WEERBERICHT. Thermometerstand STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. ALLERLEI, BINNENLAND. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.13 uur. De Bilt, 15 April 1912. Hoogste barometerstand 773.2 m.H. te Valeutia en Scilly, laagste 755.9 te Ve6t- manoer. Verwachting tot den avond van 16 April 1912. Zwakke tot matige Noordolijke lot Oostelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Half bewolkt, waarschijnlijk droog weer. Teiuporatuur:Kans op nachtvorst, zelfde temperatuur ovordag. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 771 m.M. Vorige stand te 12 uur 774 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 50 Laagste hedennachtF. 41 Hedenmiddag 12 uurF. 49 Betreffende de ontevredenheid, die zich in Nanking vertoont en aldaar ongeregeld heden heeft veroorzaakt, gelooft men, dat dezo beweging hetzelfde kenmerk vertoont, waarvan by de gebeurtenissen in het Jangtse-dal is gebleken. Men vreest dan ook, dat elk oogenblik muiterij op groote schaal zal uitbreken, indien er niet spoedig voldoende geld wordt gezonden. De gemeenteraad van Montfoort heeft besloten tot vaststelling van een verorde ning, waarbij het aan caféhouders verboden is, middellijk of onmiddellijk sterko drank te verkoopen aan personen, die van een in de gemeente gevestigde instelling van weldadigheid onderstand genieten. Een amendement van den heer Klein, om in de verordening de bepaling op te nemen, dat het verbod niet van toepassing is, wanneer de sterke drank uitsluitend als geneesmid del wordt gebruikt, werd verworpen. Bij do disenssie over dit amendement merkte de voorzitter op, dat verschillende bedeelden dan nog al eens buikpijn zouden hebben. Maatschappelijke en Hygiënische vraagstukken. Op welken leeftijd moeten wij onze kinderen naar school zenden? Nu het tijdperk weer voor de deur staat, dat de school voor de lieve jeugd zal wor den geopend, rijst bij menig ouderenpaar de ernstige vraagwordt het niet spoedig tijd om onzen lieveling naar de school te zonden? Dikwijls luiden de beraadslagin gen verschillend, wat betreft den leeftyd van het kind, waarop het geschikt is, naar school te worden gezonden, en staaD de uitspraken soms lijnrecht tegenover elkaar. Het kan daarom misschien nuttig zijn, hier enkele woorden aan dit onderwerp to wijden, aldus X in Moleschott. Een vol strekte raadgeving is niet te geven, omdat op het gebied der schoolhygiëne juist dit vraagstuk een der moeilijkste is. Moeilijk daarom, dewijl hierby een groot getal fac toren in aanmerking komt, die voor een deel zyn gelegen in de zoo verschillende individueele organisatie van de kinderen, voor een ander gedeelte in de richting en den eisch der school, zoomede in do per soonlijkheid des onderwijzers. Intusschen heeft do ervaring ten deze reeds meer geleerd, zoodat de gevoelens der geneeskundigen cu der onderwijsman nen over deze zaak niet ver uiteenloopen. Men is het er vrywel over een6, dat de door het gebruik geykte leeftijd van het afgeloopen zesde levensjaar de meest ge schikte is. Evenwel kunnen zich zeer vele bevoegde personen op schoolhygiënisch ge bied met dezen termijn niet vereenigen en komen dezen, op grond van ervaring en redeneering, tot de slotsom, dat het kind eerst na het voleindigen van zijn zevende jaar naar school moet worden gezouden. Vau uit een hygiënisch standpunt even wel ligt het zwaartepunt van deze gcheele vraag niot zoozeer in den leeftijd van het kind, als wel in de zorg ter vermijding van datgene, wat bij het eerste schoolbezoek den overgang van het kind te plotseling maakt. Als de geestelijke ontwikkeling van het kind niet in overeenstemming is met zijn leeftijd of als de school in overeen stemming is met zijn leeftijd of als de school in eens te groote inspanning van hot lichaam of van den geest vordert, dan mag men gerust beweren, dat een stelsel matig schoolbezoek zelfs op het achtste levensjaar nog te vroeg aanvangt. Indien echter een goede opvoeding en leiding in het huisgezin het kind min of meer heb ben voorbereid, of, indien hot in uitstekend ingerichte bewaarscholen heeft geleerd zich aan schoolbezoek te gewennen en aan or de en tucht te zyn onderworpen, dan is er van den kant der hygiëne geen bezwaar om bij den gebruikolijken zesjarigen leeftijd te blijven, mit3 de laagste klasse der te bezoeken school geen eischen stelt aan het jonge individu, die met zijn krachten in strijd zijn. Kon men bovendien de eerste opleiding zóó inrichten, dat zy vooral op do versterking en uitbreiding van het be vattingsvermogen het oog hield gevessigd, dan zou het tijdstip wel eens kunnen aan breken, dat men het kind snel de vereischte konnis zou kunnen bybrengen en dat van allerhande proefnemingen, om deze vooral vroegtijdig in te pompen, afstand zou kun nen worden gedaan; iets wat geheel met bouw en aanleg van het menscholijk jonge lichaam strookt, om nu niet eenB van zijn geestelijke functiën to spreken. Tot dusverre had ik bij boveustaande beschouwingen het gezonde, normale kind op het oog. Geheel anders wordt het na tuurlijk met de te stellen eischen, indien het geldt kinderen, die ziekelijk of zwak zijn. Hier mag er zelfs niet aan worden gedacht om met het zesde jaar het school bezoek te doen aanvangen. Men stelle dit uit één, twee jaren en, zoo noodig, meer, totdat de lichamelijke toestand is verbeterd, maar vooral de lichaamskrachten genoeg zaam zijn toegenomen, om met een jongere, doch krachtigere persoonlijkheid te mogen worden gelijkgesteld. De oude spreekwijze: „Een gezonde geest huist slechts in een gezond lichaam" zij hierbij tot wet en regel. Wetenschappelijk staat dus in het vraag stuk, dat ons thans heeft beziggehouden, niet veel vast. Trouwens de schoolhygiëne is nog een wetenschap, en het gebeid, dat zij omvat, is zóó groot, uit zóóvele onder- deeleD samengesteld, dat alle onderwerpen nog niet ten volle zijn behandeld, zooals bet behoorde, en dus positieve uitspraken nog dikwijls achterwege moeteD blijven. Het naar school gaan brengt een groote verandering in de levensomstandigheden van het kind; een verandering, die zoo groot is, dat menig volwassen mensch er bezwaren van zou ondervinden. Hoeveel commis voyageurs zouden niet ongesteld wordeD.zoo zij ploseling op een bureau werk zaamheden moesten verrichten. Haast is er meestal niet bij, behalve als de ouders of verzorgers de kinderen gaarne gedurende het grootste deel van den dag opgeborgen zien, en dan is het natuurlijk verkeerde haast Jonge kinderen, die gedurende mooie lentedagen urenlang de school bezoeken, benadeelen hun gezondheid, zij laten een goede gelegenheid om hun iichaam te ont wikkelen voorbijgaan en daartegenover staat de in die uren verkregen geestelyke ont wikkeling als een bijna nietswaardige factor. Als het onderwys er maar op ingericht is, dan is een jaar later schoolbezoek een jaar meerdere gezondheid. Een gezond kind kan ook wel in 5 jaar leeren wat er op een lagere school te leeren valt. Het oude bestuur van de afd. Amers foort van den Vrijz. Dem. Bond, bestaande uit Mevr. Belonjc-Mensink en de heeren E. Kruising», J. C. A. Havinga en R. Smit, heeft, volgens het weekblad „De Wereld" deze afdeeliug gereorganiseerd. In bedoeld blad lezen we nl. het volgen de bericht: „Te Amersfoort is de afdeeling van onzen Bond, die inde laatste jaren geen teekenen van leven gaf, gereorganiseerd. Het vroegere Bestuur nam de leiding weer in handen en vond veel steun niot alleen bij hen, die nog als lid te boek staan, doch ook bij geestverwanten in de gemeente, die besef fen, dat de eenige weg om te komen tot een gezond democratisch, vrijziunig leven in de landelijke en plaatselijke politiek is het tot stand brengen van een krachtige afdeeling van den V. D. B." Van de zijde van twee der vroegere bestuursleden vernemen wij echter, dat hot bericht wel wat voorbarig is. H.Y.C.'t "Vijfde 1-2. Op het terrein achter Rustoord speelde gisterenmiddag 't Vijfde tegen H. V. C. Voor dezen wedstrijd was door eenige voetballiefhebbers een medaille beschikbaar gesteld, waardoor de belangstelling voor deze plaatselijke ontmoeting nog verhoogd werd. In weerwil van den guren wind stond dan ook een talrijk publiek langs het lijntje. 't Vijfde had in de verdediging Keetoll en in de voorlinie Karpershoek van het Zwolsche P. E. C. H. V. C. was volledig, maar Nieuborg werd spoedig buiten gevecht gesteld en presteerde dan ook zoo goed als niets meer. Over het gel eel werd er for6ch gespeeld, aoms bij het ruwe af, maar veel teekening zat er toch niet in het spel. Nu eens was de eene en dau weer de andere club in de meerderheid, hoewel het samenspel bij H. V. C. veel beter was. 't Vijfde telt echter harde werkers, die van flink door zetten weten, maar de voorlinie onzer mi litairen was niet zooals die wezen moet. Voor rust ging hot op en neer, maar tot doelpunten kwam het niet. Daarna wist 't Vijfde de leidiog te krijgen, niet een heel tam schot, dat Brits gemakkelijk had kun nen houden. Toen ktvam er wat spanning in. De H. V. C.'ers drongen krachtig op en spoedig kwam dan ook de gelijkmaker. Aan beido zijden werden nog goede door braken ondernomen, maar succes bleef uit, daar voor doel heel goede kansen verknoeid werden. Even voor tijd gelukte het even wel 't Vijfde Brits nogmaals te passeeren, zoodat de militairen met 21 wonnen. De heer W. C. Oosterman reikte met eenige hartelijke woorden de zilveren me daille aan 't Vijfde uit. Zonsverduistering Blindheid. De Gezondeheidscommissie te Rotterdam verzoekt aan de N. R. Ct. nogmaals do aandacht te vestigen op het groote gevaar, bij de aanstaande zonsverduistering met onbeschermde oogen naar de zon te zien. Herhaaldelijk is daardoor sterke ongenees lijke vermindering vau gezichtsscherpte, zelfs blindheid ontstaan. Men zy dus ge waarschuwd en zie alleen met beschutte oogen, d.w z. door een glas dat zoo weinig mogelijk licht doorlaat. De heer F. Veldhuizen slaagde Zaterdag voor het examen handenarbeid, diploma A. Wy ontvingen: Het jaarverslag van het Senatorium Oranje Nassau Oord te Renkum, over het aar 1911. AGENDA. DagelijksBioscoop, Langestraat. Dagelijks, behalve Maandag en Dinsdag: Bi oscoop de Arend. 19 April. Bouwmeester in Amicitia. 21 April. Concert Zangvereeniging „De Blauwe Vaan" in Amicitia. 29 April. Toonkunst. 30 April. Toonkunst, BAARN. Tegen den wensch van een groot deel der ingezetenen zal het nieuwe poBt- en telegraafkantoor door het rijk gebouwd worden in een nauwe straat in de nabijheid van een drietal scholen. De pogingen van het gemeentebestuur om voor dit gebouw een geschikter terrein te krijgen, zyn mislukt. De aanbesteding van het nieuwe kantoor heeft reeds plaats op 24 April e.k. Roode rangoonboonen. De ge- zondsheidscommissie in den Haag heeft de bijzondere aandacht gevestigd op de io de Stct. opgenomen waarschuwing van den minister van binnenlandsche zaken tegen het gebruik van de z.g. roode rangoon- boonec. Voor een dergelijke waarschuwing bestaat naar de meening van de gezond heidscommissie te meer reden, omdat het haar bekend is, dat bij een Nederlandsche grossiersfirma op dit oogenblik nog een groote partij roode rangoonboonen voorradig ie, waarvoor tot voor kort afzet gezocht werd ouder de verzekering, dat die boonen een zeer goed voedsel voor den mensch zijn en de gewone inlandsche bruine boonen kunLen vervangen. De Haagsche gezondheidscommissie wen8cht echter met nadruk te waarschu wen tegen het gebruik door den mensch van alle soorten van rangoon- of krosok- boonen, daar alleen door deskundig onder zoek is uit te maken, welke soorten van die boonen onschadelyk zijn, en er aan den anderen kant onder deze boonen soorten voorkomen waarvan wegens het hooge gehalte aan blauwzuur het gebruik zeer gevaarlyk moet worden geacht. Een driftige boer. Dinsdag waren, wordt uit Jouro aan De Mbde ge schreven, twee jongens van Scharsterbrug aan het eierzoeken in den Singel, die leidt naar de boerderij van deo heer De B., onder Scharren. De heer De B., hierover verstoord, haalde een geladen geweer uit zijn huis en loste een schot in de richting der beide knapen, met het noodlotiig ge volg dat een hunner, de 13-jarige A. \an der Meer in het dijbeen werd getroffen, dat geheel doorboord werd. Van den an deren jongen, die dicht bij zijn makker liep, was de broek geschroeid. Voor den getroffene werd onmiddellijk geneeskundige hulp ingeroepen. De postals zede meester. Een Amsterdammer, die gedurende de Paaschvacantie te Parijs vertoefde zond aan een familielid te Amsterdam een prent briefkaart met eene afbeelding van de bekende schilderij van Henncr uit het Louvre, genaamd „Madeleina iisant", en voorstellende naar men zich wellicht herinneien zal een zeer kuischc naakt figuur. Onze post administratie schijnt echter eene andere waardeering van het kunstwerk te hebben, althans zij deed de kaait nadat deze eerst door een ruwe hand tot een vod was geknoeidl aan den geadresseerde bezorgen, gestoken in eene enveloppe met zwarte voering, die het naakt zorgvuldig bedekte. Aldus treedt de Nederlandsche post als zedemeesteres op in het jaar 1912! Een witte paling. De heer J. de Jong te Grouw heeft een witte paling gevangen en die geschonken aan de afdeeling zoetwatervisscherij van de Ned. Heidemy. Voor de onvoorzichtigen. Reeds tallooze malen is er op gewezen, hoe gevaarlijk het is tydens het rijden der tram in of uit te stappen. New-York krijgt thans een tram, waarbij ongelukken zoo good als uitgesloten zijn. Deze heeft het model van een spoel, zij heeft voor noch achter balkon en de passagiers stappen door een zijdeur in de tram. Deze zijdeur is automatisch en opent zich als de tram stilstaat. Is deze in beweging, dau is het Diet mogelijk do deur te openen. Een andere merkwaardigheid van dit nieuwe type is dat het rijtuig zich slechts 10 c.M. boven de rails bevindt. Men verwacht, dat deze tram buitengewoon zal voldoen. De liefdesroman van den hertog. Een bericht uit "Washington houdt zich weer bezig met de betrekking tusschen miss Katherina Elkins en den hertog der Abruzzen. Met de noodige pathos wordt Mevr. Roland Holst. Naar Het Volk meldt, heeft mevr. H. Roland HolstVan der Schalk bedankt als lid van de S.D.A.P. Bioscoopcoi.tróle. In verband met het bericht omtrent de te '8-Gravenhage ingevoerde controle op de bioscoopfilms, meldt de N. Ct., dat een dergelijke censuur ook te Amsterdam be staat en dat het reeds voorgekomen is dat films verboden werden. Geen drankverkoop aan bedeelden.

De Eemlander | 1912 | | pagina 2