WEERBERICHT. Thermometerstand MEDEDEELIN(JEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.30 uQr. De Bilt, 26 Maai t 1912. Hoogste barometerstand 773.0 m.M. te München, laagste 752.4 te Thorshavn. Verwachting tot den avond van 27 Maart 1912. Zwakke tot matige meest Zuidelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Gedeeltelijk bewolkt, waaiischijnlijk droog weer. Temperatuur: Dezelfde. Barometersland te AMERSFOORT Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 770 m.M. Vorige stand te 12 uur 765 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 57 Laagste hedennachtF. 52 Hedenmiddag 12 uurF. 59 Een adres vau de vereeniging Handel en Nijverheid waarby verzocht wordt maat regelen te nemen tol verruiming van de Kamperbinnenpoort. In handen gesteld van B. en W. om prae-advies. Een ongeteekend schreven, ingezonden door „eenige ingezetenen-bouwers" waarbij bezwaren aangevoerd worden togen het voorstel van B. en W. van 7 Maart 1912, strekkende tot aankoop van eenige per- ceeleu aan de Kamperbinnenpoort. Wordt door den Secretarie voorgelezen. Als zijnde ongezegeld stelt de Voor zitter voor het adres ter zijde te leggen. De heer J o r i s 8 e n betreurt, dat het adres is voorgelezen, temeer, waar het van beleedigenden aard is. De Voorzitter antwoordt, dat dit in ieder geval moest geschieden. Zyn voor stel ter deponeering van het adres wordt hierop aangenomen. Een adres van de vereeniging Handel en Nijverheid tot vaststelling van eene verordening op den verkoop van melk en melkproducten. In handen gesteld van B. en W. om prae-advies. Een adres van de vereeniging van Amers- foortsche Drukkerspatroons, waarbij wordt verzocht eene regeling va6t te stellen, waarbq het d°01' gemeente benoodigde drukwerk tegen vooraf vastgestelden prijs, worde verdeeld onder de hier ter stede gevestigde firma's die eene bepaalde loon regeling hebben ingevoerd, benevens een adres van het hoofdbestuur van den Ne- derlandschen Bood van Boekdrukkerijen, waarbij adhaesie aan dit adres wordt be tuigd. In handen gesteld van B. en W. om prae-advies. Een adres van J. van Mees e.a. waarbij verzocht wordt verschillende verbeteringen ten aanzien van de bevaarbaarheid van de Eem te willen doen uitvoeren. In handen gesteld van B. en W. om prae-advies. Een adres van do afdeeling Amersfoort van den Bond van Nederlandschegemeen tewerklieden houdende verzoek eene ver ordening, regelende de pensionneering van gemeentewerklieden-ambtenaren en hunne weduwen en weezen vast te stellen zonder de bijdragen welke thans verplichtend zijn te willen verhoogen. In handen gesteld van B. en W. om prae-advies. Een schrijven van D. Natte Hoogland gemeente vroedvrouw te Ermelo, houdende verzoek oene vergoeding te mogen ont vangen wegens verleende hulp bij de be valling van een inwoonster der gemeente Amersfoort. Wordt ter zyde gelegd, als zjjnde onge zegeld. Een schrijven van den Algemeenen Ne- derlandschen Wielrjjdersbond waarbij 'n overweging gegeven wordt om op bepaalde plaatsen in de gemeente de plaatsnaam der gemeente te vermelden. Iu handen gesteld, van B. en W. ter afdoening. Een adres van de Regelmgscommissie van het groot internationaal kegel-concours, waarbij verzocht wordt een prijs-medaille beschikbaar te stellen. B. en W. stellen voor een crediet toe te staan van f 10 om daarvoor een medaille beschikbaar te kunnen stellen. De heer "Van Kalken meent, dat f 10 te weinig is. Hij zou een gouden me daille beschikbaar willen stellen, waar het toch een gemeentebelang is dit concours te steunen. Yoor een gouden medaille zal f 30 a f 40 noodig zijn. Do Voorzitter herinnert er aan dat 5 jaar geleden een gouden medaille is ver strekt van f 40.Doch nu meenden B. en W. dat een zilveren medaille voldoende was. De heer v. Duinen meent dat de ge meente in de eerste plaats haar waardigheid heeft op te houden. Een medaille van f 10 vindt hij daarvoor wat schraal. Het voorstel van Kalken om f 40 uit te trekken voor een gouden medaille wordt hierop zonder hoofdei, stemming goedge keurd. Een adres van het bestuur van de Ver- eoniging Amersfoortsche Industrie- en Huishoudschool betieffendo wijziging van de subsidie voorwaarden. In handen gesteld van B. en W. om prae-advies. Een adres van de Vereeniging van leera ren bij het middelbaar onderwijs betreffende de voorgestelde wijziging op het Reglement voor het Middelbaar Onderwijs. Zal worden behandeld bij het desbetref fende agenda-punt. Aap de orde komt vervolgens de agenda: 1. Benoeming van een lid van de com missie van Toezicht op het Lager Onder wijs. (vacature J. Bolk). Benoemd wordt dr. de Rochemont met 13 stemmen, de heer Van Heioma ver kreeg 4 stemmen. 2. Benoeming van een tydelijk buiten gewoon leeraar in de Hebreeuwsche taal aan het Gymnasium. Benoemd wordt de heer Kielstra (no. 2 der voordracht) met 17 stemmen; de heer v. Arendonk verkreeg 1 stem. 3. VoorBtel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van de verordening houdende regeling van de jaarwedden van het personeel, verbonden aan het Gymna sium en de Hoogere Burgerschool. Dit voorstel houdt verband met het ge wijzigde salaris voor den leeraar in het handteekenen. Het wordt met alg. stem men goedgekeurd. 4. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van het reglement op het Middelbaar onderwijs. Voorlezing wordt gedaan van het te dezer zake ingekomen adres, dat elders in dit nummer is opgenomen. Het voorstel van B. en VV. wordt hierop zonder hoofdelijke stemming aangenomen, waarna de vergadering, te 2.10 wordt ver anderd in ééne met gesloten deuren. Na heropening der openbare zitting te 4.30 is aan de orde: 5. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van eervol ont slag aan den leeraar aan de Hoogere Bur gerschool en het Gymnasium H. Corver. B. en W. stellen voor het verslag eervol te verleenen met ingang van 16 April 1912. De heer Hagedoorn herinnert er aan dat dit verzoek is ingekomen in termen, die zeer hebben gehinderd en pijn gedaan. Indien een ambtenaar een deigelijk be- leedigend schrijven richt, dan is daarvan slechts één ding te denken, nl. als van een dienstmeisje, dat, na zich van een anderen dienst te hebben voorzien, mevrouw nog eens even uitscheldt. Wethouder Rij kens zegt, dat ook B. en W. pijnlijk waren getroffen door de woorden van den hoer Corver, doch zij meenden het beneden de waardigheid van den Raad om meer notitie van de zaak te nemen dan noodig was en dus geen voor stel te moeten doen tot oneervol ontslag. 6. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling vau de jaarwedde en den pensioensgrondslag van den leeraar S. Algera. Zonder hoofdei, stemming vastgesteld. 7. Voorstel van Burgemeester en Wet houders naar aanleiding van een adres van het bestuur der vereeniging Handelsschool voor Amersfoort en omstreken betreflende gemeentelijken steun Zonder hoofdei, stemming goedgekeurd. 8. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot bet verleenen van verlof we gens ziekte aan de onderwijzeres aan de openbare lagere school le soort voor meis jes Mej. M. C. E. Beek. Zonder hoofdei, stemming wordt van 20 Febr. tot 1 Augustus verlof verleend. 9. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van eervol ont slag aan den onderwijzer aan de openbare lagere school 3e soort in de Koningstraat E. Veldhuizen. Wordt met ingang van 15 April a.s. eervol verleend. 10. \oorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van eervol ont- slog aan Mej. W. Dekker, onderwijzeres in de uuttige handwerken aan de openbare lagere school 2e soort in de Hellestraat. Wordt met ingang van 1 Mei a.s. eer- volvol verleend. 11. Voorstel van Burgemeester en Wet-, houders tot het verleenen van eervol ont slag aan den onderwijzer aan de openbare lagere school 2e soort in de Hellestraat H. Bouwman. Wordt met ingang van 1 Juli a.s. eer vol verleend. 12. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot nadere uitwerking van het raadsbesluit van 20 Februari 1912, no. 56 (Besteksbepalingen). Met algemeene stemmen goedgekeurd. 13. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verhuring van gronden, behoo- rende bij de voormalige gasfabriek. Zonder hoofdei, stemming goedgekeurd. 14. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot aankoop van eigendommen gelegen aan de Kamperbinnenpoort. Zouder hoofdei, stemming goedgekeurd. 15. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot overname van een strook grond gelegen aan de hoek van de Schimmel- penninckstraat enden Hooglandscben weg. Zonder hoofdei, stemming goedgekeurd. 16. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van een rooilijn voor de St-Agathastraat. Wordt zonder hoofdei, stemming vast gesteld. 17. Nader voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de verharding van Jen Ouden Soesterweg. De hoer R ij k e n s licht zyn standpunt toe. Vroeger is hij steedB van meening ge weest, dat de Raad wilde vasthouden aan 't standpunt, dat de gemeente slechts 3/, mag bijdragen Spr. heeft zich daarmee nooit kunnen tevreden stellen, omdat enke len daardoor de zaak kunnen tegenhouden. Hier geldt het een gemeentebelang en niet alleen de belangen van de bewoners van de Soesterweg. Velen moeten die weg passeeren om ter kerke of ter schoole te gaan Voor hen wil Spr. nu de weg ver beteren. Dat is een gemeentebelang. Dat zijn sprekers collega's met hem eens. Het verschilt in de wijze, waarop in 't ge meentebelang moet gediend worden. Spr. nu wil geen half werk, door een voetpad, dat niet voldoende iu de zaak voorziet. De heer Jorissen is voor het voor stel van de minderheid, waarom, dit is duidolijk uit hetgeen hij in vorige zittingen reeds heeft gezegd, een voetpad is onvol doende: het zal spoedig stuk gereden zijn ook. De heer van Duinen behaudelt in 't kort het ineezonden stuk van den heer v. Haselen in een dor bladen. De argu menten daarin vindt Spr. niet juist. Het geldt niet het belang van enkelen te be vorderen, maar wel het algemeen belang. Dat hij die er vroeger gebouwd beeft den weg nu maar moet nemen, zooals hij is, gaat niet op. Want die bouwers hebben vroeger wel degelijk willen meewerken tot verbetering van den weg, doch dit is toen afgestuit op den onwil van anderen. Spr. vereenigt zich volkomen met het voorstel van Wethouder Rijkens.Voor de vroege kerkgangers uit het Eemkwartier is de weg bijna niet te begaan, omdat het dan nog donker is. En ook de bezoekers van het Evangeliatie gebouw moeten 's avonds door den modder waden. Zoo ooit, dan is hier sprake van een gemeente belang. Wethouder Kam wijst er op, dat in 1900, gewyzigd in 1905 en 1907, een ver ordening gemaakt betreffende de overdracht van terreinen. En deze verordening heeft steeds goed gewerkt. En om nu die ver ordening maar uit te schakelen gaat z. i. niet. Gaan wij op dien weg voor, dan zul len tal van andere wegen in dezelfde con ditie komen en dat zal veel geld kosten. Laat men daarom het eens aangenomen be ginsel vasthouden. De heer Jorissen merkt op, dat het door den heer Kam opgemerkte slaat op het particuliere belang, doch hier geldt het een algemeen belang. Wethouder Rij kens meent, dat wij geen verordening hebben om onszelf een strop aan te doen. Doch dat is niet noodig, want de verordening bestaat ook een arti kel, waarin gezegd wordt, dal de Raad zoo noodig van de verordening kan af wijken. De heer Van Duinen wyst er nog op, dat het hier een bizonderheid geldt, waarvan de Raad kan afwyken. Wethouder E s v e 1 d t vestigt er do aandacht op, dat bij verbetering van wegen, de aanliggende bezittingen in waarde stijgen. Daarvoor mag dan ook de Ge meente rekenen op steun der eigenaars van die bezittingen. Doch slecht de regen ten van 't Kapittel van St. Joris wild medewerken; de auderen werkten tegen. Zij dachten zeker: de weg komt er toch wel. Spr. verdedigt vervolgens het door B. en W. voorgestelde voetpad, dat in de behoefte ongetwijfeld zal voorzien. Is bet nu wel raadzaam eenige duizenden meer uit te geven, waar dit niet strikt noodig is. De heer Kroes zegt, dat het R. K. Pensionnaat ook genoemd had moeten worden. Indertijd heeft het zich bereid verklaard mede te werken. Ditmaal echter niet, doch daar had het redenen voor. Hier geldt het echter de begane fout, dat een bouw-ondernemer indertyd vergund is te bouwen aan een niet verharden weg. Maar waar dit nu eenmaal is, is het een gemeentebelang tot verharding over te gaan. In stemming wordt hierop gebracht het voor8tel-Rijkens, dat wordt aangenomen met 16 tegen 2 stemmen. Tegen de heereu: Van Esveldt en Kam. 18. Voorstel van Burgemeester en Wet houders naar aanleiding van een adres van de Firma Jacobs en Engels te Leusden tot aansluiting aan het gemeenteriool. De heer Jorissen vraagt of die slechte toestand aan de Leusderweg niet veroorzaakt woidt dogr het fabriekswater. En is er bezwaar de fabriek de kosten te laten betalen, als wij dit later van even- tueele andere aanvrngers ook maar vergen, Wethouder Kam durft op de lste vraag geen beslist antwoord te geven, overigens kan hg wel zeggen, dat afwatering langs de Beek zeer ongewenscht is. De Voorzitter geeft in overweging dergelijke zaken in geheime vergadering te behandelen, omdat er particuliere belangen bij in 't spel zyn. De heer Kroes wijst er op, dat hot hier geldt een fabriek staande in de gem. Leusden. Wij zouden dan de vuile rommel uit Leueden krijgen. Spr., als lid van den Raad, zou het anders om willen. Het voorstel wordt hierop zonder hoof delijke stemming goedgekeurd. 19. Voorstel van Burgemeester en Wet houders naar aanleiding van een adres van G. van Yken te Eemnes betreffende ver lichting van den ingang van de Eem. De heer R u i j s meent dat B. en W. hun bezwaren niet voldoende motiveeren. Iudien aan de yzerenkant van het Ooster- hoofd ook een lantaarn gehangen wordt, dan zijn de bezwaren opgelost Laat men toch niet wachten tot het te laat is, Don derdag is er reeds een ongeluk gebeurd. De Voorzitter wij6t erop, dat B. en W. wel degelijk hun voorstel motiveren. De heer Eysink is niet bevredigd door het advies van 'B. en W.; zeer noodig is het de Eemmond beter te verlichten. Hij zou het voorstel willon retourneoren naar B. en W. met verzoek om nadere voor stellen, mede in verband met de verbete ring van de gansche Eemmond. Wethouder Kam verdedigt het voorstel van B. en W. Het gevraagde roode licht op het Oosterhoofd moet 5 dagen kunnen branden, omdat het niet altijd mogelijk zal zijn het hoofd te bereiken. Bovendien zal het licht de schippers uit Kampen in de war brengen omtrent de ingang en de schippers uit Amsterdam omtrent de breedte. De heer V e 1 s H e y n geeft in overweging eens te onderzoeken of de scbippery erook mede gebaat zou zgn wanneer achter de lantaarn van bet Westerhoofd nog een licht geplaatst werd meer naar achteren, waardoor een goede richtingslijn verkregen wordt. De heer Gerritsen herinnert eraan dat bij het bezoek van den Emtnond over de kwestie reedB is gesproken. Spr. dacht, dat wat de heer Veis Heijn opgemerkt heeft reeds in overweging was bij en W. Den heer Eysink is na onderzoek ge bleken, dat verbetering in de verlichting verwacht werd. Daarom hoopt bij, dat B. en W. nadere voorstellen zullen doen. De Voorzitter geef in overweging het voorstel van B. en W. aan te nemen en hun op te dragen een onderzoek in te

De Eemlander | 1912 | | pagina 2