DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 89. DINSDAG 16 APRIL 1912. 9e JAARGANG. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs Per jaarf 4.Franco per 'post id. 15.60. Per 3 maanden id. tl.Franco per post id. f,1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: ULEINF. HaAG'6. Telef. Interc. 183. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Bnitenlandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76.78 Amsterdam I-Totale zonsverduisteringde schaduvkege! der maan reikt binnen de aarde de maanschijf is grooter dan de zonneschijf. n-Ringvormitfc zonsverduistering; de schaduw- kegel der maan reikt niet tot de aarde; de maanschijf iskleiner dan de zonneschijf. Orienleeringskaarl derx.on - Eclips n 17 Apri I 1912 12^r36 35"c A Waarn eminflskamp der Welenach expeditie. XAAir^l f,, Bortl/a DE ZOS8VERDEISTEBISG. Wij herinneren onze lozers nog eens aan de hoogst-zeldzame zonsverduistering, welke morgenochtend in ons land zichtbaar zal zyn. Het indrukwekkende natuurver schijnsel zal om 19 minuten over elven 'n aanvang nemen Dan zal zich rechts in den rand van de zon 'n deuk vertoonen. welko steeds dieper gaat worden: het is de maan, die zich met 'n snelheid van 48 K.M. per minuut voor de zon heen schuift. Om 12 uur 37 bereikt de verduistering haar maximum, dan vallen de middelpunten van zon en maan samen; zeer korten tyd, 'n enkele seconde, is de heele maan als 'n zwarte schijf op de zon te zien, terwijl rondom 'n smalle zonnerand overblijft. Dat is het oogenblik van de ringvormige zoneclips; ook al zou tot grooto teleurstelling de zon tydens het vorschijnsel door wolkeD aan het gezicht onttrokken zijn, dan zal op dat oogenblik do aarde in 'n schemering gehuld zyn, terwijl de sterren aan den hemel ziohtbaar zullen worden. Na 12.37 komt de rechterhelft van de zon meer en meer vrij en zal de zonne cirkel steeds breeder worden, totdat er eindelijk nog slechts 'n deuk in den liLkerrand overblyft, welke om 1.51 ook geheel verdwenen zal zyn. Om den voortgang der verduistering waar te nemen, moet men het oog met 'n zeer donkerkleurig glas beschermen. Da Oorlog. Een telegram uit Derna aan een van de Berlijnsche bladen bewijst, dat de Itali- aansche overwinningen in den laalsten tyd toch niet zoo schitterend zyn geweest als men toch wel wil doen voorkomen. In dit telegram toch wordt gezegd, dat de militaire positie van de Italianen zoo ongunstig is, als het maar gedacht kan worden. Met moeite kunnen zjj zich hand haven in de versterkte posities die hoog- Btens 4 K.M. van de kust liggen, waardoor zij bljjven kunnen in plaatsen als Bcnghasi, Derna en Tobroek. Verder dan deze plaat- Ben kunnen zij niet komen. De algemeene toestand ia uit militair oogpunt sedert het begin van don oorlog beslist slechter geworden voor de Italianen, volgens dit telegram. Voordat de Arabieren door deTurksche officieren waren georganiseerd, konden de Italiaansche troepen ten minste nog kleine tochten ondernemen; doch nu vertoont zich zelfs geen patrouille meer. De Duitsche Militaire Wetsontwerpen. Reuter bericht het volgende uit Berlijn: Bij den Rijksdag zijn de nieuwe militaire wetsontwerpen in gekomen. Tot dekking der meerdere kosten staat reeds voor 1912 een reeks meerdere ontvangsten ter be schikking, waarop by 't gereedmaken der begrooting in het begin van den herfst van het vorige jaar, niet gerekend is. Het ont brekende bedrag van 80 millioen mk. zal worden gevonden door de opheffing van het brandewyn-contingent, waarbij in 1912 14.5 millioen mk, en in elk volgend jaar 36 millioen mk. meer zal worden opge bracht. Het braudowijn-contingent zal in Beijeren, Wurtenberg en Baden worden verminderd, in de overige deelon van het rijk worden opgeheven. De Taxi-staking te Parijs. Nog altyd duurt do taxi-staking te Pa rijs vooit en Zaterdag heeft zij aanleiding gegeven tot een ergerlijk voorval. In de rue de Lyon hebben de stakers een taxi auto van een „onderkruiper" in de lucht laten vliegen door middel van een helsche machine. De chauffeur en een voorbijgan ger wei den gewond en de auto geheel ver nield. De bom was op geheimzinnige wijzo in de auto neergelegd. In een andere auto vond men eveneens een helsche machine, doch doze kon gelukkig nog worden ver wijderd, voor zij ontplofte. Tuberculose Congres. Te Rome is Zondag op het Kapitool in tegenwoordigheid van het Koninklijk paar het zevende congres ter bestrijding der tuberculose geopeod. Er nemen niet min der dan vierduizend personen aan dit con gres deel. Uit de Partij gebannen. Dr. Eriksen, een Noorweegsch predikant, is uit de sociaal-democratie gebannen. Hy had deel uitgemaakt van een uit drie leden bestaand scheidsgerecht, dat uitspraak had te doen in het groote arbeidersconflict van het vorig jaar. De uitspraak heeft voor de arbeiders en voor de soc. dem. partij groote teleurstel ling gebracht. Nu is echter op bot dezer dagen te Stavanger gehouden soc. dem. Congres gebleken, dat dr. Eriksen voor zyn optre den als scheidsrechter een betaling van 1000 Kronen heeft geëischt van de Re- geeiing, terwjjl de andere niet soc. dem. leden geenerlei vergoeding hadden gevraagd. Bovendien had Eriksen, boven deze 1000 Kronen, ook nog een hooge ridderorde aangenomen. Dit deed de maat overloopen en Eriksen werd gedwongen de party te verlaten. De Presidentverkiezing in Amerika. De papieren van Roosevelt beginnon te stijgen. Zaterdag heeft hij in Ponsylvanië een zege behaald. Daar werden van de 76 personen 70 aanhangers van Roosevelt gekozen. Op dit oogenblik zijn er dus 180 aan hangers van Roosevelt gekozen tegen 350 Taftianen. De New. York Herald is woedend en geeft aan haar woede op de volgende wjjze lucht: „De heer Roosevelt, wild geworden door zyn overwinning in Illinois, draaft van den cenen staat naar den anderen, roepend dat hij van geen compromis wil weten en smee- kend om stemmen. De heer Taft daaren tegen voert een waardige campagne." Aanslag op President Taft. Er is Zaterdag een poging tot aanslag gepleegd op den President der Vereenigde Staten. In den gang van het Witte Huis, waar de wachtenden plegen te verblijven bevond zich een man, die door zijn vreemd gedrag wantrouwen opwekte en derhalve scherp werd geobserveerd. Op het oogen blik, dat een der bezoekers de Kamer van den President verliet, zag men den man op dat verblijf toorennen. Maar vier geheime agenten grepen hem stevig vast, voor hij by de deur was. Hij werd ovor- meesterd en bleek na onderzoek een Duitscher te zyn, Michiel geheeten. De man deed een verward verbaal, waaruit men meent te moeten opmaken dat hy gek is. V rou wenkiesrecht. Mon gelooft, dat de herfstverkiezingen in do Vereenigde Staten van Ameiikavan bijzonder groot gewicht znllen zyn voor de beweging voor vrouwenstemrecht. In verschillende staten hebben de wetgevende lichamen besloten den kiezers een wets wijziging voor te leggen, waarbjj aan de vrouw het actieve en het passieve Kies recht wordt verleend. By deze beweging, die uitgegaan is van de nieuwe westelijke staten, hebben zich thans ook de oostelijke staten: Ohio, Michigan, Wisconsin en Kan sas aangesloten. Dynamiet complot. In de stad Mexico is een dynamietcom- plot ontdekt, ten doel hebbende President Madero te vermoorden en tal van openbare gebouwen in de lucht te doen vliegen. Er zyn 25 samenzweerders gevangen genomen en onder hen zyn twee afgevaardigden. Het schijnt dat het complot vertakkingen heeft door het geheele land. Er behooren ook aanhangers van den oud-President, Diaz, toe.

De Eemlander | 1912 | | pagina 1