DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. MEURSING Machinale Fabrieken van Gebak, Amersfoort. No. 77. ZATERDAG 30 MAART 1312. 9e JAARGANG. Bij dit nummer behoort 'n BIJVOEGSEL. BUITENLAND. BINNENLAND. ALLERLEI, DE LANDER Hool<lre<laeteiir: Mr. U. J. vau Schaarilcnbiirg. Bureau: KbEISE Telef. Intero. 183. Abonnementsprijs: Prijs der Advertentiën: Per jaar1 4.Franco per Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. post id. f5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By id. fjl.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kantor. Amersfoort iu dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen- en Buiteulandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warinoesstr. 7fJ- 78 Amsterdam Het is voor hct# verkeer in de groote steden wel van belang dat dit behalve bovengronds ook oudergronds geleid kan worden. Te Berlijn is door den oudergroDd- schen spoorweg de bodem kris en kras doorgraven en nooit heeft men last gehad van instortingen of grondverschuivingen. Maar thans nu de ondergrondbaan als een mol ouder de Spree voortwroet, nu heeft een groote instorting plaats gevouden en de reeds gegraven tunnel is door het instroomende water gevuld. Men weet nog niet waar aan het ongeval, dat deu arbeid van jaren ongedaan maakt te wijten is, doch men meent dat daar waar de Spree een kromming maakt de aam den druk van het water niet langer kon tegenhouden en doorbrak. De schade beloopt verscheideno millioenen mark. De Oorlog. Het vordacht-uitziende Turksche bericht van gister over een overwinning van Tur ken en Arabieren op de Italianen bij Ben- gazi. waarbij de Italianen 27 officieren en 3500 man verloren zouden hebben, wordt in dezen vorm door de Italiaansche regee ring tegengesproken: „Geen enkele slag is bij Bengazi gele verd of ook elders in Tripoli of Cyrenalca, sinds den twaalfden Maart, toeu de Italiaan sche troeoen oen schitterende overwinning behaalden en twee oasen iu bezit namen, vroeger bezet door de Turken en de Ara bieren". De Mijnwerkersstaking. Met groote spanning ziet heel Engeland, benevens een deel van de wereld daarbui ten, uit naar het resultaat dor stemming onder de mijnwerkers: of zij, al dan niet genoegen nemend met de gister in werking getreden wet op het minimum-loon, het werk zullen hervatten en de bepaling der ininimum-loouen overlaten aan de bij de wet ingestelde diatricts-raden. Naar de mee rling der meerderheid van het publiek zou den de arbeiders, die in meuig district reeds lang genoeg van het staken hebben, de wet aanvaarden, indien or maar niet tusschcn kwam dat het geheim der stem ming zeer slecht gewaarborgd is, en der halve de vrees velen zal afhouden van het stemmen vóór de hervatting van het werk. Evenwel, een voorspelling over den uitslag der stemming, op goede gronden berustend, kan niemand maken, en zoo ziet men iu angstige spanning uit naar het resultaat. 1500 a 2000 mijnwerkers in Warwick shire hebben gister het werk hervat. Ook is een groot aantal mijnwerkers in de mij nen van Linackshire afgedaald. Zij Btclden de voorwaarde reeds morgenavond te moe ten worden uitbetaald, daar zij anders van honger zouden omkomen. Ashton, secretaris der mijnwerkers-fede ratie heeft de mijnwerkers aangeraden te stemmen voor hervatting van den arbeid. Hartshorn, dc leider van de moest on- verzoenlijken onder de mijnwerkers, zeide in een rede te Maesteg, dat de hervatting van het werk niet beteekende, dat de ar beiders zich gewonnen geven, uiaar dat zij willen nagaan wat thans bereikt was. Tom Mann is door de rechtbank te Sal- ford tegen borgtocht op vrije voeten gesteld onder schriftelijke belolte zijnerzijds dat hij, zoolang zijn zaak niet is berecht, de sol daten niot tot ongehoorzaamheid aan de bevelen der officieren zal aansporen. De moord op kapitein Reetsch. Omtrent den moord op den Duitschen officier Reeisch teOsterode in Pruisen, wordt uit Berlijn nader het volgende gemeld. De daad waarvan de kapitein het slachtoffer geworden is, is in zijn motieven nog geens zins opgehelderd. Kapitein Reetsch stond als Btreng maar rechtvaardig bekend. De soldaat Emersleben, die na den moord zich zeil doodschoot, was de zoon van een wel gesteld touwfabrikant uit Hamburg. Hij was een goed 3oldaat en had nog nimmer straf opgeloopen. Het doodeljjk schot werd door Emersleben van uit oen raam van de kazerne op den kapitein gelost, die op het binnenplein stond. De kogel drong Reetsch die juist kleodinginspectie hield,van boven in den hals, doorboorde de wervelkolom en de lougeu en kwam uit het onderlijf weder te voorschijn. Ouiuiddeljjk na den moord Fchoot de dader zich dood. Omtrent de beweegredenen welke Emersleben tot deze daad hebben geleid, verkeert men geheel en al in het duister. De kapitein, die algemeen geacht werd, had naar men verzekert, nimmer Emersleben aanleiding gegeven tot het koestolen van gedachten aan wraakneming. Reetsch had, blijkens zijn dagboek, zelfs Emersleben tot„gefreiter" (een le klasse iufauterist, die soms gewone soldaten aanvoert) aangewezen. Ontwikkeling in Belgiö. Het ziet er in België met het onderwijs blijkbaar nog maar trourig uit. In Le Peu- ple wordt nl. meegedeeld, dat van de 10.597 rnilliciens van 1911 volgens do op gaven van het ministerie van oorlog 1.563 lezen noch schrijven kondeu; 751 konden alleen lezen; 3.491 kenden lezen enschrjjven 10.086 konden lezen, schrijven en rekenen. Op een totaal van 19.597 jonge mannen van 20 jaar, 2.314, die totaal onvoldoende lager onderwijs hadden genoten, nl. niet lezen en schrijven konden. Dat is 11.7 percent. Neemt men in aanmerking, dat in België algemeen? dienstplicht bestaat, dat dus on der deze staat ook begrepen zijn de meest ontwikkelde jongelieden, dan zal men mer ken, dat er in België aan het ouderwijs nog veel hapert. Turksche 'Verkiezingen. Volgens een telegram uit Constantinopel zijn dc parlementsverkiezingen in den rersten graad met een algemeene overwin ning der Jong-Turken, zoowel in rle provin cie als in de hoofdstad, geëindigd. Staking in Amerika. Door don bond van mijnwerkers in Ame rika is een formeele order uitgevaardigd tot staking van het werk in de anthraeietmijuen vanaf 1 April. TWEEDE KAMER. Naar men verneemt zou het in het voornemen liggen de Tweede Kamor, die gister op Paarsch recès ging, weder bijoen te roepen tegen Dinsdag 23 April, vrij zeker althans niet vóór dien datum. Onderwijzerssalarissen. De Tweede Kamer verwierp gistermid dag met 46 tegen 30 stemmen de motie- Tor Laan, nadat de motie-Arts door den voorsteller was ingetrokken. Vogelwet. De Tweede Kamer nam gisteren de Vogelwet met 58 tegen 6 stemmen aan. De Ziekteverzekering. Het laat zich aanzien aldus de Resb., dat de behandeling der Ziekteverzekering nog al veel tijd zal vorderen. Naar we vernemen zullen vóór 10 April den uitersten termjjn minstens een 80-tal amendementen op do Ziektewet en Raden- wet, waarvan niet minder dan ongeveer 50 van de sociaal-democraten, bij de com missie van voorbereiding ingekomen. Bandjirs. Bij het Departement van Koloniën is ont- vaugen het volgende telegram van den Gou verneur-Generaal van Nederlaudsch-Indië dd. 29 dezer: .De resident van Rembang seint: Inde districten Padangan, Ngoempak, Bodjono- „oro, Pelem, Behoereno, Rengel en Rembes „zjjn door de Solorivier honderd dessa's „onder water gezet en eenigc duizenden „bouws sawahs overstroomd. De Solorivier „dijken zijn op vier plaatsen doorgebroken. „Geen persoonlijke ougelukken." De vijf eerstgenoemde districten zjjn gele gen in de afdeeling Bodjonegoro en de beide laatstgenoemde in de afdeelidg Toeban der residentie Rembang. Zonderlinge straf, 't Is nog niet zoo lang geleden vertelt het N. v. d. D. dat het volgende gebeurd is. Een agent had des avonds aan den eenzame Zeebur- gerdijk te Amsterdam ie letten op dieven, die aldaar herhaaldelijk telegraafdraad sta len. H(j had een revolver bij zich en legde zich in hinderlaag. Er kwamen twee per sonen voorbij, die op verdachte wijze een zak droegen. De ageut springt te voor schijn, houdt hun de revolver voor en roept: Sta of ik schiet! waardoor hot tweetal ver schrikt geworden, staan bljjft en toelaat dat de agent een onderzoek instelt in den zak, die werkelijk gestolen telegraafdraad bleek te bevatten. Alleen door hen in bedwang te houden met de revolver, kon hjj toen de dieven behoorlijk naar het naastbjjzijude bureau geleidem De dieven werden door de rechtbank De afdeeling dividend uitgekeerd. „Broodfabriek'" levert prima brood, beschuit en koek tegen zeer billijke prijzen en geeft bovendien 10 pCt dividend. Bedragen tot ongeveer 150 per gezin werden als

De Eemlander | 1912 | | pagina 1