DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. Uit de Pers. No. 88. MAANDAG 15 APRIL 1912. 9e JAARGANG. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs Per jaarf 4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KLKINE HtAOi'6. Telef. Interc. IS». Prijs der Adyertentiën Van 1 tot 5 regela f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By abonnement belangryke korting). Toï plaatsing vanadvert. en reel, van builen het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Sinnt-n-en Bnitenlandsch Advert.-burean D. Y, ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam Sta atspknsionn eering. Tegenover de holle beweringen dat Staats- pensionueering detnoraliseeretd, revolution- ouir en wat al niet meer zou zijn, doet de volgende nuchtere beschouwing, van de (R.-Kath.) Post (geschreven naar aanleiding van een vlugschrift van mr. Paul Reymer) weldadig aan: „Houdt tneu zich aan het woord „Stauts- peosionueering" in de gowone beteekenis, dus als een recht, dat de dienaren van den Staat krachtens overeenkomst bij het aan vaarden hunner dienstbetrekking aange gaan kunnen doen gelden, dan, zeker, is het beginsel van Staatspensionneering niet zonder bedenking. Vat men echter het denk beeld op in den geest van Staatsouderdoms- verzorgmg, dan komt het ons voor, dat de bezwaren, door mr. Reymcr ingebracht,in derdaad niet afdoende zijn. De Staat mag niet alleen, maar moet immers het is zijn taak aanvullend optreden, zogt mr. Rey- jior. Indien de particuliereu of kerkelijke liefdadigheid niet kunnen of niet willen hel pen, belast de overheid zich met de Armen zorg. De Staat zal een derde van de kos ten der verzekering voor invaliditeit, en ouderdom dragen volgens het ontwerp- Talma, dat zelfs als overgangsmaatregelen aan behoeftige 70-jarigen direct een zeker bedrag per week wil uitkeeren. Waarom? Omdat de beide partijen de werknemer zoowel als de werkgever to zwaar be last zouden worden iudien zy verplicht werden zonder Staatshulp de geheele kosten dier verzekering te dragen. Daarom treedt de Staat helpend op en legt een deel dier lasten op de schouders van allen. Indien ik dus bewijzen kan dat ook het 2 3 deel, waarvan de helft drukt op den werkgever en do helft op den arbeider, voor beide partijen, vooral voor de zwakste, een te zware last is, waarom mag dan de Staat uit hetzelfde princiep niet verder gaan en de helft, twee dorden, desnoods zelfs het geheel dier lasten door allen doen dragen?" Een reciitsch oordeel. De Katholieke School schrijft: „Het eerste verzoek der meeting-motie, om in deze wetgevende periode nog in den meest nijpenden nnod te voorzien, is beslist geketst. Want kindertoeslag alleen, gesteld dat hij komt, is daartoe niet voldoende, op verre na niet. Daarbij achten wij de hou ding van den heer Arts slap en wankelend. Hij hield niet genoeg vast aan zijn oorspon- kelijke, juiste gedachte: minimum-verhoo ging. Hij bood door zijn voorstel van kin dertoeslag aan de Regeering de voor ons ongewenschto gelegenheid, om door een vage belofte van een kleinigheidje don schyn van harteloosheid te inyden. Hij deed zoodoende o.i. meer kwaad dan goed aan onze zaak. De heer Oosterbaan stond zwak. En inconsequent tegenover zijn hou ding op 17 Februari, dat kon hij niet w eg praten. Van zijn optimisme, dat wij een open deur forceerden, zal hij nu echter wel bekomen zijn. De Regeering hield de deur der brandkast stevig als ooit gesloten. Dat kon dc heer O. niet helpen, maar dat hij riet mee forceerde, toen hij eindelijk zag, dat ze dicht zat, ligt wel aan hem zelf De heer v. Wijnbergen klampte zich angstvallig vast aan den nieuwen staart der motie Arts. Hjj en Minister Heemskerk spreken één taal en één tongval. De heer De Visser was vierkaut tegen alle gemotie. En de Minister zelf even sterk afwerend als ooit te voren, ofschoon hij ook nu 't ontooreikeudo der salarieering geenszins ontkende. Hij trachtte op velerlei wijze de zaak van zijn schouders te schudden eu als dit niet ging, van zuiver koopmansstandpuut voor een koopje klaar te komen. Van rechts ging ook nu weer geen enkele krachtige poging uit, om de ouderwijzers direct ook maar eenigszins voldonede to helpen. Alleen met wissels op de toekomst waren de hoeren gul als altijd, 't Debat is beslist voor de Katholieke en Christe lijke onderwijzers een nieuwe teleurstel ling. 't Doet ons leed, dat te moeten con- stateeren." En in eeu artikel getiteld „Afgescheept" heet het: „Dat we geen hoop behoefden te bouwen op den Minister van B. Z. wisten we. Zyn woorden bij de begrootiugsdebatten in de dagen voor Kerstmis van 1911 laten nietB te raden over. Maar dat de geheele rechterzijde in de Kamer met den Minister zoo krachtig ging meetrekken tot het snak, ja vooral stevig strak aanhalen der beurskoorden, nu het onze salarissen aanbelangt, dat hadden we niet durven vermoeden. Dat is ons groote en bittere teleurstelling." De Oorlog. In ons voiig nammer deelden we een bericht vau de Temps mede, waarin ge meld weid, dat de bemiddelingspogingen der mogendheden waren stop gezet. De Petersburgscbe correspondent van de Times geeft een geheel ander bericht, namelijk dat, volgens officieele inlichtingen, de mogendheden gemeenschappelijk Vrijdag voorstellen tot bemiddeling hebben gedaan. En uit Konstantinopel wordt aan de New-York Herald geseind, dat in diplo matiekc kringen aldaar het gerucht gaat, dat een formule, die als grondslag voor vredesonderhandelingen zon kunnen dienen, gevonden is. Deze formule bestaat in de uitdrukking „sfeer van invloed" voor Tripoli ter vervaoging van den har deren term „inlijving," welken de Turken weigeren te aanvaarden. Nu de Turksche verkiezingen aan haar einde zyn, werd de toestand voor een mogelijke bemiddeling gunstiger geacht. Dp: Mijnwerkersstaking. In verschillende kolenstrekken van het Vercenigd Koniukrijk is de toestand reeds weer normaal en in de overga neemt het aantal werklieden met den dag toe, zoodat ook daar alles spoedig op orde zal zijn. Maar in sommige bedrijven in Groot Britanno zullen de naweeën zich nog lang doen gevoelen. Aan de fabrieken iö Shef field bijv. zijn een massa orders opgezegd. Daarentegen verwacht men te Manckerker een opleving van zaken. Allo fabrieken werken daar weer en de orders stroomen binnen. Vrijdag is te Swansea een conferentie gehouden van mijnwerkers en „snface men" en deze had ten gevolge, dat laatstgenoem den besloten onmiddellijk weder aan het weik te gaan. Ook aan andere mijnen is het geschil bijgelegd. De „Pontypool En- ginemens' Society" echter heeft moties aangenomen, waarin werd besloten om, naar aanleiding van het ant-uuionistische optreden der mynwerkersleiders, die den raad geven het werk te hervatten, ofschoon het geschil met de mijnwerkers nog hangen de was, met die leiders in alle opzichten te breken, De Havenarbeiders te Gent. Omtrent de staking der Haveuarbeiders te Gent, schrijft het Hbld. vau Antwerpen: „De toestand wordt met den dag ern stiger. Voorspellen wannoer het huidig geschil een einde nemen zal, is een onmo gelijk iets, daar beide hofrokken partijen vast besloten schijnen, den strijd tot het uiterste door te dryven. De haven lijdt er zwaar onder en wordt meer en meer ver laten". Rijnschippers. Onder de Rijnechippers is een loonbe- weging in actie. Vrijdag is te Ruhrort eene vergadering gehouden en daar werden zeer ver strekkende eischcn gesteld in zake loon en rusttijden. Daar werd mededeeling ge daan van het feit, dat 9000 Rijnschippers op het punt staan in staking te gaaD. Henri Brisson -j-. De voorzitter der Fransche Kamer, de heer Brisson is gisteren te Parijs overleden. In 1876 word hy lid van de Kamer van Afgevaardigden en voegde zich bij de Uni on Republicaine, die hem [tot haar voor zitter koos. Den 14den Januari 1879 volgde zijn benoeming tot tweede vice-president der Kamer van Afgevaardigdon eD kort daarna tot voorzitter van de bogrootings- commi8sic. In November 1881 werd hij in plaats van Gambetta voorzitter der Ka mer van Afgevaardigden, den 6den April 1885 minisler-president en minister van Justitie. Den 7den Januari 18S6 moest hij plaats maken voor het kabiDet-Freycinet. Na het aftreden van Grévy en na het ver moorden van president Carnot waB Brisson candidaat voor het presidentschap. In De cember 1894 werd hij wederom president van de Kamer van Afgevaardigden. Den 2Ssten Juni 1898 werd hem de vorming van een nieuw radicaal Kabinet opgedragen, waarin hij zelf minister van Binnenlandsche Zaken werd. Hetwas hoofd zakelijk door zijn invloed, dat den 26sten September 1898 in den ministerraad be sloten werd tot de herziening van het Dreyfus-proces, doch dit voorval noodzaakte hem den 25sten October of te treden. Sinds Januari 1904 wa9 hij woderom voorzitter van de Kamer van Afgevaardigden. Offervaardigheid. Het Zwcedscbe volk hoeft oen bewijs geleverd van zijn offervaardigheid waar het 's lands defensie betreft, door 12 millioen kronen bijeen te brengen voor een pantser- schip. Ruim drie millioen daarvan waren afkomstig van naamlooze vennootschappen. De Staat kan nu, zonder dat hij er iets by hoeft te voegen in het bezit komen van een pantserschip. Kerk en Staat. Uit Lissabon wordt bericht, dat de Re geering een commissie heeft beuoemd met de opdracht, de middelen aan te wijzen waardoor de wet op de scheiding van Kerk en Staat op rechtvaardige wijze kan worden toegepast. Het bericht omtrent den Paus. Te Madrid heeft de directeur-generaal van het verkeerswezen, die het eerst de Regee ring het bericht van het overlijden des Pau sen bracht, ontslag gevraagd. Het ontslag is echter niet aangenomen. Alle bladen te Madrid spreken hun af keuring uit over de lichtzinnigheid waar mede de Spaansche regeering in deze heeft gehandeld, door, met schending van het telegram-geheim, het bericht van het over lijden de werold in te zenden. Er was namelijk een telegram verklapt,ge richt aan een ambtenaar van do nuntiatuur, waarin stond dat diens vader „papa" was overleden. Aangezien met „Papa" ook Paus wordt bedoeld, meende de telgrafist dat de Paus was overleden en verklapte by het bericht aan zijn directeur en deze deed hetzelfde aan de Regeering. Dreigende Staking in Amerika. Mag men een boricht uit New-York ge- looven, dan hebben 23000 machinisten (er zijn er in 't geheel 28000 bij vyftig van de spoorwegen ten oosten van Chicago) do leiders gemachtigd de staking te procla- meeren, voor geval de verdere onderhan delingen met de directies niet mochten leiden tot loonsverhooging. Een men8chlievende dame. Te Glen Echo in Amerika is op 91 ja rigen leeftijd overleden Miss. Clara Barton, die evonals Florence Nightingale, zich zeer verdienstelijk heeft gemaakt wat do vor- pleging van gewonden in den oorlog be treft. Echter, niet enkel op het slagveld toonde zij zich menschlievend. By de groote overstrooming in 188g verleende zij krachtige huflp en ook gaf zy haar zeer gewaardeerde medewerking bij de onder steuning vaD de slachtoffers van den hongers nood in Rusland in hetzelfde jaar en ver zachte zy het lyden der slachtoffers tydens de slachtingen onder de Armeniërs. MisB Barton kon bogen op een groot aantal eercteekenen, haar wegens meDsch- lievend hulpbetoon door verschillendo Enro- peesche staatshoofden toegekend. Trouwen in Japan. Het Japanscho parlement heeft het wets voorstel om aan vrouwen bet recht te ge ven deel te nemen aan politieke vereeni- gingen en vergaderingen verworpen. Men hoorde er dezelfde oudbakken the orieën verkondigen als ook nog wel eens hier te lande: de vrouw behoort thuis; de vrouw mag goen andere meening hebben dan haar man, enz. Een voorstander voerde hiertegen aan, dat voor al die dingen in Japan geen vrees behoeft te bestaan, „omdat de Japansche vrouwen heel anders zijn dan de Europee- sche en Amerikaansche hellevegen" maar, hoewel die uitlating zeer werd toegejuicht, viel toch het voorstel. Uit de Jongste Republiek. De ontevredenheid met den nieuwen staatsvorm neemt onder de republikeinsche troepen van Noord-ChiDa met den dag toe. Men ineent dat, kan er slechts een leider gevonden worden, het noorden des lands de monarchie zal herstellen.

De Eemlander | 1912 | | pagina 1