WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. Sportnieuws. STADSNIEUWS. MEDEDEELINOEN VAN HET KONINKL. EED. HET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.35 uur. De Bilt, "22 Maart 1912. Hoogste barometerstand 769.2 m.M. te Horta, laagste 736.6 te Skegness. Verwachting tot den avond van 23 Maart 1912. Meest krachtige Zuid-Westelijke tot Zuidelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaar bewolkt, tot betrokken, waarschijnlijk regenbuien. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand 1c AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 745 m.M. Vorige stand te 12 uur 745 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisteronF. 51 Laagste hedennachtF. 44 Hedenmiddag 12 uurF. 52 geen dozjjn kunnen er Fransch spreken, beweert een Vlaamsch blad is onlangs een moord gepleegd. Thans heeft zich het parket van Brussel daarheen begeven om ter plaatse een onderzoek in te stellen. Nu blijkt echter, naar aan boveubodoeld blad wordt gemeld, dat van alle gerechts personen er niet één is die behoorlijk Vlaani6ch kent, zoodat alles wat de Vlaam- sche getuigen in hun taal mededeelden, door eenbrigadier in zeer gobrekkig Fransch vertaald moest worden. Het Vlaamscbe blad is begrijpelijk ge noeg overigens hoogelijk verontwaardigd, dat zulke dingen nog in een vrij land als België kunnen voor komen en meent, dat het in den Congo op den duur nog beter zal gaan. Vrouwenkiesrecht. De Wetgevende Vergadering van den .Staat Now-York nam gisteren een wets ontwerp aan, waarbij voor dezen Staat vrouwenkiesrecht werd ingevoerd De Se naat stemde het echter weer af. Niettemin verwacht men, dat de overwinning der suf fragettes voor het volgend jaar zeker is, vooral ook omdat de jongste Gemeente raadsverkiezingen, waarbij de vrouwen voor hot eerste haar stemrecht konden uitoefe nen, in tal van plaatsen een einde hebben gemaakt aan ergerlijke gemeentelijko cor ruptie. Arbitrage. Men weet, dat de Senaat der Ver. Staten met slechts twee stemmen meerderheid de arbitrage-verdragen met Engeland en Fran krijk zóó heeft gekortwiekt, dat zij feitelijk alle practische beteekenis hebben verloren. Volgens een bericht van den Washington- schen correspondent der Daily Chronicle wanhoopt Taft er echter nog altijd niet aan zijn arbitrage-denkbeelden te verwezenlij ken. De president heeft in den laatsten tijd tal van besprekingen gehouden met den Brilschen gezant Bryce, en schijnt nu voor nemens een nieuw verdrag te ontwerpen, dat met behoud der beginselen van het oorspronkelijk tractaat, zóó zal worden op gesteld, dat het voor den Senaat aanneme lijk is. Daar de meerderheid tegen artikel HI van het oorspronkelijk verdrag (betref fende de gemeenschappelijke commissie die de onderwerpen voor arbiti age zal vaststel len! slechts twee stemmen bedroeg, hoopt Taft nog de moeilijkheden met den Senaat te kunnen overwinnen. Hij wordt hierin ge steund door het feit, dat 28 Btaatsgouver- neurs er bij hem op hebben aangedrongen, de onderhandelingen voort to zetten. Inkomstenbelasting in Amerika. Het Huis van Afgevaardigden heeft giste ren met 242 tegen slechts 40 Btemmen de reeds herhaaldelijk ingediende doch telkens verworpen inkomsten-belasting aangenomen. Behalve alle democraten stemden niet min der dan 80 republikeinen vóór de wet. Thans moet de Senaat haar nog goedkeu ren. Over de houding van dit lichaam te opzichte dezer democratische „nieuwigheid" verkeert men nog in 't onzekere. Mijnwbrkersstaking in Amerika. Naar uit New-York wordt gemeld, zal het aantal mijnwerkers, dat met 1 April in de Unie in staking gaat, wanneer de onder handelingen met de mijndirecties mislukken, 450.000 bedragen. Een gift van Duischland voor het Vredespaleis. De Rijksdag heeft 60.000 M. toegestaan om den tuin van het Vredespaleis aan te leggen volgens liet ontwerp van den archi tect Bruno Böbring, H. M. de Koningin te Scheveningen. II. M. de Koningin verscheen gisteren aan het strand te Scheveningen bij de proeven der mitrailleurafdeeling van de normaal schietschool met telemeters, machi- negeworen, geweer-mitrailleur en automa tische pistolen. H. M. liet zich in bizonder- hedeo voorlichten en onderhield zich met de officieren cn het personeel. Zaandam 100 jaar stad. Het honderdjarig bestaan der gemeente Zaandam als stad zal zonder eenig feest betoon voorbijgaan. De medewerking onder de burgerij is geblijken zóó gering te zjjn, dat het centraal comité voor de feestviering te herdenking van het feit daarin aanleiding heeft gevon den het geheele plan op te geven. NederlandBelgië Wedstrijd. De Hollaedsche Spoor besloot, op Zondag 28 April ter gelegenheid van deu Neder landBelgië wedstrijd te Dordrecht een extra en goedkoope trein te doen loopen van Amsterdam naar Dordrecht stoppende aan de stations Haarlem, Leiden, den Haag, Delft en Schiedam. Op aandran? van den Secretaris-Penning meester van den N.N.B. besloot do Maat schappij, de goedkoope biljetten voor deze trein in de eerste plaats alleen verkrijgbaar te stellen voor houders van entree biljetten voor den wedstrijd, zoodat misbruiken als op 10 Maart met de biljetten voor den goedkoopen trein naar Antwerpen voor kwamen, hierdoor voorkomen worden. De kaarten zullen op 23 April uitsluitend voor houders van kaarten van den Neder landBelgie wedstrijd veikrijgbaar zijn, op volgende dagen zullen ze echter ook voor andere personen, niet-houders van entree- kaarten beschikbaar gehouden worden. Waar de N.Y.B. do entree-kaarten reeds lang to voren beschikbaar stelt, wordt aan een ieder, die plannen heeft don wedstrijd te gaan b|jwonen en van den goerlkoopeo trein gebruik te maken, aanbevolen, zich zoo spoedig mogelijk van eeu biljet te verzekeren om op 23 April bij de Holland- sche Spoor een spoorkaartje te kunnen be machtigen. De dienstregelingen en verdere bijzonder heden betreffende den treinenloop zullen later bekend gemaakt worden. De wedstrijd te Dordrecht wordt geleid door den Scheidsrechter Albert Hargreaves van den Engelschen Bond. Industrie en Huishoudschool. Gisterenmiddag hield de vereeniging „Amersfoortsche Industrie- en Huishoud school een algemeeue ledenvergadering in het schoolgebouw, onder voorzitterschap van den heer J. W. Middelburg. Na opening der vergadering leest de secretaris do notulen van 31 October 1911, welke worden goedgekeurd. Aau de orde is hieroa het verslag van de commisie tot nazien der rekening en verantwoording. De heer H. J. v. d. Knoop brengt verslag uit. De tekening is zeer nauwkeurig nagegaan. Mevr. Gerard van S(jsen heeft de huishoudelijke zaken onder zocht en de heer H. C. van Dam de fi- nancieele. En gebleken is, dat alles uit stekend in orde was. De commissie spreekt dan ook haar groote voldoening uit over den gunstigen toestand van de school. De voorzitter deelt mede, dat de in komsten waren als volgt: subsidies f 10.000, contributies en vrijwillige bijdragen f 626.50, kost- en schoolgelden f 7026.22s, verkochte spijzen en afgeleverd werk f 1732.26, ge kweekte rente f 23.70, totaal f 19408,68s De uitgaven bedroegen: salarissen f5450, concierge en werkster f 864.04, onderhoud gebouw en meubilair f 637.16, leermiddelen en sclioolbehoeften f 828.89, vuur, licht en water f 1098.10, belasting en assurantie f 164.41', rente, aflossing cn zegels f 3676.10 drukwerk, udvertentiën enz. f 443.76, huis houding f5120,04, diversen f90.22, totaal f 18.372.53. De voorzitter wijst er op, dat de rekening dus een saldo aangeeft van ongeveer f 1000. Niet uit het oog mag echter worden ver loren, dat dit resultaat is verkregen door het betrachten van de grootst mogeljjke zuinigheid en doordat verschillende posten, zooals schoolgeld interne leerlingen en op brengst verkochte spijzen zeer zijn meege vallen. Daar deze posten een volgend jaar zeer wel beduidend lager kunnen zijn, heeft het Bestuur gemeend de f1000 te moeten brengen onder het hoofd: fonds tot dekking van eventveele tekorten. De rekening wordt goedgekeurd met een woord van lof aan den penningmeester en een woord van daok aan de Commissie tot nazien er van. Hierna brengt de secretaris het jaarver slag uit, waaraan we het volgende om- leenen. Het aantal leden bedroeg op 31 Dec. van het vorig jaar 200 benevens 1 donatrice. Do toetreding van enkele nieuwe leden was toen reeds in het uitzicht gesteld. Het aantal leerlingen, dat de vakopleiding volgde, bleef in 1911 nog steeds stijgende, zooals het schoolgeld het dubbele bedraagt van het vorig jaar. De avondcursussen voor dienst boden enz. werden gelijk bezocht als vorig jaar, de korte dagcursussen voor dames daarentegen minder. Het bestuur zal trach ten tot drukker bezoek te komen door het plaatsen van advertenties in de bladen der omliggende plaatsen. Het aantal leerlingen bedroeg 190. Deze waren verdeeld als volgt: 45 dionstboden, 29 kinderen van ambachts lieden, 53 van kleinhandelaren en 63 van ambtenaren, groothandelaren en officieren. Het aantal leerlingen van elders was 48 tegen 20 in 1910. Hiervan 17 uit Baarn, 6 uit Hilversum, 5 uit Nijkerk, 4 uit Leus- deD, 3 uit Soest, 2 uit Harderwijk, 2 uit Leiden en uit verschillende plaatsen nog één. Naar het schoolgeld waren de leerlingen verdeeld als volgt: 8 waren gratis, 34 be taalden beneden f6, 64 van f6 tot f 15, 22 van f15 tot f 30 en 72 boven f 30. Uitgereikt werden 19 vakgetuigschriften, en wel: 9 voor huishoudkundige, 6 voor dienstbode en 4 voor costuumnaaister, ter wijl de eenigste leerling, die er voor op geleid was, slaagde voor het examen voor leerares in de huishoudkunde. Het internaat begon Sept. 1911 met 7 leerlingen. De verbeterde Balarisregeling is nog 6teeds niet ingevoerd kunnen worden, omdat do verwachte medeworking der sub- sidieerende lichamen Dog niet is verkregen. Het bestuur heeft echter gegronde hoop in 1912 tot invoering er van te kunnen overgaan. Directrice, leerareesen en leeraren waren weer met veel toewijding werkzaam. Het schoolgebouw voldoet nog steeds aan de eischen, terwijl bij zuinig beheer de toe stand der financiën bevredigend is te noemen. In 1911 is door de school deelgenomen, met een inzending, aan de tentoonstelling te Utrecht van den Bond vakleeraren en -leeraressen. Meer cn meer blijkt, dat de school zich kan handhaven in de rjj der nuttige instel lingen voor Amersfoort en omliggende ge meenten. Het jaarverslag wordt met een woord van dank aan den secretaris goedgekeurd, waarnn de vergadering wordt gesloten. Verharding van den Ouden Soesterwkg. Naar aanleiding van het Raadsbesluit van 20 Februari 1912, betreffende den Ouden Soesterweg, berichten B. en W. den Raad, dat, naar het gevoelen van de meer derheid van het college, aan de bezwaren, welke aan den tegenwoordigen toestand van dien weg, in 't bjjzondor met bet oog op het bezoek van de zich ter plaatse bevin dende scholen en kerk, in alle opzichten voldaan kan worden door het aanbrengen van een voetpad. Met nadruk meent de meerderheid te moeten afraden te besluiten op kosten van de Gemeente een rijweg met trottoirs aan te leggen, waarvan het gevolg zal zijn, dat de eigenaars, wier onbebouwde teireinen aan dien weg liggeu, bevoordeeld worden boven andore grond-exploitanten. Dit klemt te meer, waar in dit geval zelfB grond voor den aanleg van de straat gekocht zou moeten worden, terwijl in andere gevallen de eigenaren niet slechts kosteloos huu grond aau de Gemeente moeten overdragen, maar bovendien zeer belangrijke bedragen voor de hardmaking, rioleering, gas- en waterleiding aan de Gemeente moeten be talen. Ware het, dat het gcmeentobelang inder daad een dergelijke straat eischte, dan zou dit bezwaar voor het gemeentebelang moe ten w|jken. De bezwaren echter kunnen geheel opgeheven worden door het maken van een voetpad. De meerderheid van het college wenscht niet de verantwoordelijkheid op zich te nemen van een voorstel, waarb|j z(j in overweging geeft een verharde straat met voetpaden, rioleering, gas- en waterleiding op kosten der Gemeente aan te leggen, waarvan de kosten geraamd worden op f 83S6. Daarentegen bestaan bjj haar niet deze bezwaren tegen het leggen van een voetpad, waarvan de kosten vermoedelijk f 2016 zullen bedragen. De minderheid van ons college in casu de Wethouder Rijkens is het met bovenstaande beschouwingen niet eens. Hij heeft zich nooit kunnen vereenigen met het in allo omstandigheden doorvoeren van den eisch, dat, om een weg te veiharden, alle eigenaren van daaraan gelegen gron den in de kosten moeten bijdragen. Door streng cn in alle gevallen aan dien eiscb vast te bouden, zou éen onwillig eigenaar het in zijn macht hebben eene verharding ook als die in het gemeentebelang wenschelijk wordt geacht tegen te houden. Bovendien is hier minder sprake van de belangen der eigenaren van gronden langs den Óuden Soesterweg, dan wel van be langen der bewoners van Stellingwerfstraat, Withoosstraat, Borstraat en van een deel van den Soesterweg aan den eenen kant, en van die der bewoners van het Eemkwar- tier aan den anderen kant. Het geldt hier een beteren en korteren verbindingsweg tusschen twee zich uitbreidende stadskwar tieren. Dat is een gemeentebelang, te meer daar aan dien weg liggen openbare en bijzondere scholen en een kerk; de kosten der verharding behooren dus door de Ge meente te worden gedragen. En dat gemeentebelang wordt volgens de meening der minderheid niet voldoende gediend met een voetpad, daar ook rjjtuigen vrachtwagens, enz. van dien weg zullen gebruik maken. Wat het te koopen gedeelte betreft, dit is in het geheel slechts eene oppervlakte van twee Are, en desnoods kan men dit, zonder dat het aan den weg te veel zal hinderen, onverhard laten liggen; de weg blijft dan nog breed genoeg. Pisuisse en Blokzijl Voor een niet zeer talrijk publiek traden gisterenavond in Amicitia op de bekende chansonniers Pisuisse en Blokzijl, met hun internationaal repertoire. Evenals vorige maal gaf Pisuisse weder een inleiding, dit maal niet zoo geestig, en zong daarna eenige Fransche liedjes. Al aanstonds gaf bjj blijk van zijn goede gaven als cabaret zanger en uitstekend wist bij dan ook den' juisten toon te treffen in „La Duchesse Anne" en „Les Metamorphoses." Maar het luchtige Fransche volk heeft ook minder vroolijke liedjes, hetgeen Pisuisse ons deed hooren met „A Biribi" van Aristide Bru- ant. Heel mooi liet hij voelen ^het schrij nende wee der deportés te Biribi en legde hij bitterheid in de droeve klacht over het 6omber lot dier ongelukkigen. Daarna zong Pisuisse Engelsche en Hol- landsche en tot slot Duitsche liederen. De Vlaamsche liedekens in hun zoetvloeiende taal deden het heel goed, terwijl „De Fransche Gouvernante" niet weinig insloeg. Het Vlaamsche „Tineke van Heulen" deed zoowaar, al ging het nog schuchter, een aantal dames en heeren het refrein mee zingen. Van de Duitsche liederen noemen we „Der verrückte Geiger", dat hoogst ver dienstelijk werd ten gehoore gebracht. Max Blokzijl was in zijn begeleiding perfect. Nimmer overheerscbend was zijn accompagnement fijn van schakeering en werkte het prachtig mede tot verduide lijking der gevoelens.

De Eemlander | 1912 | | pagina 2