DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 70. VRIJDAG 22 MAART 1912. 9e JAARGANG. 'n Zoen in fijnere Nuance. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs Per jaar4.Franco per post id. f 5.60. Per 3 maanden id. 1.-Franco per post id. f,1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KI.KINK Ha AG ,'6. Telef. In tere. IS». Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten liet Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, eu reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam Sinds eenigen tijd loopt men in Amster dam mol plannen roud tot oprichting van 'n Christelijk Volksdagblad. En bij plaunen alleen zal het niet blijven. Op 'n Maandag avond gehou ion, druk bezochte vergadering, waar het denkbeeld veel instemming heette te vinden, werd reeds 'u proefnummer rondgedeeld. De bedoeling is 'n volksdugblad uit te geven, waarin „het Christelijk beginsel lot volle uiting komt". Het blad wil zich niet bekennen voor de anti-rovolutionnairen, noch vool de christolijk-historischen maar zal wel krachtig de rechtsche politiek voorstaan. Hoe mooi dit nu lijkt, dr. Kuyper wil er niets van weten. En dat is heel begrij pelijk. Dr. Kuyper is er niet ter wille van de „Christolijke politiek" maar de „Christelijke politiek" is er terwille van dr. Kuyper, den leider, den toonaangever. En hoe zou het nu te vergen zijn, dat van anti-revolutiou- naire zijde steun verleend werd aan 'n dagblad, 'n Volksdugblad nog wel, dat dus bestemd is in breedo kringen gelezen te wordeD, dat zich opwerpt om onaf hankelijk van den Grooten Leider invloed te willen oefenen binnen het politieke chris tendom. Neen, zegt de Standaard, neen echo't de Stiehtsche moutardior du pape Kuyper, 'n uiet-Kuyperiaansche Christelijk volks dagblad, dat gaat niet. 'n Gemeenschappelijk blad voor auti- revolutiounairen en christelijk-historischen er gaapt 'n dieper kloof tusschen beide groepen, dan do oningewijde meentheet 'n onmogelijkheid; den eersten keer den besten, aldus de Standaard, dat het tusschen beide partijen -spannen gaat, komt het blad in de knel. En dit te meer. omdat men in een hoog ontwikkeld gezelschap, bij prin cipieel verschil, nog zoen in fijnere nuance kan zoeken, maar bij het volk altoos beslist, concreet en op den mau af moet spreken, of men verspeelt zijn invloed. Hoe proeft men hieruit den eerzuchtige, die vreest zijn invloed te vorspelen, welken hij hoopt te kunnen redden in „hoog ont wikkeld gezelschap" (zullen de goede Staud- aardlezers begrijpen, dat zij hiermee be doeld zijn maar waarvoor hij vreest bij het volk, dat zich niet door spitsvondig heden om den tuin laat leiden en maling heeft aan zoen-in-fynere-nuancc. En zoo wil do Standaard wel voorspel len, dat men op die wijs (d.w.z, buiten den Leider om) nooit 'n iets-beteeKenend, in vloedrijk en standhoudend volksblad krij gen zal. Toch moet men niet meeneu, dat dr. Kuijper de oprichting wil tegenhouden. O foei neen: „een ieder doe ten deze wat hij meent te moeten doen". Niet de minste pressie dus f Maar laat geen anti rev. wagen hieraan mede te wer ken want dau wacht hem des Leiders toorn, ja uitbanning der partij, waaraan door geen zoen in fijnere nance te ontkomen zal zijn. Indien het gerucht waar is, dat 'n anti rev. kicsvereeniging in Amsterdam zich voor dit blad wilde spannen, zou jfulks, volgens de Standaard, „niet anders zijn, dau een verlooche ning van haar beginselen, een brekfui met haar reglement en een zich af scheiden van de anti-rovolutionnaire parljj". Want men zou dan 'n „orgaan scheppen voor de verkondiging en aanbeveling naast de beginselen van dr. Kuijper van de christelijk-historische beginselen". Natuurlijk een absurditeit" Voorwaar do clericale pers mag wel 'n toontje lager honen de vrijzinnige concen tratie, welke ons toch heel wat gezonder lijkt dan de coalitie, waar de Leider zelf over de verhouding van de meest verwante groepen zoo'n zonderling licht werpt. Dk Oorlog. De Engelsche gezant te Constantinopel heeft, volgens do Turksche Tauiu een be zoek gebracht bij den Minister van Buitenl. Zaken Assiru bey. Het doel van het bezoek was, volgens de Tanin de Porie te polsen over de Ita- (iaansche vredesvoorstellen. Na dit bezoek hebben de Ministers van Buitenl. Zaken, van Oorlog en van Binnenl. Zaken beraad slaagd over do verklaringen van den En- gelschen gezant. De Tanin vindt het slot van het Itali- aanschc aide-mémoire, waarin de Italiaan sche Regeering zich bereid verklaart, tot het onderzoeken der tegenvoorstellen, welke de mogendheden mochten doen om het prestige en de eer van Turkije te hand haven zeer, belangrijk en bevredigend. De Vossische Zeitang bevat een brief uit Tripoli dd. 14 Maart. Daarin wordt een pessimistische voorstelling gegeven van de positie der Italiaausche troepen. Overal zijn deze tot een verdedigende houding gedwongen. De Turken beschikken over een groote macht en krijgen steeds meer officieren. De schrijver verwacht dat de ItalianeD Ain-Zara bij een hevigeD aan val zullen prijs geven omdat zij de noodige troepen niet hebben om zich te verdedigen. Zij denkeD op het oogeublik dan ook niet aan een actief optreden, maar nomen maat regelen tegen mogelijke aanvallen op Tripoli. "Volgens de „Petit Marseillais" zjjn op 13 dezer twee Italiaausche regimenten in een Turksche hinderlaag gevallon, en hebben zij zich temg moeten trekken, talrijke dooden, materieel en munitie ach terlatend. De Arabieren hadden 150 dooden en gewonden. De Mijnwkrkersstakinq. liet ontwerp voor de minimum-loonen der mijnwerkers is in tweede lezing door het Eugolschc Lagerhuis met 348 tegen 225 stemmen aangenomen. De nationalis ten en de ledeu van Labour Partij stem den vóór. Balfour had, namens de oppositie de ver werping voorgesteld. De regeeriog heeft zeide hij nu een wets ontwerp ingediend, dat een ander geval op het oog heeft en naar een ander doel streeft. Zij heeft derhalve niet het recht om te trachten het Huis te dwingen tot aauneming van dezen zeer revolutionnairen maatregel binnen den tijd van een week. De oppositie zou trachten een uitspraak van het Huis over te tweede lezing uit te lokkeu; weid deze echter tooh nog aange- notneo, dan zou zij al het mogelijke doen om te zorgen, dat het voorstel van de re- geeriug goedgekeurd werd Ilij stelde dus verwerpiug van het ont werp voor op gronden van nationale poli tiek en van staatsmanschap. (Uit de rede van Baifour blijkt, dat de oppositie zich niet tegen een eventueele derde lezing zal veizetten en dathetHoo- gerhuis het ontwerp zal aannemen.) In den loop van het debat verklaarde minister Grey, dat eeu spoedige beëindiging van de staking een gebiedende eisch was. Wanneer het wetsontwerp de schikking niet tot stand mocht brengen, dan zou de regeering ertoe moet overgaan met alle middelen, die haar ten dienste staan de natie te beschermen. Maar al ging zij ook tot het uiterste, dan zou zij nog niet in staat zijn te vergoeden wat het bedrijf heeft geleden en de ellende te lenigen, die ge bracht is over de gemeenschap en ook voor de mijnwerkers zelve. Volgens berichten die uit de verschil lende streken van het Ruhrgebied binnen komen, is gisteren op alle mijnen de arbeid in vollen omvang op de gewone wijze en zonder storing hervat. Bij verschillende mijnen hadden de stakers de voorwaarden gestold, dat de directies geen slachtoffers zouden makeu of boete eischen. Deze voorwaarden werden overal verworpen, waarop de mijnwerkers zonder uitzondering en zonder verdere bezwaren te maken tot het wérk terugkeerden. In Saksen houden de stakers stand en omvat de staking 70% der arbeiders. De werklieden rekenen op interventie van de regeering. In Opper-Silezië staakt op de„Friedeus- grube 30% der mijnwerkers. Zondag wordt te Bochum een nieuwe districtsconferentie van den Driebond ge houden, om te beraadslagen over de nieuwe stappen, die eventueel gedaan moeten worden. In Zwickau staken op 't oogenblik 8000 mijnwerkers: de beweging neemt toe. De mjjnworkersstaking in Bohemeu breidt zich uit. Gisteravond deden 500 stakers een aanval op do gendarmen en dwongen hen, zich terug te trekken. De Britsche Vloot. De pessimistische opvattingen van som mige Duitsche bladen over de rede van den Britschen minister Churchill, worden in Duitsche diplomatieke kringen niet ge deeld. MeH ziet in Churchill's rede aller minst een provocatio, een dreigement met de bedoeling om de tusschen Engeland en Duitschland hangende onderhandelingen te bemoeilijken. Wel bljjkt uit die redevoe ring scherp het verschil tusschen de Duit sche en de Engelsche opvatting van het marine-vraagstuk: de Duitsche vloot is ge bouwd geheel volgens de eigen behoelteu van het Duitsche rijk eu niet met het oog op de verhouding in sterkte tot andere vloten. De andere opvatting, die der En gelsche vloot-politiek, blijkt nu duidelijk uit miuister Churchill's redevoering, daar volgens deze men do sterkte der Britsche vloot uitsluitend wil laten afhangen van die van andere vloten. Niet de behoefte van Engeland, maar de omvang van andere zeemachten bepaalt dien van de Britsche. Dat is een vast ingewortelde Engelsche op vatting eu het is daarom niet te verwon deren dat men in Engeland weinig gevoel heeft voor de afwijkende Duitsche opvat ting, en dat men daardoor het groeien vau de Duitsche vloot aanziet voor een bedrei ging van andere mogendheden. Dat is een betreurenswaardig misverstand, maar men kan toch den Engelschen minister slechts dankbaar zijn, dat hij het Engelsche stand punt zoo duidelyk heeft uitgesproken. Hij heeft daarbij gesproken voor wat hjj de belangen van Engeland acht eu uit den toon der op Duitschland betrekking heb bende woorden is de bedoeling om Duitsch land te bedreigen niet te lezen. Aldus de officieuze Kölnische. Verniblinqswerktuiq. De Eugelsche bladen hebben weer een heugelijk bericht voor hen, die meeneu, dat hoe grooter en sneller de vernielende werking der oorlogswerktuigen wordt, des te eerder de algemeene wereldvrede komen moet. De firma Vickers zou er nl. in ge slaagd zijn, een snelvuurkanon te maken voor aeroplanes en bestuurbare luchtbal lons; het kanon is van lichte constructie, kan als een telescoop in elkaar geschoven worden en er z(jn, naar verluidt, in de fabriek van "Vickers reeds zeer „bevredi gende" proefnemingen mee gedaan. Een mislukt compliment. Een afvaardiging van het Oostenrijksche comité voor vrouwenkiesrecht heeft Dinsdag onder leiding van eeuige afgevaardigden don minister-president Sturgkh een verzoek schrift overhandigd tot uitbreiding van het algemeen kiesrecht en de verkiesbaarheid voor het parlement tot alle vrouwen. De minister-president hoeft toen volgsn6 den correspondent van de Frankfurter Ztg. ver klaard, dat zeker voor het vrouwenkiesrecht gewichtige gronden spraken, overigens zou de door het vrouwenkiesrecht veroorzaakte omwenteling de grootste draagwijdte heb ben. Zeker echter zouden ulle mannen, die in den politieken strijd van den dag ston- deD, het met vreugde begroeten, wanneer zij in de toekomst hun politieke werkzaam heid in een zoo schoon en lieftallig gezel schap zouden kunnen uitoefenen. Deze laatste zinsnede heeft de vrouwen ontstemd; z(j leiden er uit af, dat de re- geeriDg de zaak niet geheel met ernst op neemt. Fransch en Vlaamsch. Te Kester, in Brabant, een plaatsje aiet vrijwel uitsluitond Ylaamsche bevolking

De Eemlander | 1912 | | pagina 1