Bijvoegsel behoorende bij DE EEMLANDER van Zaterdag 6 April 1912. ZZ STADSNIEUWS. INGEZONDEN. Correspondentie ALLERLEI, Advertentie n. Fabrieken van Melkproducten. Het lyk van den op 19 Maart jl. te Apeldoorn vermisten E. v. d. Hoek is uit liet Apeldoornsche kanaal opgevisckt. Daar geen uiterlijke teekenen van geweld waren te bespeuren, zal hier wel een ongeluk in het spel zijn. De aanstaande boereu verkeeren legeuwoordig in de gelukkige omst.iudig- lieid, dat zij op den cursus al het noodige, wat hun later in het bedrijf te pas komt, kunnen leoreu, maar voor de meisjes had men tot voor kort niets van dien aard. Naar we vernemen heeft het bestuur van de Afdeeling Amersfoort het initiatief genomon tot het oprichten van een cursus voor de boerinnen en hare dochters. We twijfelen niet of dit zal door de belang hebbenden ten zeerste worden gewaardeerd. Het is noodig, dat de ontwikkeling van den boer en van zijn vrouw gelijken tred houden. In oen deze week gehouden verga dering van de plaatselijke afdeeliug van het Laudbouwgenootschap met den Rijks- landbouwleeraar C. K- van Daalen en den Rijkslandbouwleeraar Nobel met enkele genoodigden is het programma voor land- bouwhuishoudkundig onderwijs aan meisjes hier ter stede vastgesteld. In de Commissie van toezicht werden benoemd: Mej. de Holl directrice van de Industrie en huishoudschool, Mevr. Pot hoven van Bemmel, A. Lagemaat H. v. d. Knoop J. K. Knottenbelt en F. La- méris onder voorzitterschap van den Heer A. M. Tromp van Holst. Wij verwijzen belanghebbenden naar de achterstaande advertentie. In de advertentie van het Bioscoop theater op de Langeslaaat in ons nummer van Donderdag staat abusievelijk dat de film van „Z y n eer gewroken" 250 M. lang is. Dit moet zijn 1250 M. Gisterenavond zagen we dit levensdrama, dat weer buitengewoon mooi is uitgevoerd en in niet geringe mate de aandacht ge spannen houdt. Ook de andere nummers van het keurige piogamma zijn zeer be zienswaard. Vooral de loeuwenvangst mag als een hoogst merkwaardige film geroemd worden. Morgenmiddag krijgt het eerste elftal van Quick op Birkhoven bezoek van R. A. P. I uit Amsterdam. De wedstrijd vangt om half drie aan. Uitslag vau de ten overstaan van notaris Joh. Knoppers gehouden veiling. Perceel I. Een heerenhuis Arnhemsche- weg no. 15, gekocht door C. Prins voor f 5850. Perc. H en Hl. Twee heerenhuizen. Arnh- weg nos. 117 en 119, gekocht door A.Stöcker voor f 4600. Perc. VI. Een hoerenhuis, Lousderweg, tegenover het Zwarte Bergje, voor f 4000 opgehouden. Perc. V. Grond groot 1 24 are, gelegen aan de Pieter Bothstraat, gekocht door Bui tenbosch voor f 320. Perc. VIIX. Twee woonhuizen, in bod voor f 560 en f 520. een perceel bouwten- rein, in bod voor f 150, en een woonhuis met grond, in bod voor f 920, alles gelegen aan den Soestorstraatweg. In massa gekocht door Gebr. Fijnenberg voor f2320. t. De vastgestelde kiezerslijst voor het jaar 1912—1913, benevens de alphabetische lijsten der namen en voornamen van hen, die van de kiezerslijst zijn afgevoerd of daarop zijn gebracht, liggen van den 23sten Maart tot en ra6t den 2lsten April a.s. op elke gemeeete-8ecretario voor een ieder ter inzage. Tot en met 15 April is ieder bevoegd bij het Gemeentebestuur verbetering van de kiezerslijst te vragen, op grond dat hij zelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voorkomt of niet behoorlijk voorkomt. Naar de Eembode meldt mag de te dezer stede opgerichte afdeeliDg van „De Hanze", bond van R.K. Middenstanders zich in een toenemenden bloei verheugen. Een nieuw en allerbelangrijkst werk in het belang van den Middenstand kreeg deze week zijn beslag. Door den inspecteur van de Hanzebank, bygestaan door hot bestuur van de afdeeling, werd n.l. de laatste voor bereiding getroffen voor het vestigen van een agentschap van genoemde bank te dezer stede. Niet minder dan 30 aandeden werden door verschillende R.K. Middenstanders ge nomen. Daarmede is de vestiging van het agentschap verzekerd. Een candidatenlijst voor het agentschap der Bank is dan ook reeds opgemaakt en benoeming vau dien functionaris zal weldra plaats hebben. Heden is het 25 jaar geleden, dat het eerste nummer van het roomscb ka tholieke orgaan „De Eembode" verscheen. Teiherdenking van dit zilveren jubileum verscheen het nummer van heden in feest gewaad. Voor deugdelijk gewoon- en meer kost baar huisschilderwerk Arnhemschestraat 14-18 Telefoon Interc. 230. De tweede jaarvergadering van den Prov. Bond Utrecht van Patrimonium welke alhier gebonden werd in 't lokaal de Zaaier was vrij goed bezocht. De voorz. de heer Koijnemans van Utrecht opende haar op de gebruikelijke wijze en hield daarna een openingsrede, waarin op glasheldere wijze de kracht der organisatie werd geschetst en voorts gewezen op het nut van aansluiting aan den Bond. Uit 't jaarverslag van den secretaris bleek, dat gehouden zijn behalve de jaarvergadering, éen openbare vergadering en drie bestuursver gaderingen, terwijl pogingen worden in 't werk gesteld om een afd. op te richten te Bunschoten Breukelen, Doorn en Driebergen. De Penningm. had bij een ontvangst van f 19.15 en uitgaaf van f 12.92 een bate van f6.23. Tot bestuurs leden werden herkozen de heeren M. A. Annot van Zeist en D. Meester van. Amersfoort. Ten slotte wordt door den heer A. Verdonk van Zeist een referaat gehouden o>er tweeërlei broederschap. Spr, begint met erop te wijzen hoe er niets nieuws is onder de zon. Reeds in de grijze oudheid onder Plato had men drie standen. De tweede of middenstand was die der wach ters. Plato zocht deze bovenmate te bevoor- deelen en te sterkeu en voor hen velerlei pri vilegiën te verwerven. Eeuwen later stond Marx op oi» de massa der arbeiders »e vereenigeu onder de leuze van Vrijheid, Gelijkheid en Broe derschap. Deze broederschap wordt door Spr. geteekend als een, waar afgunst en haat de boventoon voeren. Voorts stelt Spr. hiertegen over de broederschap der Christenen, inzonder heid van de mannen van Patrimonium, welke saamgebonden zijn door één heilig beginsel Na een krachtige opwekking tot aaneensluiting eindigde Spr. zijn rede. Een aangename gedach- teuwisseling volgde, waarna de vergadering door den voorz. gesloten werd. Donderdagavond waren we iu de gelegenheid in dc Keizerskroon een nieuw tooueel decoratief te bezichtigen, hetwelk vervaardigd is door de heeren Beyne, toonecï-dccorateurs to Amsterdam. Uit alles blijkt, dat hier vakmannen aan het werk zijn gewoest, niet alleen wat het decoratie- werk zelve betreft, maar ook wat de samen stelling van verschillende tooneelen aan gaat. In een oogenblik tyds had een toonoel- verandering plaats, het geen bij uitvoe ringen vooral een groot voordeel mag genoemd worden, daar nu lauge pauzen daarvoor niet noodig zullen zijn. Daarbij zijn de décors frisch in kleur en uitstekend van opvatting, zoodat ze aangenaam stem men en dan ook niet weinig zullen mee werken tot het welslagen vau tooneeluit- voeriugeu. De heer Scholte heeft met dit decoratief ongetwijfeld eengrooto ?erbetering verkregen, welke de tooneelgezelschappen en het publiek zeker zullen weten te waar- deeren. Een jongmensch, zich noemende jhr. dr. de Roever Slot, schoolarts te Amersfoort heeft mevrouw v. VI., aan den Schotersingel te Haarlem, weten te bewegen, hem reis geld te verstrekken naar Amersfoort, omdat hij zijn tascbje in den trein had laten staan. Aan het opgegeveu adres alhier is de „jonk heer" niet bekend. De Haarlemsche politie gelooft, dat dr. W. dc Br., die zich op dezelfde manier van geld tracht te voorzien en jhr dr. R. S. een en dezelfde persoon zijn. Het hoofdbestuur van „Ons Belang" beeft een verzoekschrift aan den Minister van Oorlog gericht, dat het gaarne per soonlijk in de gelegenheid zou worden ge stold de belangen dor Onderofficieren voor te dragen, voor wat betreft de aanneming, dc opleiding, de aanstelling, de bevordering, de tractementen, de toelage en de pen sioenen. De 2e Luitenant C.Laud van het 5e Rogemeut Infanterie is van zy detaoheering bij den Hembrug teruggekeerd. De kapiteiu N. G. van Gemert, vau het 5e reg. inf. te Amersfoort, wordt 1 Nov. voor den tijd vaü een jaar werkzaam ge steld onder de bevelen van chef van den gen. staf te 's-Gravenhage. AGENDA DagelijksBioscoop, Langestraat. Dagelijks, behalve Maandag en Dinsdag; Bi oscoop de Arend. 29 April. Toonkunst. 30 April. Toonkunst. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie Wel Ed. Heer Ma? ik een plaatsje iu uw veel gelezen blad; bij voorbaat hiervoor dank. Toen ik toevallig spoedig by de brand was welke hecrschte in de droogkamer der tapytenfa- briek van den Heer H.. kwam onwillekeurig do gedachtoby my op,hoe kuntion do spuitcu don brand blussclien daar de meeste man schappen buiten de stad wonen (zoo ik het goed heb) Deze brand word echter hoofd zakelijk gebluscbt door spuit No 3 welke het eerste ter plaatse was, geholpen door de Inspecteur der Politie, wien allen lof toe komt als Vrijwillig Brandweerman, en dc meeste arbeiders der fabriek on twee com mandeurs der spuit. Nu gaat hot blusschen als voor veertig jaar. No 3 is hot eerst aanwezig omdat er gaon andere spuit komt. Vrooger toen de vrijwillige brandweer nog werkeD mocht was er nog eenigzins concurentie. Want de loden der A. V. B. kwamen altyd getrouw op, daar zij bijna allen in do bobouwde kom dor gemeente woocen. Daarom is het zoo jammer dat de vrijwillige brand weer niet optreden mag. Daar het al voorgekomen is dat de A. Y B. met 3 slangen water gaf, zooals voor eetiige jaren de brand op het Zand in het Tabaks Pakhuis voor dat er een stadsspuit water gaf. Word! het nu geen tijd dat de spuit No4 weer aan A. V. B wordt in bruik leen gegeven. EEN ABONNÈ H. C. Uw stuk ontvingen we te laat om nog in bet nummer van heden op te nemen. Amersfoort vooraan! Amster dam krijgt z'n 14e bioscoop-theater, d.w.z. op iedere 40.060 inwoners één bioscoop. Amersfoort met 25.000 zielen zal weldra drie bioscopen hebben; dat ie: één bios coop op 8000 zielen Grootc diefstal te Pa r ij s. Er had een diefstal van 250.000 francs aaD juweclen, ten nadeele van den heer de Mier, gewezen gezant van Mexico, te Pa rijs. Éen vroegere Hollandscho bediende wordt verdacht de dief te zijn. Onder een lawine. De bladen maken gewag van hevige stormon, die reusachtige schado aangericht hebben in Oost-Galicie. De goederentreinen loopen bijna niet meer. Talrijke telefoondraden zrjn vernield. De neergevallen sneeuw be let hot verkeer in de straten van Lcmberg. De bladen melden, dat 8 toeristen, voor het meerendeel professeren en studenten, op don Hochstuhl bedolven zijn door een lawine. De 7 leerlingen zijn gered. Alleen de professor ib gedood. P r u t a a 1 stuk. Te Rostof aan den Don is Douderdag een brutaal stuk afge speeld. Op herderlichten dag kwamen daar plot seling tien bandieten oen restaurant bin nen, schoten den eigenaar en den kassier dood on gelastten toen al de gasten de banden op te steken. Aan dit bevel werd voldaan en de roo- vers ontnamen den aanwezigen daarop al beetgeen deze by zich hadden. Nadat zij daarop nog twee kellnerB had den vermoord, gingen de boosdoeners kalm heen, alsof er niets gebeurd was. Reusachtig station. Te Leip zig is een reusachtig hoofdstation in aan bouw, dat het grootste der wereld zal wor den. De Noordhelft dc Pruisische zjjde zal spoedig gereed zijn en wordtin Mei in gebruik genomen. De breedte bedraagt 300 M. Er liggen niet minder dan 26 spo ren. De kosten zullen 150 miliioon mark bedragen. Oplichtster aangehou den. Donderdagavond heeft de politie te Arnhem in ecu lunchroom in dc Jausstraat aldaar aangehouden dc lauggezochte pseudo- vliegster Annie Pascol, die verdacht wordt van tal van oplichteryen onder verschillende namen in alle oorden dra lands, en wier aanhouding verzocht was door den burge meester van Renkum, wegens oplichterijen, onder die gemeente geploegd. De dame had geen cent op zak on ver klaarde in Berlijn geweest te zijn voor par ticuliere zaken en nu naar Amsterdam te reizen. Zy wil zoo mogeljjk in Holland het brevet als vliegster halen en anders in Frankrijk, daar zij in elk geval mee zal doen aan de rondvlucht van dezen zomer. 'n Luchtvaar t-T ontoonstel- I i n g. Te Berlijn is Donderdag 'n luchtvaart- tentoonstelling geopend. Er zijn aanwezig: één driedekker, 9 twee dekkers en 17 eondnkkera, waarvan er één geheel gebouwd is door Prins Siegmund van Pruisen. Vooral ouder de cendekker» zjjn tal van fantasie vormen, getrouwe ds- bootsingeu van 'n duif, 'n meeuw, 'n zwa luw, 'n albatros. Tegelijkertijd is 'n wetenschappelijk ge nootschap voor vliegtechniek opgericht met reeds 150 leden, onder voorzitterschap van 'sKeizersbroedcr, Prins Hendrik, die ook zelf reeds het diploma van vliegenier heeft. PREDIKBEURTEN. Op ZONDAG 7 APRIL. 1912. EVANG. LUTH. KERK. Yoorm. 101/, uur Dr. H. J. Toxopeils. REMONSTRANTSCHE KERK. Voorm. IO'/j tlur Ds. I. Hooykaas. DOOPSGEZINDE KRING. Voorm. 10'/, uur Ds. E. M. ten Catc. BURGERLIJKE STAND. 5 en 6 April 1912. GEBORENCornelia z. van Corneli6 de Graaf en Evertje Adelaar. Jan z. van Bessel van den Berg en Neeltje Faber Willemiua d. van Antonnie van Wagenirgen en Willemina de Wit. OVERLEDEN: Aaltje van Vinken 73 jr. pchtg. van Arie Vivié. Alberdina Regina Kurwirch 69 jr. wed. van Gerardus Johan nes van Soest. Amersforha. AMERSFOORT EN HARDERWIJK. ContrAle vau «leu lieer H A. VAN WEN BOVENKA Ml*. Uitsluitend prima Melkproducten. Ziektekieiuvrije Melk uitsluitend in flesschen. Koffie- en Slagroom Karnemelk. Boter-Rijkscontróle f 1.70,

De Eemlander | 1912 | | pagina 5