DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. buitenland! binnenland. No. 86. VRIJDAG 12 APRIL 1912. 9e JAARGANG. DE LANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. f5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f.1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. Bureau: KLIlIlfll H iAtt ti. Telef. Interc. 18». Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke kortiug). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandsch Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 75*78 Amsterdam Waar 'n Staatscommissie al niet goed voor is! Vaak blijkt zelfs het meest nuttelooze nog z'n nut te hebbeD. Van de duizend menscben in ons land zullen er negen honderd negen en negentig geen oogenblik vermoed hebben, dat de staatscommissie in zake bet taalvraagstuk, eenig resultaat opleveren zou. En toen de vrucht des arbeids van die commissie bekend geworden was, zullen van de duizend éénlingen op al die duizenden weer negen honderd negen en negentig hebben moeten toegegeven, dat de commissie de spellings quaestie geen stap verder gebracht heeft. Want do eind conclusie is toch heel mager: lo. de regeering moet een ieder vrij laten te schrijven zoo als hij wil zeer diepzinnige wijsheid! mocht ooit op stijl- en spellingfouten straf gesteld worden, dan zouden de bekende woorden letterlijk bewaarheid worden: „geef mij twee regelen 6chrifts van iemand en dat is mij voldoende hem te doen hangen"; 2o. de regeering gebruike die spelling, welke in den breedsten kring gevolgd wordt dat kan niet ernstig gemeend zijn want als het op tolling aankwam, zouden zij, die de keukemeiden-spelling gebruiken wel den breedsten kring vormen. Maar aan één men6cb heeft de spellings commissie toch 'n gewichtigeu dienst be wezen en dat is aan minister Heemskerk, want die is nu in de gelegenheid geweest om aan dr. Kuyper, als voorzitter der Spel lingscommissie 'n hooge onderscheiding te verleenen, welke bjj geschroomd zou hob- ben te geven by diens 40-jarig Staudaard- redacteurschap, waarvoor zij bedoeld was. En het lijkt waarlijk wel afgesproken werk, dat het huldigings-comité aan dr. Kuyper, bij dat zelfde jubileum 'n kaBtje aanbood om z'n lintjes te bewaren. Roine-Rule iii Nederland. Ierland zal weldra in den vorm van Home-Rule Rome-Rule krijgen. Nederland heeft het al. Volgens het door den minister van Ju stitie goedgekeurde huishoudelijk reglement vau het Gerechtshof te Amsterdam verga dert dit Hof clkeu Maandag en Woensdag, behalve op algemeen erkende christelijke feestdagen en op den Nieuwjaarsdag. Aangezien nu sinds het najaar 1911 bet R.K. kerkgenootschap den tweeden Paasch- dag niet meer als Zondag viert, en die dag alzoo niet meer als 'n algemeen erkende christelijke feestdag kan beschouwd worden, heeft het Hof gemeend, nu tegen dien dag 'n zaak was aangebracht, dien dag ook zitting te moeten houden, nadat 'n poging van den procureur vau den appellant bij den raadsman van de tegenpartij om met onder ling goedvinden de zaak op den volgendon Maandag aan te brengen, gefaald had. Hoewel de 2e Paaschdag voor hetover- groote deel van ons volk 'n Zondag is, hetzij dan 'n christelijke feestdag, of wel 'n vacantiedag, heeft het Amsterdamsche Ge rechtshof ostentatief, als op 'n gewonen Maandag, zitting gehouden, daarmede als het ware uitsprekend, dat het niet aan den Nederlandschen wetgever staat om vast te stellen of de 2e Paaschdag als Zondag gehandhaafd of afgeschaft zal worden maar dat de paus vau Rome dit te beslissen heeft. Of moeten wy het zoo opvatten, dat het Hof door overtreding van het aan de mi- nisterieele goedkeuring onderworpen regle ment, den minister van Justitie heeft willen dwingen zich uit te spreken? Da Oorlog. Nog steeds doen geruchten omtrent vredesonderhandelingen de ronde. De plaDnen daartoe zouden nogmaals vau Rusland uitgaan en de nieuwe Russische gezant te Constantinopel von Giers, zou de pogingen leiden. Veel heil schijnt men er echter niet van te verwachten; alles stuit af op de Porte. De eerste voorwaarde toch, die zij stelt, is, dat het annexatie- besluit door Italië zal worden ingetrokken, alvorens de vredesonderhandelingen kunnen worden geopend. Het wordt hoe langer hoe duidelijker, dat Turkije Tripolitanië niet kan afstaan, zonder dat het kalifaat van den Sultan gevaar loopt verloren te gaan. Uit Indië, uit Egypte, uit alle deelen der wereld waar Muzelmannen wonen, komen dagelijks verzoeken tot de Porte, om toch geen Ielamietisch grondgebied af te 9laan. Zoo krijgt dan dezo oorlog van zelf, hoe langer hoe meer het karakter van een Heiligen Oorlog. Enver bey seint, dat de Italianen in het gevecht van 2 dezer te Poayhat bij Beng- hasi teruggeslagen werden en 150 mau, waaronder 7 officieren, verloren. De Mijnwerkersstaking. Het manifest, door het uitvoerend comité van Zuid Wale6 verspreid, waarbij den mijnwerkers worden aangeraden om 't werk te hervatten, heeft de gewenschte uitwer king De mijnwerkers zijn heden in grooten getale in de mijnen afgedaald. Naar ver wacht wordt, zal de toestand Maandag weder normaal zijn. Do spoorwegdienst is hervat. De Paus niet overleden. Het bericht gisteren uit Madrid geseind, dat de Paus zou zijn overleden, blykt ge lukkig niet waar te zijn geweest. Sommigo avondbladen hadden reeds een necrologie afgedrukt. Het gerucht omtrent hot overlijden is ontstaan door een verkeerde interpretatie van eeu telegram uit Rome, ontvangen door een auditeur van de nuntiatuur. Spionnen Een Frausche luchtballon is te Spalt, nabij Neurenberg, neergekomen. De lucht reizigers zeiden dat zij Patijsche kantoor bedienden waren, maar aangezien men by hen eon groote som gelds en fotografie toestellen vond, geloofde de Duitsche over heid dat niet, hield hen voor FranEche officieren en nam hen gevangen. Havenarbeiders te Hamburg. De looubeweging in de haven te Ham burg heeft op den eersten dag, dat onder handeld weid over de eischen der haven arbeiders, een zeer ernstige wonding ge nomen. Het Berl. Tageblatt meldt, dat de zeelieden, van wie men alleen wist dat zy, in geval van een ongunstigen afloop der onderhandelingen met de havenarbeiders, besloten waren de sympathie-staking te proclameeren, het besluit hebben genomen zelf oen reeks van eischen te stellen, die thans ingediend zijn bij de vereeniging van reeders. O.m. verlangen zij een andere re geling van het overwerk en de opzeggings termijn. Home Rule voor Ierland. In bet Lagerhuis is gisteren door de Britscho Regeering ingediend het ontwerp Home-Rule voor Ierland, waarvan de hoofd inhoud reeds in ons blad vau Woensdag is meegedeeld. Minister Asquith zeide bij de gelegenheid o.a. het volgende: Bij alle wijzigingen in den staaikundigen toestand sinds 1893 zijn de Ieren voortdu rend blijven volharden bij hun verlangen naar home-rule. De minister legde er den nadruk op, dat de verkiezingen in Ierland voornamelijk hadden gestaan in het teeken van „home rule" en daarna ging hij over op de bezwaren, die de unionisten van Ul ster tegen de voorgestelde bepaling hebben. Ilij had nooit de vastheid van hun besluit, om zich te verzetten tegen de invoering van home-rule onderschat en de regeering heeft bij het ontwerpen van do bill ook behoorlijk rekening gehouden met huune bezwaren, zij kan echter het recht vau een betrekkelijk geringe minderheid, om zich te verzetten tegen de uitspraak van do groote meerderheid der bewoners van Ier land niet erkennen, vooral niet nu speciaal ervoor gezorgd is, dat de belangen dier minderheid niet geschaad kunnen wordeo. „Homo tule" voor Ierland is een eerste stap in de richting van een later te volgen breedere politiek, om het rijksparlement te bevrijden van de noodzakelijkheid om zich bezig te houden met de zuiver locale aan gelegenheden van verschillende deelen van het Yereenigd Koningkrijk en deze over te laten aan hun speciale vertegenwoordigers. Carson, sprekende namens de oppositie, veroordeelde het wetsontwerp, als zynde belachelijk en fantastisch, terwijl hij de waarborgen bedriegelijke voorspiegelingen noemde. De Iersche loider Redmond begroette, namens de nationalisten, het wetsontwerp als een grootschen maatregel, waarmede volkomen het doel zou worden bereikt, dat de regeering zich had voorgesteld. Macdonald, sprekende uit naam de le den van de labour-party, betuigde even eens zijn ingenomenheid met het ontwerp. Turksche Verkiezingen. In Turkije blijken de verkiezingen al evenzoo te gaan als in sommige andere zuidelijke Europeesche landen. Dat wil zeggen, dat de partij-aan-het-bewind grooton invloed op den uitslag oefent door allerlei listige kunstgrepen en gewelddadige handelingen. Daardoor hebben do Jong-Turken tot dusverre zoo goed als alle hunne winsten behaald en heeft Liberale Unie niets ge wonnen. Op sommige plaatsen moeten partijgan gers der Unie zelfs afgeranseld zyu. De Unie zal zich nu bij wijze van protest in enkele districten iu Constantinopel van deelneming aan de stemming onthouden. Kreta. De Porte heeft eens weer de aandacht der beschermende mogendheden op Kreta gevestigd. Dit maal is zy boos over het voornemen van Griekenland om de Kreten- siscbe afgevaardigden naar de Kamer den toegang te weigeren. De Porte merkt op, dat zoodanigo inmen ging van Griekenland in de zaken van Kieta moeilijkheden zou kunnen uitlokkeu. Naar men zegt, hebben de mogendheden aan do Porte geantwoord, dat deze zich bij de uitsluiting der Kretensische afgevaar digden behoort neder te loggen, welke ook de middelen waren, die aangewend zijn om deze uitsluiting te bereiken. De Tariefwet. Het hoofdbestuur van de Zecuweche Landbouwmaatschappij heeft gisteren met 13 tegen 7 stemmen en 2 Btemmen blanco aangenomeu een motie van de afdeeling Kruiningen, waarin wordt gezegd, dat de voorgestelde verhooging van het tarief van invoerrechten de belangen van den land bouw iD hooge mate zal schaden, en waarin adhaesie betuigd wordt aan het adres van de Hollandsche Maatschappij van Land bouw te dier zake aan de regeering ver zonden. Kamerverkiezingen te Hoorn. Op grond dat de viijzinnig-democraten afgesproken hadden zich bij het te Oost- huizen genomen besluit neer te leggen en uir. lock, de kiezers verzocht heelt, hun stem niet op hem uit te brengen, heeft, naar aan de Tel. bericht wordt de vrijzin nig democratische candidaat, de heer Frans Netseher, het voorbeeld van mr. Fock gevolgd. Het Bouwwetjk in de Ie Kamer. Bij het afdeolingsonderzoek vau het wets- ontweip tot wijziging der wet tot regeling van het lager onderwys gaf een lid 'te kennen, dat hij, hoewel den schoolstrijd niet willende heropenen, toch zijne stem tegen het wetsontwerp zou uilbrengeD. Hij sloot zich aan bij de beweeggronden in de Tweede Kamer door zijn politieke vrienden aangevoerd om het voorstol niet aan te nemen, daarbij verklarende de openbare school onmisbaar te achten. Een ander lid meende, dat men aldus wel degelijk den schoolstryd heropende. Hij betoogde voortB, aan de hand van uit spraken van tegenstanders van de openbare school, dat deze school onbruikbaar is voor

De Eemlander | 1912 | | pagina 1