WEERBERICHT. Thermometerstand KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.45 uur. De Bilt, 1 April 1912. Hoogste barometerstand 767.7 m.M. te Horta, laagste 744.6 te Skagen. Verwachting tot den avond van 2 April 1912. Stormachtige tot krachtige Noorde lijke tot Noord- Westelijke, later wellicht krimpende wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaarbewolkt tot betrokken, later tijdelijk opklarend, regen- of hagelbuien. Temperatuur: Iets kouder. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 754 m.M. Vorige stand te 12 uur 761 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenK. 52 Laagste hedennachtF. 41 Hedenmiddag 12 uurF. 43 publiekrechtelijke vertegenwoordiging van den middenstand gewenscht", bevestigend. Hij is voorts van oordeel, dat deze verte genwoordiging bostuurs-bevoegdhoid moet bezitten en dus niet zuiver adviseerend be hoort te zijn. Er bestaat voor den middenstand, zegt de heer Das, dringend behoefte aae een ver tegenwoordiging met bestuursbevoegdheid, hij wijst in dit verband op het door de staatscommisie voor don middenstand in- godiend wetontwerp, hetwelk over midden standskamers handelt. Vredespaleis. Binnenkort is een voorstel bij den Haag- sclren Raad te wachten om aan het bestuur der Carnagie6tichting, als geschonk der ge meente s'Gravenhage, voor het Vredes paleis aan te bieden een monumentale marmeren trap, een escalier d'honueur, voor do vestibule van het gebouw. Auteursrecht. Het ontwerp-nieuwe regeling van het au teursrecht ondervond in de afdeelingen van de Tweede Kamer eenige bestrijding. Men achtte het ontwerp verder te gaan dan de toetreding tot de Berner Conventie eiscbte. De muziek bv., meenden sommige leden, zou onnoodig duurder wol den en over 't algemeen waren zij van oordeel, dat het ge brek aan volkomen overeenstemming tus- sohen do wet en het tractaat tot moeilijk heden zou leiden, juist ook omdat oog niet zoo vast staat, of wet dan wel tractaat pri meert. Gemist werd een bepaling, dat het jaar van uitgaaf op een boekwerk moet staan. Het ontbreken daarvan zou thans tot mis bruiken leiden. Ook werd geklaagd, dat de noodige aan dacht niet is geschonken aan de muzikaal mechanische worken. Onduidelijk en onpractisch werd de rege ling geacht van het auteursrecht van muzi- kaal-dramatische werken en dgl. De bepaling, dat bouwwerken tegen na bouw beschermd worden, werd duidelijker gewenBcht, maar anderen deelden dien wensch niet en nog anderen wilden de hoele bescherming niet. De wensch werd geuit, dat ook eon pseu doniem als „naam van den maker" zou wor den aangemerkt. De bepalingen, dat hij „onder wiens lei ding" iets is gemaakt of „in wiens dienst" het auteursrecht krijgt en niet de maker zelf achtte men onrechtvaardig bv. tegen over den schrijver, die ziju bijdragen in tijd schriften duidelijk onderteekent, zoodat ieder weet, dat hij de maker is. Onbillgk achtte men het artikel, dat het auteursrecht opheft ten behoeve van het onderwijs. Uitvoerig blijkt van gedachten te zjjn ge- wissold over do vraag, of het auteursrecht op eon portret aan den fotograaf dan wel aan den geportretteerde toekomt. De bepalingen, die beeldhouwwerken be schermen, wilde men ook toegepast zien op werken van op nijverheid toegepaste kunst- Verscheiden leden achtten den termjjn van 50 jaar, welke aanvangt op den dag vau het overlijden des makers, zeer lang. Sommigen zouden naar het Duitsch voor beeld den termijn op 30 jaar willen zien gesteld. Gevraagd werd op welk tijdstip de termijn van 50 jaar ingaat, als venuoot- schap het auteursrecht heeft. Sommige leden achtten den termijn van 50 jaar vooral voor fotografische en kino- matogratische werken veel te lang en wilden dien tot 20 jaar zien ingekort. Verscheidene leden konden zich niet ver eenigen met het artikel, waarbij, onvermin derd hetgeen bij tractaat is bepaald, deze wet van toepassing wordt verklaard op alle werken van letterkunde, wetenschap of kunst, welke hetzij vóói, hetzij na haar in werking treden voor de eerste maal door of vanwege den maker zijn uitgegeven in het Rijk, in Europa of in Nederlandsch- Indië, alsmede op alle zoodanige niet uit gegeven werken, welker makers zijn Ne derlanders of Nederlandsche onderdanen. Doze loden zouden gaarne omtrent den inhoud en de bedoeling er van worden in gelicht. Eenige Iodon achtten de niet-erkenoiDg van auteursrecht op werken, waarop het auteursrecht mag vervallen ingevolge de artt. 13 en 14 der Auteurswet van 1881 was vorvallen. Verscheidene leden wilden alle strafbe palingen in de Auteurswet opnemen. Nietzsche en de vrouwen. In het nieuwste nummer der „Roveu des Deux Mondes" schrijft de académicien Emile Faguet een geestig opstel over do verhouding van Nietzsche tot de vrouwen, de liefde en den echt. Hij praat daarin o.a. als volgt. De vrouwen zijn bijwijlen zeer boosaardig. Dat is leelijk, maar het kan vau groot sociaal nut zijn. Men kan over Sokrates en de nieuwe richting, die bij aan de ineuschheid gegeven heeft, verschillend oordeelen, maar niet over de beteekenis van die richting. Nu echter zou er in 't geheel geen richting geweest zijn,wanneer Xanthippe een goede vrouw was geweest. Socrates zou niet zijn heele leven op de openbare pleinen hebben doorgebracht om voor de Atheners te prediken, wanneer het hem in huis bevallen had. Uit de boos aardigheid vau Xanthippe is een geweldige geestelijke en moreele omwenteling voort gevloeid, die vermoedelijk een belangrijken stap vooruit beteekont. Dat gelooven althans velen. Ik zou daarop nog een kantteeke- ning willen maken. Men behoeft namelijk niet tot Socrates terug te gaan. Onlangs sprak ik met een hoogen amb tenaar die mij zeide: „Ik benoem alleeu gehuwde ambtenaren" „Dat is een zeer achtenswaardige patriottische gedachte", antwoorde ik. „Dat is heelemaal niet pa triottisch", luidde het antwoord, „maar eenvoudig bureaucratisch. De ongetrouwde ambtenaar denkt in het bureau alleen aan bet café of aan zijn kamer, waar hij verzen kan maken. Maar de getrouwde voelt zich thuis in zijn bureau, daar dit de eenige plaats is, waar hij voor zijn vrouw veilig is. Hij wil zelfs niet naar huis maar schuwt dat veeleer. Voor den ongehuwdeD ambtenaar beteekent het bureau 'n soort van slavernij, voor den gehuwden een plaats dei vrijheid. Gij zult dus begrijpen, dot ik alleeu ambtenaien neem, die ge trouwd ziju". De boosaardigheid der vrou wen is dus van aanmerkelijk sociaal nut. Misschien zal het den geestigen acadé micien, die zooveel van paradoxen houdt, niet moeilijk vallen ook uadeelen van het getrouwd zijn der ambtenaren te ontdekken. („N. Cf.') Iets over onthoudende, volkeren. Dr. Liheustein, arts to Bad Nauheim, dio een langdurige reis om de wereld heeft gemaakt, schrijft o.a. De Islam, waartoe ongeveer 200 millioeu menschen behooren, verbiedt het gebruik van sterken drank, en al woidt dit gebod in de betrekkelijk weinig steden, die onder Europecschen invloed staan, niet strikt gevolgd, het alcoholisme is aan de Moham- medaanache volksstammen als zoodanig over 't algemeen onbekend. Onder de 425 pa tiënten in bet krankzinnigengesticht te Kairo waren in 190S slechts 6 drinkers, dus ongeveer 1 pCt., terwijl het aantal alcoholisten in het Duitsche stedelijke kiankzinnigengestichten tot 30, 40, zelfs 50 pCt. gaat. In beschaafde en vooral studentenkringen wordt dikwijls beweerd, dat er geen echte vrooljjkheid kan bestaan zonder de bezie lende werking van den alcohol ik heb in Japan aan vele academische feesten, vergaderingen enz. deelgenomen, waaraan de feestvreugde volstrekt niet ontbrak, al knalden er geen champagnekurkenOok kermissen, volksfeesten werden eveuuls bij ons gevierd, zonder dat tot verhoogiogder pret sterke drank werd gebruikt. Ook onder de Amerikaansche en Eugel- sche Btudentenclobs ziet men uitgelaten vroolrjkheid, zonder alcoholgebrnik en zon der de weerzinwekkende buitensporigheden die zoo dikwijls bij ouzo studenten voor komen. De electkiciteit in de huishouding. Behalve voor verlichting, is de electrici- teit in de huishouding nog voor velerlei ander doel te gebruiken. Tal van fabrieken beginnen zich steeds meer speciaal toe te leggen op dit nog bijna geheel nieuwe en vrijwel grenzenlooze afzetgebied voor de clectrotechniek. Als eerst maar de moge lijkheid van het aanwenden van electriciteit in do huishouding proefondervindelijk be wezen is, zoo redeneert men terecht, dan komt de behoefte, en daarmee de vraag, zelf wel. Onlangs is te Leipzig een tentoonstelling gehouden, waarvan hoofddoel was, het pu bliek te laten zien waarvoor en hoe de electriciteit in de huishodding al niet te ge bruiken is. Men zag daar een electrisch butiet, waarin vóór de oogen van de be zoeken koöie, thee, cacao en andere warme dranken werden klaar gomaakt. Menige stand dezer interessante expositie was in gericht als een keuken; men zag daar electrisch mossen slijpen en koffie malen, elcctriscbe fornuizen en kookstellen ouz. Verder waren er eleotrische waschinrichtin gen, electriche mangels, stofzuigers, wring- machines, massage-apparaten, electrischc bladen en ontelbare andere geriefelijkheden. De heele tentoonstelling was eenvoudig een electrisch „Tafeltje, dek-je". Belangwekkend is een berekening, die men gemaakt heeft, van wat een kilowatt uur electriciteit al niet kan piesteeren: het kan 30 paar laarzen poetsen, of 2 uren lang de naaimachine drijven, of de stofzuiger, of den ventilator; 5000 messen slijpen, 4 uren strijken, 40 coteletten braden, 200 eieren koken, 64 kop koffie zetten, 8 kilometer ver een automobieien drijven. Do prijs zoo'n kilowatt-uur electriciteit bedraagt zoo om en bij drie stuivers! H. V. C. I V. V. Z. 1—2. Op het terrein achter Rustoord kreeg het eersie elftal van H. V. C. gisteren middag bezoek van V. V. Z. uit Zeist. De Amersfoorters misten Nieuborg, v.d. Pol en Jan van Doorn, wat voor de voor hoede een groote verzwakking was. De in vallers werkten vrij hard en vaak niet on verdienstelijk, maar schot hadden ze niet, zoodat ze voor doel gewoonlijk alles vei- knooiden. Over het geheel had de wedstrijd een vrij spannend verloop, vooral doordat V.V.Z. een forsch en vurig spel te zien gaf. Ook het samenspel was heel goed, maar de verdediging van II. V. C stond pal en liet niet veel passeeron. Naast v. d. Brug leverde Schveuder hier goed werk. tarwijl ook do middenlinie voortdurend in actie was. Ook bij Zeist was trouwens de ver dediging uitstekend en door het zeuren van enkele H. V. C 'ers werden de meeste doorbraken gemakkelijk gekeerd, terwijl voor 't overige de doelman goed op zijn post bleek. Voortdurend verplaatste het spel zich dan ook en om beurten kwamen beide doelen in gevaar. Maar ook H.V.C's doelman was goed in vorm. Voor rust wist geen der partijen dan ook het net te vin den. Daarna ging het weer op en neer met Zeist ietsin de meerderheid.Toch kwam het eerste punt voor II. V C. uit een heel goede doorbraak. Maar V. V. Z pakte daarna nog wat flinker aan en spoedig bracht een heel goed schot den gelijkma ker, terwijl het winnende punt niet lang daarna in het net werd gedeponeerd door Zeist. De H. V. C.'ers spanden nog wel alle krachten in, maar Zeist bleef in de meerderheid en alleen het ontbreken van een juister schot maakte de leiding niet nog grooter. Met 21 voor Zeist kwam tjjd. V. V. Z. speelde over het geheel goed, vlug en forsch. Bij H. V. C. haperde het in de voorhuede, de overige spelers waren daarentegen heel goed. De afdeeling Amersfoort van don Bond van Post- en Telegraafbeambten hield gisterenmiddag een openbare vergadering in de Keizerskroon, waarin als spreker op trad de heer J. G. v. d. Jagt van Amster dam. Nadat de heer Wiggermau do bijeen komst geopend bad, herinnerde despreker aan het nu reeds achttienjarig bestaan van den Bond, die immer een neutraal stand- pnnt heeft ingenomen. Na de oprichting van den Bond zijn verschillende organisaties gesticht, anarchistische, moderne en chris telijke, die getracht hebben den Bond in een bepaalde richting te drijven, hetgeen echter niet gelukt is. De Bond is gebleven d e neutrale organisatie. Verder wees Spr. er op, dat vroeger een goede samenwerking bestond tusschen de autoriteiten en de vereeniging. Hoewel de minister de organisatie een goed hart toe draagt, bestaat die goede verhouding echter thans niet meer, hetgeen blijkt uit ver schillende feiten, die door Spr. worden gememoreerd. Om daarin verandering te brengen moet er eenheid komen. De lagere beambten van Post- en Telegrafie moeten zich éen voelen. Bij de verschillende ver- eenigingen bestaat reeds groote animo tot samensmelting en dien weg moet het dan ook op, hetgeen Spr. nog nader uiteenzet. Een gezellig samenziju besloot daarna deu avond. De volksavoDd van de afd. Amers foort van den Alg. Ned. Geheelonthouders- bond had gisteren zooveel publiek naar Amicitia getrokken, dat de zaal overvol was, terwijl nog verscheidene personen moesten worden afgewezen. In ziju openingswoord sprak de voor zitter, de Heer v d. Hengel zijn tevreden heid uit over de groote opkoui6t en her dacht hij het vele goede, dat door den A. N. G. O. B. in Amersfoort iB gedaan. Tevens sprak hy met waardeering van het werk der andere drankbestrijdersorganisa ties. Daarna werd een zeer afwisselend en met veel zorg saamgesleld programma af gewerkt, zeer ten genoege van de aanwe zigen. Vooral de vioolnummers van den heer Vierdag Jr. vielen zeer in den smaak. Maar ook de zang van „Het dagende licht" en de voordrachten van mej. Heinz en den heer Voskuilen verwierven veel bijval. Hoogst voldaan zal dan ook ongetwijfeld ieder naar huis zijn gegaan. Prof. dr. J. van Rees sprak nog een opwekkend woord voor de „jeugdorgani satie" die ook te dezer stede ter hand zal worden genomen. De Amersfoortsche Gymnastiek- VereenigiDg „Ajax" heelt gistermiddag be sloten het groote Gymnastiek en Turnfeest den Tweedon Pinksterdag op Birkhoven te doen doorgaan. Aan dit groote turnfeest zullen 1500 turners deelnemen. Tevens heeft zij besloten zich aan te sluiten bij „hot Nederlandsch Gymnastiek- verbond. Luit. gen. W. A. T. de Meester, commandant van het veldleger en de in specteur der cavalerie generaal majoor H. C. P. L. Mathon, vertoeven heden en morgen hier ter stede tot het houden van inspectie en ter bijwoning van do oefenin gen van het 1ste regiment huzaren. Lijst van onbestelbare Bl ieven en Brief kaarten verzonden van het Postkantoor te Amersfoort in de 2e helft der maand Maart 1912. Brieven Binnenland. Been Amersfoort. M. Lienderte Helder. Miss Kirk Haarlem. Briefkaarten Binnenland. Veenendaal Den Haag. H. G. Merks Enkhuizen. G. van Mierlo Amsterdam. L. Wormer Lawrijten R. C. Arend A. T. Zalen Zwolle. AGENDA DagelijksBioscoop, Laugestraat. Dagelijks, behalve Maandag en Dinsdag: Bi oscoop de Arend. 29 April. Toonkunst..; 30 April. Toonkunst.!

De Eemlander | 1912 | | pagina 2