Bijvoegsel behoorende bij DE EEMDAMDER van Zaterdag 30 Maart 1912. STADSNIEUWS. WEERBERICHT. Thermometerstand De autoltaudleU-n. Van links naar rechts Kniinst, (larnier, Caroux, De ontroering te Parijs teweeggebracht door den roolinoord te Chantilly, viodt haar terugslag in geheel Frankrijk, waar meu overal de gevaarlijke bandieten meent te zien, terwijl 't bepaald levensgevaarlijk ie, met zijn vieren in een auto te zitten, gekleed in lange overjassen. Te Marseille wilde een blijkbaar al te fantastisch Zuiderling de moordenaars iu een kroeg gezien hebben. De politie om singelde met groote voorzichtigheid een geheele wijk, maar ving niets. Te Yer8sille8 hielden eenige politieagen ten te middernacht een auto aan, die zon der licht reed, en toevallig stopte voor een bankgebouw, terwijl do motor bleef door razen. In de straat, waar de auto doorreed, geloofde meu reeds aan een nieuwen aan slag en een paniek maakte zich van de aanwezigen meester. De agenten drongen met de revolvers in de vuist den wagen binnen, maar troffen daar slehts eenige onschuldige lieden, alsmede aviatcurs, mis schien wel dezelfde van Duinkerken. De recherche te Parijs heeft van parti culieren een dozijn zeer krachtige en snelle auto's ter beschikking gesteld gekregen, terwijl zich meer dan 100 personen bereid verklaarden, gratie de politie behulpzaam te zijn by haar nasporingen. Deze aan- beidingeu werden echter van de hand ge wezen. Men krijgt den indruk, alsof de recherche de Parijsche pers, zooals dat vroeger haar gewoonte was, uiet meer inlicht omtrent ieder door haar gevolgd spoor, zoodat het niet geheel en al is buitengesloten, dat het publiek verrast wordt door de tyding van de arrestatie van een of meer leden der moordenaarsbende. In de omgeving van Parijs worden tbans bijzondere voorzorgsmaatregelen genomen. Alle banken worden zeer streng bewaakt. De beambten, die het geld der totalisatorB aan de renbanen naar Parijs vervoeren, worden sedert Dinsdag door 20 met kara bijnen gewapende agenten vergezeld. Volgons de jongsteberichtenindo„Matin", zyn de bandieten ongeveer tegelykertyd te Creil, te Nancy, te Rennes, te Bèziers, te Marseille, te Maubeuge, bij Calais, bij Rijs- «el en te Parijs gezien. Opgave van de Vereeniging .HANDEL en N IJ V E R H E ID" van personen die zich in de Gemeente heb beu gevestigd, of daaruit zijn vertrokken naar andere Gemeenten, met vermolding van woonplaats, van den 20 tot en met don 26 Maart 1912. GEVESTIGD. Jan Willem Gruppelaar van Inf. Kazerne uaar Stationsstraat 17. Barend Smetz van Bergen op Zoom naar Muurhuizen 103. Joseph Quint van Cavalerie Kazerne naar Stellingwerfstraat 17. Jannetje van Ginkel van Leusden naar Joh. van Oldebarncveldtlaau 12. Johanna Muis van Soest naar Birkt 5. Jan Boon vau Duitschland naar Bisschops- weg 51. Dirk Versteeg van Scherpenzeel naar Hoogeweg 82. Geertje van de Biezen van Nijkerk Daar B. Wuytierslaan 12. Jannetje Buitenhuis van Zeist u. Zuids. 35. Johannes Pmkse van Utrecht naar Stel- lirigwerfstraat 13 Geertruida van den Hurk van Utrecht n. Stellingwerfstraat 13. Frederika Alijda Maria van Egdom van Leusden naar Schimmelp.straat 28. Janna Frederika Otten van Arnhem naar Schimmelp.8traat 19. Willem Bast van Nijkerk n. Dalstraat 6. Hartghor Hendrik Gertb van Hoorn naar Wolkerstraat 42. Gradus Ganzevles van Lousden uaar Stel lingwerfstraat 6 Carl Wilhelm Albert Driever van Rotter dam naar Breedestraat 54. Bauke Kramer van Zalt Bommel naar Langestraat 65. Margaretha Kvaauen van Duitschland naar Breede8teeg 4. Dirk Frans van Wijk van Rotterdam naar Langestraat 105. Jakob Sterenberg van Zuidwoldo naar Kampstraat 34. Arie Hendrik Pos van Doesburg naar Muurhuizen 6. Heudrika Hoefsloot van Utrecht naar Ach ter 't Oude Weeshuis 20 Gerrit Lammers van Borne naar Soester- weg 212. Aalt Muis van Leusden n. Valkestraat 25. Ida Wilh. Oosterhof van Den Helder naar Utrechtscheweg 1043. Gustav Johannes Riesener van 's Hage n. Arnhemscbeweg 42. VERTROKKEN. Evert Vis van Eemstraat 11 naar Baarn. Jacoba Bakkenes van Appelmarkt 10 n. Ermelo. Eefke Holema van Utrechtscheweg 13 naar Amsterdam. Johan Wilhelm van der Gang van Wester straat 87 naar Hilversum. Dirk Hermauus Gerardus Kleber v. Korte- gracht 10 naar Amsterdam. Tonia Dijkhuizen van Muurh. 47 n. A'dam. Hendrikje Smit van Utrechtscheweg 103 naar Leusden. Albert Willersen van Soesterweg 247 naar Eist gom. Rhenen. Lutrina Boer, wed. Hendrik de Vries van Westerstraat 1 naar Utrecht. Jacobus Zevenboom van Hellestraat 76 n. Lcusden. Re ij er Boon van Vlasakkerweg 46a naar Den Helder. Antonius Vos van Bisschopsweg 55 naar Amsterdam. Jan Hendrik de Ruijter van Havik 6 n. Hilversum. Peter Berendse, van Birkt 5 n. Lousden. Joh. Scheerder, van Achter Luiaard 24 n. Leusden. Herman Wassink v. St. Andriesstr. 22 n. Bergen. Gabrielle Emilie Hemiette Marie üevadder, echtg. van J. J. F. T. M. Catie v. Plan soen 12 n. A'dam. Hendrik Frcderik van Schaik, v. Krom- mestr. 21 n. Arnhem. Hendrikus van Schijndel, v. P.Pijpersstr. 5 n. Hilversum. Ee;. bvKRZICHT. Onder dit opschrift schrijf v. d. H. iu „Naar betere tijden" hel orgaan van de Alg. Ned. Geheelouth. Bond a. o. het vol gende: Nu reeds 4 jaren zijn vervlogen.sinds de oprichting onzer afdeeling Amersfoort van den Alg. Ned. Geheelonthoudersbond past het o i. 'n overzicht to geven van de werk zaamheden gedurende deze jaren. Oorspronkelijk deed het geringe aantal leden vermoeden, dat deze nieuwe Ver eeniging geen levensvatbaarheid zou be- zitieii. Evenwel was de overtuiging en werklust, die bij de oprichters voorzn? een waarborg, het tegenovergestelde te mogen verwach ten. Al spoedig vormde zich een colportage- club (later door de afdeeling zelf ter hand genomen) die met het orgaan, „De Ge heelonthouder" van onzen Bond colporteer de, en de goede inwerking hiervan na eenigen tijd mocht ondervinden. Het aan tal lezers steeg aaumerkelijk en we hebben op heden 350 i.drie honderd vyftig) vaste lezers die met graagte ons Orgaan ont vangen. Het aantal verkochte en verspreide num mers heeft reeds het respectabele getal van 70.000 ex. bereikt. Het kleine clubje leden breidde zich langzaam doch zeker uit en hare propa ganda had zelfs tot indirect gevolg dat 'n tweede organisatie (de afd. A'foort van de Ned. Ver. tot afschaffing van Alcohol houdende Dranken) werd opgericht. Al ras besloot men 'n eigen propaganda blad uit te geveD. Het vercchynen van het eerste nnmmer, dat angstvallig werd tegemoet gezien, kon door zijn vele gebreken ons niet bevredigen. Toch waren deze gebreken 'n aansporing op den ingeslagen weg voort te gaan en meermalen „Naar betere Tijdonte doen verschijnen. We kunnen nu zeker zeggen dat ons blaadje én om zijn lectuur én om zijn ad vertentierubriek gaarne wordt gelezen. Met dit nummer zyn van N. B. T. 58.500 ex. gratis verspreid. Niettegenstaande we wenschen meer steun te mogen ontvangen van menscben die onzen arbeid noodig en nuttig vinden, is do financieele toestand onzer afd. van dien aard. dat we de uitgaven met de inkomsten kuuncn dekken. Hoe enorm veel propaganda kost moge blijken uit hot feit, dat we gedurende deze 4 jaren f 1400 (veertien honderd gulden) hebben uitgegeven. Voorwaar 'n bewijs dat met moeite en yver wel iets valt te bereiken. Onze brochure-handel, sinds eenigen tijd gereorganiseerd, is steeds vooruitgaande. Thans is op openbare vergaderingen tegen geringe vergoeding ouzo lectuur en ook die van verschillende «ndeie vereenigingen verkrygbaar. Door de welwillendheid van eeu stadge noot, die het ontwerp vervaardigde, deu belangloozcn arbeid van eenige onzer leden en vrienden kregen wy een mooi symbolisch vaandel, dat de toets der kritiek kan door staan. Gestadig is het ledental vooruitgaande en de enkele bedankjes, die altijd en bij elke vereeniging voorkomen, worden door nieuwe leden steeds aangevuld of overtroffen. Men schrijft ons: Er is tegenwoordig in Amersfoort en Omgeviug eeue frissche beweging in het vereenigingsleven op het gebied van don bodem cultuur on wat daarmede verband houdt; eone bewoging welke er thans voor al op is ingericht door piactischemiddelen de opbrengst van den grond zoo boog mo gelijk op te voeren. Er is geen bedrijf, dat zich daartoe beter loent, dan de Tuinbouw, indien deze slechts goed wordt gedreven. Waar tot nu toe daarbij elke samen werking nog ontbrak, mag het zeker een zeer verblijdeud verschijnsel heeten, dat thans eene Vereeniging is gevormd, welke zal trachten den tuinbouw in den ruimsten zin, dus ook de fruic-cultuur, zoo krachtig mogelijk te ontwikkelen. De nieuwe vereeniging telt reeds enkele tientallen leden, torwijl de Koninklijke Goed- MEDEDEEL1NUEN VAN HET Ki-'NINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt vonrm. 10.41 unr. De Bilt, 80 Maart 1912. Hoogste barometerstand 770.2 tu.M. te St. Mathieu, laagste 740.3 te Haparunda. Verwachting tot den avond van 31 Maart 1912. Meest krachtige tot stormachtige Noord-Westelijke tot Westelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Verauderlijke bewolkiug, waaischynlijk regen of hagel buien. Temperatuur: Iets kouder. Barometerstand te AMERSFOORT- Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 761 rn.M. Vorige stand te 12 uur 766 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisteronF. 55 Laagste hedennachtF. 44 Hedenmiddag 12 uurF. 47 keuring op hare Statuten wordt gevraagd. Ongetwijfeld zullen vele belanghebbenden en dat zyn eigenlyk alle inwoners van Amersfoort en omliggende dorpen, maar bovenal de tuinbouwers, lid willen zijn van deze vereeniging, temeer, daar slechts een gulden jaarlijksche contributie wordt geheven Dat dan velen zich melden bij een van de leden van het Bestuur, bestaande uit: A. M. Tromp van Holst, Voorzitter. J. van der Wal Kz., Onder-Voorzitter. O. A. J. J. van der Linden, le Secre- taiis (Schiuimelponninckstraat 41.) Johs. Knoppers, Penningmeester. H. van der Knoop, 2e Secretaris. F. Lameris, Commissaris. J. Meyer, Commissaris. Als wij onze lezers uitnoodigen om a,8. Maandagavond één April tegen 10 uur eens naar de lucht te kijken om te zien of ze de maansverduistering kunnen waarne men, bedoelen we daarmede geenszins een April-grap. Op 1 April heeft inderdaad een bij ous zichtbare gcdeeltelyke maansverduistering plaats. Zij begint om kwart voor tien des avonds, hoeft haar hoogtepunt bereikt even na half elf en om twintig minuten na elf is het weer afgeloopen. De gedeeltelijke zonsverduistering heeft plaats den 17 April. Hot is een ringvoriniee verduistering, welke begint omstreeks kwart voor 11 's morgoos en voortduurt tot by eeuen. Do grootste phase is 0.97 in deelen om de zonsmiddellyn. De ritmeester jbr. W. H. J. van de Poll, van het le reg. huzaren te Amers foort, zal van 9 tot 27 April deelnemen aau de kaderoefening in Gelderland, Lim burg eu Noord-Brabant onder leiding van den luit.-kol. van den gen. stafB. J. Land en van don majoor H. C. A. do Block, van het 8e reg. infanterie. De afd. Amersfoort van den Ned. Bond van Post en Telegraafbeambtcn houdt morgeumiddig 5 uur in de Keizerskroon een openbare proragandavergadering, waarin de heer J. G. v. d. Jagt, van Amsterdam zal spreken over: „Wat nu?" Daarna zal een gezellig samenzyn, afge wisseld met zang en voordrachten den avond besluiten.

De Eemlander | 1912 | | pagina 5