WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. ALLERLEI, MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. EED. HET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.58 uur. De Bilt, 16 April 1912. Hoogste barometerstand 772.9 m.M. te Bro8lau, laagste 749.0 te Seijdisfjord. Verwachting tot don avond van 17 April 1912. Zwakke tot matige Noord-Oostolijke tot Zuid-Oostelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Licht tot halt bewolkt, waarschijulijk droog weer. Temperatuur: Kans op nachtvorst, over dag vrij zacht. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 770 m.M. Vorige stand te 12 uur 771 m.M. te Amorefoort. Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hedenmiddag 12 uur F. 53 F. 41 F. 52 Muiterij te Nanking. Wat wij in ons vorig nummer zeiden, dat gevreesd werd, is reeds geschied. Een 1500 tal soldaten is te Nanking aan het muiten geslagen. Eerst trokken ze door omliggende dorpen, staken deze in brand, rooiden wat ze krijgen konden en keerden met wagens vol buit naar de stad terug. Europeanen werden ongedeerd gelaten. In de stad werd gevochten tusschen de trouw gebleven troepen en de muiters, doch ten laatste gaven dezen zich gevangen. Tegen de Tarief wet. De Nederlandsche Drogistenbond heelt zich tot de Tweede Kamer der Staten- Generaal gewend met oen adres waariD, verzocht wordt de in hat ontwerp tariefwet voorgestelde verhooging vao drogerijen, chemicaliën specialités en specerijen niet goed te keuren. Rijkspknsioen van Gemeenteambtenaren. Het centraal persbureau van den Ned. Bond van gomeente-ambtenaren doet op merken dat de moord 1?) op den veld wachter te Maurik weder eens op droeve wijze in het licht stelt het nog altijd ont breken van een rijkspensioenregeling voor gemeenteambtenaren en hunne weduwen en wezen. Weduwe en drio kinderen blyven onverzorgd achter. Dat de regee ring toch deze reeds zoolang beloofde zaak binnen enkele maanden tot een goed einde brengel Hoevelen zijn er reeds, die gebreklijden en nieuwe slachtoffers vallen dagelijks Sneevliet uitgetreden. Na mevr. Holst heeft thans ook de heer Sneevliet „naar aanleiding van de op het Leidsche congres gevoerde besprekingen," het lidmaatschap der S. D. A. P. opge zegd. (V olk.) Mr. E. H. s' Jacob t- In den ouderdom van 84 jaar is te s'-Gravenhage overleden de heer mr. E. H. 's Jacob staatsraad i. b. d., oud-com missaris des Konings in de provincie Utrecht, commandeur in de orde van den Neder)and8chen leeuw. Museum van den "Volksbond. Door deD Volksbond tegen drankmisbruik is te Utrecht in het perceel aan de Bilt- straat no. 74, waar ook het Leesmuseum is gevestigd, een Museum ingericht, dat van heden af kosteloos voor het publiek wordt opengesteld op werkdagen van 11 tot 5, op Zon- en feestdagen van 1 tot 5 uur. In een 4 tal vertrekken is een groote collectie photografieen, platen, tabellen eD graphiBche voorstellingen bijeengebracht, alle op het alkoholisme en zijn bestrijding betrekking hobbende, terwijl buitendien af zonderlijke afdeelingen zijn gewijd aan de Huisvlijt, de Volkshuisvesting, de Volks voeding, de pogiugen tot herstel van drank zucht, de tuberculose enz. Alles te zamen geeft een recht aantrekkelijk aanschouwe- beeld van den Volksbond en zijn veelom vattend werk en is een nieuw bewijs van de activiteit van den Bond, die, de groole waarde gevoelende vaD aanschouwelijke voorstelling, ook ten deze geheel met de eischen van zijn tijd meegaat. Handel en Nijverheid. Gisterenavond hield de vereeniging Han del en Nijverheid haar maandvergadering in de Zwaan, onder voorzitterschap van den heer Joh. v. d. Meiden. Na opening der vergaderiug,leest de secre taris de notulen van IS Maart 1912, welke worden goedgekeurd Twee nieuwe leden worden aangenomen, waarna de penning meester rekening en vorantwoording doet. De ontvangsten bedroegen f 568.23, en do uitgaven f 545,17, zoodat er een batig sal do is van f23.06. De Voorzitter wijst er op, dat dit in geen jaren gebeurd is. Dank zy het nauw gezet beheer door den penningmeester is thans een batig 6aldo verkregen, waarvoor hij hem warme hulde brengt. Aan het jaarverslag, uitgebracht door den secretaris ontleenen we het volgende: Het ledental bedroeg i80 in April 1911 en thans 179, De afdeeling incasso- en in formatiebureau mag zich in toenemenden bloei verheugen. Aangeboden werden 70 wissels rot een totaal bedrag van f 2529.85. Ontvangen hiervun werd f 840,60. Het aantal information bedroeg 132. Den ad ministrateur, den heer W. van Haselen komt een woord van lof toe voor zijn stipt heid en onverdroten ijver ten dienste van het incasso- eD informatiebureau. Nadat verschillende zaken zijn gememoreerd, die door de vereeniging zijn behandeld, eindigt de secretaris het verslag als volgt: Ik meen,dat ik in mijn functie van opsteller van het jaarverslag aan de groote verdiensten van den heer S. J. van Duinen te kort zoude doen, indien ik niet oen woord van warme hulde en waardeoring omtrent zijo persoon en arbeid neerschreef. Immers met bijzonder beleid en kennis, met bijzondere stiptheid en rechtvaardigheid, met bijzon deren ijver nam hij verscheiden jaren de niet altijd gemakkelijke functie van voor zitter waar. "Wij allen, die met hem lan- geren of korteren tijd samenwerkten, weten met hoeveel liefde en toewijding, met hoe veel opoffering van tijd en moeite hij al tijd voor de vereeniging werkzaam was. Wij weten, dat geen moeite hem te groot was, wanneer het arbeid voor of het be lang van de Vereeniging betrof, en als veel is voorbijgegaan, dan zal de arbeid van de vereeniging „Handel en Nijverheid" onder leiding en voorzitterschap van den heer S. J. van Duinen nog gewaardeerd worden. (Applaus). Het verslag wordt met een woord van dank aan den secretaris goedgekeurd. Tot leden dor commissie tot nazien der rekening en verantwoording worden be noemd do hoeren J. G. F. vaD Achterbergh eD J. Sinnige. Bij de nu volgende bestuursverkiezing worden de aftredende leden, de heeren Joh. v. d. Meiden, Th. H. J. Niouwendijk en J. v. d. Wal Kzn herkozen. De heeren v. d. Meiden en v. d. Wal nemen de her benoeming aan, aan den heer Nieuwendijk zal bericht worden gezonden. Voor de vacature, ontstaan door het ont slag nemen van den heer S. J. v. Duinen, worden door hot bestuur candidaat gesteld de heeren: R. v. d. Burg, G. van DuiD, J, S. J. de JoDgh, L. J. Krook, J. Sinnige en P. v. Veen. Door de leden is van het recht om candidaten te stellen geen gebruik gemaakt. De heer van Schaik was onbekend met de aanvulling van het reglement, dat vooraf candidaten moeten wordeD opgege ven, Gaarne zou hij nog den naam van den heer S. J. van Duinen aan de lijst willen toevoegen. De voorzitter: Waar een hoog staand man als de heer van Duinen, na rijp beraad zijn besluit heeft genomeD, zou het twijfelen zyn aan zijn ernst, hem thans weer te kiezeD. De heer Oosterveen Het bestuur heeft alle moeite gedaan om den heer van Duinen te behouden, maar alle pogingen hebben gefaald. Hot zou dus nu geen zin meer hebben, hem toch weer op de ljjst te plaatsen De heer van Schaik blijft by zijn voor stel, waai na het bestuur overleg pleegt, en ten slotte de vraag steltzal do heer van Duinen nog op de lijst geplaatst wor den of niet? De voorzitter wijst er op, dat dit onreglementair is, maar deze vraag wordt gedaan, opdat nooit eenig verwjjt kan worden gericht tot het Bestuur, dat het den heer van Duinen uit het Bestuur heeft willen houden. De vraag wordt bevestigend beantwoord. Gekozen wordt hierna de heer S. J. v. Duinen met 8 stemmen, tegen 6 op den heer J. Sinnige. De voorzitter doet daarna mcdedeeling van de ingekomen stukken, waaronder een schrijven van de Alg. Gron. Winkeliers vereeniging in zake de Arbeidswet. Gronin gen wil den werktijd voor jeugdige per sonen en vrouwen in plaats van tnsschen 6 uur 's morgens eu 7 uur 's avonds, doen vallen tusschen 8 uur 's morgens en 9 uur 's avonds, daar dit voor tal vaD wiukel zaken, die met de Arbeidswet in aanraking kunnen komen, van groot belang wordt geacht. Aan den Bondsvoorzitter, den heer Meeuwsen, is verzocht dit verzoek tot de Regeering te richten. Besloten wordt ad- haesie te betuigen aan dit adres. Ten slotte deelt de voorzitter mede, dat de aanwezige bestuursleden, de heeren J. v. d. Meiden, M. R. N. Oosterveen, F. C, V. ter Maat, J. G. Fontein en J. van der Wal Kzn., als zoodanig hun ontslag nemen. Zy zullen de loopeDde zaken behartigen, tot een nieuw bestuur gekozen is. Een uitvoerige discussie wordt hierover gevoerd, waaruit blijkt, dat het Bestuur bij niemand ten achter wil staan in waar deering van den persoon van den heer v. Duinen, maar waar het zeker is, dut de heer vanDuiDeo toch geen functie meer aanvaardt, ziet het Bestuur in het optreden der vergadering een votum van wantrouwen. Ten slotte stelt de heer Sinnige een motie van vertrouwen iD het Bestuur welke wordt aangenomcu. Zonder dal echter een toezegging wordt gedaan over het terug komen op bet genomen besluit wordt de vergadering gesloten. Zonsverduistering. Nogmaals wordt gewaarschuwd de eclips morgen niet waar tc nemen door al te doorschijnend glas. De gewone blauwe strandbrillen zijn bepaald onvoldoende en ook glas, waarin 'n barstje is, kan gevaar lijk voor de oogen zijn. Hot tweede zestal van de Amersf. Bilj. Ver. hield gisterenavond een wed strijd tegen een zestal uit Utrecht. De uitBlag was als volgt: Utrecht, Amersfoort. Honskeos 78 Klaaseen 100 Groenekau 100 Gits 52 v. Rees 100 Bos 87 Cock 100 Speulstra 95 Hillebrand 54 Zegwaard 100 Doremans 100 de JoDg 82 totaal 532 totaal 516 De hoogste serie voor Utrecht word ge maakt door den heei Doremans, nl. 25 en de hoogste, 27, voor Amersfoort door den heer Kloassen. De returnmatch heeft plaats a.s. Maan dag te Utrecht. Aanstaanden Vrydag 19 April zal door de Amersfoortsche muziek Vereeniging directeur de Heer J. A. Jochems bij gunstig weder een concert gegeven wor den in het plantsoen ter gelegenheid van den verjaardag van Z. K. II. den Piins der Nederlanden. Aanvang 8 uur. De officieren-leerlingen van het oudste studiejaar der Hoogere Krijgsschool zullen in het begin van de maand Juli de oefen'ragen van het regiment genietroepen bijwonen in de legerplaats by Soesterberg. Bij beschikking van den minister van oorlog is de nonactiviteit van den lsten-lui- tenant der infanterie W. H. Warnsinckmet drie maanden verlengd, tot 1 Augustus. Bij Kod. besluit van 15 dezer zyn, met ingang van 1 Mei benoemd, bij het wapen der artillerie: bij den staf van het wapen, tot genoraal- majoor, inspecteur der bereden artillerie, de kolonel H. Oolgaardt, commandant van het 4de regiment veldartillerie; tot generaal- majoor inspecteur der vesting artillerie, de kolonel A. R. Ophorst, commandant van het 2de regiment vestingartillerie; bij het lste regiment veld artillerie, tot lste-lnitenant, de 2de-luitonant jhr. D. W. Sickingbe, van het korps; bij het 4de regiment veld-artillerie, tot kolonel, commandant van het korps, de luitenant-kolonel L. baron van Hogendorp; van het lste reg. veld-artillerie bij het dienstvak der militaire administra tie, tot kapitein kwartiermeester, onderschei denlijk bij het lste reg. veld-art. en lste reg. huzaren en toegevoegd aan den con troleur van de inwendige administratie der korpsen (2de bureau te Amersfoort), de eerste luitenant kwartiermeesters D. J. Jager, van hot korps torpedisten; A. J. Uiterwijk, van de Cadettenschool en H. J. Scheffer, van het korps rjjdende artillerie. De lust voor het voetbalspel schijnt er bij do onderofficieren in te komeD. Vanaf jl. Maandag en verdere dagen der week zullen do verschillende Bataljons el kander een medaille bekampen. Het terrein dat voor iedor toegankelijk is, is gelegen aan den wrg, die loopt van het „bamboefabriek" naar den „Utr.weg." Lijst van onbestelbare Brieven en Brief kaarten verzonden van het Postkantoor te Amersfoort in de le helft der maand April 1912. Brieven Binnenland. Hoofd der School, Heemstede. B. de Graaf, Heusden. H. Veltman, Sneek. W. Boon, WaddingsveeD. Meier, Amsterdam. H. G. Rekveld, id. J. S. Vos, id. M. Korpershoek, id. Mej. A. de Ruyter, id. Mej. G. Bevers, Breda. Mej. Renselinden, Haag. Tante Betje, ZutfeD. Gorn. Veen, Ahaus W.f. 14 drukwerken. 5 briefkaarten zonder adres. 1 pakje enveloppen „Creditreform" zonder adres. AGENDA, DagelijksBioscoop, Langestraat. Dagelijks, bebalve Maandag en Dinsdag: Bi oscoop de Arend. 19 April. Bouwmeester in Amicitia. 21 April. Concert Zangvereeniging ..De Blauwe Vaan" in Amicitia. 29 April. Toonkunst. 30 April. Toonkunst, ZEIST. De gemeenteraad van de Bilt heeft gisteren met algemeene stemmen in beginsel besloten, dat deze gemeente even als Driebergen met de gemeente Zeist zal contracteeren tot levering van gas door Zeist aan de Bilt. De ramp van de Titanic. De ramp van de Titanic is gelukkig zonder verlies van menschenlevens afge- loopen. Alle passagiers zijn gered. De „Virginia" die zich op 197 mijlen van de Titanic bevond, heeft onmiddellijk na de draadlooze noodseinen koers gezet naar de Titanic en bereikte het bedreigde schip bet eerst, daarna kwamen de Olympia en de Baltic, die op weg naar Liverpool waren. Het reddingswerk verliep ordelijk, hoewel oumiadelijk na den eersten stoot het schip zijlings begon over te hellen en langzaam begon te zinken. Onmiddellijk nadat het onheil had plaats gehad, werden de reddingssloepen uitgezet en in weerwil van het ootzaglijk groot aantal passagiers ontstond niet de geringste verwarring. Zonder zijn kalmte te verliezen bleef de kapitein van de brug orders geveu. Do vrouwen en kinderen werden het eerst in de sloepen neergelaten, vervolgens de overige passagiers. De capaciteit der sloe pen waB ruimschoots voldoende daar zij voer een aantal opvarenden van 3300 plaats boden. Een bericht van de White Btar-Line te

De Eemlander | 1912 | | pagina 2