer hoege eischen, waaraan zeker wel zal zijn toe te schrjjven, dat menigeen Zaterdag avond zal gezegd hebben: Ik wistniet.dat het zoo echt leuk en gezellig mooi was. Als liet tenminste anderen is gegaan als ons, die met veel genoegen „De historie van Sara Burgerharthebben gelezen, maar door deze uitvoering er toch weer een heel anderen kijk op hebben gekregen? Ook hot welverzorgde spel heeft daartoe na tuurlijk niet weinig bijgedragen. Mej. Emma Morel heeft, met haar buitengewoon ont wikkeld talent, Saartje voor ons doen leven, evenals mevr Holtropvan Gelder op on navolgbare wijze de weduwe Buigzaam heeft getypeerd. En zoo zouden we kunnen voortgaan met prijzen, daar het spel van allen op hoog peil stond, waardoor een volmaakte voorstelling werd verkregen. Slechts willen we nog wijzen op Chrispjjn, den jubilaris, die bij zjjn eerste verschijnen op bet tooneel, met applaus werd begroet. Den lichtmis Ravenhorst beeldde bij in juiste teekening uit. We noemen geen andere namen, omdai we dan te veel in herhalingen zouden moeten vervallen, maar volstaan tr mee, dat het spel vau alle modespelendcn hooge- lijk mag geroemd worden. De decoratiën, de aankleediug, costumes, alles was zooals men dat van een Konink lijke vereeniging mag verwachten. Dat het zeer talrijke publiek dan ook genoten heeft, bleek uit het herhaalde lachen en uit het hartelijk applaus, dat na elk bedrijf weer klonk, zoodat eenige malen moest worden gehaald. Ten slotte nog een woord van dank aan het bestuur der sociëteit „Amicitia", dat er voor gezorgd heeft, dat we van dat heer lijke stuk hebben mogen genieten. Het deed ons genoegen, dat zoovclen naar Amicitia waren opgegaan, waarin wellicht de beste waardeering ligt van het streven om hier iets goeds te doen opvoeren. De heer A. Roodhujjzen heeft van de afdeeling Amersfoort der S. D. A. P. het volgende schrijven ontvangen M. H. Waar Gij ter openbare vergadering van Vrijdag j.l. in uw antwoord na het debat van ome partijgenoot II. Sneevliet ver schillende onjuistheden hebt geuit aan het adres der Soc. Dem., in het bizonder aan dat van de persoon Sneevliet, waar door debatsmoring van de voorzitter van „Gemeentebelang" de repliek moest achterwege blijven, zal Sneevliet Maandag 18 Maart a.s. 's avonds 8 uur in dezelfde zaal U zijn repliek in ruime matevn) toe dienen, waarom ik U beleefd verzoek ter plaatse aanwezig te zijo. U zult in zeer ruime gelegenheid tot debat gesteld wor den. Hopende van U te mogen vernemen of Gjj bovenstaande uitnodiging aanneemt Hoogachtend, Namens het Bestuur, w.g. G. A VAN MECHELEN, Sekretaris. Tevens is uitgenodigd p.g. Dr. J. van Leeuwen te Utrecht. Het antwoord van den heer Roodhuijzen luidt als volgt: M. H. Daar ik reeds Vrijdagavond 1.1. op de vraag van één uwer of ik Maandag daarop het debat wou voortzetten, ge antwoord heb dat dit mij onmogelijk was, is uwe uitnoodiging eene scbijninvitatie, een nieuw stukje demagogie. Dit te sig- naleeren is het doel van mijn schrijven. Of er debatsmoring plaats heeft gehad Vrijdag 1.1., daarover laat ik het oordeel met gerustheid aan ben, die de vergade ring hebben bijgewoond. U de wijsheid toewenschende, die Ge zoozeer van noode blijkt te hebben, teeken ik mij met verschuldigde gevoelens ROODHUIJZEN. Bioscoop „De Arend". De Directie van de Bioscoop de Arend deelt mede. dat te beginnen met Woens dag 20 Maart, dagelijks voorstellingen ge- gever zullen worden, met uitzondering van Maandagen en Dinsdagen. Bovendien zul len er Woensdag's en Zaterdag's matinée's gegeven worden tegen verminderde prjjzen. Een andere verbetering is het ongetwijfeld, dat in het vervolg het programma zal doorloopcn, zoodat men, ook al komt men wat later in den avond, alle nummers van het programma zien kan. Voor het zeer aanlokkelijke en veel kunstgenot belovende nieuwe programma verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. Wij herinneren aan de morgenavond te houden lezing van dr. Toxopeüs voor de afdeeling van den Ned. Protest. Bond in de Remonstrantschc kerk. Onderwerp: Katholicisme en Roomscb-Katholicisme. Dr. Toxopeis zal thans nader zijn stand punt uiteenzetten, daar zijn vorige rede aanleiding gegeveo heeft tot veel gedach- tenwisseling, terwijl de roomsche pers in hem roomsche tendenzen meende te ont dekken. Het derde elftal van H. V. C. speel de gisterenmiddag op het terrein achter Rustoord tegen de voetbalclub „Nunspeet". Van het begin tot het eind waren de Amers- foorters in de meerderheid, en alleen het goede werk van den doelman van „Nun speet" voorkwam een grooter nederlaag. Voor rust wisten de H. V. C.'ers tweemaal te doelpunten en daarna nog eenmaal, ter wijl „Nunspeet" het net niet kon vinden. „Nunspeet" speelde over 't geheel vrij slecht, verreweg het beste was de doelman. Bij H. V. C. was de voorlinie heel goed. Een persoon, die gisterenavond we- geos dronkenschap in arrest werd gesteld, bleek nog 28 dagen hechteuiB te goed te hebben. [Hij is hedenmorgen naar Utrecht overgebracht, ten einde zijn straf te on dergaan. De ver. „Iudustrie- en Huishoud school" hondt Donderdag a.s. om 4 uur oen alg. vergadering in het schoolgebouw. De afstandsrit, die de A. S. C. „Olympia" gisteren had uitgeschreven over het traject Amsterdam-Utrecht-Amersfoort- Hilversum-Laren-Amsterdam, een totale af stand van 109 kilometer is uitstekend ge slaagd. Niet minder dan 169 toeristen had den zich voor deelcame opgegeven van wie er 155 aan den start verschenen en van welk totaal weer 130 deelnemers, waar onder ééne dame, niettegenstaande regen, wind en glibberige wegen, den tocht bin nen den maximum vastgestelden tijd van 8 uur volbrachten. Bij het jaarljjksch gehouden examen voor Sergeant-Majoor-Instructeur zijn van de 9 adspiranten, 6 geslaagd, te weten de sergeanten Ie kl.: Willemse, Koning (bei den te Amersfoort) Smitz, Smit, Termaat en De Hoog. Aan de halfvastenmarkt waren aan gevoerd circa 350 paarden, 180 hitten en 10 veulens. luxe paarden golden van f 400f 600 werk f 250f 500 tweejarige paarden f 300f 400 hitten f 60f 250 veulens f 100f 200 De markt werd door buitenlandsche kooplui bezocht. De handel was tamelijk vlug, vooral ic goede werkpaarden! -Bij vonnis van de arr. rechtbank te Utrecht is in staat van faillisement ver klaard AntoniuB Staal, vroeger kruidenier, wonende te Amersfoort. AGENDA DagelijksBioscoop, Langestraat. 19 Maart, Lezing Nederlandsche Protestanten bond. 20 Maart. Bioscoop de Arend. 21 Maart. Bioscoop de Arend. 28 Maart. Ver. v. Vrouwenkiesr. Prop, avond in het Valkje. 28 Maart Nutsavond Amicitia. Dr. P. K. Drossaart Lnlofs. 30 Maart Frjsk Selskip „Ut en Thus" Café Otte. 31 Maart. Jaarfeest Aig. Ned. Geh.onth. Bond in Amicitia. 29 April. Toonkunst. 30 April. ToonknDst. IBuiten verantwoordelijkheid der redactieJ Zonderlinge manieren. In de openbare vergadering van Gemeen tebelang, Vrijdagavond in het Yalkje ge houden, werd, zooals uit het verslag in het nummer van Zaterdag blijkt, van het debat

De Eemlander | 1912 | | pagina 2