DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. MAISON HARTEL KORTEGRACHT 21. c Bericht de ontoüngst der gekleede Changeant - zijae - Voile - *Mnon - Mousseline. MEURSING Machinale Fabrieken van Gebak, Amersfoort. No. 82. ZATERDAG 6 APRIL 1912. 9e JAARGANG, Bij dit nummer behoort 'n BIJVOEGSEL. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. 1). J. van Schaardenburg. Bureau: KLEINE H v ltJ It. Telet. Inter»-. 133. Abonnementsprijs Prijs der Advertentiën Per jaarf 4.Franco per Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By id. f .1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad ia „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen- en Buitenlandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoes6tr. 78- 78 Amsterdam Faaschuiaaudag zal Ëeuilander iiiet verschijnen. PAS CHEN. de Paschen, het leest van het jonge leven Wat dood scheen, ontwaakt, 't Was schijn dood, 't leven was er, maar verborgen. Do zonnewarmte wekt het leven, alles wordt wakker, wat in diepen dommel nederlag. Hoe mooi ook de met sneeuw bedekte aarde was, hoe heerlijk de warme kachel, terwijl de wind daarbuiten gierde, do regen ol hagel tegen de ramen kletterde, hoe verrukkelijk de wolkenhemel was, soms zoo heldor in een vriozenden winternacht of des daags zoo donker, afgewisseld door een enkel zonnig plekje,ge gevoeldet het, 't was een tydperk van rust, terwijl nu, na die rust het jonge leven weer opnieuw begint. Plant en dier, zoowel als de mensch, bemerken, dat dat nieuwe leven in aantocht is. Paschen, is „'t voorjaar", 't begin van een nieuw leven. In de lucht, in 't water, op den akker, overal heerscht vreugde, is blijdschap. Zie den leeuwerik vroolijk stijgen, In de helder blauwe lucht, Hoor uit blad, uit struik, uit twijgen 't Jonge lied, wat blij gerucht 1 Alle droefheid schijnt geweken Komt weer zoo het jaargetij 't Is alsof de steenen sproken: „God is goed, o wcos toch bly 1" Wat verschil daar buiten met den tyd, „dat 't vijandig jaarseizoen 't lied der vel den smoort." En de mensch? Ook hij voelt, dat, evenals in de natuur, daar iets is, wat hem jonger maakt, iets dat zijn leven verjongt. Zelfs de ouderen voelen het bloed sneller stroomen en wor den moediger, Ze gaan dit of dat nog eens beproeven, waarvan ze dachten, dat is voor ons niet meer weggelegd. Lichamelijk, ja, verjongt de lente zeker, maar ook op geestelijk gebied is het, of de mensch den invloed van 't voorjaar ge voelt. Er is meer „durf" iets te beginnen. Heeft de winter ons allicht lauw en flauw gemaakt, het voorjaar wekt ook in dat op zicht den mensch, 't is of ook daar „ver jonging" plaat9 heeft. Ouder geworden, gevoelt men vooral by de verjongingskuur der natuur, dat veel anders moest zijn geweest, 't Is of met het jonge leven hot besef komt van verloren ol verbeuzelden tijd, als de ervaring ge tuigt, dat het geluk zoo vaak op vorkoerde wogen is gezocht en dat de jaren zijn been- gesneld en de tijd voorbij is van „goed maken" 't Voorjaar wekt de gedachte van herstel, van opnieuw kunnen, van beter doen! Daarom ook nu bij dit Paaschfeest, dit feest van opstauding eD jong leven niet klagend zien op wat is geweest. Daar ligt nog een leven voor ons, een nieuw, misschien een beter leven. Dat te gebruiken op nieuw, kan het, op betere wijze, roept on6 Paschen toe. Maar dan ook, met dat heeilijk gevoelen „van opnieuwe te kunnen" beginnen en het oude zooveel als 't kan ongedaan te ma ken. De hand aan den ploeg!Straks is de gelegenheid niet meer geschikt of niet aanwezig, en het „te laat" zou zoo hard in de ooien klinken Straks heeft uw goed plan, uw weldaad, uw besluit zijn waarde verloren, uw nieuw leven is weer oud geworden, met al de sleur van 't gewone. Wat ge te doen hebt, en er ie zooveel te doen op godsdienstig, op maatschappe lijk, op zedelijk gebied, doe dat haastig, nu het Paschen u tot nieuw leven oproept, nu de wedergeboorte van de natuur, ook u roept tot nieuw, krachtig leven en werken. B. Schermutselingen in Barka. Thans weer 'n bericht uit Italiaansche bron volgcus hetwelk Woensdagmorgen 'n schermutseling heeft plaats gehad in do oase Osman, waarbij de Turken werden uiteengedreven. 'n Italiaansch oorlogschip bombardeerde Coeffia. Italiaansche Ingenieurs naar Tripoli. De Italiaansche regeering heeft eenige ingenieurs naar Tripoli gezonden om de ontwerpen voor de havens van Bengasi, Derna en Homs en de waterleiding voor Tripoli vast te stellen. Ook eenige landbouwkundigen zyn tot 'n inspectie reis uitgezonden. Een luchtvloot. Volgens een telegram uic Home aan de Patrie, is het bedrag der inschrijvingen voor een luchtvloot reeds geklommen tot ongeveer 3 millioen fres. De meerderheid der Mijnwerkers ver klaart zich tegen hervatting van den arbeid. De uitslag van de stemming onder de mijnwerkers is, dat 201.013 zich vóór de hervatting, en 244.011 zich er tegen ver klaarden. Daar de meerderheid betrekke lijk gering is, heeft het bestuur van de mynwerkersbond tot hervatting van den arbeid aangeraden, in afwachting van de eindbeslissing door de heden te houden nationale bijeenkomst van mijnwerkers te geven. Op de bestuursvergadering, waar dit be sluit genomen is, is het heftig toegegaan. Vooral de vertegenwoordigers van York shire eu Lancashire, de machtigste mijn werkersdistricten bestreden de hervatting van den arbeid. Intusschen zijn reeds eenige districtsra den gevormd; in enkele streken zijn hier toe aangewezen do bestaande verzoenings raden, samengesteld uit patroons en werk volk. Fransch-EngelSche feesten. De Frausche minister president Poincaré en de ministers Millerand (Oorlog) en Del- cassé (Marine zullen de Fransche-Engelsche foe8ten, hall April te Nizza en te Cannes te houden ter gelegenheid van de onthul ling van 'n monument voor Koning Edwaru en Koningin Victoria, bijwonen. Nieuwe Iransche Oorlogsschepen. Dezen zomer zullen, ten uilvoering van het Fransche Vloot program, drie slag schepen gebouwd worden. De Jezwieten in Beieren. Het nieuwe Ultramontaansche ministerie in Beieren heeft aan de Jezwietenwet zulk 'n uitleg gegeven, dat het den leden der orde geoorloofd is zoog. conferenties te houden en te prediken en biecht te hooren. Van liberale zijde noemt men het zeer bedenkelijk, dat de regeering van 'n bonds staat 'n rijkswet zoodanig uitlegt, dat zij tegen de bedoeling van den wetgever en de uitlegging van het hoogste rechts college indruischt. DeKleïï.rmakersstaking INDüitschland. 'n VerzoeoiDgs voorstel van de scheids lieden volgens hetwelk de vertegenwoordigers der plaatselijke vereenigingen hun wensohen kunner. kenbaar maken aan de scheids lieden, die dan 'n voorstel zullen doen, waarover de plaatselijke vereenigiug kan stemmen, is aangenomen. Daarna is over gegaan tot de behandeling van de tarief overeenkomsten in de verschillende steden. Het snelste Oorlogsschip. De nieuw gebouwde Duitscho turbine- kruiser Moltke is het snelte oorlogsschip ter wereld. Op de proefvaarten was de grootste snelheid 29.7 zeemylen. De dreigende staking in de haven van Hamburg. De vereoniging van patroons in het havenbedrijf te Hamburg heeft zich bereid verklaard de wenschen der arbeiders in overweging te nemen. Een commissie zal worden ingesteld die zal beproeven een vergelijk tot stand te brengen. IIet Proces tegen de Alcoiiolvervalschers Bij het proces to Berlijn tegen de alco hol vervalschors gaat hot tusschen de rechters en verdedigers heftig toe. Een der advocaten is reed3 tweemaal wegens on behoorlijke houding tegenover het gerecht tot boete voroordeeld. De deskundigen zyn met hun onderzoekingen betreffende de methyl-alcohol nog niet tot Tn zeker resul taat gekomen. Tsaar en Keizer. De Tsaar en de Duitsche Keizer zullen dezen zomer in de Finsche wateren 'n ont moeting hebben. Splitsing in de Socialistische Partij in Zweden. In do socialistische party in Zweden is het tot 'n splising gekomen tusschen 'n intranegaut6i en 'n gematigde groep. De Taalstrijd in Belgiö. In de zitting der Kamer heeft de afgevaardigde Daens gevraagd: wanneer eindelijk eens een eind zou komen, dat aan de soldaten uitsluitend Fransche bevelen werden gegeven, gechreven zoowel als mondeling. Het antwoord van de regeerings- tafel zal den vrager wel niet bevredigd hebben. Het luidde, 7oJgen8 het verslag vaD een Vlaamsch blad: „De bevelen zyn uitsluitend Fransch, doch do (schriftelijke) mededeelingeu worden doorgaans gegeven in de eigen taal der soldaten, door gegra dueerden met die zending belast," De Mijnwerkersstaking in Bohemen verloopt. De mijnwerkers in het kolenbekken van Brux hebben genoegen genomen met wat de mijneigenaars voor hen willen doen en zullen vandaag allen den arbeid hervatten. De afdeeling dividend uitgekeerd. „Broodfabriek" levert prima brood, beschuit en koek tegen zeer billijke prijzen en geeft bovendien 10 pCt dividend. Bedragen tot ongeveer 150 per gezin werden aU

De Eemlander | 1912 | | pagina 1